Piersicute de iulie-august 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ginamaria spune:

Buna dimineata,
Venim si noi la un ceai, cu groaza ca iar incepe saptamana si afara bate tare vantul si nu stiu cum putem iesi la plimbare. Mai mult duminica avem botezul si nu as vrea sa fie tot cu mucisori. Am reusit cu batista bebelusului sa-i curat nasucul, surprinzator chiar ii place, sta asa atenta si se uita in ochii mei. Draga de ea. oi am avut un w. foarte bun am fost la buni si a fost tare bine, ne-a plimbat buni in brate toata ziua.... ne-a cantattare fericite am fost doar aseara a facut o criza de plan de deabia am ajuns acasa cu ea. Tati e si el racit bocna...super ce sa zic.
Nu stiu de ce cand iesim afara cu caruciorul totul e bine pana ne oprim. Cum stationam cum se trezeste si se apuc de plans. Bag cate 4 ore de plimbare pe afara pana isi face ea somnul, de stat pe balcon cu caruciorul nici nu incape discutie.Ma gandeam ca am un carucior la care eu imping din spate, oare daca as impinge din fata printesei s-ar schimba ceva? Ati avut careva problema asta?
Program sa stiti ca nici noi nu avem, doar noaptea, si asta ma surpinde, noaptea nu plange deloc da doar putin din manutesi se foieste, eu o iau o pun la titi suge ce suge si adoarme rapid. Astea se intampla la 24 la 3 si la 6 dar ziua in continuare mancam cand din ora in ora cand la 4 ore daca reusim sa stam la plimbare...
Saptamana usora pentru toate mamicile si bebeii lor,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata,

Multumim Ada de cafea , ma bucur ca v-ati simtit bine in mini concediu

Fetelor eu plec in concediu cu iarna dupa mine , sper sa nu am parte de vre-o raceala cu Andrei , i-am luat haine groase la mine . Nu cred ca vreti sa stiti cat bagaj am , imi trebuia un tir in parcare

Va ma duc sa mai savurez la cafea , ca Andrei a adormit singur in patut , canta la TV una la vioara si cred ca ia placut tare mult

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!Ada,multumim de cafea ,mai dau si eu una,sa ajunga la toata lumea.Am vazut pozele,sunteti tare frumosi!

Laura,cred si eu ca s-ar potrivi bufleii nostrii,mai ales ca seamana si la personalitate.Vacanta placuta va doresc

Dau startul la un concurs...de cel mai serios bebe,dar va recomand sa nu va incumetati,ca a mea castiga sigur.Sotul zice ca e serioasa ca o operatie .Foooarte greu scot de la ea cate-un zambet,asa o data la 2-3 zile.

Nu dati cu rosii,dar eu ieri i-am facut ceai.Nu stiu daca are vreo legatura,dar a fost mai linistita.In plus,a luat si suzeta de cateva ori.

Inca o chestie.De cateva zile am incercat sa manc mai ordonat,ca la mine era haos total.Mic dejun,pranz 2 feluri,etc,si aseara nu am mai luat galaforul,ca aveam sanii plini!Minune,mai ales ca seara mie imi scadea mult,si Emma statea agatata de san.Aseara a papat la program de zi,deci la 1,5-2 ore.
Si eu manc fructe,legume,lactate,doar ca am grija cu strugurii,piersicile,prunele,rosiile.Manc si din astea,dar cantitati mai mici,ca am observat eu ca ii provoaca gaze.
Sunt tare fericita ca am reusit sa scad putin stimulentele...acuma mai beau 4 cani de ceai si iau de 2 ori galafor.

Ieri am facut pentru prima data in viata langosi.Maaama ce buni mi-au iesit!Exact ca la langoserie!Azi mai fac o tura ca vrea sa ma ajute si Timea,draga de ea.

Ali azi pleaca in Germania?Ca nu mai stiu exact.Drum bun,si noroc va doresc !

