Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *446*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Hello fetelor,

N-am avut puteri in week-end sa va raspund si sa va multumesc pentru toata grija pe care mi-ati aratat-o. Si pentru sfaturile bune. Dar o fac acum .
Situatia prin care trec, trecem, dureaza cred ca de doi ani, daca nu mai bine. De fapt, eu asociez aceasta degradare majora a relatiei dintre noi cu aparitia lui Calin in familia noastra. Stiu, e o asociere tampita. O vreme mi-am spus ca sunt multe cupluri care trec prin ce trecem noi si ca aparitia unui copil intr-o familie poate fi insotita, in unele cazuri, de perioade mai furtunoase. Adaptarea parintilor la noul lor e greoaie cateodata... M-am gandit de multe ori, obiectiv, la ce ni se intampla. Si stiu ca am si o o parte de vina. O vina care consta in faptul ca sunt mai mereu obosita si fara chef si ca nu mai am atat de multa disponibilitate pentru el.
In relatia noastra eu am fost intotdeauna cea care a rezolvat chestii, a facut lucruri si a atenuat conflicte. Dupa ce a venit Calin, am fost pusa intr-o postura in care nu stiam nici pe ce lume sunt, daramite sa mai am grija de el si de persoanele din familie (menajat, dat totul pe tava...). Si de atunci suntem in cadere libera.
Pe el il invinovatesc de faptul ca nu a fost alaturi de mine niste ani. Grei pentru mine, psihic in primul rand si fizic in al doilea rand. Poate nu sunt nici eu suficient de puternica, avand in vedere ca sunt atatea mame pe lume care au si copil (sau mai multi), si job, si casa si viata sociala... Eu abia de vreun an am reusit sa le pun "cap la cap" cum se spune. Dar sentimentul de "ranchiuna" in ceea ce-l priveste mi-a ramas. Ca nu a fost alaturi de mine. Si, cumva, l-am indepartat de mine din cauza asta.
El e si un tip extrem de critic. Critic cu ceilalti si foarte putin empatic, chiar si cu mine, propria lui nevasta. E critic, cusurgiu si vede intotdeauna partea goala a paharului. Eu sunt exact opusul. Sau eram.

Ce nu ii pot reprosa este faptul ca e implicat in cresterea lui Calin. L-am vazut plangand cand Calin era bolnav si asta nu poate dovedi decat ca e un tata dedicat.

E greu sa traiesti, gandesti, evoluezi intr-o atmosfera de genul asta. Avem discutii nenumarate, zilnice, despre cat de mult il rasfat pe Calin si ca nu are niciun fel de regula la varsta asta. Si ca ar trebui "disciplinat". Iar pe mine ma incarca negativ extraordinar atitudinea asta aspra cu propriul lui copil. Ar fi in stare sa-l lase sa planga si o zi intreaga, doar de dragul de a-i impune o regula. Ori eu nu pot. Si de aici... o adevarata drama...

Sigur ca nu e o solutie sa stam impreuna de dragul lui Calin. Asta nu i-ar face niciun bine. Insa tot sper ca se va mai schimba ceva. Tot sper ca o sa-l simt din nou, sufleteste, aproape de mine. Dar nu are disponibilitatea asta.

In fine. Nu vreau sa va fac capul calendar. Iar.




Calin, un baietel nazdravan si mamica lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Cami, ma bucur ca ati ajuns cu bine si sunt sigura ca de acum va fi si mai bine! Vad ca Iulia deja stie germana;)))
Novus, ia p'aci si eu, cam fara chef, vremea e nasoala, scoala e obositoare dupa atata pauza, multe si marunte stresuri...da' citesc tot, cum am un pic de timp, chiar de postez mai rar decat obisnuiam
Monnvas, despre filmul alacu Kevin am citit aici pe DC un topic si discutiile erau atat de interesante incat m-am pus la film ca la pomu' laudat, cum spune Floric:)) Si dezamagirea fu mare, mi s-a parut un film prost si...degeaba. Fara niciun schepsis, ca sa zic asa, nici nu stiu exact cum sa-mi descriu mai bine dezamagirea. Mai bine incerc sa caut topicul DESPRE film, ala chiar e mishto si Simplyana a avut acolo multe interventii faine si multe alte forumiste la fel.
Gina, eu nici nu stiu ce sa spun...pe mine diferenta atat de mare in atitudinea atat de diferita fata de copil m-ar macina mult, m-ar frustra mult sa nu fim pe aceeasi lungime de unda sau macar pe-aproape pe tema asta. Dar nu pot nici sa ma pun in papucii altuia iar eu personal habar n-am ce as face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Cami, Iulia e minunata. Si tu stii asta. Sa va ajute Dumnezeu sa va intoarceti cu bine acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

In problema cu "canibalismul" tot ce stiu sunt urmatoarele: in sapt trecuta in prima zi Rares a lovit copii in deposedarea de jucarii (si cand a fost deposedat si cand a deposedat). i s-a vorbit, a fost pus pe scaunul pedepsei, si s-a potolit. A inteles consecintele. Insa nu a renuntat de tot. Sora mi-a spus ca incidente mai sunt (insa mai toti au reactii abuzive). Miercuri, la primul atac, la avut cu un baietel, despre care astazi am aflat ca fusese muscat si el de fetita. Si apoi a prins repede smecheria si a folosit si el muscarea in apararea sa. Astfel a ajuns sa il muste pe Rares. Evident pt ca Rares vroia aceeasi jucarie.
Vineri, la al doilea incident, fetita a fost cea care a capsat. Identific criminalul dupa tehnica, pentru ca muscatura de miercuri difera de cea de vineri si de azi.
Astazi, tot fetita ucigasa.

Ce am facut pana acum: am discutat miercuri cu sora si am aflat ca NU stia ce s-a intamplat si il intreba pe Rares cine l-a muscat si cand.. Joi dimineata m-am infoit nitel la sora spunandu-i sa nu il mai lase pe Rares sa se joace cu acel baietel si totodata i-am spus si lui Rares sa fie cuminte dar sa nu se joace cu baietelul obraznic (asa l-a numit el). Raspunsul sorei a fost ca "se incaiera pe jucarii si de aceea apar incidente"
Vineri cand l-am luat pe Rares am avut doar 2 min ca eram plecata de la serv si nu mai m-am intors in clasa. Insa ieri dimi cand l-am lasat i-am spus sorei despre incidentul de vineri. Stia si mi-a spus ca a fost muscat de fetita, care a fost pedepsita. Mi-a spus ca a vorbit si cu parintii fetitei care o pedepsesc si acasa pt orice muscatura.

Sunt convinsa ca si Rares mai ataca dar fara a fi partinitoare, as prefera sa se imbranceasca sau sa isi smulga jucaria unul altuia decat sa se muste. Nu doresc nici gesturile acestea dar daca ar fi pe o scala a permisivitatii astea mi se par mai usoare.

Cu toate acestea se simte o usoara amelioarare a reactiilor la el in sensul ca aseara pentru prima data a impartit niste piese dintr-un joc spunandu-mi ca "sunt ale tutulol copiilol". wow. cand am auzit am simtit ca s-a schimbat ceva in viziunea lui. De aici deduc ca a inceput sa imparta jucariile si deci...sa nu mai reactioneze vilent la deposedare.
Apropo de asta, cand l-am rugat sa isi stranga jucariile ...mi-a raspuns cu aceeasi replica " nu sunt ale mele, sunt ale tutulol copiilol" si ii astepta si pe ceilalti sa vina sa le stranga.
A fost haios.

Nu mai stiu ce vroiam sa mai scriu ca m-am pierdut.
In fine, pana maine fierb in suc propriu. De nervi, am desfacut o ciocolata. Daca mai gandesc mult pe subiect o termin. Am simt victima colaterala.

Multumesc tuturor.

A, mai stiam. M-am gandit si la varianta de a-l muta la o alta gradinita. Insa...cine imi garanteaza ca nu gaseasc alt canibal. Daca intr-o grupa de 15-20 se intampla dar intr-una de 30. Si asta ar fi ultima, ultima solutie sa plec eu.

Cat despre sora...si eu am zic ca e slaba. In nici un caz nu m-am referit la a priponi canibala, cand am zis sa fie izolata. NU. Ci doar a nu i se permite sa se joace in grup.

