Pe partea economica sa nu iertam pe nimeni !

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Cine este destept si acestora ma adresez ca sa cumpare teren agricol pana nu se vor destepta unii de pe aici sau din alta parte.
De ce? Pt. ca vor creste in nestire preturile la produsele agricole!

Asa au gandit si cei care au investit in imobiliare. Au sperat ca preturile vor creste si investitia este si sigura si profitabila, dar uite ca au cazut si vor mai scadea.

Nu se stie cum va evolua pretul cerealelor.
Exista posibilitatea sa se cultive masiv in zone din alte continente si sa provoace caderea peretului in UE.
Teoria cu cresterea populatiei si infometarea de pe glob este veche.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Deceneus nu stiu daca esti nestiutor sau rauvoitor!
Criza agricola din lume ar putea sa scoata romanii din lipsuri.
Cine a avut nervi si ambitie si si-a pastrat pamantul in ciuda unor piedici facute de guvernele care s-au perindat si care au vandut cam tot ce era de vandut, va avea posibilitatea peste un an sau doi sa-si faca viata mai usoara salvandu-si familia si chiar facand profit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Asta da....ce ma bucur ca am pamant...hi hi....si padure si teren agricol si teren normal...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eumada nu stiu daca ai fost sincera in postarea ta dar tare m-as bucura daca unii useri DC, bineinteles cu copii ca d'aia isi pierd vremea pe aici,, ar intelege ce mesaj am vrut sa le transmit.
Un loc de munca in oras este vremelnic dar pamantul pe care sa poti sa-ti cultivi cele necesare hranei este si va fi o siguranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

off topic am avut dreptate.S-a zis si cu astia...asta chiar e culmea.Na,optiune politica

On topic..

Bnica nu glumesc.Am pamant si bine ca nu l-am vandut....mult pamant si bun....peste cativa ani...he he...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

@eumada nu te bucura prea repede. Intai se vor pune impozite ca sa renunti la teren, si dupa ce-l cumpara "samsarii" vor schimba legislatia sa creasca profitabilitatea, cererea si pretul, si il vor vinde.
Asa cum s-au procedat cu societatile comerciale, care intai au fost determinate sa nu aiba profitabilitate sa poata fi privatizate pe sume modice.

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Deceneus nu stiu daca esti nestiutor sau rauvoitor!
Criza agricola din lume ar putea sa scoata romanii din lipsuri.
Cine a avut nervi si ambitie si si-a pastrat pamantul in ciuda unor piedici facute de guvernele care s-au perindat si care au vandut cam tot ce era de vandut, va avea posibilitatea peste un an sau doi sa-si faca viata mai usoara salvandu-si familia si chiar facand profit.

@b.nica-degeaba exista pe teritoriu resurse daca de ele profita capitalul strain. Am avut banci care au fost privatizate si profiturile se duc in Austria si Grecia.
Am avut petrol si gaze si profiturile se externalizeaza.
Mai avem terenuri dar nu se stie pentru cat timp, dupa care va ramane in tara doar valoare muncii prestate si profiturile se vor externaliza.
Mai avem producatori de energie care se vor privatiza in curand.
Intr-o economie este importanta structura capitalului sub aspectul nationalitatii. De ce crezi ca SUA si alte tari utilizeza un sistem contabil "Conturilor Nationale"? Ca sa poata urmarii fluxurile de profituri in si dinspre terte tari.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai baiete,la cat teren am eu oricum impoitul doare.Dar,decat sa-l dau mai bine scot de pe el macar cat sa platesc impozitul....stai tu linistit.
Gandesti superficial, ca majoritatea "orasenilor"..economia pe care o fac la alimente.....nu se compara cu impozitul...teoria asta a conspiratiei nu tine la mine..eu studiile mi le-am facut cu bani scosi din agricultura....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Deceneus din pacate mesajul tau gen nu ne vindem patria pacatuieste prin ignorarea faptului ca statul roman nu manageria in mod profitabil nici bancile privatizate, nici resursele tarii, nici Dacia si tot asa. Pana la urma cu profitul tarisoarei mutat in austria, franta sau in grecia d'aiurea a existat ceva profit, exista locuri de munca si exista bani reintrodusi in romania. ca de nu numai bancorex scria pe noi.

Asa si cu terenurile. Majoritatea sunt nemuncite. Din diverse motive. si oricat de diverse ar fi ele nu vad de ce ai detine zeci de ha si sa le lasi nemuncite si sa astepti ajutor de la stat. Nu esti capabil sa le muncesti si sa le faci profitabile mai cinstit este sa vinzi si sa pastrezi o suprafata la limita decentei decat sa astepti ajutor divin. Inteleg ca statul trebuie sa sprijine agricultorii, ca ar tb facilitati la impozitare, subventii si toate alea dar coditia principala ar fi sa ai chef sa muncesti nu sa stai in poarta carciumii si sa astepti subventia.
Agricultura nu e usoara dar cine a avut chef si putina minte nu a murit de foame cu terenul in spate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Eumada nu stiu daca ai fost sincera in postarea ta dar tare m-as bucura daca unii useri DC, bineinteles cu copii ca d'aia isi pierd vremea pe aici,, ar intelege ce mesaj am vrut sa le transmit.
Un loc de munca in oras este vremelnic dar pamantul pe care sa poti sa-ti cultivi cele necesare hranei este si va fi o siguranta!


