Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *446*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Imi trimite si mie cineva nr de tel al Cameliei? Mesajele ce i le-am trimis apar tot necitite. Dar unde-i novus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Buna dimineata!!!! Cafeaua e gata... bauta! Mai pun una, da?

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 19+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

KEA ai PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Neata !!!

Vreau si io cafea !


Kea, ai PM si de la mine


Bianca, abia astept sa ne vedem la o poveste


Noi de azi suntem singure pana luni-marti asa ca ne facem programul de entertaiment

Fug la treaba dar revin



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Bianca, daca tot va opriti in Budapesta la Tropicarium e pacat sa nu mancati ceva bun bun la For Sale , Vladimir o sa fie incantat ca poate arunca cojile pe jos
Pt mancare garantam ca e , nu doamba Mada ?!

http://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g274887-d803878-Reviews-For_Sale_Bar_Restaurant-Budapest.html
http://forsalepub.com/news





Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Buna dimineata !

Si eu va rog, care aveti ceva vesti despre Iulia, sa scrieti aici doua cuvinte

Am bifat si noi sedinta cu parintii. Pe scurt, mi-a placut gradi si mi s-au spulberat si cele cateva indoieli pe care le mai aveam, desinu mai erau ele foarte intense, odata ce am vazut ca Ilinca ramane acolo cu placere, iar acasa turuie ca o vrabiuta toata dup-amiaza si nu mai pridideste sa ne arate/invete ce au mai facut.
Dupa cum spuneam, la grupa sunt doua educatoare, una mai in varsta care e si directoarea, una mai tanara care cred ca e si mai....direct implicata in aplicarea metodei, ca v-am zis, gradi de tip step-by-step si functioneaza pe modelul asta din 2003.

Pe scurt, intentiile mi s-au parut corecte, chiar daca motivatiile din spatele lor nu erau neaparat cele mai inspirate. Mi-a placut mult ideea de lucru pe ateliere, cu grupuri mici de copii si mi-a placut cat de multe chestii invata prin joc, cu niste banale cuburi, sau inele colorate. Oricum, educatoarele mi se par muuult mai "bazate" (pregatite, instruite, cu tehnica si metoda) decat cele de la privat (privatul cu care am avut noi contact pana acum). Efectiv am ramas cu gura cascata cand ne-au povestit rezultatele generale ale evaluarii pe care au facut-o in cele 2 saptamani de cand a inceput activitatea.

Daca aveti timp si rabdare cititi, daca nu nu, da eu tre sa povestesc ca-s prea uimita si entuziasmata. Ne-au aratat de ex o cutie de la ceva bomboane, de 15x20 cm sa zic, inalta de 3 cm, si ne-au zis ca s-au bucurat f mult sa vada ca toti copiii au reusit sa sara peste citie si sa stea intr-un picior. Si probabil ca expresiile unor parinti erau destul de elocvente, ca ne zice educatoarea: habar nu aveati cat e de important ca pot face asta la 3 ani- 3 ani jumatate, nu-i asa? Ei bine, pt dvs este un fleac, dar copiii trageau adanc aer in piept inainte sa sara peste cutie.
M-am topit si induiosat toata.

Dup-aia ne-a aratat o cutie in care erau puse...niste "sarme" de sau 5 culori diferite, indoite in 5 forme geometrice diferite. Ne zice ca jucaria aia foloseste de acum pana la scoala (grupa mare, pregatitoare sau ce-o mai fi cand or ajunge copiii acolo). Ca acum, copiii stiu ca fac bratari cu ele, si bratari o sa faca pana la scoala. Ca acum fac bratari numai din patrate, sau numai din forme galbene, sau punand o forma galbena si una albastra. Ca inainte de scoala vor face bratari mult mai complexe, care sa respecte mult mai multe reguli, si totusi copiii ne vor bate la cap acasa ca...au facut niste simple bratari. De fapt, ei vor invata culori, forme geometrice, multimi, siruri, succesiuni etc.

Nu stiu, sunt doar cateva exemple, dar mie mi-a placut tare faptul ca folosesc preponderent jucarii simple, carora invata sa le dea multe intrebuintari, ca joaca este structurata si organizata, ca de joaca nestructurata e satula de acasa si ca tot ce fac are o explicatie si "un scop ascuns". Este ceea ce mi-am dorit mereu, copilul sa se distreze si sa invete in joaca o multime de chestii.

Stiu ca oferta in domeniul gradinitelor private este variata - poate mai putin variata in Iasi decat in alte parti, din concluziile pe care le-am tras pana acum - dar facand abstractie de unele fitze pentru care aici nu sunt timp si bani si personal, dar ma stiti pe mine, cu blugi si 2 mai si cort :))) - sunt foooaaaarte multumita.

