Piersicute de iulie-august 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ginamaria spune:

Porumbita scuze ca nu am mai raspuns dar nu am mai apucat sa intru acum am reusit sa citesc din urma.......Bowen fac la Cluj la o dna Marcela Campian la care am mers si inainte sa raman insarcinata si care a reusit sa imi regleze CM si sa nu mai am dureri, pe toata perioada sarcinii am mers la ea si am avut o sarcina f. usoara, imediat ce am nascut am mers la ea pentru ca am ramas cu o durere de nerv sciatic de nu am fost in stare sa ma ridic din pat si ea i-a facut si Sofiei pentru colici. Eu am incredere in Bowen daca e facut corect desi in altele gen bioenergie, homeopatie....nu cred.
Delia nu ma surprinde nimic, si eu i-am platit chirie surorii mele aproape 2 ani desi ea avea un apartament primit de la ai mei unde stateau ei si asta unde am stat eu cu sotul meu cumparat de ei cu banii de la nunta .Acum suntem la casa noastra si nu prea mai avem alte combinatii....
Azi noapte a fost prima noapte fara tati si se intoarce doar duminica seara e la ceva training, si evident aseara au aparut intr-o nara niste muci care nu se lasau scosi cu pompa normala.Ea se tot ineca m-am speriat groaznic.I-am tot pus ser fiziologic, nu aveam in casa batista bebelusuli sau altceva si nici nu aveam cum sa merg sa iau. initial m-am panicat si am inceput sa ma gandesc cum sa sun la taxi sa imi aduca de la farmacie cu comision.....apoi am bagat-o pe pitica in sac de dormit si am pus-o intr-o parte langa mine.asta era pe la 11 s-a mai trezit la 3 si la 6 si doar la trezire mai fornaia. Nu a mai dat deloc din manute si picioruse cred din cauza sacului de dormit,sau nu????e prima data cand am pus-o in el.i-am luat si temperatura si nu are, evident dimineata am inceput sa ma streses de ce a doarme asa mult si asa linistita??Nici cum nu e bine....fetelor se poate sa aiba mucisori si fara sa fie racita? Pur si simplu un muc care nu iese cu pompa simpla sau care nu reuseste sa s-il curete ea prin stranut? Nu vreau sa ma panichez dar nici sa nu iau in serios problema. Ma gandesc ca daca doarme linistita, si nu are temperatura e ok,nu?Greu cu bebeii astia....Acum mi-am pus pe foc apa cu cimbrisor, cica ajuta la nasuc dar pute in casa de parca acum fac sarmale....
Hai ca m-am intins prea tare. Va doresc un w. placut si linistit,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!Vin cu o cafeluta.
Nu am mai intrat ca e cam haos la noi.Nu exista 2 zile la fel!
A avut 2 zile de a dormit intr-una,apoi 1 cu somn putin dar ea extrem de cuminte,apoi ieri am crezt ca innebunesc.omn putin,bratemula,tzitzi intr-una.Aseara la 10 a adormit intr-un final,am zis maaama,de cand nu m-am culcat asa devreme!Bucuia nu a tinut mult,a inceput sa se trezesca foarte des,i se infunda nasul,am statsa o pazesc cu serul dupa mine,plus ca daca se trezea bine-nteles ca iitrebuia sanul .Azi dimineata cand s-a trezit sotul m-am dus in dormitor si am dormit o ora,ca altfel o luam razna.
Deci toata lumea e racita.Plus ca de 2 zile nu prea a facut caca,doar asa cate-o dunga,poate o deranjeaza si asta.
S-a trezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Buna dimineata! De la mine niste lapte de migdale :)

roxypuy, multumim pentru corectia cu vigantolul, de acum o sa avem si noi grija. Sustin si eu sfatul relativ la ortoped, el ne-a aratat cum sa ii masam talpitele, atunci cand am avut ecografia de sold.

Fleur, este foarte bine ca il duci sa il vada totusi cineva, si te inteleg perfect cum te simti - nici noi nu am avut nicio problema, asa ca ma agit destul de mult la fiecare mucisor pe care il vad zilele astea (asta ca sa fiu si eu "in rand" cu restul fetelor care sunt cu serul fiziologic dupa ele )

ada, ha ha, m-a amuzat "Gina" :) am o intrebare, inainte sa nasti aveai cumva avatarul aici pe forum cu tine blonda la o masa/terasa, sau ceva de genul asta? Imi amintesc poza aceea dar nu stiu cu cine s-o asociez. Am avut curiozitatea aceasta de cand am inceput sa va urmaresc din nou. In tot cazul, va doresc relaxare si soare zilele astea!

Iesim si noi din Bucuresti astazi, vizitam un bunic. Weekend placut tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

PUPAM BOLNAVIORII sa se faca bine.e o perioada cu multi virusi.si rafi a luat unul.sper sa nu il ia si denis

gina da se poate sa aibe mucisori fara sa fie racit.si noi am avut mai demult.au tinut cateva zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, va multumesc ca m-ati ajutat ieri cu raspunsurile . marc nu a mai facut caca, deci sunt linistita momentan.
am luat glicerina cu nistatin si deja i-am dat doua ture. parca s-au mai diminuat depozitele albe.

vigantolul il folosesc 3 saptamani, apoi arunc sticla. oricum, dr de familie mi-a facut reteta pe 3 luni pt vigantol, asa ca il arunc fara mila . li-l dau diluat in apa sau ceai ca cica asa se absoarbe/resoarbe mai bine.
eu calciu inca nu le dau. sa vedem ce zice neonatoloaga saptamana viitoare.

