Suplimente si alimente pentru anemici?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

o portie e cat pumnul tau :) daca e salata verde, iti dai seama cat de usoara e. sunt niste gramajoare mici, practic.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Sabi, eu am maini mici
Deci tu spui ca putem sa ne luam vitaminele doar din mancare, fara sa fie nevoie sa apelam la suplimente?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

daca eliminam aproape complet factirii nocivi, da. La mine la factor nociv intra si carnea, deci nu stiu daca va puteti lua dupa mine :)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc tuturor, am vorbit si cu mama si si-a completat lista. Are anemie feripriva.

Histamina, de ce nu se recomanda polenul?
Apai fara legatura... cu tine am vorbit mai demult despre malabsorbtie la un alt subiect sau confund? Uite, imi rasuna in minte intrebarea pusa de Lady J. Eu nu cred ca absorb mare parte din ce mananc. Dar ma opresc, vreau la intreb tot la "bucatarie", poate sunt si alte fete in situatia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Sabi, eu am maini mici
Deci tu spui ca putem sa ne luam vitaminele doar din mancare, fara sa fie nevoie sa apelam la suplimente?

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Portia fiecaruia este pumnul propriu.
Si eu sunt de parere ca poti sa-ti iei vitaminele doar din mancare cu un regim foarte variat.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Lady - pericolul in administrarea de suplimente fara analize preliminare se traduce in acumularea de minerale sau oligoelemente de care corpul nu are nevoie. e vorba de calciu, fier, magneziu, seleniu, zinc, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

polenul nu contine fier hemoglobinic si este f alergen.
da, cu mine ai vb despre malabsorbtie.
si eu a, strumf a avut inc ea mai rea forma.acum asimileaza,dar cam 10% din ce papa.
e o analiza,se cheama proba de digestie.important e sa o faci cu ce mamanci tu de obicei.unele laboratoare iti cer sa mananci unt,carne etc.dar pe tine te intereseaza sa vezi daca asimileazi ceea ce tu in mod uzual mananci.

roxanaz ar emare dreptate. un supliment de calciu luat fara sa fie envoie poate duce la calculi renali.fierul se poate depuna in ficat.

sabina, fiecare cu metabolismul lui.dar de ce nu ai voie canre?ma rog,cred ca e vb de proteina din carne.

cei cu malabsorbtie fara carne ar fi morti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edith445 spune:

buna, am si eu o nedumerire, am un baietel de 5 ani si un pic. Credeti ca mai trebuie sa ia vigantol( aluat pana la 2 anisori)? Vigantolul se da in lunile cu "r" adica din septembrie si pana in aprilie inclusiv?

pun aceste intrebari deoarece azi la gardinita discutau cateva mamici iar eu am fost singura care nu-i mai administez copilului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Edith, n-am mai auzit de vigantol la 5 ani si dupa . nici excesul asta de zel nu face bine.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:


Am mai avut discutia asta cu ceva luni in urma, eu inca ii mai dau Vigantoletten lui ALex. Dr mi-a spus ca pana la 6ani trebuie sa-i dau. Asta in conditiile in care Alex sta cu orele afara acum vara (parintii mei locuiesc la casa si au o curte cu hinta, nisip si multa iarba), iar iarna este zilnic 1ora afara minim.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput