Dezastre in bucatarie

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

o data, vroia mama sa faca ciorba din cap de miel si l-a pus pe tata sa-i taie botul.

tata s-a gindit sa taie direct in camara ca tot avea acolo tocatorul si sa nu-l mai mute. cum l-a taiat ca au zburat dintii peste tot...si dupa un an mai gaseam cite un dinte prin spatele la vrun borcan sau sticla.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Ma inscriu si eu cu un dezastru recent nu asa nostim ca cele de mai sus dar pt mine extrem de frustrant: am incercat sa fac cookies din aia americani cu chocolate chips in ei si mi-a iesit ceva...nisipos cu gust de cacao....jur ca parca mincam nisip asa textura avea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Ma inscriu si eu cu un dezastru recent nu asa nostim ca cele de mai sus dar pt mine extrem de frustrant: am incercat sa fac cookies din aia americani cu chocolate chips in ei si mi-a iesit ceva...nisipos cu gust de cacao....jur ca parca mincam nisip asa textura avea



uite aici o retzeta super, care eu o fac de multi ani. nu are cum sa nu-ti iasa.
secretul e sa nu le lasi prea mult in cuptor(niciodata mai mult de 10 min), sa fie moi la atingere ca se intaresc dupa ce mai stau un pic afara din cuptor.

http://allrecipes.com/recipe/absolutely-the-best-chocolate-chip-cookies/

eu pun unt obisnuit in loc dfe shortening si vanilie obisnuita in loc de mexican...
de obicei fac 3 feluri o data: unele cu chocolate chips, altele cu nuci si altele cu stafide si scortisoara...si asa toata lumea e multumita.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

nush daca se incadreaza la dezastre in bucatarie, dar stiu niste vanatori care s-au dus sa taie un porc, s-au imbatat, l-au scapat, nu l-au mai putut prinde si l-au impuscat cu alice de iepuri. prin urmare cativa si-au pierdut dintii in carnea bietului porc, oricat de grijuliu au cules femeile alicele tot a mai scapat cate una.

Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Michelle,
multumesc pt reteta; am incercat-o; nu mi-au iesit prea buni nici de data asta; ceva mai dulci si mai putin nisiposi ca data trecuta; cred ca faina e de vina; folosesc organic pastry flour, dar am incercat si altele inainte si tot asa; tu ce fel de faina folosesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

O mai tineti minte pe sotia colegului sotului meu? A mai facut una.

Asadar, face fata ciorba de curcan, tre' s-o acreasca. Deschide frigiderul, vede 2 sticle identice, isi felicita in gand sotul ca a facut cumparaturi, ia una din ele si toarna in oala cam juma' de litru. Ii bate si oua, opreste focul, ii pune si leustean. Si...gusta. Mai gusta o data, sa fie sigura. Deschide rapid sticla din care tocmai turnase si miroase...Era...TUICA!

Bietul sot, tot se scuza fata de colegi ca e mica, are 23 de ani...



DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

haha, tare asta cu tuica.

Am patit-o si eu similar, dar nu fuse dezastru in bucatarie: plecam de la bunici, cand sa iesim pe usa imi da bunica o sticla de jumatate cu apa rece "de la frigider, sa o aveti pe drum". Eu, stiind ca se mai intampla sa pastreze sticle de plastic de multa vreme, ma uit la sticla, vad ceva goaze plutind prin ea si imi zic lasa, oprim la o benzinarie si luam apa, pana una alta e buna asta daca ne apuca aiurea setea. Eeeei in masina ma apuca setea taman pe mine si ma incumet sa iau o gura de apa din sticla aia in ideea ca n-o fi chiar borsita...si-am tras un gat zdravan. Era tzuica! De surpriza am dat si pe mine si pe bancheta un pic, asa ca miroasea in masina a crashma....tot drumu m-a bombanit sotu ca daca ne opreste politia ma baga la inaintare ca-s sub influenta alcoolului, poate-l crede ca el e ok.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina
tot drumu m-a bombanit sotu ca daca ne opreste politia ma baga la inaintare ca-s sub influenta alcoolului, poate-l crede ca el e ok.



