Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *448*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

La multi ani, Pisik si Pisic!



In alta ordine de idei, la subiectul "ce am gatit azi": initial m-am apucat sa fac gulash, dar a inceput sa ma kinuie talentul (as face orice, numai sa nu mai vad dosaroaiele alea de exam... ) si am modificat magistral reteta, rezultand o tocanita super-picanta, cu mamaliguta! Minunata a fost! Acum tre sa ma duc sa fac curat in bucatarie... ca e ceva... acolo...

Adela se uita cu ta'su la Clopotica 4... In we nu mai doarme deloc de pranz...

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 22+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Si eu cred ca barbatii si femeile sint facue din aluaturi diferite dar nu agreez generalizarea ca "toti barbatii sint la fel"; eu zic ca Ilinca are dreptate cind spune ca fiecare barbat are "manualul propriu de utilizare"; eu sint...romantica din fire dar Jambo se simte stinjenit in situatii siropoase si, plecind de la filozoficul "nu-ti fa iluzii ca sa nu ai deziluzii", eu am invatat sa nu mai astept taraful in miez de noapte cintindu-mi in ocol "o sole mio" N-am fost despartiti -de cind sint eu la Bistrita- dar nu m-as astepta sa avem lungi discutii romantioase la telefon; nu mi s-ar parea suspect sa discutam mai mult despre Ian; Jambo e genul care nu scrie sms-uri iar la telefon vorbeste cu "da" si "nu"; cu toate astea stiu ca eu sint "aleasa" Fara sa o spuna, vad/simt/stiu pentru ca, in felul lui, ciuft si taciturn, mi-o demonstreaza in fiecare zi.
Bianca, te inteleg dar, pe de alta parte, nu cred ca e dracul chiar atit de negru; dar, nu as merge pe solutia Ilincai cu "kur in kur si noapte buna"; as incerca sa ma port "normal", desi faza cu / "cucuietele" in zona mi-ar fi ca un ghimpe; as incerca, in schimb, sa ma tin ocupata, mai ales ca Vladimir e cu mama ta si ca Bucurestiul ofera, cu siguranta, multe varatiuni de entertainement. Bine, mie imi si place sa ies si sa povestesc...povesti cu prietenii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:


La multi ani PISI!

La multi ani CHITIBUS!

Eu in cazul Biancai inevital mi-as raci comportamentul si i-as spune exact ce ma deranjeaza, i-as scrie un mail, cu ce am pe suflet, daca nu se poate comunica altfel, macar asa.
Bianca: iesi in oras cu o prietena, pana il iei pe Vladimir, sigur iti va face bine

Saptamana trecuta a fost al meu sot in concediu, ce bine a fost am stat mai mult pe langa casa, dar problema e ca m-am cam invatat si trebuie sa-mi revin si sa ma apuc de munca, ca nu e bine asa.

Anaan: ce bine de tine, ca ai un sot care face de mancare, as vrea si eu Al meu face rar si numai cand insist eu.




http://iulia-elena.blogspot.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Pe subiectul asta generat de Bianca mi se pare ca e ca in "pilda" aia cu Solomon, imi vine sa zic:"si tu ai dreptate! Si tu ai dreptate!" la pareri contradictorii:))
Eu nu ziceam de raceala ca "pedeapsa" sau "razbunare", dar daca de cateva ori l-as nimeri in pasa de-asta de "ce, arde? sunt ocupat" clar i-as spune, asa, frumos, nu cu nervi:"a, ok, atunci astept sa dai tu un semnal cand esti disponibil, ca eu nu prea le nimeresc" si m-as tine de cuvant, nu as suna nu ca sa-i arat ca vai ce m-am racit si eu ci ca sa-i las lui timp sa i se faca dor/ sa devina ingrijorat/intrigat/ sa faca si el un pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Simona, e bine si asa; Jambo nu gatesste never; bine, daca-i cer, imi face...ochiuri sau ceai (si a-propos de ce am discutat inainte, uita de fiecare data ca avem tigaie in care se pot face ochiuri sub forma de Inimioara )

Anaan, mi-ai facut pofta cu carnea de miel; e preferata mea (am facut si saptamina trecuta si acum 2 saptamini dar as putea minca oricind) Un buchet mare de pentru H.

