Democratia in vremuri USL

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Reactia lui Deceneus este edificatoare, caraghiosii astia din USL s-au trezit descoperiti din cauza PDL-ului care nu a participat la Referendum si acum nu stiu ce sa faca!
Sunt de acord ca la alegeri fura toti dar asa cum anuntam eu mai demult PDL-ul are sansa sa se dea inocent acum si toate pacatele sa cada pe oponenti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

mi-am exprimat doar opinia, legata de subiect, concluzionand ca nu avem democratie de multa vreme, pentru ca nu avem clasa politica de calitate.


glimmer, clasa politica e aleasa de noi, dintre noi, din pacate. deci as merge mai departe si as zice ca nu avem democratie pentru ca noi, boborul, nu stim ce-i aia sau nu ne-o dorim. e mai simplu sa fii o turma surda si oarba, care nu tre' sa-si bata capul cu decizii privind viitorul. nu cred ca de la clasa politica tre' sa asteptam o limpezire a situatiei. ei chiar nu au niciun interes s-o faca, ei sunt alesii poporului actual. de ce si-ar dori un popor mai informat si care sa gandeasca mai mult si care sa aleaga, eventual, altceva? pentru ei e perfect asa cum e.


Este si nu este asa. Adica e drept ca e aleasa de noi, dar hai sa vedem ce a avut "boborul" de ales in ultima vreme. La presedintie a avut de ales practic la ultimele alegeri intre Nastase si Basescu, apoi intre Geoana si Basescu. Nici cu alesii din Parlament nu stam mai bine, eu, una, nu am avut pe cine alege, intamplarea facea ca ii cunosteam destul de bine pe principalii candidati, cei cu sanse. Si totusi unii dintre acestia trebuia sa ajunga acolo. Clasa noastra politica de varf s-a construit aproape numai din indivizi care au cautat in primul rand propriul interes, lucru care se vede foarte clar din felul cum s-au capatuit diversi dupa ce au ajuns in functii politice importante. In plus, a devenit oarecum "exclusivista", nu oricine pate ajunge "sus", eu sunt convinsa ca majoritatea oamenilor cinstiti si bine intentionati ajung sa fie dati la o parte sau sa renunte singuri. Acest lucru l-am auzit rostit de destule ori, in diverse imprejurari, chiar de la cei in cauza, de la cei care au fost inlaturati pentru ca nu deserveau o clica. Majoritatea celor care au obtinut o functie politica, de la cel mai mic directoras, chiar asta au avut ca scop cand au intrat intr-un partid. Poate aveti idee ce disperati sunt ca nu stiu in care barca sa sara acum, ca sa nu-si piarda postul. Asta e majoritatea clasei noastre politice si e rezultata dintr-un popor care nu prea are de unde sa stie practic ce este democratia, in afara de cultura generala sau ce au vazut la altii. Pentru ca foarte multi gandesc ca este normal ca, odata ajuns intr-o functie, sa incepi prin a-ti asigura bunastarea, pe principiul "ce, tu n-ai face tot asa daca ai ajunge acolo?" Imi amintesc de exemplu de EBA care intr-un interviu spunea ca i se pare normal ca tatal ei sa o ajute in cariera, prin influenta pe care o avea, ca e normal ca un parinte sa-si ajute astfel copilul. Nu este valabil numai in cazul ei, majoritatea gandesc asa. Mentalitatile se schimba greu, de obicei odata cu generatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Strict din punct de vedere al fraudelor, toate sunt la fel de grave, si daca ar fi dupa mie, as snactina drastic pe oricine face asta, indiferent ca fura 10 voturi sau 10.000. Asta ca sa nu creada careva ca vreau doar pe unii pedepsiti!


Ceea ce spui in partea a doua, contrazice ceea ce afirmi in prima parte.

Citat:

Dar diferenta majora acum fata de alte alegeri e ca doar o singura parte a furat. La restul alegerilor, furau toti, si cumva balanta se echilibra (fura usl-ul 10.000 de voturi, fura si pdl-ul 10.000, sau ma rog, care avea masinaria mai buna fura mai mult, dar la final, daca trageai linie, furtul nu schimba semnificativ rezultatul). Acum pdl-ul n-a putut scoate voturi din urna, deci e clar ca a furat doar usl-ul, iar influenta fraudei asupra alegerilor a fost semnificativa.


Dupa pererea mea, asta este "cheia". De aceea sunt atat de amanuntit studiate fraudele acum, de catre partea care, cel putin teoretic, nu a fost implicata. Pentru ca este pentru prima data cand scoaterea la lumina fraudelor dezavantajeaza doar una din parti si aduce certe avantaje celeilalte.




Nu contrazice nimic, de asta a si fost prima parte, pentru cei lezati ca doar acum se ancheteaza fraudele, pentru ca avantajeaza pdl-ul! Am spus-o clar, orice frauda trebuie anchetata. Iar acum anchetele sunt de proportii mai mari si mai mediatizate pentru ca:
1. furtul a fost de natura sa influenteze semnificativ rezultatele
2. cei care sunt la putere, adica usl-ul, au tot interesul sa ascunda gunoiul sub pres, si tocmai pentru ca sunt la putere pot face presiuni si mediatizare excesiva, ca si cum ar fi vorba de abuzuri.



Ba, scuza-ma, te contrazici din nou. Deci nu toate fraudele sunt la fel de grave, asa cum afirmai, ci numai cele care sunt in masura sa schimbe rezultatul votului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Deceneus, sa le ia cum le-or lua, nu te mai invarti in jurul cozii.
Daca ii dovedeste, sa plateasca.
Dar, pentru mine e clar ca nu-ti prea surade, indiferent care-i motivul.
Auzi, prioritate in ordine cronologica...eventual dupa alfabet?
Sau sa-i lase pe astia la urma...pana le vine randul poate se prescrie, nu?

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Tie iti convine cand stai la coada si altii intra in fata?
Daca ai fi urmarit eu mereu spun ca la noi nu functioneaza democratia pentru ca institutiile statului nu au criterii si proceduri, si functioneaza subiectiv si la comanda.
Eu vreau ca institutiile sa functioneze ca in democratie, sa fie toti egali in fata legii asa cum scrie la Constitutie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

E foarte normal ce vrei tu.
Dar pana la faza cu raspunderea celor de la USL.
Ei, atunci se schimba...s-o ia nene de la Adam si Eva, nu cu astia de acum.
Uite ce zic eu: sa-i lege pe astia de acum si, in acelasi timp, sa-i caute si pe ceilalti, daca or mai fi lasat ceva la vedere.
Acum. Pe toti.
E bine asa? Sau tot nu-i bine?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

E bine, numai sa treaca la treaba, sa nu utilizeze dosarele pentru santaj si negocierea pozitiilor.
Eu ii suspectez ca la asta se reduce totul, si ca nu se va finaliza cu condamnari.
Un parchet care functioneaza la ordin retrage acuzatiile tot la ordin.

Sunt suparat ca simuleaza functionarea justitiei si prostesc lumea, cum au facut cu toate arestarile televizate.

Se aude ca vor lansa o "ploaie de dosare" in prag de campanie. De ce nu au facut-o in atatia ani si o fac in prag de campanie?
Ca sa le poata retrage dupa alegeri, sa le puna la "sertar", ca intr-o scrisoare pierduta.
Isi fac si camapanie si au si o parghie de santaj.
Si noi sa-i apaudam. "Ce tari sunt! Le-au tras-o!"
In realiteta "ne-o trag" noua, ca ei sunt bine merci.


@b.nica - pe mine nu ma doare capul de oponentii PDL-ului.
Pe mine ma ingrijoreaza ca nu avem justitie independenta.
Daca pentru tine este fara importanta, pentru mine nu este indiferent ca dupa 23 de ani am ajuns ca institutiile sa execute dispozitiile unui om, ca in anii '50.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
[
Este si nu este asa. Adica e drept ca e aleasa de noi, dar hai sa vedem ce a avut "boborul" de ales in ultima vreme. La presedintie a avut de ales practic la ultimele alegeri intre Nastase si Basescu, apoi intre Geoana si Basescu. Nici cu alesii din Parlament nu stam mai bine, eu, una, nu am avut pe cine alege, intamplarea facea ca ii cunosteam destul de bine pe principalii candidati, cei cu sanse. Si totusi unii dintre acestia trebuia sa ajunga acolo. Clasa noastra politica de varf s-a construit aproape numai din indivizi care au cautat in primul rand propriul interes, lucru care se vede foarte clar din felul cum s-au capatuit diversi dupa ce au ajuns in functii politice importante. In plus, a devenit oarecum "exclusivista", nu oricine pate ajunge "sus", eu sunt convinsa ca majoritatea oamenilor cinstiti si bine intentionati ajung sa fie dati la o parte sau sa renunte singuri. Acest lucru l-am auzit rostit de destule ori, in diverse imprejurari, chiar de la cei in cauza, de la cei care au fost inlaturati pentru ca nu deserveau o clica. Majoritatea celor care au obtinut o functie politica, de la cel mai mic directoras, chiar asta au avut ca scop cand au intrat intr-un partid. Poate aveti idee ce disperati sunt ca nu stiu in care barca sa sara acum, ca sa nu-si piarda postul. Asta e majoritatea clasei noastre politice si e rezultata dintr-un popor care nu prea are de unde sa stie practic ce este democratia, in afara de cultura generala sau ce au vazut la altii. Pentru ca foarte multi gandesc ca este normal ca, odata ajuns intr-o functie, sa incepi prin a-ti asigura bunastarea, pe principiul "ce, tu n-ai face tot asa daca ai ajunge acolo?" Imi amintesc de exemplu de EBA care intr-un interviu spunea ca i se pare normal ca tatal ei sa o ajute in cariera, prin influenta pe care o avea, ca e normal ca un parinte sa-si ajute astfel copilul. Nu este valabil numai in cazul ei, majoritatea gandesc asa. Mentalitatile se schimba greu, de obicei odata cu generatia.


