Cacealmaua lui DDiaconescu

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Daca si dupa ce s-a intamplat azi vine b.nica si il apara pe DD .... treaba e nasoala de tot.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

:)))))))) e ca la desene animate. si in caz ca mai avea cineva vreun dubiu ca ponta e iremediabil prost, acuma a avut ocazia sa se convinga. imi pare rau s-o spun, dar de la mine se vede ca DD il face cum vrea muschii lui. sunt convinsa ca se distreaza copios!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Deceneus, stai nu devia discutia. Eu am combatut opinia ta referitoare la stergerea datoriilor sau mutarea lor dintr-un buzunar intr-altul.
Sunt de acord ca privatizarea asta e facuta pe genunchi si ca PCC / DD si alalalt de a participat la licitatie nici macar nu trebuiau sa aiba acces la caietul de sarcini.
Sunt de acord si ca fiecare Ministru al Industriilor a inchis ochii si au incurajat caracatitza de la Oltchim. Poate fi acceptabil sa ai pierderi intr-un a, hai prin reducere la absurd sa ai si in al doilea, dar sa ai acelasi manager si management perdant 20 de ani mi se pare de domeniul fantasticului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Deceneus, stai nu devia discutia. Eu am combatut opinia ta referitoare la stergerea datoriilor sau mutarea lor dintr-un buzunar intr-altul.

Marina

Si eu am sustinut ca daca stergerea datoriilor ar face ca activitatea combinatului sa devina rentabila, atunci ar merita sa fie sterse, si am dat exemplul polonezilor.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

De ce sa le stearga frate, ca sa aiba de unde face altele? Daca nu au fost n stare sa controleze din prima cum le controleaza acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Vezi Marina de ce spun ca este necesara descentralizarea si autonomia teritoriala?
Daca statul ar lua mana de pe combinat sa-l lase la discretia autoritatilor locale atat ca venituri cat si in ce priveste cheltuielile, si sa le spuna "cum va adminstrati asa veti trai", atunci alta ar fi situatia.

Economia a fost demolata pentru ca pe cei de la Bucuresti nu i-a interseat de soarta oamenilor din teritoriu, asa cum nici pe tine nu te intereseaza soarta celor din Valcea.

Atunci nu-i nomal ca decizia sa fie la cei care sunt afectati de efectele deciziei?
Poate reusesc sa gaseasca o solutie de management performant, de concesionare sau de privatizare prin care sa salveze afacerea si locurile de munca.
In conditii de autoadminstrare, autoritatile locale ar fi mult mai interesate decat guvernul, ca lucrurile sa evolueze intr-o directie buna.

Spui ca de ce sa platesti pentru combinat! Pentru ca ai/am votat niste guvernanti incompetenti, care mentin o economie centralizata. Daca economia este centralizata atunci trebuie sa fim solidari.
Daca nu vrem sa suportam pierderile altora atunci solutia este regionalizarea, descentralizarea si automomia/autoadminstrarea financiara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Deceneus eu inteleg ca ma vezi mai blonda si chiar sunt blonda dar nu-mi explica teoria descentralizarii in Romania. Baronii locali manageriaza fix ca si statul adica spre buzunarele proprii si banuiesc ca pana si liderul de sindicat e mai putin interesat decat noi de soarta muncitorilor.
Solutia e privatizarea nu descentralizarea.
Presupunand ca usl-ul asta a auzit vreodata in viatza lor de privatizare. Inca nu-mi vine sa cred ca i-au pus amaratului ala in fatza sa semneze draftul contractului si au scris cu pixul peste ........( puncte puncte) numele cumparatorului. Pretul tot asa era oare , lasat spatiu sa se completeze de mana?
Zau ca ma apuca rasul si incep sa capat oaresce simpatie pentru DD asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Pana nu sterg astia de pe site-ul Oltchim, copy/paste repede aici ca e pacat sa se piarda asemnea frumusete de scrisoare plina de mandrie profesionala
"PCC-SE a demonstrat ca nu are solutii viabile pentru Oltchim SA
31 August 2011
PCC SE a comunicat timp de mai multe saptamani prin intermediul presei ca are pregatit un plan de restructurare, axat pe introducerea de tehnologii noi si moderne si pe reorientarea portofoliului catre produse specializate, de nisa si ca isi arata disponibilitatea de a furniza solutii alternative privind materiile prime si finantarea livrarii lor la Oltchim din surse proprii ale PCC SE cu conditia demisiei directorului general al Oltchim SA - Constantin Roibu.
Conform scrisorii deschise comunicate in presa in data de 24.08.2011, subsemnatul Roibu Constantin, mi-am aratat disponibilitatea sa-mi prezint demisia din functia de Director General al Oltchim SA si am reiterat-o in AGOA din data de 30.08.2011 cu conditia ca PCC sa prezinte in fata actionarilor prezenti solutiile lor salvatoare si modalitatile de finantare pentru Oltchim.
Asa cum au procedat si cu alte ocazii PCC SE nu a putut sa prezinte nicio solutie alternativa de functionare sau de finantare a Oltchim, refuzand orice dialog pe aceasta tema in cadrul AGOA.
Acest lucru demonstreaza ca in stilul caracteristic, PCC SE manipuleaza si dezinformeaza actionarii si salariatii Oltchim cat si mediul de afaceri.
Prin pozitia sa din AGOA, PCC SE si-a demonstrat incapacitatea manageriala si financiara de a ajuta Oltchim, singurul lor scop fiind discreditarea managementului companiei si distrugerea Oltchim SA.
Spre marea dezamagire a PCC SE, am reusit impreuna cu echipa de management si datorita aprecierii de care ne bucuram in fata partenerilor de afaceri - banci, furnizori si clienti - sa mentinem in functiune societatea Oltchim SA, de fapt singurul combinat petrochimic ramas in viata in Romania.
Noi nu am cerut nimanui solutii - le avem!! Am cerut sa fim lasati sa le implementam!
Constantin ROIBU
Director General OLTCHIM SA"




Ps: lectura site-ului Oltchim e de-a dreptul interesanta si inca nu am reusit sa deschid situatiile financiare

Intrebare intrebatoare cum se zice in limba maghiara Oltchim?

http://www.oltchim.ro/uploaded/2012/RC20062012_demisie%20administrator%20Borbely.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Deceneus eu inteleg ca ma vezi mai blonda si chiar sunt blonda dar nu-mi explica teoria descentralizarii in Romania. Baronii locali manageriaza fix ca si statul adica spre buzunarele proprii si banuiesc ca pana si liderul de sindicat e mai putin interesat decat noi de soarta muncitorilor.
Solutia e privatizarea nu descentralizarea.

Marina

In ultimii 20 de ani s-au facut numai privatizari centralizate, asa ca trebuie incercat altceva.
De ce alte tari cu administratie descentralizata nu au "baroni locali" si Romania cu o adminstratie/economie centralizata are asemenea specimene?
"Baronii locali" au aparut ca o prelungire a mafiei centrale in teritoriu. Ei au fost protejati, alimentati cu fonduri si cu contracte preferentiale, si au avut sustinere la minstere. DNA-ul i-a ocolit.
Regii asfaltului sunt un exemplu de mecanism de cultivare a "baroniadei" inceputa de Iliescu-Nastase si continuata e Basescu-Videanu.

Uite cateva link-uri cu Oltchim
http://www.zf.ro/wikizf/oltchim-s-a-10089024

http://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/cazul-oltchim-33-de-administratori-in-10-ani-vor-raspunde-penal-10091820

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

www.cotidianul.ro/de-ce-nu-poate-fi-inchis-oltchim-195110" target="_blank"> Viitor incert pentru combinatul cu pierderi de peste 700 mil. euro
De ce nu poate fi īnchis Oltchim

Citat:
"Oltchim este īn topul primilor 10 exportatori ai Romāniei. Or pierzānd o asemenea forta de export a combinatului, plus a celorlalte unitati de prelucarare a materiilor prime ale combinatului tot din Romānia, care si ele la rāndul lor exportau, putem vorbim undeva de o cifra de cel putin 1 miliard de euro reducere a capacitatii de export, produse care ar urma sa le importe Romānia din alte tari, deci ar fi o dubla lovitura data balantei comerciale a tarii", a declarat la Pro TV Mihai Ionescu, secretar general al ANEIR.

80% din productia de la Oltchim se exporta, iar restul este vānduta pe piata interna.


Mergi la inceput