Fapte bune-idei

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Eu am fost aici la scoala sa donez sange, erau cei de la Red Cross si nu m-au primit ca cica am indeplinit criteriul vacii nebune.
Scria in hartiile lor ca nu pot sa doneze persoanele care au locuit din 1980 pana in prezent in...(si dau o lista de tari printre care si Romania), prin urmare nu sunt eligible da' sa "keep in touch". Le-am zis ca nu stiu sa fi fost vaca nebuna la noi si mi-a zis ca deocamdata astea sunt directivele de la CDC, e posibil sa schimbe in viitor.
Da' e bine ca nu suntem pe lista lor cu malaria.:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

CorinaDana, si solutia, atunci, care e? Pana se doteaza laboratoarele cu tot ce le trebuie sa nu mai doneze nimeni sange? Sa nu mai accepte nimeni transfuzii?
Noi de cate ori Victoria a primit sange, am primit scrisoare acasa, ca Victoria a avut o transfuzie si sa pastram acea scrisoare "in caz de"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Inainte de donare semnezi un formular in care, pe langa multe intrebari exista si : Ati fost de curand la pescuit? Ati fost de curand intr-o tara straina? Daca raspunzi da, esti respins. Marea majoritate deja cunosc si scriu nu. Ideea e ca cei din spital vor zice ca raspunderea e a donatorului si au scapat. Pe de alta parte tantarul sau capusa te pot ciupi si daca mergi la iarba verde sau in parc cu copilul - nu neaparat la pescuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

scuzati-mi circumspectia, dar exista oameni care vor sa faca fapte bune si nu au idei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

victoria, chiar nu stiu ce sa-ti raspund. la noi in romania e ca la ruleta ruseasca, daca esti constient de riscurile mentionate, te rogi sa nu fii tu acel donator infestat sau pacient care primeste transfuzie cu sange infestat.

pe forumul amintit de mine se faceau la un moment dat afirmatii si mai grave, cum ca, in cazul donatorilor vechi, la anumite centre de recoltare nici nu se mai "obosesc" sa verifice sangele acestora, mergand pe principiul ca e donator vechi si ca analizele "de data trecuta" au iesit bine...poate sa fie doar o barfa, poate sa fie adevarat...repet, asta se discuta acolo. a, si ca nu se respecta intotdeauna pauza de nu stiu cate zile intre doua recoltari succesive de la acelasi donator.

poate la voi, in state, analizele de laborator pentru sangele donat sunt mai amanuntite, nu cred ca isi permit scapari sau neglijente, un astfel de caz ar fi mina de aur si rampa de promovare pentru orice avocat, celebru sau nu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

mai spun eu
-sa stai cu copilul vecinului,prietenului in caz ca nu are cu cine sa-l lase ,sau sa il iei de la scoala/gradinita(asta ar fi un ajutor si ptr mine )
-sa platesti o factura cuiva care te roaga, sau sa-i faci cumparaturile..
-ia la tine in vacanta un copil sarman,de la o ruda,sau un cunoscut.. sau ofera-i o vacanta
-doneaza jucarii unei gradinite,crese care nu sunt dotate...
-sau fii Mos Craciun ptr o zi ...

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Sa cumperi o pereche de ochelari pentru un batran care nu isi permite costul acestora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

La mine exista un spital specializat pentru copiii cu cancer. In fiecare an trimit scrisori pentru donatii de bani. Scrisoarea iti moaie sufletul, este scrisa de un copil care are cancer, care povesteste despre el si in coltul din dreapta sus este poza - un cap de copil fara par, care zambeste. Nu i-am putut rezista - in fiecare an trimit o suma de bani acestui spital ...

Daca insa stau sa ma gandesc, cred ca jumatate din fondurile pe care le strang se duc pe aceste materiale de promovare ... dar probabil ca tot se face ceva profit.

Ah ! De Craciun, spitalul trimite la toti donatorii etichete din acelea care se pun pe scrisori cu adresa emitatorului, ca sa nu mai stai sa scrii de mana ...etichetele au ca fundal diverse desene facute probabil de copiii din spital. Sunt superbe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

Exact aceasi experienta am avut si eu si sotul cand am vrut sa donam pt fiul nostru nascut prematur. Nu am putut dona din acelasi motiv.
deci in America romanii nu au cum dona sange!

Citat:
citat din mesajul lui Oana_B

Eu am fost aici la scoala sa donez sange, erau cei de la Red Cross si nu m-au primit ca cica am indeplinit criteriul vacii nebune.
Scria in hartiile lor ca nu pot sa doneze persoanele care au locuit din 1980 pana in prezent in...(si dau o lista de tari printre care si Romania), prin urmare nu sunt eligible da' sa "keep in touch". Le-am zis ca nu stiu sa fi fost vaca nebuna la noi si mi-a zis ca deocamdata astea sunt directivele de la CDC, e posibil sa schimbe in viitor.
Da' e bine ca nu suntem pe lista lor cu malaria.:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

La mine exista un spital specializat pentru copiii cu cancer. In fiecare an trimit scrisori pentru donatii de bani. Scrisoarea iti moaie sufletul, este scrisa de un copil care are cancer, care povesteste despre el si in coltul din dreapta sus este poza - un cap de copil fara par, care zambeste. Nu i-am putut rezista - in fiecare an trimit o suma de bani acestui spital ...

Daca insa stau sa ma gandesc, cred ca jumatate din fondurile pe care le strang se duc pe aceste materiale de promovare ... dar probabil ca tot se face ceva profit.
Ah ! De Craciun, spitalul trimite la toti donatorii etichete din acelea care se pun pe scrisori cu adresa emitatorului, ca sa nu mai stai sa scrii de mana ...etichetele au ca fundal diverse desene facute probabil de copiii din spital. Sunt superbe


Buflea, nu ii costa mult. In general, ii costa in jur de $1, maxim $2 ptr. fiecare scrisoare. Majoritatea acestor organizatii sunt foarte bine puse la punct, cu tot felul de sponsori, printre care si sponsori care nu doneaza bani, in schimb, redacteaza si imprima aceste scrisori, doneaza plicuri, poate chiar cu posta care le face discount la trimiterea unui nr. minim de scrisori (nu stiu).

Mergi la inceput