Va trebui sa imi scot in vocabular criminala si canibala sa nu ma trezesc maine etichetand.

Apropo, nu vreti sa va duceti voi in locul meu la sedinta????







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Gina as vrea sa fiu in stare sa spun ceva destept sau util tie...dar nu-s

Floric nu te supara pe mine ca-ti spun ..sa nu folosesti cuvantul "izolat/a" si la sedinta.Copii merg in general in colectivitate pentru socializare si nici un educator normal la cap nu va "izola" nici un copil indiferent de problema.Da,eu sunt mai "sensibiloasa" la cuvinte..prin urmate te rog sa ma ierti ca ti-am spus.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Floric, nici eu nu cred ca izolarea e ok. Starneste regrete si resentimente, sentimente negative de umilinta si neintelegere.

De ce au copiii timp sa se joace liber - atat de liber sau atat de mult timp, ca nici nu stiu cum sa ma exprim? La noi la gradi am observat ca joaca de-asta necoordonata e dimineata, pana se aduna toti, si nici atunci, pt ca macar o educatoare e cu ei si il intimpina pe nou venit cu "ooo, ce bine ca ai venit sa ma ajuti" etc.

In rest se joaca, da, dar...coordonat. Din ce povesteste Ilinca, nu le rastoarna cosul cu jucarii sa-i lase sa se bata pe ele, ci ii grupeaza cate 4-5 si au ceva de facut: construiesc din cuburi, azi era f incantata ca a lipit hartie si a facut un copac, fac gimnastica, topaie, danseaza, fac ca animalurile, fac jocuri cu mingea - dar si alea organizate, pe grupuri grupulete. Ce vreau sa spun e ca nu prea au timp ca sa se ia la harta. Asta e impresia mea. La voi, mi se pare ca astia mici sunt prea de capul lor. Stiu ca suna naspa ce zic, au doar 3 ani, dar....si la 3 ani pot pierde timpul sau se pot distra constructiv, ca sa zic asa.

Nu stiu ce sa zic, la sedinta cu parintii eu as incerca sa fiu pacifista si sa nu arat cu degetul pe nimeni. Copiii capata ranchiuna unii pe altii uneori, se tin minte atunci cand au avut conflicte, am vazut asta la a mea, care e cel mai pacifist copil din lume. Cum am spus, sunt sigura ca nici parintii fetitei nu sunt bucurosi de apucaturile astea cu muscatul, dar e posibil ca incercarile lor de a remedia situatia sa fie lipsite de tact sau violente, si in loc ca situatia sa se amelioreze, ea sa se agraveze. Eu cred ca unui copil care apeleaza la de-astea ii este greu sa se faca inteles, din diverse motive care nu-s neaparat "vina" lui. Blandetea e un dar si vindeca multe...



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianina34

ooo, lasati ordinea de prin dulapuri, hai mai bine sa visam la vacanta
ce spuneai novusel despre revelion?


Noi tot la madame Ghica... sau daca o mai ramane cineva la capitala la republica... nici la Cetatea de Scaun nu cred sa reusim sa ne deplasam...

