Piersicute de iulie-august 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Buna fetelor.
Dau cafea. Eu am terminat-o si am ceva timp liber ca mandra doarme.
Acus o las cu mama si fug sa vb cu preotul de botez.
E oficial...AVEM NASI si inca unia care imi si plac. Am facut si invitatiile am aranjat totul o sa fie pe 3 noiembrie petrecerea.
In continuare sunt putin speriata cu uitatul ei peste cap si am citit si ce mi-a lasat Porumbita, o sa merg saptamana viitoare la un alt pediatru care poate o sa aiba bunul simt sa o si controleze peste tot daca tot ii dau bani.
Ma uit la poze si tre sa comentez...la baieti ca astia ma intereseaza...vreau s-o marit pe Maya sa se mai chinuie si soacra-sa cu durerile ei de burta.
Cred ca incet incet ajung ca Laura deci cred ca cel mai bine e sa il petesc pe Andrei, darr mie drag rau si baiatul lui Ned (nu am retinut numele) si Patrik ca sa nu mai zic de Silviu (da stiu ca era curtat de 2 fete asa ce nu ma bag).
Vreiam sa o felicit pe Delia pentru frumusetea mica.
Oricum nu imi ajung cuvintele sa laud fiecare piersicuta in parte, toate is superbe.
Trimit si fug ca am trebusoara, sper sa recuperez si eu cap 4 ca nu am apucat sa citesc deloc si de acum ma apuc de forum ca am observat ca mandra mea sta si singurica (cand nu o doare burtica).
O duminica superba



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!Maria,cafeaua e binevenita oricand
Dana,ma bucur ca s-a linistit Leon,la mine deocamdata e invers...orice urma de liniste am avut asa,cu alaptatul haotic,s-a cam dus,acuma plange si in brate...am incercat deja de toate.E linistita doar cand doarme,cateva clipe de gangureala,putin in masina.Nu stiu ce are.I-am cumparat si leagan,sta foarte putin in el,apoi se pune pe plans din ala de zici ca o taie cineva .S-au cam dus si noptile linistite.Desi adormea tarziu,macar avea un somn de 3-4 ore prima data.Acuma maxim 2 ore jumate,si gata.Dar nu sta la san decat 5 minute,maaaxim 10,nu o pot forta nicicum sa pape mai calumea,si apoi imediat iar ii e foame .Stiu ca trebuie sa mance mai rar dar credeti-ma ca am incercat si nu pot.Eu nu pot s-o las sa planga!!!Si nu se calmeaza cu nimic cand ii e foame,degeaba incerc s-o "prostesc" cu povesti,leganat,plimbat,suzeta...

Aruba,sa creasca mare micuta crestina.Ati fost superbi toti!Sa mai zic ca te invidiez cu alaptatul?Ma bucur foarte mult pentru voi!Ce sa facem....nu sunt 2 copii la fel!

Ada,sa va fie de bine plimbareala!Ce frumos poate sa fie.Noi deocamdata nu ne-am incumetat.Dar la vara sa te tii!!!Cred ca o sa fim mai mult plecati de acasa.

Fleur,sper sa dea rezultate macar una dintre remedii .A mea azi a vomitat pentru prima data...dar a mancat tare aiurea,a tot tzoncanit la san,nu stiu si asta ce moda noua e ,a inghitit aer si cand am ridicat-o sa ragaie,ma umplut de lapte.

Ieri ma plangeam ca nu facuse caca 2 zile,ei bine a recuperat fata.Doua ture de haine a umplut.Asa ceva nu am mai vazut,orice scutece incerc,tot ii iese ori la spate ori la picioare!

Gata pauza.Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Ce fac fetele? Pe unde bantuiti?

Ada cum mai e vremea la munte? In buc de raceste mult de maine.

Kimmy imi pare rau ca pitica ta e asa haotica, mai rezista, o sa treaca soon.

Fleur si Patrick avea intoleranta la lactoza. Eu nici acum nu mananc de frica, desi ar trebui sa incep usor. Eric vomita si cand sta intins si cand sta ridicat?

Noi am fost dim la biserica sa-l miruim si impartasim pe pitic. A servit un bibe de 125 ml de la mine, in farza bisericii, apoi a adormit. L-am trezit un pic sa-i dam vinul apoi nani pana la 4. Am fost prin herastrau, am stat la terasa, ne-am plimbat un pic si cand s-a trezit infometat m-am asezat pe o banca si i-am dat tzitzi care erau pline.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Salutare!
Azi am umblat iar lelea si abia acum ne-am aunat pe acasa.
Leon a fost cumintel,l-am alaptat exact la 3 ore si in rest a dormit si-a gangurit.

