Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (34)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Anangel, fac orice ca sa stau langa copil. Este si primul si atunci sunt poate mai exagerata dar desi nu mai pot sa-i acord 100% cata atentie ii acordam inainte macar sunt eu langa el.
I-am luat pat pliant jos si i-am pus jucariile acolo si sta extraordinar de cuminte si se joaca iar eu mai lucrez. de multe ori ma simt vinovata ca nu sunt langa el non-stop.
Voi va mai lasati bulgarasii singuri cu ale lor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Matza, mersi pt complimente. Am avut fotorgafi priceputi :))
Singuri ii las da. Azi am facut curat in camera lor, m-am mutat in alta camera sa aspir/spal alea alea si i-am lasat singuri in camera, sa se joace. S-au mai certat pe jucarii, i-am impacat, dar dupa ce m-am intors in dormitor arata de parca nici nu facusem ordine :)))) noroc ca am viteza la adunat jucarii de pe jos.
E bine ca poti lucra de acasa si ca vrei sa stai cu tudor. Chiar daca si lucrezi el te simte acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite Maria Elena, Mihai, Matei Gabriel si pt restul bulgarasilor din weekend...
- multumim si noi de urari...noi suntem binisor...a mea fetita este racita..la 8 luni a racit si ea....cu mucisori, stranutat, febra 37,9- nu mult...si ii dau panadol la 6 ore si cam atat...pot sa-i mai dau si alte chestii...ceaiuri...ce ma sfatuiti....?am stat ieri..vom sta si azi...azi vad ca nu mai are febra..ultima data avea 36, 4 parca...offf....
- bulinuta...ce pot sa-ti spun...muulta multa sanatate si sa aiba rezolvare cat mai rapida toate problemele astea
- lady
- Ileana, bine ca n-a plans Tudorel...inteleg perfect sperietura ta...k sa nu mai zic ca vinerea trecuta parca...Ilincuta mea cum nu mare are stare, era in patul nostru, eu la leptop si venea spre mine..s-a apropiat mai mult de marginea patului,s-a dezechilibrat si s-a lovit rau de muchia mesei....nu vreti sa stiti ce a fost.cum plnagea....si cum se invinetise locul ala...era un mare cucui...plangea cu jale...al meu sot era terminat...noroc cu mine ca m-am tinut mai tare..am actionat repede cu gheata si a trecut totul....al meu se imbraca sa iasa din casa..era la usa..knd i-am zis...da bine iubire asha faci tu cand se intampla ceva?pleci?si ma lasi singura?era terminat fetelor...asta ca sa vedeti cat nu suporta sa pateasca ceva Ilinca...bine..io am inteles si nu prea sentimentul lui........
-ah...Ilincuta mea a fost selectata la concursul de-a busilea de la Baby expo...numai ca nu se stie daca ajungem acolo la ora la care zic ei....am o clienta care e demult programata si nu pot s-o anulez..acu trag de ea sa se programeze cat mai de dimineatza la coafor sa am timp s-o machiez pana la 10 si ceva sa ma duc repede cu asta mica...asa imi doresc sa reusesc sa ajung...ei ii plac asa mult copiii si s-ar distra la maxim ...am asa o ciuda....ca sunt sanse putine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Offf, da am inceput si eu sa il las singur...am asternut un cearceaf peste covor in sufragerie, i-am insirat acolo toate jucariile si-l las sa se joace. Se ridica in patru labe, se rostogoleste, pleaca deja spre locuri interzise. Curand vom lua totul de pe mobila, vom ascunde cablurile, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

Ileana si noi facem la fel..pun multe paturici pe jos..noi nu avem covor...si pun acolo o gramada..da ce crezi....ea se duce taman spre locurile interzise, mai ales unde nu este acoperit cu paturele...o mai las cateodata...dar ce mai..tre sa stau cu ochii pe ea...ii atrage atentia tot ce este fir...cablu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dr_anca


Faith dar de ce ai dus fata la atatea investigatii?




Nasterea unui zambet
Anca cu cuminte Sara-Stefania si bebe Adela-Alexandra






initial era racita, facea febra si tusea rar. Dar febra tot reaparea, tusea s-a agravat...si cum nu ii dadeam nurofen, cum facea febra. Asa ca ne-a chemat doctorita la spital, a ascultat-o ne-a zis ca ar fi bronsiolita, dar ca ii face si sange pt ca nu scadea febra, si sa vada clar dc e infectie virala sau bacteriana, ca cica dc era bacteriana trebuia sa ne bage pe antibiotic. Deci am facut sangele + exudat. In 2 ore a avut si rezultatele la sange, nimic bacterian. Azi am avut si rez la exudat, care a iesit ok. Pt aceasta brosiolita de vineri suntem pe tratament cu aerosoli (cu adrenalina + ser fiziologic), sirop eurespal si sray nazal cu apa de mare. Si aspiram muci toata ziua. Tusea e deja mai rara, muci mai putini, slava cerului.

Ah...si cu urina, evident, nu mi-a reusit, m-am chinuit cateva ore bune dar o data s-a scurs in pampers in loc de punguta aia, apoi nu a mai urinat cateva ore desi am bagat-o si cu piciorusele in apa calda si apoi o stergeam (gandindu-ma cum in general dupa ce iese de la baita uneori face pipi)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Am uitat sa zic, odata cu analizele astea la sange a iesit la iveala o usoara anemie, mi-a zis dupa ce termin cu tratamentul de raceala sa ii dau supliment de fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Matza, cum spunea cineva mai sus, copilul simte ca esti cu el, chiar daca tu lucrezi si el se joaca. Nu ai cum sa stai mereu numai langa el.
Da, si eu las copiii singuri uneori, cat ma duc sa ma schimb de vreo bluza/pantalon sau sa incalzesc o mancarica, sau sa fac un biberon... Mi-e teama s-o las prea mult pe Maria singura cu aia mica pentru ca din prea multa dragoste se poate intampla vreo nenorocire (sa cada peste cea mica sau sa o rastoarne, sau, sau, sau...) Pe jos nu o las pe Johanna, Maria face mizerie cat o ceata intreaga de copii iar noi nu avem forta necesara sa aspiram non-stop.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Faith, multa sanatate micutei si nu te ingrijora cu anemia. Dupa cum ai vazut, toti o au, toti iau fier...Iar acest fier se pare ca e dulce si nu-s probleme la inghitit...
Mady, ti-am mai spus ca abia astept un machiaj facut de tine? O sa am grija sa ma programez din timp... Ar fi pacat sa ratezi concursul de la Baby expo, mai ales ca sunt premii atractive. Ne-am incercat si noi norocul la concursul foto, dar n-a fost sa fie. Erau asa de multi bebei frumosi inscrisi... Eu astept sa-mi spui ca Ilinca s-a ridicat in picioare si a rupt-o la fuga, la cat de motrica o stim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

da Ileana..cu mare placere...in privinta concursului...cred ca nu-i bai...o sa mergem duminica cu ea..am vb cu nasa ei si a zis ca nu-i bai ca pot merge si duminica..o sa se duca ea vineri la expozitie sa-mi ia si mie invitatia si o sa se duca si Ilincuta mea acolo....asha a facut si ea cu fetita ei...nu s-a dus in ziua respectiva si a si castigat concursul...acu tre sa incepem antrenamentele cu ea....

Mergi la inceput