Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *446*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

Neata,
Janine, o iasomie am bagat si eu de dimineata

Doamne Cami, ce fata mare ai, cum simte ea mititica toate schimbarile astea, va asteptam acasa cu analizele tun si Iulia sa zburde ca un iepuras. sa fiti puternice in continuare.

Floric- sper sa te linistesti si tu, si sa fie si sora asta mai infipta, mai pe faza, macar o tine pe "muscatoare" ocupata. si cu restul incearca sa faca alte acitivitati. E f greu acum la inceput de gradi, toti incepatori, ce sa zic, ieri dimineata la grupa mica, 3 se tarau pe jos in hohote de plans si jale, si dau din picioare ca niste mustangi, aoleu tare n-as fi vrut sa fiu in pielea doamnelor, ingrijitoarele erau terminate cu altii in brate, tot plangaciosi.

Ca sa nu zic ca mi-am amintit ca si eu am fost muscata la gradi, insa de un surd, eu nu stiam ca nu aude si tipam, de mama focului, ca apoi sa aflu ca ala era un copil special, si nu avea ce sa caute in grupa aiadar asa era pe vremea noastra, ma rog.

Joi avem si noi sedinta, abia ieri am aflat, din afis, ca e clasa de step-by-step a lor, eu habar nu aveam, in fine....Ari mi-a demonstrat ca e ff cuminte, a dormit ieri la gradi si s-a jucat frumos, astazi am negociat pt un covrigel, ca avea ea pofta, si apoi a spus ca ei ii place sa doarma la gradi.

Gina- a big kiss for you, sa depasesti situatia asta cat mai repede; crize sunt mai tot timpul in familie, poate un week-end prelungit va apropie putin si despicati firul in 4.
Si eu sunt criticata sau ma rog atentionata mai mereu, ca sunt prea dura cu Ari, in sensul ca nu mereu am rabdare sau cu dulciurile de exemplu- abia am reusit sa fie regula seara sa zicem stop, ori tac-su mereu era de parere ca o caramea nu are ce sa strice, insa pana la urma vede si el ca dc rezisti putin, si-i atragi atentia cu altceva, nu se mai miorlaie din orice. bIne n-o las sa se jeleasca, dar vazand ca mai multe seri procedam la fel, s-a linsitit si spune singurica ca maine va primi ceva dulce.
ah Olga- ne-ai dat gata cu pozele, ff frumoase toate, si voi radiati de fericire, super escapadavisam si noi la una d-asta




www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009 + 14
IULIA va invinge CANCERUL !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

olga draga - la cat de entuziasmate sunt fetele, vin si eu cu rugamintea de a ne arata pozele si noua, celor care nu existam pe facebook
vreau si eu miros de vacanta

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34

olga draga - la cat de entuziasmate sunt fetele, vin si eu cu rugamintea de a ne arata pozele si noua, celor care nu existam pe facebook
vreau si eu miros de vacanta

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 3 anisori



Da ia fa si tu, madam, cont pe Fb ca sa ne pui poze cu micshu, ca nu e nevoie sa iti dai numele real, poti sa-ti spui cum vrei tu si poti sa "existi" numai pt noi, fetele de pe DC



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

pisicoanto - ma mai gandesc

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Gianina, mi-am dat seama ca fara mesajul meu nu suna ok.
Asa ca in compensatie trimit

Cum azi am multa treaba la munca taman ce ma gandeam ca ar trebui sa actualizez semnatura, ca vineri fac 28s...si mi-a iesitla calcul ca mai sunt doar 8 saptamani pana la termen...care-s doua luni...si una mai trece pana sustin teza in comisie, si dup-aia inca 4-5....de tre sa ma rog sa nu nasc inainte sau in timpul sustinerii in plen
Si da, m-a apucat panica



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Of, ziua decisiva.

Azi dimineata am vorbit "mai rezemat" cu sora si am intrebat-o ce se intampla. Cum se intampla. In fine, stia ca ieri rares a fost muscat de 2 ori, si mi-a povestit cum s-a intamplat cu muscatura de la picior. Rares era la masa, fetita sub masa (ce o fi cautat acolo) si a deranjat-o piciorul lui. Atunci l-a capsat.

Am intrebat cum de se intampla ca sa ma asigur daca nu cumva si Rares e vinovat, caci fum fara foc niciodata. Evident ca tot de la jucarii mi-a spus ca se incaiera.

Am facut ancheta intre parinti si mai sunt copii capsati insa de mai putine ori (din ce am vorbit cu parintii de astazi).

Astept momentul de diseara.

Multumesc inca o data fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Cum azi am multa treaba la munca taman ce ma gandeam ca ar trebui sa actualizez semnatura, ca vineri fac 28s...si mi-a iesitla calcul ca mai sunt doar 8 saptamani pana la termen...care-s doua luni...si una mai trece pana sustin teza in comisie, si dup-aia inca 4-5....de tre sa ma rog sa nu nasc inainte sau in timpul sustinerii in plen
Si da, m-a apucat panica


Oooooo, pisicagri, cine te poate intelege mai bine ca mine!?


Pe de-alta parte, as fi un pic mai linistita daca as avea si eu 28s...

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 19+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

salutare!
am revenit dupa o absenta cam lunga dar...saptamana trecuta am avut o delegatie a unor parteneri din china si de cand i/am luat de la aeroport a trebuit sa stau dupa ei aproape tot timpul. de marti dimineata, adica la 4 si pana vineri seara nu am vazut-o pe crina decat dormind...
dupa ce au plecat ei am avut un week-end greu cu gatit, spalat, curatenie, tot ce neglijasem o saptamana, si apoi o alta saptamana f grea. maine am un eveniment f important la munca, finalizam un proiect si apoi sper sa intram in normal. adica sa mai si respiram, mancam...

Prima saptamana de gradinita a fost una buna, crina era mai mult suparata de lipsa mea de acasa decat de gradinita. aseara am avut prima sedinta. doamnele educatoare spun ca pitica mea e cea mai buna la activitatile de creatie, la desen, jocuri la masa, jocuri de rol, etc memoreaza foarte repede dar este si foarte sensibila si respinge total orice activitate fizica. adica daca ies afara sta pe bancuta sau pe gazon in timp ce ceilalti alearga, sar, se joaca cu mingi, se dau in tobogan, balansoar etc nu ma mir pentru ca si acasa e la fel. nare doua biciclete, trotineta si role toate nefolosite, doar le caram in parc
m-am bucurat sa aud cum o lauda, ce sa zic, m-am emotionat...
ma intreb totusi daca e bine ca e atat de statica, ca sa spun asa?

aine dupa lansare promit sa citesc ce ati mai facut voi. pana atunci va imbratisez pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Am sosit de la gradinita. Sunt teafara si eu, si sora si mamica ucigasei.

Sora a expus la sedinta programa, programul zilnic, saptamanal, discutii administrative. Am constatat ca pe langa taxa mai sustinem si ceva rechizite, si consumabile de igiena. Adica...bucuria s-a terminat cand am auzit ca taxa nu se opreste la 175 lei lunar. Bine e ca rechizite nu cumparam lunar si nici nu cer peste cal. oricum se tin de promisiune ca rechizitele (marea majoritate) sunt din partea gradinitei.

Dupa aspectele organizatorice, o mamica a inceptu sa isi spuna pasul...muscatul copiilor. Fetita ei a fost muscata miercurea trecuta pentru prima data dar destul de grav, cam ca Rares luni, adica a luat-o cu sange la ochi. In fine...si atunci am lasat sa curga discutia. Pfiuu...am zis. Oricum doamna care sustiena problema arzatoare a dat cumva si solutii - pedepse / recompense, idei pt sora, pt mamica. Sora a spus ce face pt ca muscatoarea sa renunte la comprotament insa (ce mi-a placut) a fost diplomata si nu a indicat-o pe mamica muscatoarea ca aceasta sa se simta prost. Desi cu totii stiam cine este. Au mai intervenit cativa parinti cu copiii muscati. Si eu. Ce m-a enervat peste masura a fost atitudinea unei mamici (caci intr-un grup trebuie sa aiba cineva rolul de Gica Contra) care cu dezinvoltura a sustinut ca asa sunt copiii si este greu la inceptu sa ii strunesti pe toti. S-a dat exemplu pe ea ca are 3 copiii acasa si cu bona si mama abia le fce fata. Are experienta in relatia cu gradinita si chair si cu sora caci primul copil acum e la scoala aici iar mijlocul e la grpa mijlocie. Ei, atat de intepata in atitudine si cu un sictir al atotcunoscatorului pe ea de a taiat cheful si discutia. Bine, cumva are dreptate dar macar ar fi putut fi empatica cu parintii reclamanti. Apoi, am vorbit in particular cu mama muscatoarei. Doamna este in imposibilitatea de a trata problema intrucat pana miercuri fetita a fost exemplara, nici macar nu a lovit copiii. Miercuri a zis ca nu vrea sa mearga la gradi si a inceput sa planga si ca reactia a aparut muscarea. Si parintii sunt surprinsi. Cu toate ca o inteleg, ma ingrozesc pentru ca va dura ceva pana se va lasa fetita de meserie. I-am spus ca Rares se protejeaza prin a nu se mai juca cu ea.
In grupa sunt 16 copii. Din acestia 3 au ramas ne-capsati. Deci va dati seama.
Ce o mai fi de spus va mai spun pe parcurs, ce imi mai aduc aminte.

Cert e ca m-am dus cu ideile mele si am plecat cu ale lor.

A, uitai...sunt in comitetul de parinti eu, mama muscatoarei si taticul unui copil, presedinte de comitet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Hello,

noi am ajuns cu bine la Ljubljana. chiar foarte bine am mers. In 8 ore am iesit din tara- un record pentru mine.

dupa un mic dejun pe malul Dunarii, i n Budapestea am plecat catre Slovacia.

Vineri ne punem inapoi pe drum, dar facem o oprire la Tropicarium in Budapesta. Draga Novus, daca ma mai primesti pe la tine sa stii ca voi ajunge seara.

Tot drumul m-am gandit la Iulia. Oare cum a fost azi cu "pozele"?

Mergi la inceput