Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *446*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

CAMI parca imi lipseste ceva de cand ati plecat, am ramas cu cam multe minute nevorbite

GINA un big hug. Eu... inteleg perfect. Poate ar trebui sa vorbim la telefon intr-una din zilele astea...

MADA ne mai conversam noi pe tema asta spinoasa cu Revelionul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Cami, va imbratisez tare tare tare!

Dodo, am nevoie de ajutorul tau! scriu imediat PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Pisigri, la ideea ca "de ce au atata timp" nu m-am gandit. Voi semnala problema. Totusi, si ei sunt grupati pe grupuri de interes si fac fiecare ce poate in legea lui. Insa ce am observat eu intr-o saptamana, daca un copil nu vrea sa sorteze, colorezem, etc. activitatea grupului, si vrea doar sa se joace cu o papusa sau altceva, pai e lasat.

Cel mai bun exemplu, caci e urmarit, e Rares. Desi am observat asta si la alti copii. Unde il las dimineata...cam tot in zona aceea il gasesc si cu aceeasi copii in jur. Deci...Totodata, sunt niste fetite sarguincioase (eu le zic inteligentele). Acelea de cum intra in clasa se aseaza la masa si cer culori, cutiile de sortat piese, etc... Mi-a picat fata cand le-am vazut. De 2 ori sapt trecuta. Sapt asta nu le-am prins niciodata. Dar sigur au aceleasi abilitati. caci una din ele a iesit ieri cu desenul in mana. Era colorat impecabil. Ca de un copil mare, sau om mare.
M-am asteptat sa vina si Rares cu desenul. Insa am ramas cu asteptatul. Pe panou la expozitie erau doar 5-6 foi.

Azi dimi cand l-am dus sora l-a intrebat pe Rares daca ii place pisicutele desenate si l-a invitat si pe el sa deseneze. I-a dat o foaie si pana sa platesc eu (caci azi am platit taxa) asta si terminase. A mizgalit de 2 ori cu albastru si gata. S-a dus mandru sa-si lipeasca foaia la expozitie si dus a fost la masinile lui. Azi cand l-am luat nu am primit nicio pisicuta...pt ca desenul a ramas la acelasi stadiu, de 2 linii.

Acum ce sa zic...asta e si stilul educativ...copilul sa se dezvolte liber.

Asa mai fac unele altele...caci imi spune Rares ce si cum s-a petrecut.

Sa va spun ca in seara asta cand l-am dezbracat am mai gasit un semn pe picior...Desi cred ca este fie un semn mai vechi (dar sa nu il fi vazut pana acum?) fie e semn de pishcatura.
Daca nu turbez dupa experienta asta...e ok.

Am stat si am analizat pe toate partile. Daca si Rares lovea sau facea ceva rau, sora imi spunea. Asa cum mi-a spus in prima zi ca loveste. Nu credeti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

buna dimineata, buna dimineata, buna dimineata

tare mult m-a bucurat mesajul lui cami va imbratisez strans-strans si va pupacesc innestire

vin cu cafea aromata si ceai de iasomie
va doresc o zi usoara si frumoasa

floricule - tin pumnii sa reusesti sa fii calma si sa expui clar si concis toata problema in asa fel incat sa nu se agite spiritele si sa se gaseasca cat mai rapid o solutie
(ideal ar fi sa schimbe educatoarea cu una cu mai multa experienta cu copii asa mici, care sa stie sa manageruiasca orice problema)
sunt in asentimentul pisicoanteigri cu prea mult timp liber: de jucat neorganizat se pot juca si acasa; lasat asa liber, nu stiu daca un copil chiar reuseste sa-si descopere talentele;


gina - m-am gandit mult la tine zilele astea...
sa stii ca prin faze din astea trecem multe dintre noi asa ca te intelegem si te sustinem indiferent de ce decizie vei lua
te imbratisez si iti trimit o ploaie de pupicuri

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

noi raportam prima ora de germana si am constatat ca-i atrasa de felul cum suna cuvintele
aseara incerca sa-mi spuna ce au "invatat" insa facea ce facea si tot in engleza chitaia
am intrebat-o cum o cheama pe miss de germana: nu e miss, e frau (la nume s-a impotmolit si nu i-a prea iesit - ghertrude)

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Neata !!

Cafeaua va asteapta !! am pus si ceva langa pt cine doreste

Gina in primul rand te imbratisez strans si imi doresc din suflet sa se limpezeasca apele voastre, sa va regasiti unul pe altul si sa se reaprinda flacara pt ca altfel e greu sa convietuiesti intr-o atmosfera tensionata .
Imi pare rau si pt ca nu sunteti pe aceasi lungime de unda in cresterea/educatia lui Calin, poate asta e modelul de educatie pe care a primit-o si sotul tau si i se pare ca a avut succes, nu stiu ce sa zic , de unde i se trage dar cum am mai spus copilul simte toate acestea ...
Mi-ar placea sa ne auzim la telefon zilele astea



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Cami tinem pumnii pt RMN-ul de azi !! o sa fie totul bine pana la urma !!






Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Primul gand pe ziua de azi il indrept cu toata dragostea catre Iulia si catre Cami; ne rugam ca vestile sa fie cele mai bune !



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Gianina, ma bucur ca Micsunica e incantata de Frau
Succes !!


Ada astazi a decretat ca nu merge la gradinita pt ca ea vrea sa se plimbe , astept acum sa vad daca ramane sau nu la gradinita, a mers sa vada daca e in ordine dulapiorul ei si sa vorbeasca cu dna educatoare pt bilete la circ



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Al doilea gand pe ziua de azi il indrept catre Gina. Sunt sigura ca si la capitolul stiluri de educatie, si la cel de "cine trage caruta mai cu spor", problemele voastre se regasesc la multe dintre noi. Tu stii cum e mai bine sa faceti, dar mi se pare trist faptul ca din mesajul tau, eu am inteles ca nici tu nu mai ai energia sau dispozitia de a incerca sa indrepti lucrurile.
Eu personal am constatat ca prima tendinta in orice familie, la aparitia primului copil, este ca mama (din motive lesne de inteles de ce mama) sa fie absolut acaparata de micuta minune, si sa lase pe planul enshpe toate celelalte lucruri. Acum asteptand al doilea copil, privesc lucrurile putin altfel. Desi are nevoie de atentie si protectie, copilul creste bine merci si fara sa isi acapareze parintii (acaparare pe care nici nu o pretinde, de altfel, dar care i se ofera). Cand e vorba de doi copii - si fetele care ii au deja, si manage-uiesc situatia de ceva timp pot confirma sau infirma ce spun eu - nu iti mai permiti sa te daruiesti 100% numai unuia, ci te daruiesti 100% familiei; copilul trebuie sa isi gaseasca locul in "economia" si "structura sociala" a familiei; o schimba, desigur, ii schimba...eu stiu...axa de rotatie, dar fara a-i schimba echilibrul. Nici nu stiu cum sa exprim ceea ce simt eu ca mi s-a intamplat la primul copil si ceea ce se va intampla mai firesc la al doilea.

Concluzia era ca daca tu crezi sau simti ca inca merita, este momentul sa intervii in sensul remedierii relatiei dintre voi doi. Nu vin sa dau lectii pe tema asta, mie personal mi-a fost de mare folos sa incep sa mastraduiesc....pe sfert fata de cat ma straduiam la inceput, in perioada de fluturasi in stomac.



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 26+

Mergi la inceput