O alta chestie care mi-a placut a fost aceea ca la capitolul pedepse se practica un fel de time-out - nu chiar time out. Copilul care face nefacuta paraseste atelierul in care se juca si sta pe o canapeluta si asteapta pana cand se schimba atelierele. Canapeluta e amplasata central in clasa, copilul ii vede pe colegi (atelierele nu se vad intre ele, sunt despartite de niste dulapioare cu rafturi de 1-1,20m), dar nu are voie sa participe la activitate.

Insa educatoarele au spus ca pana acum nu a fost nevoie sa aplice chestia asta. Mai multi parinti au venit cu replici "pai cred ca a mea/al meu e cel mai obraznic/vrea sa fie sef/loveste/nu imparte jucariile/etc", si de fiecare data doamnele au demontat teoria. Nu e adevarat, nu e cl mai obraznic, da, a incercat sa vada cine pe cine asculta dar s-a lamurit din prima zi ca aici nu merge asa, cu comenzi si ordine, ca si noi rugam, si ei trebuie sa roage, etc etc. Stiam eu ca la gradi copiii au alt comportament si ca in general copiii au o capacitate uimitoare de a se adapta regulilor locului in care se afla (cu conditia sa nu fie insotiti de parinti, ca atunci se "strica" tot :)))) dar mi-a placut relaxarea si increderea cu care s-a raspuns la aceste "banuieli" parintesti.

Nu-i vorba, ca si eu am cazut in acelasi pacat, educatoarea ne spusee de 2 copii care nu au vrut sa spuna poezia in fata colegilor lor, dar care o stiau pentru ca in cor o repetau si ei, nu au dat nume, au spus ca nu i-au fortat si nu au insistat, si sa nu se supere parintii, dar e mai bine asa, ca vor "performa" atunci cand se vor simti ei pregatiti si confortabil. Si dupa sedinta m-am dus sa zic ca da, stiu ca fie-mea e unul dintre ei. La care educatoarea boldeste niste ochi cat cepele si zice nicidecum, Ilinca mereu vrea sa faca ea, a incerce ea, sa faca ea prima, sa faca si aia si ailalta; a fost prima care a vrut sa spuna poezia cu motanul (eu nu am cunostinta de aceasta poezie, ieri la gradi am aflat de ea)". Bine, a recunoscut ca se plictiseste mancand (ceea ce da, se intampla si acasa) si ca e tare ticaita si tipicara (hai ilinca, spala-te pe maini mai repede, ca ma asteapta 20 de copii/ da asteapta oleaca, trebuie sa ma spal bine-bine si printre degetele :)))).

M-am lungit cat o zi de post, da n-am cui povesti :)))) care sa ma si inteleaga. Motanu-sef mi-a ascultat relatarea entuziasta cu zimbetul pe buze, da' nu l-am simtit deloc ...exultand asa ca mine, asa ca imi scot parleala cu voi



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Despre Iulia stiu doar ca a facut ieri RMN-ul si azi urmeaza CT, iar vineri operatia
Cami era increzatoare si nerabdatoare !!
Tinem pumnii sa fie totul bine



Pisigri eu am citit cu sufletul la gura postarea ta care m-a entuziasmat la maxim , imi place tare tare mult ce povestesti tu acolo
Ma bucur tare mult ca Pisilinca e fericita acolo si tu esti multumita !!






Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Iar e lancezeala pe aici :((

ce vroiam sa mai spun. AM dus fata la expozitie de reptile. propretarul orataniilor a descuiat pe rand terariile si a scos serpii la atins. Fie-mea a fost prima. Se mira si ala cata pasiune pe capul ei. Acu vrea iar la serpi. Numai ca nu se cheama serpi, pronuntia este profund moldovenesc-rurala (si nu o pot reda ca nu am diacritice, ceva de genul sharchi) :))) Am zis ca moare maica-mea de inima cand i-am povestit :)))




IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Pisigri, ma bucur ca te-ai linistit. Din ce povestesti parca ai spus ce s-a intamplat la mine la sedinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Buna, fetelor!M-am intors si eu de azi la munca, si cum spor nu am, am intrat direct pe DC.Am fost plecata la un training in Odessa, a fost primul concediu pe anul asta, sper ca al doilea sa fie de craciun.Sambata am si eu sedinta cu parintii si abia astept sa merg, mai scrieti, mai povestiti, sa merg si eu cu temele facute. Pisigri, ma bucur tare ca esti incantata, sper sa ramai la fel si pe parcursul anului.Ma rog si eu pentru Iulia, sa fie totul bine!

Mergi la inceput