PINGUINII delibereaza - capitol interimar(3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Viv, sa nu cumva sa pierzi datele de contact ale mesterilor, ca daca reusesc anul viitor sa ma mobilizez sa trag o zugraveala o sa ti le cer. si daca tot iti place, poate negociem si te-angajez sef de santier n-am scafe si probleme la culori, eu as avea doar de zugravit, de schimbat usi, si de zidit afurisenia aia de luminator sau cum naiba s-o numi - stiti voi, partea aia cu geam deasupra usii de la dormitor, fir-ar sa fie cine-a inventat asa ceva acu' e vopsit, da-mi sta ca un pitic pe creier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Gata ... m-am scremut sa scriu ceva despre Dupa Dealuri
Nici nu va imaginati ce greu mi-a fost sa popularizez un film atat de bun, despre o alta drama romaneasca de care romanii in general sunt cam satui.

Zic amicii mei din Romania, ca cinematografia romaneasca de dupa Revolutie numai drame si taieri de vene pun pe pelicula ...si romanii nu ma vor, proabil ca e prea multa drama in viata cotidiana ...deci cum sa fac eu sa popularizez un film bun cu un subiect atat de trist si emotzionant ?

N-am sa spun decat atat - merita !

Am scris aici review-ul

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174799&nm=Dupa-dealuri-dupa-Tanacu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Aia e Buflea, preietenii tai au dreptate. Suntem satui de atatea drame in filmele romanesti in care se amesteca atatea elemente tragice si sunt scoase la iveala tarele societatii in care traim.

Nu e asa multa drama in viata romaneasca, insa noi am vrea ca filmele din tara noastra sa ne arate si partile pozitive.

Azi, nu exista niciun motiv care sa ma faca sa vad acest film. Doar am urmarit, pe viu, evenimentele la stiri!
Poate, poate pentru ca esti atat de incantata o sa incerc sa-l vad pe net.

Dar am o curiozitate. Filmul a fost subtitrat sau vorbit in engleza?







--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

va spun voua aici...
sa nu ma vada toata lumea

azi incerc pt prima data sa donez sange (nu stiu daca voi indeplini criteriile)

dar am emotii
cat casa
nu de ac sau de sange in sine... ci de faptul ca as putea sa ma scurg pe acolo

sa-mi tineti pumnii

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

auleo Bufleo..si tu vorbesti despre taieri de vene!?

macar de la tine un cuvant de Zoe

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

ladies, aveti cumva numarul de telefon al Vivianei? Am nevoie sa o sun pe doamna care ma ajutala curatenie si mi-am uitat mobilul acasa si Viviana sigur ii stie numarul, ca ea mi-a recomandat-o. Incurcat, nu? daca il aveti, dati-mi va rog mesaj pe privat.
Multam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Gata, s-a rezolvat. Multumesc Viviana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Viv, ieri am avut o discutie intensa cu amica mea din Romania despre filmul asta si am sa-ti spun si tie/voua ce i-am spus si ei ... subiectul nu pune o lumina negativa asupra Romaniei, nu mai mult decat orice film comercial american. Mai mult, scenariul asta este despre toleranta si daruire si caritate si bunatate si dedicare a vietii celorlalti in spiritul cel mai pur si bun religios, despre echilibru interior la unii si dezechilibru interior la altii.

Accidentul asta nefericit pare a fi o suma de omisiuni mici, foarte mici ... provenite desigur de mentalitatea romaneasca, de cultura si rigiditatea religioasa, de lipsa de empatie in relatia dintre doctor-pacient (retineti am spus lipsa de empatie si nu lipsa de profesionalism), de saracie ... astea ar fi sa spun elemente negative despre romani si Romania, care insa nu sunt prezentate punctual, acuzator sau ironic in film ci reprezinta parte din mediul si conditiile in care drama s-a petrecut.

Exact ca si tine, amica mea a spus ca stie cazul de la TV, ca este inacceptabil ce s-a intamplat si ca este revoltata ca aia ar fi luat o pedeapsa prea mica. Eu nu stiu exact ce s-a intamplat, de aceea eram curioasa sa vad cat din filmul asta este fictiune si cat realitate ...dar asa cum e prezentata povestea aici, eu nu am nici un vinovat si cred ca exact asta si-a dorit Mungiu sa scoata in evidenta.

