Manifestari astmatice la copil (7)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

SoriLea,
Diagnosticul de astm se pune cu certitudine in urma spirometriei, care nu se face la copii < 5 ani. (fiindca nu coopereaza). De fapt, sub 5 ani, nici nu se pune diagnosticul asta.Si pentru ca nu se face spirometrie, si pentru ca poate trece, pe la 7 ani.La varsta baietelului tau se spune: "wheezing recurent, bronsita astmatiforma, hiper-reactivitate bronsica, etc "si diagnosticul se pune in urma discutiei cu medicul, pe baza antecedentelor copilului. Se mai pot face teste cutanate sau de sange pentru a stabili daca copilul este sau nu alergic la ceva.(am vazut ca ati facut deja). Pentru ca poate fi alergic si sa aiba manifestarile astea, sau nu.Oricum ar fi, tratamentul este acelasi,dar trebuie stabilit si condus de catre medic.
Simptome? Da, uneori, doar tusea (in special cea nocturna, catre primele ore ale diminetii, sau dupa efort)poate fi singurul simptom.
Si da, este posibil sa revina, in urma unei viroze, asa cum a fost si data trecuta.
In urma cu 2 ani, fetita mea a ramas cu o tuse nocturna care a durat vreo 3 luni, cu tuse la efort (cateodata), wheezing (in absenta virozei, extrem de rar) . Pana la 4 ani si jum, a mai avut manifestari de tipul asta intre 2 si 3 ani, apoi pauza intre 3 si 4 ani jumate. Fara niciun tratament alopat. A fost in remisie. Acum are 6 ani jumate. De atunci (acum 2 ani)pana saptamana trecuta a facut tratament cu S (2 ani), antihistaminic si F (1 an jumate). Diagnosticul i-a fost pus abia in vara asta: rinita alergica moderat severa. Deci nu are astm, dar tusea ramane tuse si tratamentu a fost acelasi. Nu a avut nici un fel de reactii secundare (vizibile, cel putin)in tot timpul asta. A avut o viata normala, cu tratament. Acum am intrerupt tratamentul (la recomandarea medicului), a ramas doar cu antihistaminic. A prins o viroza. Si vad ca revine tusea nocturna. O sa reincep F, doar pe durata virozei. Deci tratamentul indelungat nu a vindecat boala (nici nu ma asteptam), a ajutat-o doar sa aiba o viata normala, cum am mai spus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Sorina: fetita mea avea peste 5 ani, ar fi cooperat la spirometrie dar medicii au spus ca nu mai este necesar fiindca vedeau cum respira. Se vedea clar cum inspira/ expira si care era mai accentuat. Nu putea respira, avea insuficienta respiratorie.
Aveam testele alergo si manifestarile enumerate anterior de catre mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

(ca aici pe topicul asta suntem cateva care alta nu stim decat homeopat )



Oana, noi tocmai am celebrat 1 an: http://lecturidemamica.wordpress.com/2012/11/09/mami-eu-de-ce-nu-mai-racesc-2/

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

(ca aici pe topicul asta suntem cateva care alta nu stim decat homeopat )



Oana, noi tocmai am celebrat 1 an: http://lecturidemamica.wordpress.com/2012/11/09/mami-eu-de-ce-nu-mai-racesc-2/

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

frumos noi avem 2 si jumatate (Asta la copii... la mine... cat o fi din '96-'97 incoace??)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

Fetele voi stiti daca cumva rezultatul unui IGE total din SANGE poate fi influentat de sirop antialergic? In speta aerius? Pe net citeam ca pentru recoltarea din sange nu este necesara oprirea medicatiei antihistaminice, insa i-am facut celui mic IGE total din sange si a iesit 17 fata de limita de 50 deci ar reiesi ca nu e alergic si nu sunt foarte convinsa daca are sau nu siropul vreo legatura...nu de alta da sa nu ma bucur degeaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi inainte de analizele de sange am scos 7 zile orice sirop, Irina si stiu ca am tremurat toata zilele alea dar a trecut bine totul la vremea aia.



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

mda...inseamna ca igeul l-am facut degeaba ca el e pe aerius. a mai ramas Phadiotoph-ul. acolo dr a zis ca nu conteaza dc ia sau nu sirop...uff si ce ma bucuram...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Io la ambele analize am scos siropurile, insa mie pediatra mi a zis asa, doc de specialitate nici nu m a intrebat, poate chiar e ok asa Irina



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Irina: inainte de analize foloseam ceaiul antialergic de la Fares. Alergologul mi-a spus ca nu influenteaza, daca ar fi fost alopate ar fi fost altceva. Nu am mai cerut detalii atunci.
Nu poti intreba la laborator?

Depinde si de alergen, daca a fost expus sau nu inainte de analize. Valorile pot diferi de la zi la zi, f-tie de n factori - mi-a spus un alergo.
Exemplu: fetita mea este alergica si la praf si f-tie de expunere => valorile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

mai ideea este ca peste tot am cam citit ca testele de sange nu sunt influentate de medicatia antihistaminica ci doar cele cutanate. o sa intreb si dr dar astept si rezultatele de la celalat test. alea imi vin pe 21 deabia...

Mergi la inceput