Suplimente si alimente pentru anemici?

Suplimente si alimente pentru anemici? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Pt. adulti mai ales ma intereseaza... Urzici, polen de albine, ficat, carne de vita in sange, melasa, vin rosu, fructe uscate?...

Ce altceva ar merge trecut pe lista?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Sfecla rosie.
Daca imi mai amintesc ceva iti spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Asa este, multumesc de aducere aminte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Asta este ce am eu pe tema asta:

• Coada racului - metroragii cu menstre neregulate, prelungite - infuzie sau decoct, o lingura la o cana. Se beau doua cani pe zi.
• Tinctura de gentiana - o lingurita de tinctura diluata in 100 ml de apa, de 3-4 ori pe zi. Sunt contraindicate tratamente cu gentiana mai lungi de doua saptamani.
• Catina - favorizeaza cresterea imunitatii organismului si refacerea globulelor rosii. Se face infuzie de 2 lingurite de fructe la o cana cu apa, se beau doua cani pe zi.
• Consumul de multe fructe si legume, de alimente bogate in fier, cum ar fi: carne, ficat, linte, oua, drojdie de bere, caise, nuci, verdeturi, fructe uscate, cereale integrale, tarate, germeni de grau, melasa, seminte de dovleac, legume si fructe bogate in vitamina C.
• Sucuri de morcov si sfecla rosie
• Mierea si polenul fac minuni. Tine o cura cu polen timp de minim 3 saptamani si consuma miere de albine, este de preferat cea inchisa la culoare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mare grija la ce fel de anemie este vorba. in cazul unei anemii feriprive este indicata intr-adevar o alimentatie bogata in fier - desi studiile arata ca o cantitate infima din fierul continut in ele este in forma ce pote fi folosita de catre mecanismele fizologice ale corpului uman.
daca e vorba de o anemie pernicioasa (megaloblastica) numai medicul poate spune ce suplimente trebuie administrate iar aici grupul vitaminelor B joaca un rol foarte important.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Parca era si galbenusul de ou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mare atentie insa la polen, daca aveti vreo alergie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

F. utila lista ta, Caro . O voi copia.

Roxana, intreb pt. 3 persoane . Cel putin mie si baiatului, aici, nu ne-a spus in ce tip se incadreaza. Doar ne-au dat fier (buline mie si lichid copilului). Treaba este ca mie imi fac bine si B-urile (pe toate le luam rar); in mare incercam sa mancam mai variat, desi cam uitam :), iar baiatul este tare mofturos.

Mama a urmat si ea un tratament cu fier, apoi a intrerupt pt. un timp, anemia persista. Uite, chiar sa se uite pe rezultate, poate amintesc acolo. Unul dintre doctori i-a spus sa manance ficat, ea nu se omoara cu gatitul, se cam neglijeaza... A luat si polen (este OK cu polenul, Aschiuta ), catina mai mult timp, le-a intrerupt si pe astea. Am s-o bat la cap sa-si puna o lista pe perete in bucatarie sa nu le uite. Ba am sa fac si eu la fel (chiar azi am cumparat sfecla si-am sa scot polenul din dulap).

Da, si galbenusul, Eveline, macar oua mananca (mama...).

O ultima intrebare, ma obsedeaza chestia asta, poate stiti... Parintii sau copiii vostri sunt si ei anemici? Adica se cam mosteneste? La mine in familie se potriveste, poate este pura intamplare... tata tare palid (nu numai in obraji ci si pielea pe corp alba ca branza), eu precum el (in copilarie am luat din greu fier si B-uri injectabile), iar baiatul meu zici ca-i bibelou. Si incercanat, slab si picky. Toti am fost asa copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

poate sa fie un profil genetic ce se exprima intr-o proasta metabolizare a fierului. Imi aduc aminte curele interminabile de fripturi cu patrunjel crud deasupra pe care le aveam in copilarie/adolescenta (hahaha pe vremea aceea uram patrunjelul, ce o fi fost in capul meu... )
frunzele verzi toate sunt bogate in fier asimilabil mai usor - ne-prelucrate, da? patrunjel, leustean, marar, mangold, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Nu este mai bine sa luati direct suplimente,(vitamine, minerale) decat sa mancati foarte multa sfecla, ficat, patrunjel, etc?
Cam cat trebuie sa mananci zilnic ca sa se asimileze o cantitate optima de fier?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

de obicei e ok sa fie ambele cai acoperite. nici pe o cale nici pe cealalta cantitatea de fier practic asimilata nu e prea mare. sunt studii care arata ca Vitamina C administrata concomitent mai creste procentul asta.

Mergi la inceput