Piersicute de iulie-august 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_80

Ramona cum a fost cu bb atat demic in vacanta? Cum s-a comportat? Cum a dormit? Ati fost cu avionul?

Mami de Patrick Andrei (21.06.2012)

A fost f bine si chiar usor. Doar ca nu a mai dormit asa mult ca acasa. Dar nici nu plangea, statea in carucior si se uita peste tot. Noaptea dormea de la 22 pana la 7, obiceiul asta si l-a pastrat.
Da, cu avionul am fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

ramona mie imi pare mult 30 min lasat sa planga

laura da,exercitiile de kineto ajuta la piciorul pe interior.dupa ce pronzi miscarile faci tu cu el

balantanu e buna glicerina simpla.cu nistadin sau stamicin

fleur nu mai arunca laptele.congeleaza l.si spune i sotului sa ii dea viberon ca probabil pe tine te asociaza cu sanul

vigantolul maxim o luna deschis ne a zis pediatra

delia imi pare rau ca nu te intelegi cu mama ca o asteptai cu asa drag.
plus ca.mi se pare f aiurea sa te faca zgarcita in cdt in care o plateti sa stea cu nepoata


Sa sti ca la inceput si mie mi se parea mult, insa avem experienta cu adormitul in brate pana la 2 ani. Si pe Raisa p lasam 5 maxim 10 minute sa planga si apoi o luam sa o linistim si tot asa. De la 4 la 9 luni nu a dormit nici macar o noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Ciao mamici si bebei, mi-a fost tare dor de voi!
Am fost toata saptamana la tara, am plecat luni cu mama si cu bebe, iar vineri au venit si sotul cu tata. N-am avut semnal bun la net, dura o eternitate sa se incarce o pagina pe tel, de scris nici nu mi-a dat prin cap pt ca abia daca reuseam sa va citesc, macar pe sarite.
A fost de vis, vreme buna, bebe cuminte, gradina plina de flori, aer curat, mi-am incarcat bateriile. Am avut sentimentul ca traiesc putin in trecut, e minunat sa alegi singura din gradina legumele pt salata, sa dai o fuga sa culegi patrunjel proaspat sau cate un ardei iute pt ciorba! Mie oricum imi aduce tata legume si fructe in fiecare duminica, pt ca el weekendurile le petrece numai acolo, dar imi era dor sa merg si eu, nu mai fusesem de la Paste. Am si cainele mutat acolo de cativa ani, un ciobanesc german superb si muream si de dorul lui.
Ce pot sa zic, mi-a priit, dar mai ales lui Grace, care s-a comportat exemplar. Nu a plans deloc, a stat toata ziua afara, ori plimbata pe strada cu landoul, ori in curte tot asa dormind in landou, a ras si a gangurit non stop, mi se pare ca s-a si bronzat putin. De dormit nu mai zic, a batut orice record, a dormit in fiecare noapte de la 20.30 la 6.30, iar azi dimineata s-a trezit chiar la 7.30 ( 10-11 ore legate!!!) Nu dati cu rosii! Nu stiu daca e meritul meu ca ii respect cu sfintenie programul de seara, orice ar fi baitza se face la 20, apoi alaptat si la 20.30 adoarme singura in patut / landou, saaaau pur si simplu am tras eu lozul castigator, dar am reusit sa dorm in fiecare noapte minim 8 ore legate, si ma mai culcam si dupa alaptarea de dimineata cate o ora ca i-o lasam mamei in grija!

In legatura cu dieta, ca am vz ca tot mai multe din voi spuneti ca renuntati la fructe si legume de frica sa nu va afecteze bebelusii... sunt total impotriva acestui curent. In primul rand e o reteta sigura pt a va devitaminiza si a va slabi sistemul imunitar, tocmai acum in prag de sezon rece, sezon de gripe si viroze! Atentie la asta, nu va expuneti, vitaminele din fructe si legume nu se compara cu cele din cutie ca sa zic asa, sunt indispenabile unui organism sanatos si puternic. Plus de asta toate site-urile de alaptare de afara promoveaza consumul lor, doar la noi e parerea asta ca strica laptele sau afecteaza burtica bebelusilor! Daca e sa faca colici, fac oricum.
Eu una am mancat la fructe si legume , cel putin sapt asta , de am dat pe spate. Rosii, ardei, ceapa rosie, ridichi, gogosari, morcovi, salata verde, rucola, pana si praz am mancat. Struguri la greu. Fetita nu a avut nici cea mai mica problema la burtica, in continuare face kk de 3-4 ori pe zi, uneori e moale dar nu o deranjeaza, il face usor si fara sa se chinuie.
Pediatra mea zice ca de pofta avem voie orice, doar sa nu exageram. Eu o singura data am avut pb asta vara cand am mancat vreo 7 piersici intr-o zi si s-a cam resimtit micuta, in rest absolut nimic, nicio reactie la niciun fruct sau leguma, eu militez pt consumul lor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Am vazut poze noi pe picasa

