Cacealmaua lui DDiaconescu

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Deceneus esti induiosator. Compania este pe pierderi adica cheltuie mai mult decat produce. Reducerea exportului nu presupune cresterea importului. Plus ca daca iti ieseau 100 ron din buzunar ca sa capeti 90 din export nu mai bine nu cheltui suta aia deloc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu am sustinut nicaieri ca trebuie sa menti in functione for ever o companie cu pierderi.
Am sustinut ca la asa dimensiune si la asa impact merita incercat totul pentru rentabilizare, inclusiv privatizarea.
Privatizare ar trebui sa aiba clauza in contract, ca daca cel care o preia nu o rentabilizeaza in 2 ani sa nu o poata introduce in insolventa, compania sa revina statului ca si cum contractul de privatizare nu a fost onorat.
Pana acum nici un guvern nu a incercat repunerea ei pe linia de plutire. Toate guvernele au mentinut-o in functione cu aceeasi echipa de management.
Tu ai sustinunt ca daca are pierderi trebuie inchisa ca un butic.

Poate ca acolo statul trebuie sa rascumpere Arpechim de la OMV (care probabil nu trebuia vanduta odata cu PETROM) si sa o cupleze cu Oltchim, daca ele formeaza un complex industrial.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Unde a disparut asa dintr-o data "Domnul Dan"?
S-a dus dupa bani?

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Deceneus nu am zis inchisa ci restructurata. Mai cinstit era sa declare insolventa si o restructurau frumos. Ceea ce zic eu e ca nu o sa mearga strutocamilaria asta electorala in care locurile de munca sunt pastrate integral, batem din palme sau facem miting si statul trimite bani si reluam productia si traim fericiti pana la adanci batraneti. Poate doar daca cineva prin absurd are chef sa-si faca o pomana de cateva sute de milioane cu Oltchimul dar cred ca ar trebui sa incepem sa ne rugam sau sa o localizam pe mama Omida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Daca si dupa ce s-a intamplat azi vine b.nica si il apara pe DD .... treaba e nasoala de tot.


Eu nu l-am aparat, nu-l apar si nici nu-l voi apara pe DD!
Daca supun discutiei forumului ideile pe care le propune DD este pt. ca mi-a placut fairy tail-ul lui si pt. ca totusi mai sper si in doispelea ceas, ca mai sunt oameni de buna credinta in tara asta!
Nu-i asa? Speranta moare ultima!
Pana luni mai sper ca va da lovitura si va depune banii.
Acum logic, prea este mare miza ca sa nu o faca, altfel este terminat pe toata linia!

Pana una alta a rascolit o mizerie de hazna ca nici potopul nu-i mai spala pe politicienii lui peste. D'aia face clabuci Ponta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Pana nu sterg astia de pe site-ul Oltchim, copy/paste repede aici ca e pacat sa se piarda asemnea frumusete de scrisoare plina de mandrie profesionala
"PCC-SE a demonstrat ca nu are solutii viabile pentru Oltchim SA
31 August 2011
PCC SE a comunicat timp de mai multe saptamani prin intermediul presei ca are pregatit un plan de restructurare, axat pe introducerea de tehnologii noi si moderne si pe reorientarea portofoliului catre produse specializate, de nisa si ca isi arata disponibilitatea de a furniza solutii alternative privind materiile prime si finantarea livrarii lor la Oltchim din surse proprii ale PCC SE cu conditia demisiei directorului general al Oltchim SA - Constantin Roibu.
Conform scrisorii deschise comunicate in presa in data de 24.08.2011, subsemnatul Roibu Constantin, mi-am aratat disponibilitatea sa-mi prezint demisia din functia de Director General al Oltchim SA si am reiterat-o in AGOA din data de 30.08.2011 cu conditia ca PCC sa prezinte in fata actionarilor prezenti solutiile lor salvatoare si modalitatile de finantare pentru Oltchim.
Asa cum au procedat si cu alte ocazii PCC SE nu a putut sa prezinte nicio solutie alternativa de functionare sau de finantare a Oltchim, refuzand orice dialog pe aceasta tema in cadrul AGOA.
Acest lucru demonstreaza ca in stilul caracteristic, PCC SE manipuleaza si dezinformeaza actionarii si salariatii Oltchim cat si mediul de afaceri.
Prin pozitia sa din AGOA, PCC SE si-a demonstrat incapacitatea manageriala si financiara de a ajuta Oltchim, singurul lor scop fiind discreditarea managementului companiei si distrugerea Oltchim SA.
Spre marea dezamagire a PCC SE, am reusit impreuna cu echipa de management si datorita aprecierii de care ne bucuram in fata partenerilor de afaceri - banci, furnizori si clienti - sa mentinem in functiune societatea Oltchim SA, de fapt singurul combinat petrochimic ramas in viata in Romania.
Noi nu am cerut nimanui solutii - le avem!! Am cerut sa fim lasati sa le implementam!
Constantin ROIBU
Director General OLTCHIM SA"


Marina

Ps: lectura site-ului Oltchim e de-a dreptul interesanta si inca nu am reusit sa deschid situatiile financiare

Intrebare intrebatoare cum se zice in limba maghiara Oltchim?

http://www.oltchim.ro/uploaded/2012/RC20062012_demisie%20administrator%20Borbely.pdf



Marina, eu ma uit ca proasta si nu inteleg! Vrei sa spui ca si UDMR-ul sugea la tata Oltchim?
Acu' de n'ar fi facut-o ca a fost in toate guvernele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

toata lumea sugea la tata Oltchim. Cred ca fiecare partid avea un om in consiliu de administratie, curat democratie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Daca si dupa ce s-a intamplat azi vine b.nica si il apara pe DD .... treaba e nasoala de tot.