Off-topic: Cunosc... Cand mergem la vreo nunta/botez, eu sunt cea care salveaza onoarea familiei si beau o sampanie, un gin, de-astea usoare. Si la intoarcere, zice ca daca-l opreste politia, ma da pe mine jos, ca eu-s sub influenta bauturilor alcoolice, nu el.

DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

O mai tineti minte pe sotia colegului sotului meu? A mai facut una.

Asadar, face fata ciorba de curcan, tre' s-o acreasca. Deschide frigiderul, vede 2 sticle identice, isi felicita in gand sotul ca a facut cumparaturi, ia una din ele si toarna in oala cam juma' de litru. Ii bate si oua, opreste focul, ii pune si leustean. Si...gusta. Mai gusta o data, sa fie sigura. Deschide rapid sticla din care tocmai turnase si miroase...Era...TUICA!

Bietul sot, tot se scuza fata de colegi ca e mica, are 23 de ani...



DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.


...tuica?1...

mama facut cafea cu: tuica - era iarna si au pus un ibric cu tuica la fiert, cum nu era un obicei al casei a uitat de la ibric pana la punga cu cafea..si cum cafeaua era un obicei al casei a trantit 4 linguri de cafea in ibric de nu s-a vazut...s-a simtit doar la degustare

tot mama, a facut cafea (dah) cu zeama de varza - avea o oala de ciorba pe care voia sa o acreasca cu zeama de varza, a pus doua ibrice unu cu zeama de varza unu cu apa, a uita care cum e si a trantit cafeaua in zeama de varza...tot la degustare ne-am prins de figura....ea doar se mira ca nu acrea zeama de varza deloc ciorba...

eram in vizita la o prietena si pusese sa faca ciorba cu perisoare...ciorba fierbea de zor, sotul ei vine cu ideea sa fiarba o tuica de oprimise nu stiu de unde... pune la fiert intr-o craticioara, dar ei nu ii spune ce face...ea crezand ca o ajuta pe ea cu ciorba (ca practica si din astea) a crezut ca omul a pus la fiert apa, sa completeze cu lichid fiertura... prin urmare cand a inceput sa produca aburi a trantit tuica in
oala cu perisoare...

asta nu e culinara e de cascadorii rasului si al plansului...ma apucase pe mine dieta si imi incepeam ziua cu o ceasca de ceai de crusin preparat ca la carte (din ala de il fierbi pana ramai cu un sfert din potiune)... tata, saracu', se chinuia sa ia permisul de conducere, asa ca intr-o dimineata cand el avea examen pe "traseu" a crezut ca in ceasca e cafea, si dat de dusca licoarea...a si comentat ca nu e buna de nimci cafeaua si sa nu mai cumpar din aia, nu am mai zis nimic, faptul era consumat... dupaamiaza cand a venit de la examen l-am intrebat ce a facut (picase) si a inceput sa se planga ca deabea a urcat in masina si l-a apucat burta...rau de tot...si nu isi explica de ce..ca nu avea niciun stres, in fine atat s-a agitat ca politistul l-a considerat emotiv si asta i-a si scris in foaia de examen...i-am spus de la ce i s-a tras si concluzia a fost ca din momentul ala cand mai vede vreo ceasca pe undeva sa intrebe a cui e si ce contine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Vai fetelor si eu care credeam ca numai eu le fac nefacute in bucatarie!
Doamne, de cate ori nu am plans si am zis ca nu mai intru in bucatarie!
Aveam musafiri si cum eu cu cuptorul meu electric avem ceva neintelegeri, am incercat la transa a doua de aperitive calde sa-l programez, l-am progamat, cred, si am uitat de el.
Nici pana azi nu stiu daca l-am progamat bine dar la un moment dat cand mi-am adus aminte am crezut ca scrum am sa gasesc in el pt. ca eram convinsa ca renuntasem la programare si ce sa vezi, erau bine merci!

Mergi la inceput