La noi s-a racit tare.Emma inca are mucuti,asa ca azi nu iesim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kimmy

Laura,cred si eu ca s-ar potrivi bufleii nostrii,mai ales ca seamana si la personalitate.Vacanta placuta va doresc

Dau startul la un concurs...de cel mai serios bebe,dar va recomand sa nu va incumetati,ca a mea castiga sigur.Sotul zice ca e serioasa ca o operatie .Foooarte greu scot de la ea cate-un zambet,asa o data la 2-3 zile.

Nu dati cu rosii,dar eu ieri i-am facut ceai.Nu stiu daca are vreo legatura,dar a fost mai linistita.In plus,a luat si suzeta de cateva ori.


_

Mamica mandra de Timea(28.06.2008) si Emma(25.07.2012)

Povestea noastra




Poate ajung si la Cluj si le facem cunostinta ca si al meu tare sufera de seriozitate , si eu abia scot un zambet de la el , trebuie sa fac ca toate animalele
Kimmy daca te ajuta cu ceva al meu a devenit dependent de ceai , eu am de la Humana , am evitat sa-i mai dau vre-o 3 zile si aseara nu l-am putut linisti decat cu 50 ml de ceai , abia dupa aceea a tacut din marait . Eu nu cred ca este asa o tragedie sa-i dai ceai copilului ( daca ii place) , eu imi sustin ideea ca fiecare copil are nevoile lui , daca si Andrei o sa bea lichide ca mine si taica-su deci e clar ca laptele nu este suficient , eu ii mai dau si apa cu pipeta de la infacol (ca am pastrat-o), una singura ... este cel mai fericit


Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

aruba eu il cantaresc in brate pe Victor si fac diferenta.Asa am procedat si la primul
diferenta fata de la pediatra a fost in genere de 50 g.
poate ati tinut o pe umar pe Grace?
e mult 400g

laura concediu placut si tine piticul in brate cat te tine spatele; un copil securizat devine mai repede independent

fleur cum mai e eric?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna dimineata si de la noi! Scuzati postarile mele asa de rare, insa mereu intervine cate ceva cand ma gandesc sa scriu, sau raspunde altcineva in locul meu cand am raspuns la nedumeririle vreuneia dintre voi.

Am facut 3 lunite Sambata. Are mama fata mare.
Incep sa imi pun semne de intrebare daca evolueaza cum trebuie. Capul il tine asa si asa..daca sta in brate linistita e ok, dar cand se agita (si mai mereu e asa) il cam balangane..Daca o trag de manute sa se ridice in fundulet capul il lasa bleg in jos.
In rest..si-a descoperit manutele si tot isi analizeaza pumnisorii. Zici ca se pregateste de box. Daca ii pun o jucarie in manuta o tine si o zornaie. Le mai apuca si ea de cate un colt daca i le las pe langa.
Cel mai tare: ma prosteam in fata ei cand gangurea si faceam din buze cumva.. S-a uitat la mine si m-a imitat, iar de atunci mereu ne jucam asa prostindu-ne impreuna.

Sa nu uit: Laura, super cum inoata piciul cu colacul. S-a obisnuit din prima? Se baga greu pe cap? Nu ajunge deloc apa la urechiuse? Cum il clatesti pe cap? (sau nu ii dai cu sampon?)De unde l-ai cumparat?
Da..stiu..te-am inebunit de cap

Vorbeati la un moment dat de greutate. Mai am si eu vreo 3 kg sa ajung cum afost anul trecut pe vremea asta, si vreo 7 sa ajung cum as vrea eu...Ce sa zic..macar daca as face ceva in privinta asta..la cat dulce mananc..ma mir ca nu ma ingras in plus.

E un frig si o umezeala azi in Iasi..Macar ne-am incarcat bateriile de vineri pana ieri am stat cate 6 -7 ore pe afara sa ne ajunga o vreme..
Si Ecaterina e maraita seara, mai ales daca nu suntem acasa sau daca avem musafiri (probabil ma simte ca nu ii mai sunt dedicata 100%).