Eu nu l-am aparat, nu-l apar si nici nu-l voi apara pe DD!
Daca supun discutiei forumului ideile pe care le propune DD este pt. ca mi-a placut fairy tail-ul lui si pt. ca totusi mai sper si in doispelea ceas, ca mai sunt oameni de buna credinta in tara asta!
Nu-i asa? Speranta moare ultima!
Pana luni mai sper ca va da lovitura si va depune banii.
Acum logic, prea este mare miza ca sa nu o faca, altfel este terminat pe toata linia!

Pana una alta a rascolit o mizerie de hazna ca nici potopul nu-i mai spala pe politicienii lui peste. D'aia face clabuci Ponta!


oh, b.nica! adica tu crezi ca DD este de buna credinta? :) acum o sa vina cu banii in termen legal, aici nu am niciun dubiu. dar nu cei 45 de milioane vor salva oltchimul. in schimb DD o sa manance o gramada din scandalul asta si o sa intinda pelteaua pana la alegeri, dupa care o sa lase oltchimul sa cada. dar pana atunci o sa apara la toate televiziunile, o sa repete obsesiv ca el vrea sa dea oltchimul poporului si ca nu-l lasa guvernul si ciocoii. si oamenii care cred in buna lui credinta vor pune botul si-l vor vota.

calcului lui DD e chiar bun (pentru el, desigur) si destul de logic. ce ma enerveaza pe mine e prostia uriasa a lui ponta, care se arunca in declaratii aiurea, complet nefondate, si-i da in felul asta apa la moara lui DD, care atat astepta. DD nu vrea decat scandal, b.nica, pentru ca el se hraneste din scandal, scandalul l-a adus pe el aici si-l va duce si mai departe. si-n marea lui imbecilitate, ponta ii face jocul. un om destept l-ar fi ignorat complet, ar fi lasat procedurile sa curga si cu asta basta. ar fi lasat statul sa incaseze banii pe oltchim si nu i-ar fi dat lui DD niciun motiv sa iasa in fatza, l-ar fi lasat sa se prinda singur in plasa pe care si-a intins-o. pentru ca se va prinde, stai fara grija. numai ca dupa alegeri, cand nu va mai conta.

edit: pariu ca vine cu banii fara probleme? si ce aura de erou va capata atunci, sa te tii! numai ca nu stiu de ce, parca toata lumea e imbecila in televiziunile romanesti. toti se cramponeaza de cele 45 de milioane, ca de o problema de viata si de moarte, cand se fapt banii astia nu inseamna nimic pentru viitorul oltchimului. in schimb, ii fac viitorul lui DD!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia
calcului lui DD e chiar bun (pentru el, desigur) si destul de logic. ce ma enerveaza pe mine e prostia uriasa a lui ponta, care se arunca in declaratii aiurea, complet nefondate, si-i da in felul asta apa la moara lui DD, care atat astepta. DD nu vrea decat scandal, b.nica, pentru ca el se hraneste din scandal, scandalul l-a adus pe el aici si-l va duce si mai departe. ..
dupa alegeri, cand nu va mai conta.

Scandalul este si strategia lui Basescu. El din scandaluri a crescut in sondaje.
Am impresia ca au aceeasi consilieri de strategie electorala.
Ponta probabil le face jocul intentionat.

Citat:
citat din mesajul lui Marina

toata lumea sugea la tata Oltchim. Cred ca fiecare partid avea un om in consiliu de administratie, curat democratie :)

Marina

Si solutia este sa "omori vaca", sau sa intarci "sugacii"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Vad ca si www.mediafax.ro/externe/vocea-rusiei-dan-diaconescu-asul-din-maneca-lui-traian-basescu-10119606" target="_blank">Vocea Rusiei: Dan Diaconescu - asul din mâneca lui Traian Basescu, sustine acelasi scenariu.

Citat:
Dan Diaconescu este "asul din mâneca presedintelui Traian Basescu", succesul acestuia în procesul de privatizare a Oltchim fiind parte a unei strategii mai largi de reducere a sanselor USL la alegerile parlamentare, comenteaza Vocea Rusiei, în editia online.

"Perspectivele electorale ale PDL nu sunt deloc stralucite si, chiar daca Barroso si Reding vor face campanie prin satele Olteniei, este improbabil ca echipa portocalie sa recâstige popularitatea de odinioara. «Generatia noua» a politicienilor de dreapta, inclusiv «micul Codreanu» alias Neamtu si «premierul Puff» alias MRU nu pot oferi nici un fel de sperante politice, fiind fie niste anonimi din punct de vedere electoral, fie niste persoane care provoaca alergia electoratului. În aceste conditii, unica speranta de a reduce procentajul USL sub 50% este partidul lui Dan Diaconescu", explica publicatia rusa.


Daca va amintiti, Basescu si-a facut campanie electorala pentru prezidentiale la OTV.

Mergi la inceput