glimmer, sunt de acord cu ceea ce spui, dar in opinia mea tot ce povestesti tu se intampla doar pentru ca inca nu exista o masa critica de oameni/de alegatori informati, care sa actioneze in cunostinta de cauza. ei exista insa si sunt tot mai multi, de la an la an. chiar cred ca evenimentele din vara asta au deschis ochii multora. lumea vrea altceva si asta se vede si din aparitia mai multor partidute care au ca targhet pe omul care nu vota pana acum, pentru ca nu avea cu cine, sau vota de sila, raul mai mic. adica pe noi :). nu vor face mare branza la alegerile urmatoare, dar macar e bine ca au aparut. si na, sper sa creasca.

si ca sa ma leg de ce-am zis in mesajul precedent, partidele astea au aparut pentru ca au simtit ca exista o nisha neexploatata, nu pentru ca s-au trezit niste politicieni care vor cu orice pret sa reformeze romania. nope, se petrece o schimbare subtila in substanta "boborului" si mediul politic reactioneaza foarte prompt la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

"n context, autorul ziarului de stanga din sudul Germaniei sugereaza finalmente posibila "suspendare a apartenentei PNL si PSD la familiile lor europene"."

http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-subiectele_zilei-13204769-scrie-presa-germana-stanga-despre-romania-gangsterism-politic-daca-aceste-informatiile-fraudare-referendumului-confirma-liderii-social-democratilor-sunt-niste-delincventi.htm

daca asta se va intampla cu adevarat, ma intreb ce vor mai spune sustinatorii USL. probabil vor spune ca iar Basescu e de vina, sau aia ii tin partea lui Basescu, sau executa oridenele lui Basescu. ar fi de domeniul ridicolului nu-i asa? dar de la USListi te poti astepta la orice.
as zice ca ar fi inteligent pentru unii sustiatori USL sa accepte faputl ca au gresit, ca pana acum au sutinut niste infractori, si sa isi spele pacatele inainte ca familiile acestora sa ii arunce din brate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

daca asta se va intampla cu adevarat, ma intreb ce vor mai spune sustinatorii USL



Sustinatorii USL sunt oameni, ca toti oamenii; daca nu au interese directe (si atunci chiar nu conteaza cate greseli face USL, ca ei tot il sustin), oamenii sunt "ajutati" permanent, constant, cu tot felul de metode, sa vada o singura fata a adevarului.
Unii vad din start ca e gargara, altii nu vad. Dupa un timp, ceva nu le mai iese la socoteala, nu se potriveste....este perioada in care cel ales nu mai depune eforturi de a masca adevarul, pentru ca nu-i mai pasa; este bine instalat, nimic nu-l clatina, treburile curg linistite inspre interesul personal.
Dupa cateva luni in care n-a guvernat decat ca sa demita, USL, prin vocea premierului, s-ar apuca de treaba. Cica s-a mai apucat o data, sau asa trebuia, dupa reinstalarea lui Basescu. Acum Ponta ii indeamna din nou pe ministri sa treaca la treaba si sa nu plece urechea la acuzele venite dinspre opozitie, care se plange toata ziua la Bruxelles ("In timp ce noi muncim si incercam sa rezolvam probeleme tarii, altii ne parasc pe la Bruxelles sau pe la Strasbourg. Este vorba de un partid fanariot, de PDL, care cat au putut sa fure si sa distruga au fost fericiti (...)Sunt foarte dezamagit de acest gen de apucaturi fanariotice, dar nu trebuie sa le acordam atentie celor de la PDL".")

Pentru mine e clar ca, cel putin pana la alegeri, asta este drumul ales de USL. Inca trei luni se vor face jocuri si propaganda, pentru voturi. Toate devierile (sanctionate de partenerii europeni) au fost uitate, dupa cum au fost date la o parte si promisiunile liderilor USL cum ca vor muta muntii din loc cand vor guverna. De fapt, ne-au scufundat si mai adanc.
Si eu zic ca mare parte din cei care si-au pus nadejdea in USL s-au convins (nici nu era prea greu...) ca sunt gata sa dea puterea altor impostori, dupa ce s-au fript, alternativ, cu toate puterile de pana acum. Oricum, asa sper.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu ma pot abtine....nu pot....ma impinge cu codita lui...

Am postat un mesaj la manipulari mediatice ca raspuns la plangerea Capcaunului.....nu-l mai scriu odata,da` daca-i musai....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168865&whichpage=16

Mergi la inceput