Na ca am scris un pomelnic..si inca as mai avea multe dar mai las si pe altadata ca s-a trezit printesa

Pup piersicutele dragi si pe mamicile lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dannett


Sa nu uit: Laura, super cum inoata piciul cu colacul. S-a obisnuit din prima? Se baga greu pe cap? Nu ajunge deloc apa la urechiuse? Cum il clatesti pe cap? (sau nu ii dai cu sampon?)De unde l-ai cumparat?
Da..stiu..te-am inebunit de cap


Mami de Ecaterina (06.07.2012)


Multumim pentru laude . Ia placut de prima data , nu s-a speriat
Nu se baga greu pe cap , nu este intreg colacul , are o deschizatura de care tragi si il asezi la gat , nu intra apa in urechi ,in gura ...este bine securizat se prinde si cu arici si cu o clema . Dupa ce se joaca si se plictiseste il dau jos si continuam baita cu spalat pe corp , pe cap . L-am cumparat de Mirela , fata care a postat la noi la odisee cu 50 ron , dar Miruna a cumparat de pe ocazii cu 35 ron , ti-l poate pune prin posta daca doresti sau mai vrea si altcineva . Mie mi se pare super tare si tot odata face si el efort , este bun si pentru bebelusii mai dolofani . Eu il bag pe Andrei cu capul de tot in apa , nu i-am ferit urechile niciodata , sper sa nu pateasca ceva

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Porumbita: am tinut-o normal in brate atunci, oricum eu am incercat doar de curiozitate ca am si cantar de bebe.

Azi avem 5,600 kg desi am luat 350 gr in saptamana la tara, tot la categoria usoara suntem pe aici :)) Dar e ff buna evolutia ei pana acum, Doamne ajuta si in continuare. Nu ma grabesc sa o fac de 7 kg ca tot eu o car in brate.

Danett: nu e cam devreme sa o ridici in fundulet la 3 luni?
Noi acum incepem sa ridicam capul cand stam pe burtica. In brate deja si-l tine singura ft bine. De apucat inca nu apuca obiectele, daca ii pun ceva in mana ii da drumul ft repede. Cred ca fiecare se dezvolta in ritmul lui, e normal sa fie asa.
Am comandat si eu suzete noi, ca astea de 0-3 luni nu le mai tine in gura, cred ca au ramas prea scurte, doar una avent ii mai place ca e mai lunga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Citat:
citat din mesajul lui ARUBA

Danett: nu e cam devreme sa o ridici in fundulet la 3 luni?


Scopul nu e sa o ridic in fundulet, ci sa vad daca atunci cand o trag de manute, subsuori etc, tine bine capul. Este un exercitiu care are si poza in Mama si Copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Kimmy,ce ma bucur ca s-a vazut si la voi schimbare dupa ce ai manancat mai ordonat.
La fel a fost si la noi si acum nu iau nimic de stimularea lactatiei.E super sentimentul si sunt mai relaxata.Incerc sa nu ma mai vad asa de critic,sa trec cu vederea colacii de pe burta si totul e bine.
Oicum vad ca nu ma ingras,desi mananc si asta e de bine la mine.

Aruba,am vazut pozele voastre.Absolut superbe!!!
Si Leon are tot 5,600kg,asa ca tine pasul bine cu iubita lui.
La noi nu e diferenta de cintar asa mare,doar 50g maxim.Cred ca depinde de cintar.

Laura,m-am distrat cu colacul vostru...arata comic,dar daca spui ca la bb ii place,super.

Ada,ti-am mutat pozele,esti o frumoasa.Pune o poza si cu tine intreaga,ca-s curioasa de rochie.
Nectarel e deja buflei!

Revin ca azi m-am pus pe gatit!

Mergi la inceput