Bv Ramo, Ana, LoryD! Hai Ralu, Kytana! (34)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Am revenit,am vazut ca ati intrebat de mine,,scuze ca v-am bagat in griji...

Referitor la nasuc,dupa baita ii pun ser fiziologic,apoi cu pompita aspir ce este invizibilpana ce apare ceva ,apoi cu un betisor de urechi normal,scot tot afara,altfel nu pot si raman secretiile in nasuc,eu cred ca multe i le produc eu fiindca de fiecare data cand alaptez il stropesc cu lapte pana apuca tzitzi si de multe ori storc chiar in nasuc.
Am citit despre caca,la Mihnea este tot lichid vascos de culoarea mustarului sau spre portocaliu,oare nu e normal?

Voi cum ii culcati pe bebei?Eu am citit undeva si functioneaza ,sa-l culci pe partea stanga 5 minute dupa alaptat pentru eliminarea gazelor acumulate in timpul suptului,chiar daca ragaie dupa,si apoi intors pe partea dreapta pentru golirea stomacelului in duoden.De cand fac asa adoarme mult mai repede si fara chirceli.Insa dupa vreo ora il intorc si pe spate ,pentru inca vreo ora.Pe burtica il tin doar pe mine ca am o temere cu sufocatul daca nu sunt langa el.

Si Mihnea a primit suzeta,de fapt doua,una ortodontica si una normala,care e la indemana aia i-o dau si o primeste ,iar daca n-are chef de ea ci de tzitzi o scuipa cu bolta si gata.
Kytana iti doresc insanatosire grabnica ,nu e loc de raceli acum,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata dragi surate!

In 15 min plec la spital dupa o noapte de nesomn, suflat nasul, fonfait, mers la baie si respirat cu greutate...

Am emotii mari, ma tot gandesc: daca ma opreste acolo??

Va pup si Doamne ajuta!



39+ cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Neata,

Anidaz:
la multe lunite puiului tau! A crescut tare frumos. Am retinut ce ai scris despre nani , dar eu stiam ca pe spate nu e prea bine , poate sa vomite si sunt sanse mai mari sa isi aspire secretiile. Ebine mai mult pe o parte sau pe burtica , sub supraveghere.
Carmen:iti spun ce mi-aui zis mie in spital, dacaai laptic prea mult acum la inceput, e bine sa-l colectezi si sa-l congelezi in pungute speciale, e cel mai bogat nutritiv lapticul de la inceput.
Kytana:nu cred ca te opreste, te lasa sa scapi de raceala...Luca sa fie ascultator!

zi frumoasa tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Dani, ganduri de-astea am si eu sa stiu. Mai nasol e cand ma iau ganduri de genul daca pateste printesa mea ceva
Legat de mine, in primele zile ma puneam zilnic pe cantar (eram fericita ca dupa 3-4 zile scapasem de 10 kg) si-mi masuram burta mereu. Apoi am vazut cum cantarul incepe usor sa creasca si am renuntat. Stiu ca nu e vremea acum de regimuri si diete, mananc de toate pentru ca laptele sa nu fie afectat. Mandra e pe primul loc, nu kg mele, sanii plini de vergeturi, pielea de pe burta care parca atarna si celulita de pe picioare.

Adina, ma bucur tare mult ca ti-ai revenit! Multe lunite puiului tau! Kk de culoarea mustarului e normal. Vascos e bine pt LM. La LP e mai consistent. Eu ma ingrijorasem la Maya ca era tot verde, nu mustar. Am observat ca zilele astea de cand i-am dat LP doar de 3 ori/zi si nu la fiecare masa, ca nu mai e asa solid, dar e mustar, ceea ce e bine.

Kytanutz, tinem pumnii. Daca te opreste sau nu, important e ca tu si Luca sa fiti bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Buna dimineata, bulinici & mamici & bebici !

Moro, am vorbit cu sotul despre cadourile pt nasi si pana la urma ne oprim la parfumuri. O sa mai luam ceva si pentru fetita lor, aici chiar e complicat, ca domnisoara chiar are de toate. Noi am platit deja biserica, acele 2 milioane standard, nasul va da in plus...

mami.ilinca, am comandat sambata wrap-ul, ieri mi-au scris ca il pun la posta, deci il mai astept vreo 2 zile, cred. Plus inca o zi sa-l spal, asa recomanda si ei. Oricum, azi sunt hotarata sa scot fata singura afara, cu carutul, o sa o car cu tot cu carucior pe cele 8 trepte din scara blocului. N-am schimbat=o azi noapte pe Miss si a adormit dupa 10 minute de supt. Ce fericita am fost, eram varza, iar mi-a facut criza de colici de la 20 la 12 noaptea. Si excat cum zici si tu, daca o trezeam s-o spal la fund, doua ore o plimbam si-i cantam dupa aia ca sa adoarma.

