Cacealmaua lui DDiaconescu

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

@Rufus si Marina - voi priviti lucrurile foarte simplist, este rentabil su nu.
Rentabilitatea depinde de multi factori subiectivi sau de factori politici cum ar fi politica de curs valutar.
Daca se schimba politicile multe firme nerentabile devin rentabile sau invers.
Unul din factori este managementul performant sau neperformant.

- Al doilea aspect, costurile cu mentinerea in functiune si costurile cu forta de munca disponibilizata. Daca primele sunt mai mici de ce sa optezi pentru a doua varianta?
- Al treilea aspect este concurenta. Daca scoti de pe piata un competitor al OMV, OMV-ul va deveni semi-mopnopol si va putea majora preturile produselor, ceea ce va afecta costurile din alte sectoare.

Dupa mine o companie o inchizi daca ai incercat mai multe echipe manageriale si nu exista un plan de afaceri pentru perspectiva.

Statul este coautor la falimentul companiei pentru faptul ca este proprietar si nu s-a interesat de performantele managementului, si atunci statul este responsabil in solidar cu conducerea companiei.
Cand spun statul ma refer la membrii AGA din partea statului si cei care i-au numit in consiliu de conducere.
De ce ei sa nu suporte nici o consecinta?
Nu ar fi normal ca sa stim cine sunt si sa raspunda pentru calitatea managerilor? Cel putin sa nu mai aiba dreptul sa ocupe functii din care sa numeasca alti manageri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

... se asptepta cineva ca pacaliciul DD sa semneze contractul ????

deja a dat-o cotita :))

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

www.bursa.ro/alert-live-text-dan-diaconescu-cazul-oltchim-bate-la-fund-cazul-elodia-183664&s=piata_de_capital&articol=183664.html" target="_blank"> Dan Diaconescu: Cazul Oltchim "bate la fund" cazul Elodia BURSA 24.09.2012

Citat:
Premierul Victor Ponta a acuzat o întelegere politica între PDL si Dan Diaconescu în cazul privatizarii Oltchim. "Trebuie sa reparam noi toate hotiile si relele facute de PDL, ani de zile de capusare a Oltchimului de catre firmele lor. Videanu a facut o întelegere politica cu Dan Diaconescu pentru a încerca sa acopere urmele fraudelor politice facute de PDL, acolo la Oltchim. Daca DD are banii, daca ii da Videanu, sa aduca si apoi vedem mai departe ce se întâmpla acolo. Noi vom gasi o solutie sa salvam combinatul si sa platim oamenii de acolo. Dar hotii ca Videanu si impostorii pe care ei îi baga în fata trebuie sa raspunda în fata legii", a declarat Victor Ponta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Premierul Victor ponta este un demagog.
Daca DD a ales sa-si faca campanie de imagine pe spinarea unui oras, unei tari, vine si Ponta sa zica si el ceva despre combinatii numai de el stiute. Ca si el e in campanie continua. Asta este premierul nostru: un pacalici.

Altfel, nici o paguba. Banii (eventual) obtinuti de stat ar merge in agricultura, cea mai profitabila destinatie pentru spalarea unor bani. Sa mai suga ceva firme si pe-acolo, ca doar nu credeti ca banii ajung la oameni.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Dupa mine o companie o inchizi daca ai incercat mai multe echipe manageriale si nu exista un plan de afaceri pentru perspectiva.



Daca e pe banii tai, Deceneus, sunt de acord.
Daca e pe banii mei, nu.

E mai clar acum?

Edit: buba s-a spart acum, cand UE ne-a bagat proverbiala sula in coaste. In lipsa sulei, se tot schimbau echipe manageriale pana la adnci batraneti (ale noastre, copiilor, nepotilor...) cautand perspective si planuri de afaceri.
Sau, daca ma gandesc bine, nu se schimba nici o echipa, ramanea Roibu pana murea si si atunci il impaiau si-l puneau la fereasta biroului dinspre curte.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/victor-ponta-privatizarea-oltchim-va-fi-reluata-anul-viitor-asa-zisul-castigator-nu-a-avut-bani.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Eu sper ca pentru aceasta parodie de privatizare, sa cada niste capete. Este inacceptabil. Sper sa zboare acel Vulpescu si ministrul Economiei.

Parodie mediatizata la TV si bataie de joc la adresa angajatilor de la Oltchim, in toata regula!!!!
Asa ceva nu are voie sa se intample intr-o tara civilizata fara ca cei care au gresit, sa nu platesca.