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 19+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06
FLORIC, te rog sa nu te superi pe mine, dar nu pot fi suta la suta de acord cu pozitia ta. Pot fi suta la suta de acord ca este trumatizant sa iti gasesti copilul muscat de nenumarate ori si ca nu e ok sa stai cu mainile in san privind impasibila, dar nu sunt de acord sa blamezi copilul, spunand ca te vei infige in ea.
Copilul este copil, acest obicei poate fi o refulare a unei traume, poate schimbarea gradinitei, poate certuri acasa, poate traume la nastere, cauzele sunt f multe...In primul rand trebuie discutat cu parintii. Daca totusi spui ca lucreaza cu ea si nu sunt niste nesimtiti care sa o incurajeze sau sa o lase in boii ei, nu cred ca este nici la ei problema. Problema no.1 eu o vad la sora/ingrijitoare, etc. Si la Ana la gradi a fost la un moment dat un copilas la grupa baby, traumatizat de integrarea in colectivitate, care ii capsa pe toti, de la colegii lui, pana la grupa mare. Si Ana a venit cu un ceas pe mana. Am semnalat problema si dnele mi-au spus ca acel copil sta izolat, ca este sistematic pus la colt, supravegheat, etc. Le-am spus ca nu cred ca pusul la colt si varianta pedepsei este cea ideala, dar ca este necesara izolarea lui si lucrul cat mai mult, la gradi si acasa.
Intre timp s-a rezolvat cred, noi nu am mai avut dovezi. Ideea este ca da, e nasol sa iti gasesti copilul muscat, dar daca parintii sunt la curent si fac eforturi in sensul asta, problema este la educatoare. Pana la urma ea este responsabila suta la suta de ceea ce se intampla la gradinita si rolul ei este multiplu, inclsiv acela de mediator intre copii, psiholog, educator, etc. Daca rolul unei educatoare ar fi numai sa stea sa se uite la copii ce frumosi sunt si ei ar sta ca niste statui la muzeu, atunci s-ar face oricine educator.
Scuze ca mi-am spus parerea, dar avand si eu experiente de agresivitate cu Ana nu m-am simtit tocmai ok cand te-am auzit ca te vei infige in fetita si te va stii de frica. Sper ca nu te-am suparat



Semnez si eu. Sa te ratzoi la copil, clar nu rezolvi nimic (desi inteleg impulsul). Persoana care ar trebui sa se ocupe de buna intelegere a copiilor ar trebui prima trasa la raspundere. Dar la un nr mare de copii, e clar ca nu poate face fata (din cate inteleg, nici nu se straduieste cine stie ce). Responsabili de reactiile copilului ar trebui sa fie parintii... nu neaparat cu buna stiinta (rea vointa).
Ar mai fi o idee de semnalat (e drept ca tine mai mult de psihologia adultului=femeia abuzata, nu-sh in ce masura e valabil la copii): mushcatura (si zgarietura) e arma celui incoltit!

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 19+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_05

Heloo fetelor,

Noi suntem in Tubingen, internate in spital iar Alin sta la casa Mc Donald.

Vreau sa va multumesc din suflet pt tot ajutorul acordat noua. Fara voi nu era posibila operatia Iuliei aici.

Despre cum e aici, nu cred ca exista grad de comparatie cu sistemul din Romania. Cum se ocupa de noi, cum zambesc mereu, nu sunt nervoase, insclusiv laptop-ul de pe care scriu acum e de la ei cu internet inclus, evident. Cu mancarea e mai aiurea, pt Iulia, nu era ea nici acasa prea mancacioasa, mi-a spus sa il pun pe tata sa gateasca pt ca ei nu ii place mancarea de aici. Ii plac doar ursuletii haribo. Fuge dupa oricine si spune bitte gummy bear. E o figura. M-a rugat sa ii arat pe degete cate zile stam aici. Azi am surprins o discutii intre ea si tati in care ii spunea ca maine facem filmulet la fundulet si dupa aceea scoate lipomul si mergem acasa. Nu ne mai intoarcem aici.

Ma bucur ca am ajuns aici, probabil ca fiecare mama vrea ce e mai bine pt copilul ei, si credeti-ma ca nu visam sa strang banii pt operatie. Dar cu ajutorul lui Dumnezeu si cu ajutorul vostru suntem aici.

Va pup, revin cu vesti cand mai aflam ceva


Cami mami fericita de Iulia Elena (25.05.2009)




Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 19+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Cu riscul de a fi anti-mainstream: cand un copil il agreseaza pe al meu, eu ma infig! Frumos, politicos, ii explic ca nu e frumos, ca ne doare etc. Asta numai daca nu intervin parintii. Dar ieri m-am infipt intr-o fetita care l-a muscat pe al meu, i-am explicat ca daca vrea ceva de la noi trebuie doar sa zica, nu sa muste. Si a percutat. Am observat ca daca le zice un alt adult decat mami si tati, mai bine asimileaza ideea.

Bineinteles ca io aici vad vina educatoarei. Nu neaparat s-o izoleze, dar ar trebui sa fie cu ochii pe ea ca pe butelie.

Mergi la inceput