Olivette, si Iris e fornaita (chiar acum o ascult cum horcaie ca porcusoara ). Initial am crezut ca are muci, dar n-am scos nimic dupa ce i-am pus ser. Si m-a tinut treaza ceva timp s-o urmaresc cum doarme, gandindu-ma ca se sufoca. Acum o cam ignor cand fornaie, dar tot o mai verific din cand in cand.

Lulutza, eu zic sa dormi cand ai "ferestre". Dar nah, eu sunt fericita mamica a unei dragonite posesoare de colici, in crizele ei de seara simt cum imi mananca toata energia si buna-dispozitie pe care le adun in reprizele furate de nani. Cum prind o secunda libera, cum ma intind in pat. A ajuns o obsesie sa dorm. Diseara cand vine sotul de la munca, i-o impachetez si-i trimit afara sa se plimbe, iar eu ma culc! Eu nu mananc miere, am citit ca ar fi alergena. Ma feresc si de nuci/alune/capsuni etc.

Adina, bine ai revenit ! Ma bucur ca lucrurile stau altfel acum.

aaa, s-a trezit balauritza, ma duc la raport.

Kytanutz, intru mai incolo sa citesc si ce zici de vizita la doctor.

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Pentru orice eventualitate Kytana ,te-am trecut in titlu fiindca n-as vrea sa nu ai parte de onoarea asta,ai fost prea mult mamica odiseei si sa lipsesti de acolo chiar nu ar fi corect.
Vrei si niste agitate de incalzire?Ai parte si de acestea

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

S-a trezit a papat si acum doarme iar,deci mai am ceva timp liber inainte sa ma apuc de treaba.
De mancat si eu mananc aproape orice,evit doar alimentyele interzise si sucurile.

Botezul il vom face in 27 octombrie fiindca poate veni atunci sore mea din Germania cu familia.Aici nu se dau cadouri nasilor si moasei altceva decat cate un tort facut special pentru ei,tortul nasilor si tortul moasei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Felicitari Ramona!!!!!!!!!!!!!!!!! Sa fie bebe sanatos si necolicos!!!!!!!!!!!!!!!

Noi suntem bine dar cu timpul stau cam prost. Bine ca printesa cea mare e la gradi asa ca respir si eu putin peste zi. Bebe si-a facut cat de cat un program, are 6, maxim 7 mese pe zi si am reusit sa ii dau de cateva zile doar san. Totusi de vreo 2 zile doare mai prost si se chinuie sa impinga (cred ca are gaze) sau chiar or fi nesuferitele colici (nu stiu nici eu) si din cauza asta sta treaz mai mult si cere papa mai des. Asa ca aseara vazand ca cere si nu mai prea aveam in san laptic i-am dat supliment, dar a papat doar 10 ml ceea ce m-a bucurat mult. Inseamnca ca se satura de la san doar cerea asa sa se alinte sau din instinct.
Azi facem si noi 2 saptamani si o sa il cantaresc sa vad cat a luat in greutate.
Vad ca s-a discutat si de cantitatea de lapte mancata de bebei: ALex mananca acum cam 550 ml/zi. II fac proba suptului la cate o masa si vad cam 90-100 ml/masa (la 6-7 mese / zi). Eu zic ca e ok la 2 saptamani. SI i-am facut si niste cantariri intermediare si am vazut ca a luat deja in greutate peste 400 g de cand am iesit din spital.
Referitor la burtica moala, asa e si la mine si asa a fost si la prima sarcina, dar in timp si-a revenit. Bineinteles ca am facut si putina miscare pentru asta.
EU cu greutatea sunt ok. In sarcina am pus 12 kg, din care am ramas cu vreo 7 dupa nastere si acum mai am 6 kg fata de greutatea initiala. Insa avand in vedere ca perioada dinainte de sarcina fiind foarte stresanta pentru mine am dat jos vreo 3 kg fata de greutatea mea standard din ultimii 10 ani sunt super incantata ca trebuie sa dau jos doar 3 kg sa ajung acolo. Bineinteles ca nu o sa fac cura de slabire dar o sa am totusi grija sa nu ma ingras de acum incolo.

Hai Kytana!!!!!!!!!!!

Help, fetele care au experienta cu colicii, pot fi colici la noi? Alex, nu mai reuseste sa doarma legat fara urlete. Doarme, scoate 1-2 urlete, trageparturi si face caca si iar doarme si tot asa. Sunt colici? Exact asta imi face de azi dimineata de la 5 si tot asa a facut si ieri. Nu reusesc sa ma mai odihnesc deloc.

Pupici

Mami de fetita cu fundita Maria si baietel frumusel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Fetelor, mai am o intrebare. De cate ori sughita copii vostri intr-o zi? AL meu bebe sughita apropae dupa fiecare masa si de multe ori si in somn si apoi ocazional si cand se trezeste, inainte de urmatoarea masa. Per total cred ca sughite de peste 10 ori in 24 de ore. Mi se pare cam mult.

Mami de fetita cu fundita Maria si baietel frumusel Alexandru

Mergi la inceput