Fapte bune-idei

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

victoria, chiar nu stiu ce sa-ti raspund. la noi in romania e ca la ruleta ruseasca, daca esti constient de riscurile mentionate, te rogi sa nu fii tu acel donator infestat sau pacient care primeste transfuzie cu sange infestat.

pe forumul amintit de mine se faceau la un moment dat afirmatii si mai grave, cum ca, in cazul donatorilor vechi, la anumite centre de recoltare nici nu se mai "obosesc" sa verifice sangele acestora, mergand pe principiul ca e donator vechi si ca analizele "de data trecuta" au iesit bine...poate sa fie doar o barfa, poate sa fie adevarat...repet, asta se discuta acolo. a, si ca nu se respecta intotdeauna pauza de nu stiu cate zile intre doua recoltari succesive de la acelasi donator.

poate la voi, in state, analizele de laborator pentru sangele donat sunt mai amanuntite, nu cred ca isi permit scapari sau neglijente, un astfel de caz ar fi mina de aur si rampa de promovare pentru orice avocat, celebru sau nu.



Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)



OF! Ce sazic? Ai dreptate cu ruleta ruseasca... Probabil laboratoarele incearca sa economiseasca niste bani exact acolo unde nu ar trebui.

PS: Eu sunt in Canada, nu in State, dar, da, si aici e verificat sangele foarte amanuntit, e impartit, hemoglobina, trombocite, etc... in functie de nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

serios?

excelent, as avea doar vreo 3 kg de pus. eventual beau niste apa in plus, port niste bocanci....


asa am gasit pe net zilele trecute, cand m-a rugat o colega sa vad daca indeplineste conditiile. din pacate nu gasesc vreun link oficial, ci doar diverse bloguri/articole care mai scriu si aberatii - de exemplu donatorii "sa nu fi facut sex neprotejat" cum majoritatea dintre voi ati facut copilasii prin metoda clasica, ar insemna ca sunteti excluse si voi si taticii respectivi, lucru de care ma indoiesc profund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

O fapta buna, este aceea sa nu intorci spatele atunci cand vezi un suflet ranit. Sa dai o mana de ajutor unei persoane atunci cand are nevoie de tine.
Sa fii alaturi de acei batrani care sunt singuri . ( recunosc ca eu nu pot acest lucru, pentru ca imi este mila)
Sa fii alaturi de acesti copilasi nevinovati care sufera ori din lipsa unor nechimbzuiti ori din lipsa interesului statului fata de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui marumiha

Felicitari pt.ideea de a deschide acest subiect!
Un lucru care pe mine m-a impresionat in ultimul timp mergind acasa ,in tara noastra ,a fost atunci cind am vazut in fiecare dimineata niste tigani(cu copii mici) cautind in tomberoane sticle de plastic.
Din pacate am stat destul de putin pt.ca vroiam sa merg la asociatia de locatari sa-i dau o idee domnului de acolo .
Oare nu se pot pune la fiecare scara a blocurilor saci in care toti locatari sa puna sticlele curate acolo si acesti oameni sa vina sa le ia ,astfel incit sa evite sa se imbolnaveasca si nu in ultimul rind sa rascoleasca tot gunoiul?
Mie personal imi pare tare rau sa vad ca acesti oameni dezavantajati se baga cu miinile prin gunoaie pt.a aduna sticle pt.a-si cistiga existenta.
Un alt lucru care putem sa-l facem este ca atunci cind cineva ne raspunde urit ,ma refer la persoanele cu care avem de rezolvat anumite probleme si fac parte din institutiile statului ,care sint platiti din banii nostri ,sa le atragem atentia ,tare mult ma deranjaza acele persoane care nu te lamuresc sau iti vorbesc urit si te privesc cu aere de superioritate.

Poze


Eu asa procedez. Adun sticlele goale in saci separati si ii duc langa gardul de metal de langa tomberon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

invata sa faci CPR (nu stiu cum se spune in rom. poate ma ajuta cineva)...
e vorba de a invata sa faci respiratie artificiala cuiva.

asta mi-a venit in minte acum, vecina mea preda ore de CPR si cred ca le voi face si eu...e vb doar de 2 ore parca... nu stii niciodata cand e nevoie.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

invata sa faci CPR (nu stiu cum se spune in rom. poate ma ajuta cineva)...
e vorba de a invata sa faci respiratie artificiala cuiva.

asta mi-a venit in minte acum, vecina mea preda ore de CPR si cred ca le voi face si eu...e vb doar de 2 ore parca... nu stii niciodata cand e nevoie.

michelle



Michelle, eu as vrea sa fac tot cursul de prim ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

invata sa faci CPR (nu stiu cum se spune in rom. poate ma ajuta cineva)...
e vorba de a invata sa faci respiratie artificiala cuiva.

asta mi-a venit in minte acum, vecina mea preda ore de CPR si cred ca le voi face si eu...e vb doar de 2 ore parca... nu stii niciodata cand e nevoie.

michelle



Michelle, eu as vrea sa fac tot cursul de prim ajutor.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA






si eu.
nu e scump si dureaza doar citeva ore...dar poti salva o viatza

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

inca o ideee...
cine stie sa predea cursuri de prim ajutor sa le predea si gratis...o data pe luna....ori de cite ori vrea(in scoli, grup/club e mamici, companii)

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

invata sa faci CPR (nu stiu cum se spune in rom. poate ma ajuta cineva)...


resuscitare cardio-respiratorie, care presupune pe langa respiratia artificiala si masajul cardiac extern.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Am citit ieri un pic de tot la subiect, dar am o idee urgenta de fapta buna: e o super lipsa de sange in spitale, nu am vazut in viata mea asa ceva. Timpul de donare s-a eficientizat, eu am stat 1 ora si un pic pe ceas, nu am pierdut vremea aiurea, arata din ce in ce mai bine salile si receptia... Haideti la donat! realmente e foarte grav, e o lipsa acuta, acuta, azi erau 3-4 oameni care donau in conditiile in care in mod normal era destul de plin acolo... va rog, nu e mare scofala si credeti-ma nu mai e asa naspa... si nici pierdere de vreme. Popularizati si voi asta, faceti un teambuilding de donat sange prin companie si apoi mancati de bonurile alea la o pizzerie si se cheama ca ati imbinat utilul cu placutul.
Daca sunt deplasata cu postarea, mutati-ma voi unde vreti...

Mergi la inceput