Poruimbita, Maria: frumoase pozele de la botez

Dana: sunt topita dupa bebele tau

Laura si Fleur: ce ursuleti pufosi aveti!

Ada: have fun la munte cu Nectarlul frumusel! Ps : am ras cu lacrimi cand l-ai visat pe sot cu cap de porc!!

Ramona: bine ai revenit! Si mie mi se pare mult sa planga bebe 30 min, macar da-i o suzeta daca nu vrei sa o inveti in brate

Freedelia: iar ai probleme mari de dus in spate, saraca de tine. Nu mai stiu daca ai explicat de ce in loc sa ii dai LP nu te mulgi si ii dai LM la biberon?? Poate am ratat eu raspunsul asta. Stiu ca tu esti mare adepta a alaptatului, in locul tau faceam tot posibilul sa pompez laptic pt bb

Delia21: aiurea cu mama cu salariu, sincer iti zic. Eu una m-as soca sa imi ceara cineva din familie bani ca sta cu fetita. La noi e situatia inversa, cel putin la botez se 'bateau' bunicii care sa plateasca botezul, nu stiu ce sa faca sa ne mai dea bani, desi nu e cazul, ei sar mereu sa ne ofere bani.

Kimmy: sper ca te-ai mai reglat cu alaptatul la cerere. Noi acum papam cam la 3 ore, uneori doar 6 mese in 24 ore, dar de cele mai multe ori 7

Roxy, Carmen va pup

Iuli: tu meriti bataita ca tot nu l-am vazut in poza pe voinicelul odiseei

balanta: in continuare te admir ca te descurci singura, eu nu as putea sa fac ce faci tu!

Gina si Clay: bun venit si sper sa contribuiti din ce in ce mai mult la ritualul nostru zilnic de sporovait pe forum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

tot eu :))

Am uitat sa zic ca am pus o poza pe picasa cu minunatia mea de bebe, iar sub ea aveti un link cu pozele de la botez pe siteul fotografilor! Sunt topita dupa fetzisoara ei in pozele astea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Foarte frumoase pozele Aruba , sa va fie de bine !

Cred ca fiecare copil este diferit , al meu nu ar dormi 11 ore nici de acum intr-o mie de ani , daca doarme 3 ore legate , eu zic saru mana , o singuta data mi-a dormit 4 ore si nu imi venea sa cred ca mi s-a intamplat mie .
Si eu ii respect programul de baie , somn , dar la el nici o zi nu seamana cu cealalta , practic el nu are un program ...daca ieri a dormit de la 1 la 3 asta nu inseamna ca si zilele urmatoare va face la fel si indiferent de ore , ca este seara sau dimineata , fiecare zi este unica la noi



Mai nou vrea in brate sa vada tot si credeti-ma fetelor ca nu l-am tinut deloc pana acum si daca a venit cineva la mine , am interzis cu desavarsire luatul in brate , pentru ca stiam ca aici se ajunge si cu toate eforturile mele ...tot degeaba , nu imi mai adoarme la san , mai nou vrea leganat si pana acum nu am procedat asa.
Imi plange in somn , Dumnezeu stie ce o visa , doarme foarte agitat ...iar de colici pot spune ca am scapat 95 % dar am scapat de colici si am dat de alte capricii si am evitat pe cat posibil alintaturi , luat in brate si alte naravuri .

Noapte buna

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salve pueri! (cum spunea profu de latina)

Noi am fost la dr. la clinica de urgente pediatrice, nu e grav, asa cum banuiam, pot si 2 cauze la vomatul des al lui Eric:
1. reflux gastric, mi-a dat Zantac (Ranitidina) solutie buvabila sa-i dau
2. alergie la proteina din laptele de vaca, regasita in laptele matern. Pt asta trebuie sa elimin eu lactatele din alimentatie.
Mi-a zis sa incerc pe rand cele 2 variante nu ambele simultan.

