Fapte bune-idei

Fapte bune-idei | Autor: michelle-usa

Link direct la acest mesaj

facand o fapta buna, ajutind pe cineva(chiar si un necunoscut, cineva la intimplare), ne face sa fim mai alerti la ce se intimpla in jurul nostru sa vedem nevoile celor din jur.

hai sa venim cu idei de fapte bune ce putem face pt a ajuta comunitatea in care traim, pt a pune un zambet pe fatza cuiva:

-cara bagajele unui batrin
-da niste bani cuiva(necunoscut) care vezi ca munceste greu
-doneaza o punga cu mancare si necesitati (conserve, pasta, sampon...)unei familii care are nevoie
-da o felicitare de multumire celor de la magazinul unde faci cumparaturi
-cand nu te grabesti si esti la rind lasa pe cineva care vezi ca se grabeste in fatza
-cand cineva are nevoie de citiva banuti sa plateasca la caserie plateste pt el/ea
-doneaza singe
-voluntariaza
-ajuta sa treaca strada un copil singur
-fa prajituri pt batrini
-fa cuiva un compliment
-plateste pt masa de prinz or cafea, snack unui coleg care stii ca trece prin momente grele
-in piaza, plateste pt cumparaturile altei persoane
-doneaza apa muncitorilor cand e f. cald afara
-doneaza cartile citite la bibloteci, scoli...

Eu de multe ori cand fac un bine specific "primeste in numele Domnului Isus" pt ca stiu ca El e cel care ma indeamna.

michelle

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu nu am sa specific niciodata nimic. Am insa obiceiul sa ma uit atent in ochii celui din fata mea. Pentru mine este suficient daca ii vad ochii lui/ei in ochii mei.
Dar nu am sa specific niciodata nimic.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Cele mai bune idei sunt: doneaza sange si voluntariat. De cele mai multe ori, timpul este cel mai de pret lucru pe care il poti daui cuiva. Cand eram in spital cu Victoria, m-au ajutat ffffffff mult voluntarii. Cand sotul meu era la servici, mai stateau voluntari cu Victoria de 2-3 ori cate 10-15 minute, mai ieseam la o cafea, mai coboram sa-i cumpar mancare. Plus, sangele! A avut nevoie de nenumarate transfuzii. Astea doua, sunt lucruri care le poate face oricine, oricat de sarac ar fi; sangele e in noi, il putem da si-l refacem, timpul daca nu-l petrecem cu folos, e exact timp pierdut! Daca fiecare ar face 2 ore pe luna de voluntariat, ar fi tare bine, in loc sa fie o asistenta la 10-15-20 de pacienti, sa le faca tratamentul SI sa le aduca apa, sa-i plimbe cu scaunul cu rotile pe cei ce nu pot merge, treburile astea le-ar face voluntarii. Daca fiecare ar dona un pic de sange, o data la 2-3 luni, ar fi extraordinar, nu ar fi niciodata crize de sange in spitale.


In alta ordine de idei, tot ceva gratuit: ofera zambete necunoscutilor. Eu recunosc, rusinata, ca in ultimii 2 ani am zambit foarte putin pe strada. Chiar si atunci cand mi se zambeste, vad zambetul, ma face sa ma simt bine, dar de multe ori realizez prea tarziu ca nu am zambit inapoi, dar le sunt recunoscatoare ptr. zambetul acordat.

Uite, trei lucruri absolut gratuite pe care le poate face oricine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Pe langa tot ce s-a spus, as adauga:
-invatati sa ii ascultati pe cei de langa voi. Este foarte important si este un real ajutor sa te simti ascultat cu adevarat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Pe langa tot ce s-a spus, as adauga:
-invatati sa ii ascultati pe cei de langa voi. Este foarte important si este un real ajutor sa te simti ascultat cu adevarat!

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Asta m-a dus cu gandul la altceva: cand vrem sa fim rautaciosi cu necunoscutii care ne imbrancesc (din greseala), cu vanzatoarea, etc., hai sa incercam sa ne abtinem! Doar ptr. ca avem azi o zi mai grea, nu stim ce probleme are persoana pe care vrem sa ne racorim. Poate omul ala are de 10 ori mai grave probleme decat ale noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
...
-doneaza singe
...
michelle



Bine de stiut!

http://www.imparte.ro/Donatii/Donatii-sange/Articole-donatii-sange/Avantajele-donatorilor-de-sange-378.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Asta m-a dus cu gandul la altceva: cand vrem sa fim rautaciosi cu necunoscutii care ne imbrancesc (din greseala), cu vanzatoarea, etc., hai sa incercam sa ne abtinem! Doar ptr. ca avem azi o zi mai grea, nu stim ce probleme are persoana pe care vrem sa ne racorim. Poate omul ala are de 10 ori mai grave probleme decat ale noastre.


foarte corect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Excelenta tema, Michelle .

