Manifestari astmatice la copil (7)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aka spune:

eu m-am mirat ca fetitei mari i s-au cariat maselutele asa devreme mai ales ca nici nu consuma dulciuri decat ff rar. n-am stiut ca flixotide afecteaza dantura. si abia acum se explica situatia.
noi le-am plombat pe toate, a avut 4 maselute de lapte cu inceput de carie si le-am reparat. la recomandarea dnei dr homeopat am mers la un medic stomatolog cu o rabdare de fier :). cred ca de la 4 ani au inceput problemele, dar noi deja nu mai faceam aerosoli de cateva luni. si totusi dantura a fost afectata :(.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

fetelor cu reflux s-a mai confruntat cineva. are legatura cu flixotidul, ventolinul si restul sau este pur si simplu norocul nostru sa avem din asta?
de vreo luna se vaita ca ii vine lapticul inapoi...ceva remedii stiti?
PS noi tusim iar , destul de tare...am fost la control cica nu se aude nimic la plamani, dar are momente in care varsa din cauza tusei. sa insist pt o radiografie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

fetelor cu reflux s-a mai confruntat cineva. are legatura cu flixotidul, ventolinul si restul sau este pur si simplu norocul nostru sa avem din asta?
de vreo luna se vaita ca ii vine lapticul inapoi...ceva remedii stiti?
PS noi tusim iar , destul de tare...am fost la control cica nu se aude nimic la plamani, dar are momente in care varsa din cauza tusei. sa insist pt o radiografie?

mamica de Rares 21.02.2010


La noi refluxul a aparut dupa tratamentul cu flixo +singulair si ventolin, e documentata relatia intre astm si reflux...refluxul cauzeaza astmul si medicatia anti-astm agraveaza refluxul. Cauta pe net sa te convingi.

Afte nu are nici macar una? Ca daca mai face si afte...deja are tot ce avea Diana...


Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

softurela acum nu are dar face cand si cand...eu cum il aud ca il doare gura sau vad limba mai incarcata sar cu bicarbonatul
chiar nu stiu ce sa mai fac in ce parte sa o iau
La Diana ce remediu a mers? Noi suntem la tentativa nr 2 dar nu pare sa fie nici asta cea potrivita. Chiar mi-e jena sa mai zic cred ca nu stiu eu sa observ ce e important si sa ii spun dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

softurela acum nu are dar face cand si cand...eu cum il aud ca il doare gura sau vad limba mai incarcata sar cu bicarbonatul
chiar nu stiu ce sa mai fac in ce parte sa o iau
La Diana ce remediu a mers? Noi suntem la tentativa nr 2 dar nu pare sa fie nici asta cea potrivita. Chiar mi-e jena sa mai zic cred ca nu stiu eu sa observ ce e important si sa ii spun dr.

mamica de Rares 21.02.2010


Eu zic sa mai mergi odata la dna doctor si sa-i spui si de reflux si de afte. I-ai zis pana acum ?

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

softurela nu i-am zis ca ete nu mi-a trecut prin minte...refluxul a aparut doar de vreo luna , afte a facut de vreo 2 ori si am crezut ca de la antibiotic nu m-m gandit ca au vreo importanta si nici nu m-a intrebat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

softurela nu i-am zis ca ete nu mi-a trecut prin minte...refluxul a aparut doar de vreo luna , afte a facut de vreo 2 ori si am crezut ca de la antibiotic nu m-m gandit ca au vreo importanta si nici nu m-a intrebat...

mamica de Rares 21.02.2010


Irina, hoemopatia nu e o stiinta exacta si ce a mers la un pacient nu neaparat merge si la altul. Ce pot eu sa-ti zic e urmatorul fapt,
initial pe Diana a incadrat-o pe Tuberculinum sau ceva genul ...a mers mai mult pe ideea unui astm alergic si a ignorat refluxul, aftele ca simptome principale.
Tuberculinum nu a avut efect la ea, am mers din nou si am insistat pe astm, reflux, afte...si ne-a dat al doilea remediu care le prinde pe toate si s-a vindecta de toate.
Dar repet, nu e obligatoriu sa se intample si la voi la fel.
Pe alta parte, atat timp cat strumful raceste si nu are wheezing cum poti spune ca actualul remediu nu e corect ? Si Diana tusea de rupea dupa remediu corect...chiar mai mult decat deobicei dar asta nu inseamna ca mergea in directia gresita. Wheezingul, bronhospasmul daca apar astea te lamuresc ce si cum.
Parerea mea e sa ai rabdare si incredere in dna doctor...Altceva nu pot sa-ti spun decat sa comunici cu ea si sa te tii de ea.

Imi doresc sa aud vesti bune si de la tine!

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

si noi tot pe tuberculinum suntem. o sa-i spun de afte si vedem. ideea este ca tuseste de 3 luni fara pauza. din cauza asta spun ca nu are efect remediul. de racit nu intotdeauna racea cu wheezing. adica in decurs de un an am avut 3 bronsiolite. au mai fost raceli fara wheezing. problema mea e tusea de care nu scapam nicicum, chiar daca nu e de la plamani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

si noi tot pe tuberculinum suntem. o sa-i spun de afte si vedem. ideea este ca tuseste de 3 luni fara pauza. din cauza asta spun ca nu are efect remediul. de racit nu intotdeauna racea cu wheezing. adica in decurs de un an am avut 3 bronsiolite. au mai fost raceli fara wheezing. problema mea e tusea de care nu scapam nicicum, chiar daca nu e de la plamani...

mamica de Rares 21.02.2010


Irina, am inteles. Tu esti mama, tu stii mai bine, comunica cu dna doctor toate detaliile si vedeti la ce concluzie ajungeti. Faptul ca i se agraveaza refluxul nu suna bine, sincer....flixotide-ul si ventolinul il va agrava si mai mult daca continui cu ele. Ai gasit ceva materiale privind relatia reflux-astm ?

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

softurela am gasit o gramada de materiale, din pacate rezolvarea nu o gasesc
deja am inceput sa-i schimb si regimul de alimentatie, sa elimin laptele..insa e mare chin pt ca e fan lapte...
insa mi se pare groaznic de frustrant, daca trec la regim pt reflux nu ii pot da lapte, fructe, etc ceea ce nu e deloc ok pt un copil de 3 ani. in privinta astmului sti si tu or flixo or homeopat daca ii dau de cap.
acum legat de astm el mi-a facut vreo 3-4 bronsiolite intr-un an si ceva fara insuficienta respiratorie doar tuse foarte urata spastica la ultima din ele. nici macar nu sunt convinsa ca e astm...dar il tratez ca si cum ar fi. analize de alergii nu i-am facut sa vad dc e alergic la ceva. saptamana viitoare i-as face IGE si am vazut un test -Phadiatop Infant - cu principalii alergeni pe care as vrea sa il fac sa ma lamuresc daca este sau nu alergic. apropo stiti ceva de acest test?
in momentul de fata tusea ma capiaza in 3 luni nu am avut pauza nicio zi, si am incercat o groaza de siropuri de tuse, 2 remedii homeopatice, etc...si nimic tusea e acolo. uneori productiva, uneori uscata insa nu dispare nicicum si asta de la ultima bronsiolita. iar refluxul deja e bomboana de pe tort


Mergi la inceput