Dupa mine filmul este greu de vazut nu pentru drama in sine, caci de crime si morti e plina cinematografia mondiala, ci tocmai pentru ca in mod paradoxal, atata bunatate si daruire si credinta in Dumnezeu pot duce la acest final tragic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Doamnelor,

Discutia despre Dupa Dealuri, continua la capitolul specializat, asa ca, daca doriti sa ma vedeti cum va imping de la spate spre cinema (nu stiu care ca cica filmul asta inca nu a jucat pe ecranele Romaniei ), ma puteti citi acolo.

Aici schimb subiectul , in a va poveti o noua drama din familia mea . Personajul principal, cine altul decat fiu-meu ?

Deci, barbata-meu intr-un gest pe care nu l-am inteles si cu care nu am fost de acor, ii da sambata lui fiu-meu un telefon din asta smart, fara cartela de telefon dar cu posibilitati de navigare pe internet si jucat jocuri. Desigur ca avem acasa doua IPad-s cre fac acelasi lucru ca telefonul ala si au si ecranul mai mare, dar pentru fiu-meu, nimic nu se compara cu ideea de a avea propriul lui telefon.

Sambata si duminica a stat numai cu el in mana si am avut o banuiala ca intentioneaza sa-l duca la scoala ...drept urmare si eu si barbata-meu i-am spus clar ca nu are voie sa il duca la scoala, oricum nu au voie cu electronice ... si a promis ca nu il ia. Mai mult, luni de dimineata i-am spus iar sa lase telefonul acasa si taica-sau l-a intrebat cand au iesit pe usa daca l-a lasat ...

Ei bine, ce credeti ?

Cand s-a dus barbata-meu sa ii ia dupa amiaza, fica-mea l-a dat in gat ... si am decis amandoi sa i-l luam, ca pedeapsa ca A MINTIT.

Fetelor, daca ati sti cat a plans, cat si-a mai cerut scuze, cata fost de cuminte, ce fata trista avea ... l-am pus aseara sa citeasca si in timp ce citea l-a bufnit plansul si a spus " Mama, sunt atat de trist, nici nu pot sa citesc ... sunt atat de PROST, cum am putut sa fiu atat de IDIOT si sa iau telefonul ala la scoala" ... mi s-a rupt sufletul in bucati ... i-am tinut un speech si i-am spus ca NU E PROST, doar a facut o alegere proasta, ca poate nu e suficient de matur, ca nu putem sa ii facem cadouri daca nu avem incredere in el ...etc. S-a culcat suspinand si dimineata era la fel, trist, catranit, vorbea soptit si cand am plecat la serviciu m-a intrebat cand o sa mai aiba o sansa sa recastige telefonul ala.

Dilema mea acum este aceea ca nu pare ca ii pare rau ca a mintit ci ca a luat tel la scoala ...desi i-am accentuat ca nu l-a pierdut pentru ca l-a luat ci pentru ca a mintit cu premeditare si nu putem avea incredere in el. Ma intreb daca a inteles esenta acestei pedepse, care nu are legatura cu telefonul sau cu decizia de a-l lua la scoala ci cu minciuna ... impresia mea este ca nici macar nu ii pare rau ca a mintit si ca data viitoare ca incerca sa se ascunda mai bine.

Voi cum rezolvati problema asta cu minciunile ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Fetelor, pe unde sunteti ?

Si voi la Marea Neagra ca prietenele mele din Romania care mi-au trimis niste poze din weekendul trecut, facand baie la Constanta ? I mean, really ? La mine ploua si am dat drumul la caldura si Romania se balaceste in mare ?

Alinuk o fi supravietuit donarii de sange ?
Viv o fi supravietuit zugravilor ?
Aqai o fi supravietuit primei zi de serviciu ?
Androix i-o fi supravietuit masculului ala macho care trebuia sa o slabeasca spre o silueta de gazela ?
Julia o fi supravietuit celor 4 copii si viespilor din pod ?
Kari pe unde o mai supravietui ?

Mergi la inceput