- Luat cu masina (gratis!) autostopisti. Atentie pe cine luam, sa nu ne punem propria viata in pericol.
- Facut un mic compliment unei persoane triste (exista mereu ceva care-ti place la o persoana).
- Facandu-ti certificat de donator de organe.

ma mai gandesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Excelenta idee, excelent topic. Nici eu nu specific nimic, atee fiind ar fi putin ciudat, dar niciodata nu dau din cap arogant sau nu zic nimic de rau daca mi se multumeste crestineste, cu "sa te ajute dumnezeu" etc. Nu mi se pare absolut deloc momentul sa incep sa tin teorii "dar stiti doamna, eu nu sunt sigura...."

Cu donatul de sange. Am grupa AB4 si la analizele din sarcina mi-au gasit si o gramada de imunitati, etc. M-au sfatuit ca daca raman cu greutatea din sarcina, sa donez, pt ca sangele meu ar fi util celor cu sistem imunitar la pamant.

...dar nu am ramas cu greutatea :( Cea minima era 57 kg parca, la femei si de 60 la barbari. Sincer mi se pare putin nedrept. O femeie scunda, de 55 kg, poate fi chiar rotofeie, dar un barbat de 60j de chile e aproape invariabil un tzar.

Sper sa mai scada din limita asta de greutate. Eu am 48 acum, ok, sunt prea slaba, poate reusesc sa urc undeva la 52, dar la 57 neam de neamul meu nu cred ca mai reusesc sa ajung.

Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Felicitari pt.ideea de a deschide acest subiect!
Un lucru care pe mine m-a impresionat in ultimul timp mergind acasa ,in tara noastra ,a fost atunci cind am vazut in fiecare dimineata niste tigani(cu copii mici) cautind in tomberoane sticle de plastic.
Din pacate am stat destul de putin pt.ca vroiam sa merg la asociatia de locatari sa-i dau o idee domnului de acolo .
Oare nu se pot pune la fiecare scara a blocurilor saci in care toti locatari sa puna sticlele curate acolo si acesti oameni sa vina sa le ia ,astfel incit sa evite sa se imbolnaveasca si nu in ultimul rind sa rascoleasca tot gunoiul?
Mie personal imi pare tare rau sa vad ca acesti oameni dezavantajati se baga cu miinile prin gunoaie pt.a aduna sticle pt.a-si cistiga existenta.
Un alt lucru care putem sa-l facem este ca atunci cind cineva ne raspunde urit ,ma refer la persoanele cu care avem de rezolvat anumite probleme si fac parte din institutiile statului ,care sint platiti din banii nostri ,sa le atragem atentia ,tare mult ma deranjaza acele persoane care nu te lamuresc sau iti vorbesc urit si te privesc cu aere de superioritate.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Topicul asta imi aminteste de ce discutam acum ceva vreme

aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=160076&whichpage=1

aici
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=158774&whichpage=1

si cred ca au mai curs pagini despre asta, atat in cadrul acestei comunitati cat si in multe alte locuri.

Intentiile sunt minunate, laudabile...
important e sa aiba reprezentare si in realitate!

Am inteles ca e o misiune grea, aproape imposibila sa schimbi de pe o zi pe alta oamenii cu slogane si teorii si exemple de 'asa da!'.

In viata daca vrei cu adevarat sa faci ceva, vei gasi solutiile, vei gasi calea, daca nu...vei gasi scuze!

Asa incat, cei care vor si au in suflet dorinta de a face lucruri care sa conteze (aici eu consider un lucru bun chiar si un gand pozitiv, o sustinere intr-un mom important, o imbratisare...) vor gasi singuri resursele si propriile resorturi..
altfel, discutii de acest gen ii pot irita, ii pot face sa se simta vinovati...chiar pot genera polemici, etc


Ce pot sa fac si depinde de mine este
sa ma adaptez, sa incerc sa traiesc printre oamenii care-mi seamana, sa fac alegeri care mi se potrivesc... si cel mai important lucru -
care cred ca ar tb sa fie un fel de corolar al unui subiect de acest gen este faptul ca...
am un rol important in educatia copiilor mei
si voi, fiecare dintre voi la fel!

daca acolo punem cu iubire si rabdare caramida pe caramida vom avea perspectiva unei generatii viitoare care sa aiba o baza solida pe care sa se poata construi solid si onest




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


Melodia...unei veri tarzii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput