Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *444*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

La multi ani magdyi si sotul !

Felicitari Monn !

Simply, multumesc, nu am priceput, da-s si blonda; s-ar putea ca avind interfata de blogspot in fata sa ma prind. Neuronul gravid nu-mi da voie sa fac asta azi; imi fac curaj, incerc dupa indicatiile tale si daca nu-mi iese, mai pling pe aici. Te pupam. VA pupam, de fapt !



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Si eu as tinde sa-i dau. Pe de alta parte nea doctoru' habar n-are ca alaptez, va zic, o secunda a vazut gatul; putea sa vada urme de lapte sa creada ca vai, ce secretii albicioase...Cineva mi-a zis ca semn de infectie bacteriana e daca febra creste in salturi, scade dupa antitermic, apoi iar creste...
Mie nu de distrugerea imunitatii imi este ci de efectele alea adverse citite...mai ales acum, noaptea!!!
Parca nu i-as da amu noaptea, s-o pot urmari. Denisamada, pisigri, ce stiti: chiar daca sa zicem ca ar fi ceva bacterian, are ceva daca incep tratamentul doar de maine?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
In fine, i-am pus 2 (credeam ca-s de 125, apoi am vazut ca-s de 250, deci i-am bagat 500 deodata), in 15 minute i-a mai scazut pana la 39.5.
Problema e ca dritza noastra nu e in tzara pana luni. Am mers repede in vecini, avem un pediatru in vecini, ne stim de prunci, e ceva mai tinerel ca mine. A facut Phi ca toti dracii (si ala m-a pus sa-i dau bluza jos de tot), abia i s-a putut uita in gat, era sa-l borasca. O secunda cred ca a apucat sa se uite, el zice ca a vazut tot, ca sunt multe secretii, pe cale sa se suprainfecteze, plm. I-a prescris augmentin.
Amu io-s cu morcozii in posterior citind prospectul, desigur. Odata ca io nu-s sigura ca e necesar, de-mi zicea dr. noastra nu cracneam, asa...am dubii. Sa-i dau, sa nu-i dau?...Daca face reactii adverse? Daca de fapt n-are nimic bacterian? Blabla. O sa-i dau, ce sa zic, ca n-as risca...voi ce ati face in locul meu?


Ce te-a speriat asa tare in prospectul ala? Acum nu stiu sa zic cat de necesar este, dar daca omul ala zice ca a vazut...




Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 16+

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Si eu as tinde sa-i dau. Pe de alta parte nea doctoru' habar n-are ca alaptez, va zic, o secunda a vazut gatul; putea sa vada urme de lapte sa creada ca vai, ce secretii albicioase...Cineva mi-a zis ca semn de infectie bacteriana e daca febra creste in salturi, scade dupa antitermic, apoi iar creste...
Mie nu de distrugerea imunitatii imi este ci de efectele alea adverse citite...mai ales acum, noaptea!!!
Parca nu i-as da amu noaptea, s-o pot urmari. Denisamada, pisigri, ce stiti: chiar daca sa zicem ca ar fi ceva bacterian, are ceva daca incep tratamentul doar de maine?...


Nu... n-are. Dar sa reusesti sa controlezi febra, fara sa supradozezi paracetamolul...


Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 16+

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

In principiu nu cred ca are nimic daca incepi de maine, dar la un copil fara alergii, din 2 parinti fara alergii, numi-as face probleme pt augmentin, sincer. Adica, mie de soc anafilactic mi-e frica, si chiar si asta se trateaza, ca in juma de ora ajungi la spital sau ajunge o salvare la tine sa-ti faca un hemisuccinat pe vena. Restul, cu colite pseudomembranoase, nu se fac asa, dupa o administrare si oricum se combat complicatiile astea digestive daca-i dai de maine si ceva biotice.
Laptele nu se vede pe gitut, asta iti spun sigur, doar daca minca ceva brinza poate sa zici ca ramineau resturi pe-acolo. Dar incearca sa te uiti si tu, fara spatula sau coada de lingura bagate pe git, ia o lanterna, fie si de-aia minuscula de la o bricheta, da-i sa se uite ea la gitul tau (deschizi gura si faci aaaaaa si scoti limba) si dup-aia poate te lasa si ea sa te uiti. Dar iti spun, mie gitul nu mi se pare niciodata rosu iar la herpangina, ce am vazut am zis ca-s depozite de puroi la cum aratau, si n-as fi nimerit.

