Bv Ramo, Ana, LoryD! Hai Ralu, Kytana! (34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moni81 spune:

Buna burtici si mamici,

Felicitari Ramona pentru Natalia sa creasca mare, sa fie cuminte si papacioasa.
Vreau sa o incurajez si eu pe Kytana , pentru ca chiar ca a fost pe baricade la fiecare bobocica si sper sa aiba o nastere usoara si cea mai naturala asa cum si-o doreste.
Din fericire pe noi ne-au ocolit colicile pana acum, azi avem 2 sapt si 1 zi, deci mai pot sa apara ca am inteles ca de obicei apar dupa 2 sapt. Preventiv ii dau Gripe water care ne-a fost recomandat de neantoloaga de la spital.
Mami.Ilinca fata mea cea mare la fel are momente de tanderete cand se culca langa aia mica si o pupaceste, dragaleste, dar mai ales cand o alaptez striga la ea si ridica mana sa o lovesca. Nu stiu daca chiar ar lovi-o daca ar putea sau face numai gestul cu mana dar ma necajeste foarte tare cand o vad asa.
Noemi a inceput de ieri sa tuseasca si are si muci sper sa nu-i dea si la aia mica.
Anidaz ma bucur ca ai revenit, cu drag citesc despre voi mai ales ca sunteti aici aproape de Arad, Mihnea e un dulce ce de pozici aveti voi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni81 spune:

Carinablanca si micuta mea sughite destul de des nu chiar dupa fiecare masa dar de mai mute ori zilnic, pana acum nu mi-am facut probleme din cauza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

salut, fete.

Am vorbit cu Ramona7575, e cat de cat ok.

Au mutat-o in salon, nu crede s-o mai tina mult caci e aglomerat cu gravidute..fff.multe nasteri si nu prea au locuri.

"Fititza" e bine.A nascut-o prin cezariana, la 10.15, are 3,500 gr si a luat APGAR 10.E asa roz...si grasunica...o delicioasa!

Ramona e slabita, si inca are dureri.Branula nu e pusa ok si o ustura cand ii baga medicamente pe vena, urma sa i-o schimbe.


Nasteri usoare in continuare, va doresc!Numai bine.

"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"

Citat:

" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Carina, si bebe meu implineste azi doua saptamani! Sa ne traiasca! Despre sughit, al meu sot s-a stresat foarte mult din cauza asta, (si Rares al meu sughite des, dar nu chiar dupa fiecare masa), asa c-am cautat pe net si scrie ca e normal pana la o luna sa sughita. Nu m-am mai stresat de-atunci, dar sotul se necajeste cand sughite, desi se vede clar ca nu-l deranjeaza pentru ca doarme linistit.

ce ma nelinisteste pe mine e ca bebe tau papa 90-100 ml la o masa, al meu abia papa 50-60-70 la o masa. Conteaza si greutatea ce o are sau doar varsta? Al meu avea 2760 la externare si acuma, la o saptamana si o zi de la externare are 2980, deci abia 220 g luate. O fi bine...nu stiu.

Adina, ce ma bucur c-ai scapat de starea aia naspa si ca sunteti a big happy family acuma :). Si ce de poze i-ati facut deja printisorului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carina, si a mea sughite destul de des, n-am stat sa numar de cate ori. Daca dureaza prea mult si o enerveaza ii dau Gripe water si ii trece instantaneu. In mai multe carti am citit despre cele 3 S-uri pe care le au bbii pana la 3 luni: sughit, stranut, strabism. Sunt normale si nu trebuie sa ne ingrijoreze.

hai Kytanutz!!!!

Stela, esti ok? Ce face bb Matei?

Bobuletz, sa nu ma uiti te rog cu detaliile despre botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Multumim pentru vestile legate de Ramona, imi pare rau ca se simte inca slabita, trebuie sa fie puternica, sa se ridice din pat si sa se miste cat mai mult pentru a se reface cat mai repede.

Moni, sanatate multa lui Noemi si sa speram ca printesa cea mai mica nu ia de la surioara ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mihaela, e foarte bine cat a luat bb. Pe mai multe site-uri am citit ca trebuie sa ia pe saptamana intre 140-240 grame. A mea luase 200 in 3 saptamani din cauza laptelui insuficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Carina, era sa uit: si Rares face la fel, isi aduna piciorusele si se "screme", scoate cateva parturi si apoi doarme linistit mai departe. Cateodata dureaza 2-3 minute, cateodata se chinuie si cate o jumatate de ora si atunci mai si plange. Nu stiu daca sunt colici, dar eu ii dau Bonissan, la recomandarea medicului.

Voi le dati vitamina D3 bebelasilor? Mie mi l-a dat neonatoloaga la externare si mi-a zis sa-i dau cate o picatura pana la 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Olivia, deci tu ne scrii din parc acuma :). Frumoasa noua jucarie a Mayei. Deja intinde manuta sa prinda jucariile sau mi se pare doar din prima poza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni81 spune:

Mlhaela eu la Anita ii dau Vit D 2 pic/zi, la Noemi i-am dat pana la 2 ani si acum a zis pediatra ca ar trebui din nou pe perioada de iarna.

Mergi la inceput