Daca tot sintem la "culinare":
1. Ma laud: muraturile mi-au iesit dementiale, atit castravetii, cit si gogosharii
2. Novus si pateurile: nu am reteta, nu am facut de 2 ori la fel; ma descurc cu ce am prin casa; cel vegetal, il pofi face si cu avocado + linte/naut, seminte (in, chia, chiar si dovleac sau floarea soarelui), condimente, ierburi si ulei; la cel din ficat, combinatiile sint "fara numar, fara numar": poti pune galbenus de ou, unt sau brinzica, putin gogoshar rosu sau kapia, avocado, verdeata tocata marunt, ceapa sau usturoi, condimente, ulei (daca pui brinzica sau unt, nu mai e nevoie de ulei), seminte. Nu toate o data Il pun la frigider in recipient de sticla (eu am boluri) cu capac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Ilinca si Mos Craciun-ul forumistic: sa ti-o spun pe aia dreapta: la ce mimoza am fost anul trecut, mi-a fost jena sa recunosc ca de abia asteptam sa propuna cineva Gindindu-ma retrospectiv la dezastrul provocat dar si la stresul pe care-l va resimti, probabil, persoana care va avea "norocul" sa ma nimereaca, ar fi aiurea sa zic "da"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Hahaaa, pai noua ne plac provocarile! Poate te nimeresc eu!:)))
Hai sa vedem cine se baga:
1. Ilinca
Continuati, va rog!
Andiaroro, mai te bagi la treaba administrativa?;)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

De acord cu Ana. Metoda asta "dinte pentru dinte..." nu cred ca functioneaza prea bine - numai daca finalitatea dorita e despartirea. La mine, de exemplu, merge in discutii contradictorii sa ma ia dracii si sa nu mai vorbesc cu H., sa nu-i raspund la telefon sau sa i-l trantesc in nas, dar, subliniez, doar in probleme lipsite de importanta. Daca problema e mai mare - si eu in cazul Biancai cred ca nu e vorba de discutii contradictorii, e vorba de o instrainare pe care Bianca si-ar dori-o risipita- atunci metoda asta face ravagii si e foarte distructiva, fiindca nu face decat sa adanceasca prapastia. O asemenea atitudine radicala, cat timp el e plecat, ii poate da idei prostesti (barbatii au tendinta sa reactioneze asa cand se simt pusi la zid si trasi la socoteala) cu consecinte peste care Bianca nu va putea trece. Eu nu as merge asa departe incat in replica la un comportament rece ( al lui) sa raspund cu unul afectuos, insa m-as mentine in limitele normalitatii, adica l-as suna (nu excesiv), l-as intreba de sanatate, as fi deschisa in a zice cum sunt eu si copilul, evitand sa-mi plang amarurile cand vad ca el nu e dornic sa atinga subiectul. Asta nu inseamna ca, atunci cand Robert se va intoarce, nu e necesara o discutie lamuritoare cu cartile pe fata.

IULIA va invinge CANCERUL


Sunt totalmente de acord !

Nici la noi nu functioneaza intorsul spatelui decat in chestiuni marunte ,a functionat insa pe vremuri dar atunci era alta situatie: Pisi era vanatorul si eu eram rata pe varza si cand m-am saturat si am schimbat foaia, din fericire am declansat click-ul pozitiv in capsorul sau darrrr eu eram pregatita si pt un final de poveste

Asadar eu as astepta intalnirea de wkd viitor cand la un pahar de vorba, face to face, ati putea atinge si subiecte evitate acum la telefon

A propos de asta, noua ne-a ramas celebra o vorba de-a mea cu care-l scoteam din sarite pe Pisi in perioada aceea: hai sa vorbim despre noi , acum o foloseste el cand vrea sama distreze, oricum tot timpul ma mir cum s-a intos balanta, ca tot veni vorba de ea




Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Si Anamariame a spus ca vrea sa fie Mos Craciun.

Am uitat sa spun ca tare ma bucur ca a revenit Petra Tudor (pe vremuri facea parte din febleturile mele) si ca-mi place de numa' ideea blogului; imi place si ideea in sine dar apreciez si faptul ca isi face timp pentru a DONA ceva. Bravo!

Mitzagri, pe unde umbli?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Novusel, cu "hai sa discutam despre noi" m-ai bine-dispus penru o saptamina. F. tare!

Mergi la inceput