delia21, si mie mi se pare aiurea ca mama ta iti ia salariu, dar nici nu ma mira fiindca si noi cotizam lunar la soacra mea cu bani (ea nici nu ne ajuta cu nimic...). cotizam de 9 ani, de cand suntem impreuna si am cotizat inca de la inceput, cand ne descurcam f greu cu banii...
fleur, imi pare rau ca eric iti da emotii, dar sunt sigura ca nu are nimic serios.
freedelia, sanatate multa iti doresc.
clayhanger, ei au suzete separate, dar folosesc biberoane la comun. nu am cum sa le deosebesc... ma gandesc ca daca sunt sterilizate, sunt ok.
ginamaria si ai mei au uneori muci fara motiv si daca fornaie si nu se vede nimic in nas, le pun putin ser fiziologic si apoi trag cu pompita si ies mucii.
ada, noi cand plecam cu sorcova, luam termosul cu apa fierbinte dupa noi ca sa preparam lp. avem si incalzitor de masina, dar inca nu l-am folosit.
ce frumos ca sunteti la munte!

acum jumate de ora le-am dat drumul la ac in camera la 25 de grade si au adormit amandoi . demult nu i-am mai vazut ziua in patuturi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Dana -- este foarte bun Fenugreek-ul, eu iau capsule, cate 2, de 2-3 ori pe zi. De baut nu am incercat.

Gina -- nu stiu ce intelegi tu prin "racit" insa nasul infundat sau nasul curgator sau o usoara tuse sunt simptome de raceala, care sunt ok, nu se face nimic pentru ele daca nu exista febra sau vreo infectie. Ser in nasuc si aspirat eventual (eu nu aspir, doar il tin mai ridicat in timpul somnului si ii pun serul cu o sticluta care spray-aza, nu doar picura).

Despre legatura limbii, sunt convinsa ca in Romania multi doctori stiu sa o taie, cica si doctorii chinezi mai batrani stiu, dar nu stim noi unde sa ii gasim, ca in spitalele chinezesti e asa o aglomeratie ca nu te descurci prea usor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Salutare! Intru iar pe fuga cat dorm fetele.

Pentru limbuta intr-adevar e f bun bicarbonatul, uitasem de el, mie mi-a zis pediatra sa pun 100ml ceai de musetel si juma de lingurita de bicarbonat si sa sterg limbuta cu tifon imbibat in asa ceva.

Muci are si Maria mea, in special dimineata e fornaita, in restul timpului nu. ii pun ser si daca e cazul aspir, dar de cele mai multe ori stranuta la scurt timp si ies singuri. Importanta e si culoarea lor, daca-s albi e ok, daca-s galbeni sau verzui e semn de raceala. La noi asa sunt, galbeni, dar mi-a zis doctora doar daca face febra sa ii pun juma de supozitor cu paracetamol.

Apa pentru laptic o puneam in termos la drum lung si era ok.

Balonul cu heliu nu l-am inventat eu, era in mare voga la noi la odisee, in special dupa botez, ca de acolo am luat baloane pt pitici.

weekend frumos tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetele

Eu sunt in pregatiri cu bagajele , in sfarsit plecam in concediul mult asteptat , sa nu ma dati disparuta .

Bagajul lui Andrei reprezinta mai mult de jumatate din masina

In rest suntem bine , cu acelasi program , sper sa-i fie de bine schimbarea locului , stam 2 sapt plecati , eu nu mai pot de nerabdare ca tare m-am plictisit acasa . Luni seara "decolam "

Va

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Freedelia,Fleur,Clay,multumesc de raspunsuri.
mi-am comandat si capsulele astea sa vedem cit mai ajuta.

Laura,concediu placut.o sa fie bine,o sa vezi!asa mi doresc sieu sa plec,dar undeva la soareee.

Ada,bravo fata,sa te gandesti si la mine cind stai si te relaxezi.
Eu aveam apa calda in termos si aveam portionate masurile cit stiam ca bea Lucas.Este la DM o chestie in care pui portiile de LP exact cit pentru o sticla.

Ramona,fata,cum s-o lasi jumate de ora sa plinga???
Vai ca eu nu pot nici 2 minute ca mi se ridica parul pe mine.

Fleur,nu stiu ce sa fie la voi,de s-a schimbat asa.poate e doar o faza trecatoare.

Kimmy,nush ce sa zic de voi...al meu sa nu-l deochi s-a linistit,dar doar in carucior nu vrea sa stea tot timpul...in rest zic Doamne multam!

Delia
,eu m-am socat cu mama ta.cum sa o platesti fata?
Si la mine a stat mama ani intregi cu lucas,dar ea era fericita ca poate sta la noi si isi strangea pensia in Ro.ca aici nu cheltuia nimic.

Bun venit Clay si Gina!

Eu am vazut pozele si nu mai tin minte daca am scris espre ele sau doar aveam de gand.
Trebuie sa ma uit in urma la mesajul anterior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, fetele. Va pup pe toate si ma gandesc la voi. E tare bine aici .Pana acum, Nectarel s-a comportat ok. A fost si vremea buna. numai spre seara este foarte frig. Azi l-am plimbat peste tot. Adica am fost la Rasnov la cetate si apoi la Bran.Mi-e frica sa nu raceasca de numai pot.Sper sa nu. Multumesc ptr. sfaturi tuturor. Clay, da eu eram cu poza aceea.Acum baietii pregatesc gratarul.Laura, te pup fata mea. concediu placut. Dana,

Mergi la inceput