Suplimente si alimente pentru anemici?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

noi vom merge cu vigantol pana la 7 ani.
dar strumf e prematur si e are ai malabsorbtie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu am renuntat la carne in urma cortizonului. am zis ca sunt destule toxine si-asa.
mare parte din insomniile cortizonice s-au diminuat in urma renuntarii la carne.

recent, am gustat un pic si mi-a facut rau.(cortizon nu mai iau de 2 luni)
m-am simtit greoaie, balonata, lenta.

e o decizie personala, nu o recomand nimanui in orb.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sabina.e rau cortizonul.il detest cu cea mai mare sinceritate si cred ca si el ma detesta,dar e ca intr-un mariaj fortat:sa divortez nu pot,sa-l insel, n-am cu cine.

incearca miel de tara sau ied.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

ficatzei de pui se fol des in alimentatie pt anemie. au mai mult Fe, decit ficatul de vita.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

prefer smothies din fructe/legume in loc de sucuri pt ca in sucuri cureti coaja si arunci multe vit.
smothies fac cu: blueberies, spanac, piersica, melon,ananas...merge si un patrunjel(e bogat in Fe)

nu stiu daca mai gasesc lista cu alimente pt anemici si o pun aici.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Eu am inlocuit Vigantolul la copii cu Ulei din ficat de cod de la Lysi.. cam de un an si jumatate. Culmea cand m-am mai dus la medicul de familie cu copii , nu m-a mai batut la cap ca sunt "rahitici". Nu va imaginati ca le-am dat de capul meu... am intrebat intai .

Eu am o usoara anemie , baniesc mai mult ca menoragia este de vina. Decand ma stiu o am . In primavara insa mi-a iesit la analize un pic de anemie. Mi-au spus sa iau Magnerot si Ferrogradumet. Ce credeti ca am putut? Toate efectele adverse din prospect le-am avut asa ca am renuntat la ele. Apropos...daca are cineva nevoie...le donez.

O mamaie de vreo 78 ani mi-a recomandat un leac babesc pe care ea l-a urmat dupa sedintele de chimioterapie. Intr-un litru de vin de tara, curat, fara zahar in el se pun 4 galbenusuri de ou crud (tot de provenienta de la tara, gaini de curte) si 4 linguri de miere poliflora (evident tot din sursa sigura). Se amesteca bine si se consuma in max. 3 zile, astfel: Inainte de masa de pranz si seara se bea cate un pahar de aprox. 150ml , pe stomacul gol. Se tine "licoarea" la frigider. Este bine de tinut "tratamentul" aprox. 3 sapt - 1 luna dupa care sa refaceti analizele.
Eu am baut "licoarea" da' n-am repetat analizele...

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc Michelle, cred ca ii ajunge mamei acum toata info.

Intre timp am citit si ca morcovul este bun (poate deja l-ati mentionat) pentru anemie, ulcer si cancer colon (exact ce are ea :( ); il va rontai ca atare, caci aparate nu are. Ajuta si la digestie.

Liliana, imi place mult ce ti-a recomandat mamaia, ii voi spune mamei. Ce gust are in final amestecul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

ML - amestecul are gust de vin. Eu amestec galbenusurile cu mierea intai dupa care le torn in vin si agit sticla. Neaparat sa o tina la frigider si sa o consume in aprox. 3 zile de la preparare. Daca poate sa bea si cate 200ml la fiecare masa e si mai bine... eu mi-am luat doza minima de 150ml ca nu beau alcool defel si mi-era teama sa nu mi se faca rau si daca ar fi fost nevoie de Ambulanta (Doamne Fereste) ma gandeam ce-or sa zica aia cand m-or gasi mirosind a .

Si eu o sa reiau "tratamentul" in curand ca tocmai ce se face vinu' lu' unchiu'.

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc Liliana, asa stiam si eu ca-i OK sa bei (pt. femei) max. un pahar de vin rosu pe zi (ma rog nu se refera la anemici ratia respectiva). Nu cred sa poata depasi insa paharul asta :).

Mergi la inceput