Pe partea economica sa nu iertam pe nimeni !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui marius
Impozitarea majorata incepand cu al doilea imobil detinut in proprietatea de asemenea se aplica in foarte multe tari. Acum se aplica si in Romania.


Asta nu e deja aplicata de anul trecut? Adica eu stiu ca deja de anul trecut am platit un astfel de impozit, la fel si anul acesta.

Edit: eu astept cu nerabdare ziua in care statul va veni nu numai cu ideile de taxe si preturi "ca afara", ci va invata si cum sa-si respecte obligatiile fata de cetateni.


Se aplica de mult, dinainte de 2004-2005 .



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ma scuzati ca ma amuz, dar tin minte subiecte mai vechi in care se discuta despre evaziune fiscala si majoritatea participantilor la discutie erau total de acord cu impozitarea averilor nejustificabile, pt o impozitare corecta a tuturor. Atunci era bun sa se faca asa pt ca era la guvernare cineva care va placea, acum cand aceleasi lucruri sunt propuse de cei pe care nu ii aveti la ficati, nu mai sunt bune masurile?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

In primul rand, plata majorata a impozitului incepand cu a doua proprietate se deruleaza de ani buni, nu stiu exact dar cel putin 8; eu sunt in situatia asta. De anul trecut taxele astea s-au majorat, ajungand la 300% cu a treia sau a 4-a proprietate. Majorarea lor inca o data este un abuz.
Cu piscina, terenul de tenis...o prostie, dupa mine. Piscina are cineva cu o curte destul de mare, care este oricum impozitata. Ca e la altii...o fi, insa hai sa ne uitam la toate aspectele sociale inainte sa-i egalam la impozite.
Ca sa-ti parasti vecinul...asta nu este o problema, din moment ce oricum mai mult ne uitam peste gard decat in curtea noastra. Intrebarea este cum vor rezolva reclamatiile la adresa tiganilor si palatelor lor. De fapt, nici nu prea e o intrebare, pentru ca ei nu platesc impozite oricum, nici curent (ca-l fura), ba mai primesc si ajutor social, pe care USL a reinceput sa-l dea. Pe langa ei, este o alta clasa de evazionisti, care nu-si platesc imnpozitele ca n-au, dar au ajutor social si, de asemenea, USL a anulat masura sistarii ajutoarelor pana la plata impozitelor.
Adica fara sa am vreo cifra, USL creste impozitele pentru a strange bani, stiind ca cei care nu platesc nici nu vor plati, iar cei care platesc o vor face. Deci, platitorii trebuie mulsi.
Daca voua vi se pare asta corect, atunci probabil ca asa este, iar eu trebuie sa ma obisnuiesc.
Ma umfla doar rasul ce convinsi erau votantii USL ca va curge lapte si miere dupa ce ajung astia sa guverneze. De fapt, pentru unii curge.


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Da, asa e, anul trecut am platit o diferenta de impozit pentru ca s-a majorat, nu mai retineam exact.
Pai guvernantii nostri, care cum dau de fundul sacului, se gandesc sa mai aplice o taxa, sa mai scoata ceva bani de la populatie. Astea au fost cam singurele "masuri economice" aplicate la noi in ultimii multi ani ca sa se stranga bani la bugetul de unde papa cu totii. Bineinteles ca cei care nu au platit pana acum sau nu la adevarata valoare de impozitare, nu vor plati nici de acum in colo. Sincer, mie nu ajutoarele sociale mi se par marile pierderi de la buget. In orice tara sistemul de asistenta sociala este "pacalit", cu atat mai mult la noi, unde foarte multe ajutoare banesti se acorda numai pe baza de documente care sunt foarte usor de obtinut si nici nu exista un sistem informatizat de urmarire. La noi tot furtul, sub toate formele, cu acte in regula sau nu, este principala cauza a saracirii bugetului. Eu, una, nu am acces decat la informatii destul de marunte, dar pe baza acestora pot estima adevarata dimensiune a "dezastrului".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Ma scuzati ca ma amuz, dar tin minte subiecte mai vechi in care se discuta despre evaziune fiscala si majoritatea participantilor la discutie erau total de acord cu impozitarea averilor nejustificabile, pt o impozitare corecta a tuturor. Atunci era bun sa se faca asa pt ca era la guvernare cineva care va placea, acum cand aceleasi lucruri sunt propuse de cei pe care nu ii aveti la ficati, nu mai sunt bune masurile?




