Ciuperca degetel

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Ïlona, citeste aici:
http://www.synevo.ro/cultura-si-identificare-fungi-cu-antifungigrama-dupa-caz/
Asta e analiza...si scrie clar:

"Desi aproape orice tesut sau fluid poate fi supus izolarii si identificarii fungice, cele mai importante specimene sunt reprezentate de: folicul pilos, tegument, raclat unghial, secretie genitala, exudat faringian, sputa, aspirat transtraheal si lichid pleural, tesuturi din plagi, lichid cefalorahidian, sange, urina si materii fecale"

Suna la unul din numerele de aici, si spune-le situatai, sa te indrume catre un laborator unde se face aceasta analiza.
http://www.synevo.ro/contact/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Am avut si eu o ciuperca la degetele de la picioare. Ce m-a ajutat a fost argint coloidal. Citeste mai multe pe net despre acesta si vezi daca ai fi de acord sa il folositi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Am recoltat proba din unghiuta luni si azi am luat rezultatul scrie asa:Candida spp. absent si Aspergillus spp. absent asistenta de acolo a zis ca e bine dar nu intelege de ce unghiuta nu creste normal fiind vorba si de doua extrageri.Numai inteleg nimic,sunt total derutata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Ati fost la Synevo?Rezultatul suna cel putin dubios, ar trebui sa spuna ce este, nu ce nu este.Insamantarea inseamna ca s-a facut pe medii selective, specifice celor doua specii, si ca alea nu au crescut, nicidecum ca nu exista o ciuperca acolo.Si oricum , speciile care produc onicomicozele piciorului, sunt cu totul altele decat cele doua testate...
Onicomicoza este cauzata de 3 tipuri diferite de fungi, independent sau in asociere, acestea fiind:
- tipul dermatophytes, este un fung care creste in mod obisnuit la nivelul pielii, parului si unghiilor si nu invadeaza straturile profunde ale pielii. Cel mai comun dermatofit, Trichophyton rubrum, este cauza infectiei fungice unghiale aparute la sportivi, cu localizare la nivelul unghiilor de la picioare. Acest tip de infectie fungica se transmite fie prin contact direct, fie indirect prin folosirea in comun a unor obiecte precum unele articole de imbracaminta si incaltaminte, obiecte folosite in igiena personala (unghiera, forfecuta pentru unghii, pila pentru unghii, prosop, etc), baile publice (dusumeaua, gratarul de lemn din saune, bazine de inot). Acest tip de micoza, produce aproximativ 90% din totalul onicomicozelor cu localizare la nivelul unghiilor piciorului;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Da la synevo am recoltat si eu am ramas surprinsa poate aveti vreo recomandare la un medic bun in buc. care sa ne indrume.

Mergi la inceput