Bv Ramo, Ana, LoryD! Hai Ralu, Kytana! (34)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Suntem dupa o alta tura de papat.
Si Mihnea sughite des,dar nici eu nu mi-am facut probleme tot citit despre cele 3 S.Si de stranutat stranuta des.

Cand trage partz,uneori se chirceste alteori ridica piciorusele instant,parca l-ar speria,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Da, Mihaela, in parc eram. Acum suntem acasa la masa :)). Pare ca intinde mana dupa jucarie, dar de fapt dadea aiurea din maini, nu stie inca d-astea

Eu ii dau D3 de la 14 zile cate 2 picaturi/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Moni, Mihaela, Olivia , Anidaz multumesc pentru raspunsuri legate de sughit . Asa stiam si eu ca bebelusii sughita, ca doar si Maria ema a facut-o dar parca nu asa de mult. Si pur si simplu ne afecteaza orele de somn pentru ca il apuca si din somn. La Maria, pediatra ne-a spus ca sughite cand mancanca mult si i se mareste stomacelul. Cum al meu e un mare haplea poate si de aceea sughite mult. Ma gandesc si eu.

Anidaz, am stat si ti-am admirat printul .

Moni, si la noi exista putina gelozie, dar parca s-a mai atenuat fata de saptamana trecuta. Maria il pupa pe bebe si ii tare dragastoasa cu el insa nu intelege limitele ca el e mic si nu pute sa il apasam, inghiontim, scapam, etc. In schimb parca gelozia se manifesta mai tare fata de mine in sensul ca nici nu mai vrea sa ma pupe sau sa ma asculte in multe situatii. Va trece de la sine probabil cu atat mai ult cu cat incerc sa ignor comportamentul ciudat.

Mihaela, nu cred ca ai de ce sa te nelinistesti deoarece cresterea in greutate a fost buna si la voi. Si din cate am citit eu in cartea mama si copilul necesarul de lapte se calculeaza si in functie de greutatea copilului. Si mai trebuie sa tii cont ca bebele tau a fost si prematur si trebuie sa recupereze.
Deci mai se screm si altii ca si Alex al meu. Mie mi-a prescris pediatra Infacol si l-am luat dar am zis ca ii dau cand vad ca are colici asa ca nu am inceput pentru ca nu sunt sigura ca astea sunt.

Vigantol/Vitamina D3 noi luam 2 picaturi/ zi tot anul iar fetita mai mare care are 3 ani primeste cate 1 picatura pe zi in lunile de iarna (cele cu R).

Mami de fetita cu fundita Maria si baietel frumusel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Ma bag si eu la un somnic ca vad ca acuma doarmme bine. La noi e vreme uratica asa ca l-am scos pe balcon dupa papa de la 12 si a adormit adanc. Asa ca poate ca prind si eu putin somnic.

Mami de fetita cu fundita Maria si baietel frumusel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Vigantol mi-a scris neonatoloaga 2 picaturi/zi pana la 18 luni.

Multumim de aprecieri,oricum toti boboceii sunt unul mai frumos ca altul,ba parca si seamana intre ei unii,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

hello mamici si burtici !!!!

Kytana,multa sanatate ca ai nevoie.Ai nevoie de forta pentru nastere.
Lulutza si eu am fost taiata si m-a cusut si cred ca si colul mi-a fost putin desprins...Eu am evitat sa stau in fund.De ieri am inceput sa stau macar cand mananc.Daca stau mult in picioare simt asa o presiune care mi se lasa la fifi...Eu am avut in schimb o alta mare problema dupa nastere...hemoroizii,nu am avut niciodata,dar sunt ai naibii de uraciosi si durerosi...Eu credeam ca ma doare taietura,dar defapt ma durea fundul (scuze de detalii)...

Al meu sughite doar cand il iau de la chiuveta,ca acolo il spal de caca,nu prea folosesc servetelele umede.Apa mi se pare ideala...
La noi colicii inca nu au aparut,dar avem abia 10 zile.Si din cauza asta am profitat si am mancat orice.Poate i se obisnuieste stomacelul cu toate gusturile.

E fornait foarte tare si al meu,dar nu se vede nimic in nasuc.Ii pun ser fiziologic si Doamne ajuta sa treaca.

Astazi tati ne-a ridicat certificatul de nastere si s-a dus acum sa ne inscrie la medicul pediatru.

Si Andrei e partzait,ieri a tras unul si s-a speriat asa tare mititelul,de a sarit din patut

Am citit ,dar nu mai retin ce s-a scris...ca nu mi-am deschis a doua fereastra...

Eu sunt necajita ca puiul meu are o pata in frunte de la nastere.Mi-a zis in maternitate ca in maxim un an dispare si e de la nastere pentru ca a fost mare si a trecut greu printre oase...

Scrieti si la mine scorul apgar 8-8

Va pup fetelor...

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)
http://lbdf.lilypie.com/poBpp3.png

UM 15.12.2011-DPN: intre 14 si 20.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Aaaaa.....mai am un stres....pata din frunte si uitati-va la poza de la avatar sa vedeti ce face la baie

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)
http://lbdf.lilypie.com/poBpp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Citat:
citat din mesajul lui nu_mai_stiu

Aaaaa.....mai am un stres....pata din frunte si uitati-va la poza de la avatar sa vedeti ce face la baie

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)
http://lbdf.lilypie.com/poBpp3.png



cred ca pata de pe frunte se numeste hemangiom, fetita mea mare a avut pe frunte, nas, colturile interne ale ochilor. s-au estompat pana la 1 an , acum au disparur. in niciun caz sa nu te sperie situatia,ti-am scris pt ca stiu prin ce am trecut atunci. cand plangea se accentuau.
Legat de baita, la Ilinca am indurat urlete la baita in prima luna , pt ca o spalam tinand-o cu fata in sus , in pozitia clasica pe spate,pana m-am luminat si am tinut-o invers cu mana pe piept .burtica ...nu a mai zis nici pis.La cea mica am trecut direct la varianta asta, o tin un pic doar pe spate cand o spal pe cap. Nici nu chitaie, un pic la imbracat ne aude blocul, dar e mai mult ca vrea papa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna ziua, dragelor
Eu am nascut in noaptea in care va intrebam despre depasirea termenului.
Dupa ce am terminat de scris, pe la 3 au inceput niste contractii mici, pe la 4 s-au facut mai serioase, am facut o baie calda si la 6 fara 10 eram la spital.Aveam dilatatie 9. Dupa o ora de chin am nascut-o pe Ilinca Teodora, de 3770 gr, 53cm, APGAR 9, ca a avut circulara de cordon.
Nasterea a fost naturala si m-au taiat, asa ca nu pot sta pe fund.
Va pup pe toate si ii tin pumnii Kytanei sa fie o nastere usoara.
P.S. Am scris de pe tel, scuzati greselile.

40+ Ilinca Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

mami.ilinca,asa se numeste pata...am fost foarte suparata primele zile.Ca e uracioasa si e si in frunte...Si mare dreptate ai cu baita,pentru ca atunci cand face caca si il iau pe o mana in baie sa-l spal,sta sub jetul de apa si o ora daca l-as tine-....hmmm o sa incerc si eu faza asta cu baita...plus cadita mea are niste rahaturi de denivelari si cred ca il doare spaticul...

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

Mergi la inceput