Pe partea economica sa nu iertam pe nimeni !

Pe partea economica sa nu iertam pe nimeni ! | Autor: ch_dana

Link direct la acest mesaj

Uite ca incep sa se vada genialele idei in materie de economie...

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante-13217019-casele-mostenite-putea-impozitate-doilea-imobil-dupa-perioada-6-luni-1.htm

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante-13216932-romanii-care-dau-informatii-fiscului-despre-persoane-sau-firme-putea-recompensati-financiar-oamenii-stiu-cel-mai-bine-situatia-vecinilor-liviu-voinea.htm

Eu una ma auto-denunt, am 1/4 dintr-un apartament de 3 camere lasat de bunica-mea dupa ce a zbughit-o in Germania; impozit platesc, de beneficiat nu am beneficiat niciodata de el ca e inchiriat de co-proprietari (Comunitatea Ebraica). Sa vina Fiscul....

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante-13216546-guvernul-impozita-piscinele-mari-taxele-pentru-proprietati-multiple-liviu-voinea-secretar-stat.htm

Si la asta pledez vinovata, am un bazin gonflabil de 7 RON luat din Cora, initial era pentru fetita da' acu bea cainele apa din el...se cheama ca am piscina ?!

Vorba unora, Voinea s-a intors entuziasmat de ce imnpozite a vazut in Suedia, dar n-a vazut si ce face statul suedez cu banii aia...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Dana, n-ai inteles nimic E lipsit de importanta ce ai tu. Pe mine ma intereseaza ce are vecinul tau. Ei? Ce are? Ce are?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Unul dintre ei are o fetitra care sper sa devina tovarasa de joaca a Ameliei si celalalt o casa in constructie al carei santier care ne-a deranjat suprinzator de putin.

Daaa, sa nu care cumva sa uitam de stramosescul obicei al caprei vecinului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

O sa ramaneti surprinse dar metoda "informarii fiscale" pentru cazurile in care exista bunuri care nu justifica veniturile declarate si impozitate nu doar ca nu este o noutate in lume ci chiar se aplica.
Pt Romania este o noutate.
Impozitarea majorata incepand cu al doilea imobil detinut in proprietatea de asemenea se aplica in foarte multe tari. Acum se aplica si in Romania.
Impozitarea bunurilor detinute in functie de utilitatea lor nu este deloc o noutate in lume, de acum se aplica si in Romania. In fond deja s-a aplicat e drept pentru autovehicule de exemplu.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
Impozitarea majorata incepand cu al doilea imobil detinut in proprietatea de asemenea se aplica in foarte multe tari. Acum se aplica si in Romania.


Asta nu e deja aplicata de anul trecut? Adica eu stiu ca deja de anul trecut am platit un astfel de impozit, la fel si anul acesta.

Edit: eu astept cu nerabdare ziua in care statul va veni nu numai cu ideile de taxe si preturi "ca afara", ci va invata si cum sa-si respecte obligatiile fata de cetateni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Asteptarea nu produce efecte!
Statul are interesul sa ia taxe. Cetateanul are interesul sa primeasca ceva in schimbul taxelor. Daca cetateanul nu pretinde servicii de la stat, statul nu-si atribuie obligatii din proprie intitativa.
Simplu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Cu alte cuvinte, torni si castigi.



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Cu alte cuvinte, torni si castigi.



In alte tari problema nu este privita asa. Daca un individ nu isi plateste taxele, ceilalti se considera ei insisi inselati cumva, pentru ca aceia ar trebui sa fie bani care se intorc catre comunitate, catre toti. Neplata impozitelor si taxelor este privita ca o forma prin care ceilalti cetateni sunt inselati de catre unii si aceia trebuie sa raspunda pentru asta. Este o forma de "implicare cetateneasca".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Corect.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Bine, sa te tii de acum la reclamatii cu nemiluita. Care pe care :)))

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ideea este si mai simpla. Sunt extrem de multe persoane care nu si-au platit nici 1/1000 - a parte din averile de care dispun care averi sunt nejustificabile pentru ca nu s-au castigat corect, deci nici impozitele legale nu s-au platit niciodata.
E vorba de fiscalitate.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput