Manifestari astmatice la copil (7)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Tusea uscata permanenta dar nu suparatoare, adica de cateva ori pe zi mie mi-au spus ca e simptom de alergie - astm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adisirazvan spune:

Irina, ati incercat siropul ASTHA15?
Noi il luam de 1 luna si suntem bine, intre timp Razvan a mai avut o viroza (de la "gradi" pescuita), rezolvata cu astha, coacaz negru si antitermic+aerosoli cu ser.
De tuse ii dau ceai de cimbrisor, sirop de ridiche neagra si din muguri de brad.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

de 2 zile am reinceput flixo. cum l-am reinceput a inceput sa tuseasca foarte productiv...nu am de gand sa depasesc 3 zile dar momentan nu am avut alta solutie. acum e plin de secretii...
nu am incercat siropul astha. maine iau salariul si o sa-l iau si eu sa vedem ce si cum sa incep cu siropul asta si coacazul poate ii dau de cap. sirop de ridiche si brad am incercat fara efect. de fapt frigiderul meu e mai ceva ca o farmacie la capitolul sirop de tuse.
oricum sunt bucuroasa ca in sfarsit avem muci. nu am mai avut muci de luni de zile. se pare ca pana la urma scoaterea polipilor a fost un lucru destul de bun, plus ca am scapat de o faringita fara clasicul antibiotic si febra 41 ci doar febra 2 zile tinuta sub control si apoi gata...
dc ii dau de cap si cu tusea nu mai am nevoie de cadou de mos craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

softurela am gasit o gramada de materiale, din pacate rezolvarea nu o gasesc
deja am inceput sa-i schimb si regimul de alimentatie, sa elimin laptele..insa e mare chin pt ca e fan lapte...
insa mi se pare groaznic de frustrant, daca trec la regim pt reflux nu ii pot da lapte, fructe, etc ceea ce nu e deloc ok pt un copil de 3 ani. in privinta astmului sti si tu or flixo or homeopat daca ii dau de cap.
acum legat de astm el mi-a facut vreo 3-4 bronsiolite intr-un an si ceva fara insuficienta respiratorie doar tuse foarte urata spastica la ultima din ele. nici macar nu sunt convinsa ca e astm...dar il tratez ca si cum ar fi. analize de alergii nu i-am facut sa vad dc e alergic la ceva. saptamana viitoare i-as face IGE si am vazut un test -Phadiatop Infant - cu principalii alergeni pe care as vrea sa il fac sa ma lamuresc daca este sau nu alergic. apropo stiti ceva de acest test?
in momentul de fata tusea ma capiaza in 3 luni nu am avut pauza nicio zi, si am incercat o groaza de siropuri de tuse, 2 remedii homeopatice, etc...si nimic tusea e acolo. uneori productiva, uneori uscata insa nu dispare nicicum si asta de la ultima bronsiolita. iar refluxul deja e bomboana de pe tort


mamica de Rares 21.02.2010


La fel am patit si noi. De 2 luni tuse continuua. Toti medici imi spuneau ca e tuse reziduala, dar nimeni nu-mi intelegea ingrijorarea. Am mers si i-am facut IgE-ul si a iesit mare. Clar alergie. Acum intrebarea era la ce? Am facut si testele alergologice si a iesit alergic la acarieni (praful de casa). Am schimbat tot. Saltea perne, lenheriile le-am spalat inca o data la temp mai mare si dupa ultimul tratament dat de medicul de fam, adica Paxeladin, Aerius/dim si Ketof/seara + ventolin sirop, am scapat definitiv de tuse.
Mi-e frica sa ma bucur si sa spun ca e bn, mai ales ca a fost diagnosticat cu bronsita asmatiforma. Ni s-a prescris de la medic pneumolog, Singulair + pufuri cu ventolin si Flixo. Stau si cantaresc daca sa incep acest tratament sau nu. Parca tot nu mi-e clar ceva. Maine merg iar la med de fam si am sa mai cer cateva inf ca sa ma lamuresc pe deplin.

Sanatate multa si sa-i dati de cap la tuse.
Pustiul meu a ajuns sa spuna singur " mami in sfarsit am invins tusea"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

sorilea sincera sa fiu eu as vrea sa testez orice se poate inainte de singulaire. sambata ma duc si eu sa-i fac IGE-ul sa stiu treaba...azi nu i-am mai dat flixotide , i-am facut doar 2 zile, sa vedem ce om face. nu mai stiu nici ce sirop se dadea pt tuse productiva ca nu am mai avut demult...ii dau prospan da nu stiu cat e de bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

La noi singurul sirop care functiona la tuse productiva era Prospanul,nimic altceva nu avea efect. Nu ii dadeam homeopate cand era bolnav, drita noastra ii dadea doar remediul constitutional.
Ceaiul de cimbrisor este iar f bun, noi anul acesta am mers la munte si am cules sa avem pentru pitic.

Si eu zic ca trebuie sa nimeriti remediul constitutional pana la urma, si ai incredere, functioneaza.Dar pas cu pas, nu dintr-o data.Noi ne-am chinuit multa vreme, de prin martie 2011, si am ajuns la homeopat abia prin septembrie 2011, cu tuse care nu inceta,erau zile cand tusea sec la 2 minute, wheezing cand racea, tuse si wheezing dupa efort. Un cosmar intreg.

