Pe partea economica sa nu iertam pe nimeni !

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Sunt stupefiata de aceste masuri.
Majorarea impozitarii pentru a doua proprietate nu mi se pare deloc corect.
In Canada impozitul pe proprietate se calculeaza in functie de valoarea ei de piata. Cu cat casa e mai mare cu atat impozitul e mai mare. De obicei, in fuctie de politica fiecarei suburbii, impozitul e calculat la aprox 1% pe an din valoarea de piata a casei. Asa ca daca ai o casa care valoreaza $300,000 platesti $3,000 pe an impozit. Daca ai 10 case platesti 10 impozite.Valoare de piata se calculeaza anual in functie de pretul caselor in anul de dinainte.
Daca la o casa iti construiesti anexe, un garaj etc impozitul pe casa se mareste pentru ca ai marit valoare la casa logic nu? Nu stiu daca se mareste si daca iti adaugi o piscina. cred ca numai ce are acoperis.
sa dai cu para despre vecini, sa fii recompensat si sa fii incurajat in asa ceva este o masura comunista. este un act lipsist de moralitate . nu pot sa cred ca cineva a putut sa vina cu aceasta idee!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

almo , si in Romania impozitul pe cladiri se calculeaza in functie de zona (daca e in sat, intr-un orasel, in municipiu, daca e in buricul targului sau mai la periferie), de dimensiune, de materialul din care este facut. La fel, anexele se impoziteaza in functie de suprafata, de materialul din care sunt facute.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:


Citat:
sa dai cu para despre vecini, sa fii recompensat si sa fii incurajat in asa ceva este o masura comunista.


Almo, masura cica vine dupa o vizita "inspiratoare" in Suedia. oare Suedia o fi stat comunist ?

Laura, in Bucuresti sunt in zona fiscala B, care e oarecum semi-centrala. Pana anul asta n-am avut asfalt, apa si canal (ma rog, apa si canal n-am nici acum, ca firma de termopane care le face nu s-a omorat cu darea in functiune), dar impozitul e ...de zona B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

@ch_dana - esti in Capitala zona de grad zero, cu cele mai mari venituri pe locuitor din tara.
Cand ai nevoie de un act la ambasada sau sa faci o cursa la Paris sau Londra nu-i nevoie sa faci sute de km pana la aeroport.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Masura taierii alocatiilor pana la plata impozitelor mi s-a parut de mare bun simt. Adica esti sarac de nu ai ce manca sau mai primesti si diverse ajutoare dar detii proprietati , ca altfel nu ai avea de ce sa platesti impozite,
Atat timp cat detii o locuinta in proprietatea ta nu mi se pare ca esti chiar sarac lipit pamantului.
In rest de impozite va fi afectata o categorie electorala care oricum nu vota cu PSD. Poate ca vota cu PNL dar la cat de liberali sunt liberalii ce mama naibii mai conteaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

@ch_dana - esti in Capitala zona de grad zero, cu cele mai mari venituri pe locuitor din tara.
Cand ai nevoie de un act la ambasada sau sa faci o cursa la Paris sau Londra nu-i nevoie sa faci sute de km pana la aeroport.

Conform acestei logici cele mai mari impozite trebuie sa le plateasca cei care stau in satul Odaile , sat care e undeva la jumatatea distantei dintre aeroport (Otopeni) si Ambasada SUA (Baneasa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Masura taierii alocatiilor pana la plata impozitelor mi s-a parut de mare bun simt. Adica esti sarac de nu ai ce manca sau mai primesti si diverse ajutoare dar detii proprietati , ca altfel nu ai avea de ce sa platesti impozite,
Atat timp cat detii o locuinta in proprietatea ta nu mi se pare ca esti chiar sarac lipit pamantului.
In rest de impozite va fi afectata o categorie electorala care oricum nu vota cu PSD. Poate ca vota cu PNL dar la cat de liberali sunt liberalii ce mama naibii mai conteaza?

Marina


Marina,cei la care ma refer eu nu detin proprietati...poate doar vreun bordei si vreo palma de pamant de pe care isi mai scot niste cartofi si niste porumb.....poate ...sa le tai alocatia..ia da-mi o idee de unde alte venituri?Cei care muncesc cu ziua cinstit oricum platesc iar cei care nu vor tot nu ai ce sa le faci,nu ai ce executa silit de pe ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Mie mi se pare o tampenie si asigurarea obligatorie atunci cand ai deja o asigurare facultativa care acopera chiar si riscul de bomba atomica. Stiti si voi ca atunci cand iei un credit ipotecar banca isi ia toate masurile de protectie si te obliga sa inchei o polita full, insa statul tot nu e multumit, hai sa mai scoatem niste bani din buzunar, mai facem si o asigurare obligatorie, de "numai" 20 Euroi, care sa mai acopere cateva riscuri chipurile. In cazul in care apare evenimentul asigurat, polita obligatorie se incaseaza prima, apoi, daca aceasta nu a acoperit paguba apelam la polita facultativa. Si uite asa n-avem ce face cu banii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Aoleu ce paguba pe "imobiliarii" care speculau!
Se pare ca nu erau din USL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Cine este destept si acestora ma adresez ca sa cumpare teren agricol pana nu se vor destepta unii de pe aici sau din alta parte.
De ce? Pt. ca vor creste in nestire preturile la produsele agricole!

Mergi la inceput