Eu una iti dau dreptate. chiar zilele trecute discutam pe tema asta cu sotul meu. Doar ce fusesem la smarket si am cumparat mancare de 5o de euro. sotul meu se uita in frigider nedumerit si ma intreaba : pai cum ai cumparat mancare de 50 E cand frigiderul e gol??!

Si am ajuns la concluzia ca ,avand in vedere evolutia lucrurilor, ar trebui sa ne gandim la achizitionarea unui teren agricol ( caci sunt multe aproape de casa noastra) si daca incepem sa ne cultivam una alta pentru consumul personal ar fi cat de cat linistitor pentru un viitor care nu se anunta deloc roz.

pacat ca am trecut pe intravilan terenul pe care il am la Snagov ca de il lasam agricol ma apucam de cultivat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Deceneus din pacate mesajul tau gen nu ne vindem patria pacatuieste prin ignorarea faptului ca statul roman nu manageria in mod profitabil nici bancile privatizate, nici resursele tarii, nici Dacia si tot asa. Pana la urma cu profitul tarisoarei mutat in austria, franta sau in grecia d'aiurea a existat ceva profit, exista locuri de munca si exista bani reintrodusi in romania. ca de nu numai bancorex scria pe noi.

Marina - atatia ani nu am avut nevoie de straini sa ne extragem petrolul si gazele din subteran si chiar din Marea Neagra. Acum ne-a lovit brusc incopetena?
Inainte Romania vindea mobila in occident, si duapa 90 primele fabrici falimentate au fost cele de mobila.
ALRO slatina de ce trebui privatizat? Ai impreisa ca au investit ceva in el? Eu cred ca nu, asa cum nici in extractia de petrol nu s-a investit. Se investeste in explorare dar campurile existente functioneaza cu mici modernizari.
Statul romana nu manageriaza profitabil pentu ca a mentinut controlul statului. Daca privatizeaza era facuta altfel, respectiv sa nu se privatizeze toate societatile comerciale dar cele care se privatizau sa se privatizeze 100% si fiecare cetatea ns asubscrie prin bursa la o singura societate, atunci multe societati se salvau de la faliment.
Multe falimentele masive au fost provocate artficial.
Cineva imi povestea ca un director de ICIL (intreprindere de colectare si industrailizara laptelui) a primit o oferta de la un grec sa faca societate neprofitabila sa o poata cumpara promitandu-i ca il va mentine director. Directorul a facut firma falimentara si dupa privatizare proprietarul nu si-a mai respectat promisiunea. Creezi ca respectivul a investi ceva. El a cumparat o societate dar si o piata. La nici o privatizare fondul comercial nu a fost evaluat.


Citat:
citat din mesajul lui MarinaAsa si cu terenurile. Majoritatea sunt nemuncite. Din diverse motive. si oricat de diverse ar fi ele nu vad de ce ai detine zeci de ha si sa le lasi nemuncite si sa astepti ajutor de la stat. Nu esti capabil sa le muncesti si sa le faci profitabile mai cinstit este sa vinzi si sa pastrezi o suprafata la limita decentei decat sa astepti ajutor divin. Inteleg ca statul trebuie sa sprijine agricultorii, ca ar tb facilitati la impozitare, subventii si toate alea dar coditia principala ar fi sa ai chef sa muncesti nu sa stai in poarta carciumii si sa astepti subventia.
Agricultura nu e usoara dar cine a avut chef si putina minte nu a murit de foame cu terenul in spate.

Marina

Un teren il muncesti pentru un singur motiv, sa aduca profit. Daca sunt terenuri nemuncite este pentru ca nu au cui sa-si vanda productia, pentru ca zootehnia si industria prelucrarii/conservarii a fost distruse. Terenurile sunt veriga intr-un lant.
Daca sunt profitabile de ce nu se iau in arenda?
Investitorii pot arenda pe 30 sau pe 50 de ani, dar nu exista amatori sa cultive in arenda.

De ce samsarii vor sa le cumpere? Sunt zeci sau sute de hectare cumparate la marginea marilor orase cu anunt de vanzare. Pentru ca ua fost cumparate in scopul speculei, nu pentru a fi utilizate sa produca.
Asta cu lenesii de la sate este o lozinca a celor de la putere ca sa-si justifica incompetenta sau si mai rau ticalosia in materie de politici in doemniul agriculturii.

www.gandul.info/news/sute-de-bistriteni-umplu-saptamanal-autocarele-cu-destinatia-spania-la-cules-de-struguri-poti-sa-faci-si-50-de-euro-pe-zi-10072223" target="_blank">Sute de bistriteni umplu saptamānal autocarele cu destinatia Spania, la cules de struguri: Poti sa faci si 50 de euro pe zi
De ce sunt atata terenuri parloaga daca sunt atatia oameni dispuri sa munceasca?


Mergi la inceput