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Deceneus, privim problema simplist pentru ca exact asta este fundamentul economiei de piatza la care tot visam. Faci bani existi, nu faci mori. Daca vrem sa avem o economie centralizata comunista gen China atunci putem masca problemele sociale si milioanele personale in aceiasi caciula. Intr-o economie de piatza mai greu pentru ca mai devreme sau mai tarziu adevarul iese la iveala.

Da-mi si mie niste de exemple de politici de curs valutar care au afectat asa dramatic Oltchimul incat sa ajunga in incapacitate de plata.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

mi-a scapat cum a ajuns Videanu personajul principal in privatizarea asta. Please lamuriti-ma si pe mine, acum imi pare rau ca nu vad stirile in Romania. Cum de s-a convins Ponta ca DD nu are bani? Avisat peste noapte?
Aku si DD asta are dreptate daca l-au pus sa scrie SC DD SRL cu pixul pe contract peste puncte puncte, da-o naibii de prvatizare dar parca nu semnezi draftul de contract cand vinzi Oltchimul pe 50 M USD.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Deceneus, privim problema simplist pentru ca exact asta este fundamentul economiei de piatza la care tot visam. Faci bani existi, nu faci mori. Daca vrem sa avem o economie centralizata comunista gen China atunci putem masca problemele sociale si milioanele personale in aceiasi caciula. Intr-o economie de piatza mai greu pentru ca mai devreme sau mai tarziu adevarul iese la iveala.

Da-mi si mie niste de exemple de politici de curs valutar care au afectat asa dramatic Oltchimul incat sa ajunga in incapacitate de plata.

Marina

Nu am spus ca politicile de curs au afectat Oltchim, am spus ca ele pot afecta rentabilitatea firmelor la modul general.
Nu am informatii sa fac aprecieri referitoare la OLTCHIM.

Economia de piata nu-i o banala concurenta loiala. Exista multe capcane si o lupta neloiala care depaseste ceea ce se vede.
Dupa atatea privatizari cu firme concurente care au cumparat firme romanesti doar ca sa le inchida, ma asteptam sa fiti mai prudenti.
Un guvern are rolul sa protejeze afacerile prin toate mijloacele, pentru ca cu cat economia ofera mai multe locuri de munca, cu atat statul are responsabilitati/obligatii mai mici fata de cetateni.

Eu nu vad statul ca un specator la ce se intampla in ecomnomie, dar nici ca un jucator.
Eu vad statul ca un arbitru si la nevoie un punct de sprijin pentru firmele romanesti, indiferent ca sunt cu capital national sau strain.

Din pacate guverantii sunt preocupati de investiti de stat in lucrari de infrastructura, si de impozitare, si nu se intereseaza de buna functionare a agentilor economici, de problemele lor si facilitatile de care ar avea nevoie.
Din cauza asta s-au redus dramatic investitiile straine.

Uite un exemplu de interventie a statului Polonez in articolul din RL scris de Turturica.
Citat:
citat www.romanialibera.ro/opinii/editorial/partidul-oltchim-278088.html" target="_blank">Partidul Oltchim (fragment)
Acum, pentru cei ce începeti sa va îndoiti din ce în ce mai tare, aflati ca exista si o lume normala dincolo de granitele României. Iar daca mai aveti un pic de rabdare, recititi mai jos o analiza detaliata pe care "România libera" a publicat-o anul trecut despre modul în care Polonia a procedat cu industria sa chimica.

Exemplul este extrem de relevant nu doar pentru ca si Polonia a mostenit numeroase combinate chimice nerentabile lasate de regimul comunist, dar si pentru ca firma favorita a USL pentru preluarea Oltchimului, PCC, a fost oprita de doua ori de la achizitionarea unor mari companii.

Cea mai importanta lectie: Polonia nu si-a vândut combinatele chimice pe un zlot - cum s-ar putea întâmpla, în final, cu Oltchim daca se dovedeste ca oferta lui Diaconescu a fost într-adevar un bluf - si a preferat sa investeasca în ele.

Rezultatul acestei strategii este ca, în urma recapitalizarii, marile combinate falimentare au început sa faca profit, au fost unite sub umbrela aceluiasi concern, iar acum formeaza al treilea cel mai mare producator european de fertilizatori, cu venituri anuale de 3 miliarde dolari. Interesant este si ca unul dintre motivele principale pentru care Polonia a preferat solutia comasarii si rentabilizarii combinatelor sale este pentru a împiedica achizitionarea lor de catre marile companii rusesti.


Mergi la inceput