Laura, eu n-am vazut pe aici pe cineva care e indignat ca trebuie sa plateasca impozit, sau ca n-ar trebui sa plateasca cei cu averi mari sau nejustificate. Mai degraba lumea e suparata ca impozitele se maresc, se diversifica (de parca nu erau destule) pe spinarea celor care au platit si pana acum.
Si mai vad lume suparata ca, dupa ce au trambitat ca aia dinainte au saracit poporul si n-au facut nimic concret pentru oameni, astia de acum au inceput cu...alte impozite. Fara sa faca, evident, nimic pentru noi.
Tu vezi cumva vreo diferenta? Ai remarcat, in afara de a da unor categorii de oameni bani, ca s-a intamplat ceva notabil? Crezi ca rezolva problemele cu biruri aplicate unei minoritati?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus


Ma umfla doar rasul ce convinsi erau votantii USL ca va curge lapte si miere dupa ce ajung astia sa guverneze. De fapt, pentru unii curge.


Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Ei nu zau....cine a afirmat ca va curge lapte si iere?
Se practica doar scosul castanelor din foc cu mana altora...si odata intors,PDL-ul va face ce stie mai bine...sa zica "de vina e USL-ul,pariu?

Rufus,zau,eu am pretentii de la tine si uite ca mai bagi si tu oamenii gramada in aceeasi oala....ntz,ntz...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

eumada, zau daca inteleg ce zici...in afara de faptul ca n-ai auzit ca va curge lapte si miere.
N-am ce-ti face ca nu ai auzit...dar cand USL a spus ca au solutiile pentru iesirea imediata din criza, ca vor debloca investitiile, ca vor da banii inapoi la oameni (asta vad ca o fac, dar luand de la altii, mersi, asa stiam si eu sa guvernez), ca vor reangaja bugetarii dati pe nedrept afara, ca...ca...adica ca vor face exact pe dos decat au facut ceilalti, iar de miscat nu misca nimic, asta cum se numeste?
Adica vorbim doar de promisiuni electorale si suntem deja constienti ca nu se va intampla nimic?

PS: mi-ai zis de cateva ori ca aveai pretentii de la mine, pe care ti le-am inselat; poate reevaluezi si mai scazi din pretentii, pentru ca, zau, eu altul nu sunt si nici ca ma mai fac de aici inainte...
Sau treci cu vederea ceea ce scriu.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus,normal ,daca USL-UL nu a avut timp inca.....tu vrei totul peste noapte?vOR FACE,MAI ALES CA VIN ALEGERILE,SA VEZI ABUNDENTA DE MASURI....
Te cred ca voiai repede,toata lumea vrea dar mai trebuie timp si spatiu pentru asta...grabeste-te incet spune un proverb vechi.....

Iar cu pretentiile,bine o sa le mai scad,stiu eu ce zic...numa ca mi-e imi place sa o tin sus(stacheta)....ei da` totul se poate rezolva,nu?

Si nu-mi zi ca benzina s-a scumpit din cauza USL-ului...ca atunci ma umfla rasul pe mine.

Iar de ignorat,nu pot sa-ti ignor postarile,sunt printre putinele care ma fac sa mai postez la politice...cel putin citesc cu atentie ce scrii.Ca nu se potrivesc convingerile noastre,cel putin la prima vedere ,e altceva.
Madalina
Revin..

Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Sa fim clari: oricum proprietatile multiple (in afara celei de domiciliu) se taxau extra. Faptul insa ca ai primit o mostenire (prin natura Codului Civil, nu ai cumparat tu casa/apartamentul, ti-a "picat in brate") si ti se forteaza mana ca in 6 luni sau 1 an sa o vinzi ca sa nu platesti impozit majorat mi se pare aiurea. Flotare logica: ce se intampla daca tu stai in orasul A si primesti mostenire o garsoniera in orasul B ?

Evident n-aveam nici o iluzie in ceea ce priveste USL, dar cu masurile astea m-am "luminat" de tot: pe evazionistii asistati social ii pasuieste, in schimb mai ia o piele de pe aia care platesc...cat or mai plati si ei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai,tie ti se parea corect sa taie amarata de alocatie celor care abia au dupa ce bea apa(verificat de mine la umanitare,deci pe lamga anchetele sociale pe care le faceam,am vazut si sttadiile)pentru ca nu le ajung banii de la o luna la alta pentru hrana?Adica dupa ce nu au,li se taie si alocatia si de unde bani sa plateasca?Unde e logica?Ii iei banii si apoi il pui sa plateasca?Eventual se putea opri esalonat ca la debite(o treime din venit),nu tot....sa fim seriosi,da?

Mergi la inceput