Kimmy,la noi s-a reglat oarecum de la sine,nu e meritul meu deloc.Doar cu laptele vad ca e satul dupa ce suge si 3 ore nu ii mai dau.dar mananc mai bine,adica normal.
Poate faci aceeasi greseala ca mine la inceput,ca nu stiam cit suge daca e satul sau nu si ii bagam mereu tzitzi la orice marait.
Acum stiu ca nu e foamea si nu ii dau.La noi era faza ca nu dormea si din prea obosit ce era nu putea adormi si urla.
Nu stiu ce sa zic,la noi tati ne-a mai salvat ca el are rabdare,eu ieseam din camera sa nu fiu tentata sa-i bag iar tzatza sa taca.

Aruba,bine ati revenit!
Eu vad numai o poza de la botez.Nu ai mai multe cu printesa Grace?

Bea,noi avem botezul tot pe 3nov!
Ziua cind l-am conceput!

Fleur,exact asa vomita Lucas si dr mea ne-a zis ca va fi mereu asa pina-i bag mancare solida pentru ca nush ce clapa nu inchide acolo la stomacel si iese laptele afara.
Asa a si fost,s-a reglat apoi.
Ii dai picaturi de colici?Sab Simplex?Pe mine asta m.a salvat si la Lucas si acum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Dana: sub poza ai linkul cu pozele, toate pe site-ul fotografilor, nu iti apare? Alte fete le-au vazut. Daca vrei ti-l dau pe privat

Am o intrebare, la cat timp ar trebui sa schimbam tetinele? Intreb in conditiile in care a mea papa cam o masa pe zi la biberon si inca nu le-am schimbat deloc. La fel si protectiile de san, ma gandeam sa cumpar altele, ca alea au fost intens folosite.

Mi-am adus aminte, zicea cineva ca ii da bebelusului sa se joace cu o punga?? Sper totusi ca am inteles eu gresit, altfel mi se pare mega periculos, se poate sufoca. Chiar si supravegheat nu cred ca e bine sa asocieze punga ca jucarie. Zic si eu...

Mai zicea cineva ca foloseste metoda cantaritului cu si fara bebe in brate. Am incercat si eu de curiozitate si apoi am pus pe bebe pe cantarul ei. Rezultat: 400g mai putin decat daca faceam diferenta intre greutatea mea cu ea in brate si fara, deci o eroare ft mare.

Ocsanica: stickerul l-am luat de pe tapet-decoratiuni.ro

Carmen: de o saptamana nu m-am mai trezit pt pompat, desi dimineata am sanii beton. Cu unul o hranesc pe pitica si la celalalt pun pompa imediat dupa ce termina ea micul dejun, dar scot doar o parte, cand fac 70-80 ml ma opresc pt ca sa ii ramana ei pt urmatoarea masa. Daca as pune sa scot tot as avea 150 ml fara probleme, asta dimineata la prima ora. Inca o hranesc alternativ, doar seara ii dau ambii sani. Nu am pb cu productia de lapte peste zi, am atat cat ii trebuie ei. Ceai nu am mai baut de vreo 10 zile cred, poate mai bag cate unul cand se raceste vremea, sa il beau cald. Altfel nu prea ma omor cu el.

Laura: concediu placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Laura32, Multa vreme nici pentru noi n-a fost o zi ca alta, dar acum am inceput sa cam observ un pattern. Adormim cam la aceeasi ora seara, si ne trezim intre 7 si 8 in fiecare dimineata. Sa speram ca in concediu se va mai "regla" un pic, macar noaptea.
Si Vlad viseaza urat, in special dupa o zi mai agitata (in care sta mai mult afara, vede mai multa lume, etc). Nu te ingrijora cu luatul in brate, eu (desi sunt la primul copil) cred ca va trece foarte repede, acusi vor alerga de langa noi, la joaca, sa experimenteze lumea si nu se vor mai "alinta" ca acum. Eu nu am evitat sa il tin in brate, si a fost greu sa le explic tuturor ca nu va fi rasfatat, ci ca de asta are nevoie el, si daca nu il tin eu, mama lui, cine sa il tina? In timp vom vedea ce si cum (am zis, sunt la primul copil), imi asum toate consecintele, dar pana una alta, asta simt eu ca trebuie sa fac. Aaa, concediu placut!!

Aruba, mie mi se pare ca felul in care doarme noaptea depinde mult, printre altele, de cum mananca. Al meu mananca putin si des, si m-as mira sa doarma mai mult de 5-6 ore legate. Rutina si respectarea unor ore ne-au ajutat, dar doar in sensul in care noaptea dupa ce mananca adoarme imediat. Apoi, legat de alimentatie, sunt complet de acord cu ce spui. In plus, mi se parea ca bebe probabil e obisnuit cu tot ce am mancat in sarcina, si nu trebuie sa schimb prea multe. Dar, dupa ce a venit bebe, si dupa ce scuipa f mult la inceput, am renuntat (cu mare regret) la lactate. Daca l-a ajutat asta sau regurgitatul acela era fiziologic si ar fi trecut oricum in timp, nu pot sa spun. Insa, asa mi s-a parut mai bine pentru el. La fructe si legume nu am renuntat, dar nici nu am facut abuz. In timp am observat ca migdalele crude i-au dat gaze (mai multe), si ca de la ceva (ha ha, nu stiu ce, banuiesc rosiile) capata o usoara iritatie (presupun ca are scaun mai acid sau ceva de genul asta). Ce vreau sa spun e ca prudenta nu strica, daca nu e dusa la extrem, iar pt Vlad al meu a mers mai usor abordarea "vazand si facand" (cand am suspectat un aliment, l-am eliminat).


Fleur - imi pare rau sa aud de reflux, si probabil va dura cateva zile sa inceapa sa aiba efect Zantac. Nu am inteles foarte clar din ce am citit despre Eric, el chiar vomita (in jet, e vizibil deranjat, etc?) sau doar scuipa (spit up) f mult? In tot cazul, cred ca, intr-un fel, mai greu e ca l-au apucat toate astea acum - cred ca din cauza asta te-ai speriat si mai tare. Dar sunt sigura ca va trece si va redeveni vesel.

Carmen_80, simpatic Patrick si formula 1!!

Noi am avut doua zile OK, cu stat mult pe afara. Astazi am fost pt prima oara in hypermarket cu el (da, are aproape 3 luni si n-am fost niciodata!), a dormit jumatate din timp si in rest s-a uitat la lucruri. Mai mult m-am agitat eu.

I-am facut astazi mulaj dupa talpita, am primit un kit cadou. I l-am facut cand dormea, n-a protestat deloc desi noi ii tot apasam degetelele acolo - ba chiar i l-am facut de doua ori ca prima oara nu iesise bine.

Ma pregatesc emotional de puseul de crestere de 3 luni, a dat azi niste semne ca ar urma.

Multumesc de primire inca o data.

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

ARUBA, am revenit (mesajele mele inca sunt moderate, apar un pic mai tarziu) - pe suzetele noastre scrie ca se inlocuiesc la 4 saptamani, despre tetine nu stiu - si noi ii dam biberon ocazional, asa ca uzura mare nu au, dar poate sunt alti factori in functie de care trebuie schimbate.

Noi nu am avut cantar de bebelusi pana la 2 luni. Si, stiindu-ne cantarul de adulti ca mai dadea erori, mereu ne cantaream amandoi (si eu si sotul) cu si fara bebe. Iesea mereu aceeasi diferenta, si se potrivea cu ce aflam la control, cand era cantarit "oficial". Eu cred ca 400 g e intr-adevar o eroare cam mare, si as pune-o pe seama cantarului, nu a metodei in sine. De exemplu pe cantarul meu de adulti mereu tre sa ma pun de doua ori, de la a doua oara incepand arata greutatea corecta. Eventual tinut bebe in brate la piept, nu pe un umar (ca sa fie greutatea distribuita simetric pe picioare) - doar la asta ma mai pot gandi ca ar iesi prost in cantaririle de acest gen. Eh, oricum nu conteaza atunci cand avem si cantarul de bebelusi :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Carmen si eu am fost in Herastrau si tare ma marait acum pe seara

Aruba si Ana multumesc pt urarile de concediu , sper sa fie bine , nu stiu de ce este asa de plangacios seara

Dana ma bucur ca ti-au placut pozele de la nunta

Fleur vreau sa aud de bine cu Ericutul

Kimmy si eu cred ca pe Andrei trebuie sa-l cuplam cu Emma , amandoi au niste obrajoriii si un program ... ceva de vis nu alta

Fetelor i-am luat colac deja de 3 zile facem baie in cada si este ffff incantat , nu rezista mai mult de 15 min , oboseste dar este bine si asa , dupa baie cade lat , am pus poze pe FB .

Ada sa pui poze de la munte si sa ne spui cum a fost .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Buna dimineata, fetele. haideti la cafea. Aseara ne-am intors si s-cam marait, pana a facut caca. Ieri, am oprit si la Sinaia. Am fost la castelul Peles,apoi la o tersa. Acum ne intram din nou in program si nu am niciun chef. Aruba, bine ca mi-ai reamintit de tetine. noroc ca am multe biberoane si le rotesc.O sa va pun si poze.Laura, foarte tare colacul lul Andrei.Gata, plecati in concediu. Va doresc drum bun.Acum va las si va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Scuze, iar am pus poze aiurea in album. Poate mi le puneti si mie in albumul meu. Le-am uplodat in albumul meu si vad ca tot apar gresit.

Mergi la inceput