Prin strainataturi stiu ca se asteapta 3 zile pe antitermice, dar daca-s semne clare de ceva bacterian, nu cred ca se mai respecta teoria asta.

Poti sa vezi cum evolueaza febra, ce sa zic...daca-i scade binisor la antitermic si nu creste repede... mai astepti...

oricum, ti-am spus, mie nu mi-ar fi frica de efectele adverse. Daca citesti prospectele de paracetamol si nurofen sau novocalmin nu-ti mai vine sa iei nici de-astea, iti garantez...



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Monn, pe unde umbli? La kermeza? Pofteste la raport! Nu ca nu as fi sigura ca totul sa fost Mai Mult Ca Perfect! [

Raportez si eu echo buna, col aparent inkis (aparat mai putin performant), placenta ceva mai ridicata (se pare ca am avea totusi sanse sa mai urce ) si bebe... tot miscacios si baietzel!

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 16+

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Helau!

Mai tineti minte cand va ziceam acum 2 ani ca visez sa stau in Elvetia printre Alpi acolo unde sunt vacutele fericite? Ei, le-am vazut, doar ca nu erau mov, in rest tot asa de patate si de fericite Am fostin Alpi in Austria week-endul asta, foarte foarte misto! N-as fi plecat din peisajul ala idilic neam.

Vineri seara am fost la noaptea shopping-ului in oras, era o nebunoie, concerte, prezentari de lenjerie intima, am baut bere pana la 2 noaptea.

Sambata dimineata am aruncat niste haine in rucsac si am taiat-o spre munte, vorba aia 70 Km paana-n Alpi. Am facut un traseu super-greu, abrupt 1500m, Ianis a urcat si el n-a cracnit.

Duminica am stat pe malul lacului superb cu apa rece ca gheata, ne-am bronzat, ne-am jucat la locul de joaca, iar dupa aia am facut un traseu mai usor pe maulul lacului dar tot urcand pe munte.

Acum sintem cu febra musculara toti, si rosii ca racii Insa a meritat




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Denisamada, toate ma sperie, din vreo 6 pagini de prospect 4 is reactii adverse
Pisigri, maica-mea era alergica la penicilina, si de-astea ma tem, daca se mostenesc?...Si novocalmin de ce crezi ca nu i-am dat nici cand imi tzatzaia kuru'?Prospectu'!
Oricum astept pana maine, parca altfel stau emotiile-n budyigai cand ii lumina afara...
Deocamdata, la 5 ore dupa antitermic (da' v-am zis ca i-am dat din greseala 500 mg supozitor, nu?) febra n-are deloc.
Denisamada, daca i-am dat alea 2 supozitoare de-odata la ora 16, cand se mai poate da alta doza de paracetamol? Sau de-i creste febra sa-i dau nurofen? Da' panadolul sirop ce e, ca paracetamolul supozitor, e acelasi lucru? Scuzati ignoranta
Aaa, inca ceva ce m-a intrigat. La diagnosticul de adeno-amigdalita acuta...n-ar trebui s-o doara gatul?! Eu imi amintesc de ceva amigdalite din copilarie, d'apoi nici ceai nuputeam bea, ce ma dureau la orice inghititura! Da' Phiphibea apa, suc, o mancat biscuiti, banane etc...n-ar trebui s-o doara gatul?.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Panadol e paracetamol sirop.
Mie mi s-a spus ca am voie sa repet paracetamolul la 6 ore, nurofenul la 8 ore. Practic, incerc sa dau si paracetamolul la 8 ore, ca sa aiba cite o doza de antitermic la fiecare 4 ore.
Nu stiu cum se procedeaza dupa ce ai dat doza dubla de paracetamol dar eu as lua o pauza si as trece-o pe nurofen, pe care i l-as da oricum inainte de culcare. E si antiinflamator si stai si tu linistita vreo 3 ceasuri dupa ce i l-ai administrat.
In rest...ochii pe ea ca pe butelia la noapte.



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 25+

Mergi la inceput
Mergi la inceput