Pisicuta in casa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

A nostra pekineza nu este deloc mirositoare...bine, ca e si lenesa rau. Adica afara doar pipi, caca, si pa...vrea in casa. Nu ii place sa bata maidanele. Doar daca mergeam la tara, nu avea de ales si statea mai mult pe afara, si intr-adevar cum ajungeam acasa, fix in cada ateriza, dar in rest...nu ii miroase blana deloc! Cand vine de afara totusi, o spalam pe picioruse si la fund

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Astea ar fi granulele, nu?
http://www.petmart.ro/benelux-granule-pisica-cristal-cat-1-75-kg.html

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui _Ralu_

Nu o sa fiu dezgustata, ca am crescut 13 ani caine...deci niste chestii am mai vazut si eu, nu-s asa sensibila.
MA gandeam eu ca daca am crescut caine, n-o sa fie mare lucru sa trec la pisica, dar acum cand ma vad in fata faptului, mi se pare diferenta de la cer la pamant.
Deci, n-ar fi bine s-o las pe balcon la pipi/caca. Dar mi-e teama de miros. Ca stiu ca pisicile miros. Cainele e fetita, si nu a mirosit niciodata in casa a caine...la masculi stiu ca miroase.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)


mirosul "de pisica" dintr-o casa e dat de pipi facut unde nu trebuie.
masculii isi pot marca teritoriul, aruncand cativa stropi pe tocul usii.
iar fetitele, cand intra in calduri, pot sa faca pipi dintr-odata in alt loc decat la litiera. a mea a facut pe plapuma, am aruncat-o pentru ca simteam mirosul de pipi, oricat am curatat-o, aerisit-o si parfumat-o.
pisica in sine nu miroase, pentru ca se spala zilnic. cel mult poate sa miroasa a saliva, daca trece prea mult timp intre doua bai.
eu am avut pisica metis de angora, par lung si fin, culoare alba si era nevoie sa-i fac baie, la interval de 3 luni, i se imbacsea blana de atata saliva, nu mai era pufoasa si matasoasa.

alte aspecte : unele pisici pot sa roada frunze de la plantele din casa, anumite plante sunt toxice pentru ele. de asemenea, pot scormoni in pamantul din ghivece, stiu pe cineva al carui motan facea pipi in ghiveciul unui ficus si ii rasturna mereu ghiveciul.
poti sa ai noroc de-o pisicuta foarte cuminte sau, dimpotriva, de una care face numai traznai.

off-topic : sambata am fost la expozitia-concurs de pisici, organizata la romexpo in bucuresti. mama-mama, ce pisici am vazut, le-as fi luat acasa pe toate, m-am indragostit iremediabil de una micuta si frumoasa, dar nu era de vanzare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Hahaha, eu trebuie sa ma laud cu un motan super-cuminte atunci!

N-a mancat plastic niciodata, nu a scormonit in ghivece, nu s-a urcat pe masa la mancare(decat cand era pui dar a descoperit ca nu e nimic acolo care sa il incante), n-a ros cabluri, n-a facut in casa niciodata (a vomat pe covor sau parchet dar asta e alta poveste). In schimb a inghitit o data un balon spart (fusese petrecerea fetei mici, a fost plin de baloane, asta spart era ascuns pe undeva si motanul l-a mancat . Cum am aflat? L-a vomat asa intreg! Noroc, ca altfel cine stie ce probleme avea...

Cred ca alea sunt granulele, seamana cu ce avem noi...adica sunt asa amestec alb-albastru. Alea albe absorb si alea albastre sunt odorizantele. Se fac galbene(cele albe) si verzi(cele albastre) cand trebuie schimbate.

Pisica se spala si pe picioare si pe fund singura .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mihaela, m-ai facut sa zambesc, mi-am amintit ca pisi a mea, oricat se lustruia, uneori ii ramanea un piiic de kk in pliurile de la fundulet, pentru ca pozitia in care se curata nu-i permitea acces deplin, ca sa zic asa. iar cand mergea fudula prin casa, cu coada in sus, alba fiind si cu funduletul roz, kk ala se vedea de numa-numa .

ralu, cand puiul creste un pic, vezi ca-i cad dintii de lapte si ii cresc cei definitivi, o sa gasesti prin casa micii dintisori cazuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

:)) al nostru e blanos, are acoperit fundul :)))). Oricum blana e curata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Ah, pe bune? Cand ii cad dintii?
Au 5 luni acum.

Imi amintesc ca si catelusei i-au cazut, dar nu-mi mai amintesc varsta...

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

pisicutei mele i-au cazut dintii pe la 4-5 luni, am ramas cu un canin infipt in mana



O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Ralu, pisicile nu miros, doar pipi-ul lor miroase daca nu face la tavita. A noastra nu miroase (asta mai lipsea!). In rest face toate traznaile enuntate mai sus: isi infige ghearele pe unde apuca (nu vrei sa stii cum arata canapeaua noastra care e totusi noua, nu-s 3 ani de cand o avem), la bucatarie mi-a spart cateva farfurii catarandu-se pe bufet dupa diferite mirosuri de mancare, problemele pe care le-am avut cu pipi ti le-am povestit deja, iar afara nu o las ca nu se mai intoarce. Abia astept s-o castram ca nu mai rezist, cica dupa ce e castrata se va mai cuminti. Sper!!!
Asa, sta singura si o zi intreaga, ideea e sa aiba acces la tavita si la apa si mancare.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela-mari spune:

eu am o pisisca europeana cu blana scurta foarte frumoasa,jucausa face la nisip si cand am fost plecati de craciun la ai mei am gasit bradutul jos si el se juca cu globurile dar ce este unicat la el este faptul ca ii plac ouale fierte,a-ti mai auzit asa ceva?

Mergi la inceput