Aruba, tu ai dreptate cu legumele si fructele, am fost si eu adepta si sunt, dar cand iti vezi copilul ca sufera si plange sfasietor, crede-ma, ai incerca orice, nu-ti mai vine sa mananci nimic. Eu sunt dealtfel innebunita dupa vegetale. La concluzia ca daca e sa faca colici tot face nu poti ajunge din prima, ci dupa ce incerci toate variantele de eliminare diverse alimente. Acum m-am convins cumva ca nu e de la cruditati, le reintroduc treptat.
Si lactatele imi plac dar nu am absolut nici o problema sa le elimin. Voi lua scrupulos vitaminele postnatale, ca le-am cam uitat in ultimul timp.

Chiar inainte de a pleca la dr. mi-a facut o criza de plans cum nu l-am auzit niciodata, am inceput si eu sa plang langa el. L-am sunat pe barbat care iesise in oras sa vina cu noi ca nu pot sa conduc cu el asa. Ei, cand a venit el se linistise ca prin farmec si adormise... Asa ca am mers singurei si a fost f cuminte.
Am inceput tratamentul cu ranitidina, a acceptat-o (are gust mentolat destul de puternic). Dar tot a vomat de vreo 4 ori pana acum. Suntem non stop cu babetica la gat si acum a adormit in balansoar.

Laura, concediu placut si sa fie Andrei cuminte!

Ada, ce va invidiez! Cand venim in tara la anul pe acolo mi-am propus sa mergem si noi, zona Bran, Nu am fost niciodata, rusine sa imi fie!

Intrebare: daca ii dau medicamentul, pot sa continui si cu remediile homepatice (Cocyntal, Coryzalia etc). Interfera cumva?

Aseara i-am dat Camilia dupa ce 3 ore nu am reusit sa-l adorm si l-a linistit foarte repede. Dar se pare ca nu de la vreun viitor dintisor e problema.

Uf, vreau sa-l vad vesel si bine dispus ca inainte.

Va pupic.


**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna.cafea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza. Maria multumim de cafea. Eu as vrea una cu mult lapte si frisca. Dar nu am voie nici una nici alta...

Ramona mi-as fi dorit si eu sa mergem, dar ne-a fost frica. Plus ca in perioada in care inca mai era vreme buna piticul avea colici si urla f tare... Asta e, anul viitor...

Aruba bine ai revenit. Ce faci noaptea cu sanii? Nu scoti lapticul 8 ore? Si Patrick doarme de pe la 10.30 pana pe la 7.30, dar ma trezesc la 2.30 sa bag pompa. Cand el se trezea in jur de 6 la masa, iar eu dormeam de la 11, am observat ca in cateva zile mi-a scazut productia de lapte.. Asa ca am reusit s-o resuscitez cu 3 litri de ceai pe zi, galafor si pompa. Dupa ce ca n-am suficient, mai si scazuse...

Laura, ai dreptate, fiecare copil isi face prog, are personalitatea lui. Patrick s-a obisnuit sa doarma si la pranz vreo 3 ore. Singur a cerut asta. Si lui nu-i place in brate. Dc il iau, incepe sa se zbata si plange.

Noi ieri am fost la tara, afara, aglomeratie :))). A stat intins pe canapea la umbra boltei si a vb in continuu. Guuu, gaaa, aueaaa, meeiuu, cu toata lumea. Dimineatza dupa papa de 7.45 n-a mai vrut sa doarma si a inceput iar povestitul. Acu sta la ta-su intre picioare, rezemat de burta si se uita la formula 1 si comenteaza :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Aruba sa iti fie de bine iesirea.ce program super aveti.fericito
Fleur si EU ma gandeam ca o fi datul afara de la ceva ce mananc EU.posibil de la lapte.am sa incerc sa il elimin si EU sa vad daca are vreun rezultat.
Laura ce tare e colacelul de baita.nici nu am mai vazut asa ceva.asa faceti baie tot timpul sau va jucati doar?nu il deranjeZa la gat?
Va doresc tuturor duminica placuta

Mergi la inceput