Pisicuta in casa

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

ele-mari, da si a mea mai mananca oua fierte e foarte pofticioasa si miauna cu tonalitati foaaarte diferite, ne surprinde mereu cu un mieunat surpriza

un articol interesant gasiti aici 7 alimente de evitat in dieta pisicutelor

cred ca si eu ca mihaela_s pot sa ma laud cu o pisica foarte cuminte (doar odata mi-a dat o floare jos din pervaz, dar asta pentru ca eu eram afara si a vrut sa-mi atraga atentia ca am lasat-o singura in casa si nu-i place s-a uitat la mine, s-a uitat la floare si a impins-o cu labuta, apoi a asteptat sa vina cineva la ea - nu ne-am putut supara )


O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

fetelor acum cind ma doare asa de tare sufletul caci iubirea lui mama sta sa moara permite ti mi sa va spun
CUM vedeti ca bea prea multa apa....repede la doctor pt ANALIZE
Mi a spus veterinarul ca a vorbit cu reprezentantul de la VETOQUINOL caci in toate marcile de mincare seaca sunt componente chinezesti care provoaca distrugerea rinichilor....deci indiferent cit da ti pe mincare ....mai bine gatiti o voi
Si daca se duce pe afara...atentie la masini(aseara am pierdut pe pisicuta ce facuse 3 pisoiasi si careia ii dadeam de mincare:(.....dar atentie si la diferitele primejdii (pasari,soricei care au mincat otrava dar care nu sunt morti inca..... pisicuta jucindu se isi infige dintisorii sa gata a luat si ea otrava)
Cam atit.....ceva din astea enumerate mi au distrus pufosul mic care acum cu toate perfuziile (anemie si rinichi distrusi) se uita tristunet la mine si eu nu am ce sa i fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ralu, pisicile au multe personalitati, distincte; asta este un amanunt esential, care le deosebeste de caini. Adica in afara de faptul ca miauna, au 4 picioare si o coada, pisicile sunt diferite.
Dar poti fi sigura ca tocmai aceasta unicitate a pisicii tale te va face sa traiesti in perfecta armonie cu ea, pentru ca o vei invata perfect, ca si ea pe tine, de altfel...
Pisica in casa e comoda, pentru ca traieste foarte bine singura, din moment ce are acces la toate utilitatile necesare vietii ei. Noi ne lasam motanul in casa si cate trei zile, fara a exista vreo problema. Dupa aproximativ un an, pisica doarme mult, mult...e drept ca e cam activa noaptea, dar pana la urma se adapteaza casei si doarme cu pofta si noaptea. Restul, adica pipi, caca, papa...probleme fara "probleme".
Iar distractia, mangaierea, linistea, uimirea pe care ti le ofera o pisica, nu le egaleaza nimic.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

#9829;#9829;#9829;
M-ati convins! Azi am fost la ele si atat le-am dragalit, si le-am iubit...abia astept s-o iau pe Frumu (asa o cheama, nume pus de fii-mea) acasa. Luni cred ca ma duc la vet cu ea, sa vad ce e de facut si o iau acasa, s-o astepte pe fii-mea surpriza :).

Carmaw, imi pare tare rau pt pisicuta ta. Care mancare spui ca e periculoasa: cea umeda, sau cea uscata? Sau toate cele cumparate? Pana acum pisicutele mele au mancat in proportie de 70% mancare umeda la conserva/plic.

Va multumesc pt raspunsuri, si daca intampin dificultati, va mai cer ajutorul.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

In legatura cu mancarea pentru pisici...pisica vecinilor are 16 ani, inca alearga afara si a mancat toata viata numai mancare de pisici. Si umeda si uscata. Nu e o regula, pisicile sunt exact ca alte organisme, ca oamenii. Exact cum spunea Rufus ca sunt diferite ca psihic, exact asa sunt si fizic. Unele traiesc mai mult, nu se imbolnavesc, altele...fac tot felul de boli, din diferite motive.

carmaw imi pare rau pentru pisica ta, nici nu vreau sa ma gandesc cand va fi vremea pentru al nostru motan....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Multumesc iubitele mele de compasiune!
Mi s a spus despre mincarea de marca(ce se vinde la vet) dar USCATA
Nu zic eu ci spune reprezentantul laboiratorului de med
E pacat ca Choupy vrea sa ma paraseasca atit de devremeTrei anisori
Pacat ca aici nicaieri in tara asta nu se face dializa si chiar cu med stau prost(umane inclusiv)
Ma invinavetesc e cumplit o merit
Dragu lui mama Coupylica,iarta ma daca poti....ma imbarbartez cu gindul ca nu o sa fim mult timp separati.
Ce nedrreptate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Despre mancare: ca si la oameni, si la animale sunt mancaruri mai bune sau mai proaste. Vei gasi mancare buna calitativ, intreaba doar veterinarul. Sustin castrarea (din pacate...), va fereste de probleme mari.
Despre sfarsit...e greu. Motanul nostru a trait ultimii ani intr-o suferinta tinuta sub control, dar care s-a accentuat. Desi al fiicei mele cele mari, copilarind si traind majoritatea tipului la noi, s-a atasat de sora mea si si-a schimbat domiciliul la ea (in aceeasi curte cu mine), chiar daca mai venea si pe la noi. A gasit-o, insa, pe ea mai disponibila pentru necesitatile lui si s-au atasat reciproc. Dupa moartea sorei mele, accesul i-a fost interzis in casa de catre fostul cumnat, iar la noi nu a dorit sa se intoarca decat episodic. Ce-i drept, conditiile erau dificile, avea o infectie intestinala cu care ne-am luptat cativa ani, curgea din el, nu mai avea control...cumparasem pampersi, il spalam cu solutii speciale, dar nu-i placea de loc, protesta...curand dupa sora mea a disparut definitiv din curte...si dus a fost. A ales sa plece, sa moara demn, fara ajutor, din moment ce nu a mai fost acceptat.
Nu cred sa mai intalnesc vreodata un astfel de pisic.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Uof!

Eu am catelusa batrana, si ma tot gandesc si ma astept, si nu cred ca voi fi vreodata pregatita.
Ea e inca sprintena si nu are probleme, dar are 13 ani peste o luna, nu mai e tinerica! :(

Apropos, oare se va intelege pisicuta cu catelusa, care vine la noi doar o zi pe saptamana? Ele se cunosc, si nu au fost conflicte, dar s-au intalnit numai in spatiu deschis, in curte, si s-au cam ignorat reciproc.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui _Ralu_

Uof!

Eu am catelusa batrana, si ma tot gandesc si ma astept, si nu cred ca voi fi vreodata pregatita.
Ea e inca sprintena si nu are probleme, dar are 13 ani peste o luna, nu mai e tinerica! :(

Apropos, oare se va intelege pisicuta cu catelusa, care vine la noi doar o zi pe saptamana? Ele se cunosc, si nu au fost conflicte, dar s-au intalnit numai in spatiu deschis, in curte, si s-au cam ignorat reciproc.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

sper si iti doresc convietuire pasnica si fara conflicte!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Sufletelu vietii mele ,pufosenia mica si cuminte m a parasit!
Omu meu l a ingropat intr un cring linga o mica bisericuta unde vreau sa ajung zilnic sa ma rog!
Choupy mic de ce ai plecat????
PS ultimele teste au aratat ca a murit de FIP(o nenorocita boala agresiva impotriva careia nu exista nici med nici vaccine)
Mama ei de soarta rea!!

Mergi la inceput