Acum a luat ultima doza din remediul constitutional in aprilie, de atunci nu a mai luat. Ultima raceala zdaravana cu febra 41 (de care m-am bucurat insa pt ca el nu mai facuse febra nici la pneumonie) a facut-o la inceputul lui martie 2012. De atunci, a mai avut doar muci, o conjuctivita dupa varicela in mai, si iar muci si un pic de tuse la inceputul lui septembrie. Nu stiu ce sa zic, mi-e si teama cateodata sa sper ca ce a fost mai rau s-a sfarsit.
Nu mai exista acea tuse nenorocita, nu mai are wheezing.Nu mai tuseste dupa efort, dar oboseste mai repede, asta e cert.Chiar i-am zis homeopatei ca au disparut simptomele astmului si parca acum are doar niste simptome de rinita alergica.

Vine sezonul rece si nu stiu cum va fi, eu sper din toata inima sa fie bine, caci este groaznic sa il vezi ca nu poate respira si tuseste ingrozitor.

Cum nu mai face tratament homeopat constitutional deocamdata, facem si un tratament naturist prescris de medicii de la Hofigal, 3 luni, o luna pauza si inca trei luni (ulei de catina/ulei de cimbru, ulei de peste, gemoderivat de muguri de coacaz, tinctura de trei frati patati).

Va doresc multa sanatate, si daca aveti dubii nu va opriti la un singur medic, mergeti la mai multi si decideti abia dupa ce aveti mai multe variante pe care cale sa mergeti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

SoriLea vad ca ai baietelul de varsta pe care o avea al meu cand am inceout lupta cu acarienii.
Noi am facut 6 luni tratamentul singulaire+flixo+ventolin in crize, zyrtec permamnet.
La 6 luni am gasit in sfarsit medicul homeopat potrivit pt noi si, impreuna cu bowen, acum pot spune ca totul e in spate (are 6 ani si 4 luni acum, fara dermatita, singura manifestare a alergiei a ramas stranutul in rafale)

Daca vrei, cauta in urma (am scris deja de atatea ori povestea noastra) motivele pt care am sa regret toata viata ca am dat singulair, cu flixo m-am impacat cumva....

Concluzia e ca tratamentul aleopat (sing+flix+zyrtec+creme cu cortizon pe manute) nu ne-a vindecat, a ascuns doar boala/mizeria/suferinta, progresul si starea de bine actuala au venit pe calea homeopata+bowen.

Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

mandyksch prospan ii dau si eu acum ca ala stiu sigur ca merge pe ambele tipuri de tuse.
legat de homeopat voi continua cu acelasi nu are rost sa schimb si sa o iau de la capat. sper ca daca adauga pe lista si refluxul si candida o mai ajuta in alegerea remediului. o sa-mi fac iar programare sa vedem ce si cum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

SoriLea vad ca ai baietelul de varsta pe care o avea al meu cand am inceout lupta cu acarienii.
Noi am facut 6 luni tratamentul singulaire+flixo+ventolin in crize, zyrtec permamnet.
La 6 luni am gasit in sfarsit medicul homeopat potrivit pt noi si, impreuna cu bowen, acum pot spune ca totul e in spate (are 6 ani si 4 luni acum, fara dermatita, singura manifestare a alergiei a ramas stranutul in rafale)

Daca vrei, cauta in urma (am scris deja de atatea ori povestea noastra) motivele pt care am sa regret toata viata ca am dat singulair, cu flixo m-am impacat cumva....

Concluzia e ca tratamentul aleopat (sing+flix+zyrtec+creme cu cortizon pe manute) nu ne-a vindecat, a ascuns doar boala/mizeria/suferinta, progresul si starea de bine actuala au venit pe calea homeopata+bowen.

Sanatate!

mami de (intr-o zi de vineri... 13 iunie ) si (ziua cea mai lunga: 21 iunie)
Priveste partea buna a lucrurilor


Oana, eu sunt oarecum surprinsa de diagnosticele care i-au fost puse copilului meu. Spun surprinsa, pt ca el n-a aratat niciodata simptome (stranut, ochi inlacrimati, mancarimi la nas sau tuse). La noi s-a manifestat toate aceastea, dupa o raceala puternica si o tuse suparatoare, de care nu mai puteam scapa. Acum e ff bn. Nu mai tuseste deloc. E cel care era inainte. Asta ma face sa stau putin pe ganduri cu singulair-ul. Daca sa-i fac tratamentul asta sau nu?!?!

Ce alte teste mai putem face ca sa stim daca intradevar e vb de astm?? Care sunt de fapt simptomele in bronsita asmatiforma??
E posibil ca el acum as fie bn si sa revina acele episoade de tuse??
Am atat de multe intrebarii.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Sorina pe mine ma surprinde cat de usor se dau medicamente atat de dure la copii atat de mici.
La feciorul meu i-am facut teste cutanate si a iesit alergia la acarieni, il suspectam (Eu...ca medicii de fam & pediatri -vreo 3-4 de toti mi-au zis ca exagerez) pentru ca si eu am pb cu praful de casa, cu creta, cu casele vechi (dar n-am facut test cutanat).
El insa era in permanenta in weezing, de la un punct nici nu putea vorbi, de tusit... in continuu, nici nu stiu cat am dormit din ian 2009 pana in vara lui 2010 cand in sfarsit s-a ameliorat si a intrat in normal (dora la viroze o lua mai rau).
Probabil n-ar strica niste teste inainte de asa diagnostic - sau simplu si direct homeopat
(ca aici pe topicul asta suntem cateva care alta nu stim decat homeopat )

Mergi la inceput