Pisicuta in casa

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

A noastra isi mai ascute ghearele pe picioarele scaunelor, desi are "ascutitor" de gheare...deci e posibil sa atenteze la mobila. Poate e mai buna ideea sa ii tai ghearele. Eu nu am incercat, dar stiu ca e o metoda buna sa o impiedici sa si le ascuta.



vise e o metoda buna sa nu simti zece unghiute ca acele de gamalie cand se-apuca sa-ti faca "masaj" sau cand da cu labuta in joaca, atata tot. probabil mai abitir si le ascut pe obiectele din sisal (rar) sau pe canapele si fotolii (mult mai des ) dupa ce-s taiate, dar n-am termen de comparatie, le-am taiat gherutele de la bun inceput, si repetam operatia cam la doua saptamani. si n-am cleste special, folosesc unghiera normala - insa prima data trebuie sa-ti arate cineva (veterinarul) cat anume ai voie sa tai ca sa nu ranesti pisica. se taie doar partea transparenta din varf. aaa, si motanul meu (am o pisica si-un motan, ambii au 7 ani) face si bataturi si da, i le scot cand ii fac manichiura si pedichiura

iar cu spalatul pisicilor, daca vreti va povestesc cum e sa speli nu una, ci doua pisici, concomitent si tot concomitent sa le usuci cu foenul, avand peria intr-o mana si foenul in cealalta, deci s-ar zice ca stau de buna voie n-o sa sustin ca le si place, dar imi place mie sa le spal de cateva ori pe an (oricum nu se recomanda sa fie spalate mai des de o data la doua luni) fiindca dupa spalare au o blanita nemaipomenit de fina si moale, si usor parfumata. in caz ca nu stiati, exista si balsam special pentru pisici

pentru ca pisica sa stea la spalat nu trebuie speriata, nu trebuie folosita apa cu presiune prea mare sau cu temperatura nepotrivita, fara miscari bruste, fara zgomote care sa o sperie, fara sa ii intre apa in urechi, si mai ales trebuie clatita foarte-foarte bine. mie mi s-a explicat asa: o clatesti cu dusul pana consideri tu ca e destul, dar incerci sa estimezi (sau chiar te uiti la ceas) cat timp ti-a luat clatirea. de exemplu ai clatit-o 5 minute si consideri ca n-a mai ramas strop de sampon sau balsam pe blanita ei. ei bine, din acest moment continui clatirea la fel de mult timp (adica inca 5 minute), si abia atunci se considera ca e intr-adevar ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

si da, indiferent la ce etaj ai sta, nu lasa pisicuta pe balcon daca nu e inchis, si te-as sfatui sa pui plase de sarma la geamuri sau sa te asiguri ca absolut niciodata pisica nu sta intr-o incapere in care e un geam deschis.

de la etajul 1 nu pateste nimic, doar ca ajunge in lumea larga, care nu-i intotdeauna binevoitoare - pe-acolo sunt masini, caini si persoane "amabile". orice asigurare a altor persoane ca pisica lor sta bine mersi de ani de zile pe pervaz si n-a sarit vreodata nu reprezinta nicio garantie pentru pisica ta. e doar un animal cu instinctele aferente cand vede animale/pasari in miscare.

mancarea e de doua feluri: "fast-food"-ul pisicilor (Whiskas, Friskies si in general cam ce gasesti prin supermarket) si cea premium, cu ph-control - nu insir toate marcile, dar te lamureste orice veterinar. categoria asta nu se cumpara din supermarket, ci din cabinetele veterinare sau de pe site-urile care comercializeaza mancare de pisici. cum nu cred c-ati recomanda ca un om sa fie hranit permanent cu mancare tip fast-food, poate nici pisicii nu i-ati face asta. iar ph control exact asta inseamna, ca tine sub control ph-ul urinar - fiindca de la modificarea lui apar toate acele probleme care pot fi uneori fatale. eu prefer mancarea uscata (ale mele primesc conserve doar o data pe luna sau chiar mai rar, asa, pe post de prajitura ) fiindca datorita consitentei ei previne tartrul dentar. si un alt aspect practic - daca sunt plecata maxim 4 zile nu e nevoie sa treaca nimeni pe la ele, cu suficiente castronase de mancare, apa si 4 litiere se descurca singurele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Multumesc, foarte pretioase informatiile! Inca nu am apucat sa aduc pisicuta, ca am avut o groaza de lucruri de rezolvat, dar saptamana asta ne ocupam.

Carmaw, imi pare foarte rau pt pierderea ta!

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui _Ralu_

Multumesc, foarte pretioase informatiile! Inca nu am apucat sa aduc pisicuta, ca am avut o groaza de lucruri de rezolvat, dar saptamana asta ne ocupam.

Carmaw, imi pare foarte rau pt pierderea ta!

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Multumesc din suflet de compasiune!
Eu nu as mai lua nici o pisicuta fara sa i fac testul de FIP,SIDA,LEUCEMIE si de gatit i as gati eu (nu mincare rc sau alte cele)
Am avut experiente stiu ce vorbesc(din nefericire)

Mergi la inceput