Dezastre in bucatarie

Dezastre in bucatarie | Autor: Raza de soare

Link direct la acest mesaj

Oricat de pricepute am fi in bucatarie, e imposibil sa nu se intample ceva...care sa ne enerveze pe moment, mai ales daca e o zi in care trebuie sa vina socrii la masa...dar hai sa ne amuzam impreuna acum de dezastrele noastre.

Incep eu...
Pentru mine, cel mai mare dezastru culinar a fost acum cativa ani, vara. Mi-era o pofta nebuna de ciorba de burta, care stiti ca dureaza... In fine... Fac ciorba, opresc focul... si cand sa pun capacul...pleosc! in oala... un fluture, mare, negru si...scarbossss... venit de nu stiu unde... Asa ca toata munca mea de cateva ore s-a dus la canal.


Voi de ce dezastre culinare ati avut parte?

DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

Poi ce asta e dezastru ?? E accident aviatic a aterizat si el acolo nu e vina ta

Eu am uitat o oala de lapte pe foc pana s a facut scrum oala.... am si plecat de acasa
Am uitat de pizza in cuptor si am scos o neagra si cele mai dese dezastre le am la checuri se dezumfla cand le scot ....da asa le serveste barbata miu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

primul dezastru a fost cand locuiam la socri si am vrut sa le facem o supriza (eu, sotul si cumnata) si sa pregatim masa de pranz cand vin de la serviciu. nu ne pricepeam niciunul pentru ca nu gateam niciunul. friptura am ars-o pentru ca am zis sa nu fie cruda, iar piureul nu l-am scurs de zeama, l-am pasat asa . va inchipuiti ce a iesit... bietii de ei au crezut ca o sa ne gateasca toata viata si la batranete n-o sa aiba nici un sprijin .

al doilea deazstru: eram singura acasa cu baiatul cel mic si m-am gandit sa-mi fac niste oua fierte. le-am pus pe foc si am plecat sa ma joc cu piticul. dupa ceva timp se auzeau niste zgomote f.f ciudate din bucatarie. fiind seara si singura, mi-a fost frica rau de tot ca a intrat cineva in casa (eu stau la curte). la un moment dat mi-am facut curja si m-am dus in bucatarie, cu inima cat un purice. acolo era spectacol: zburau ouale in tavan la propriu. deci am curatat la tavan pana la 2 noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui madyrizi

al doilea deazstru: eram singura acasa cu baiatul cel mic si m-am gandit sa-mi fac niste oua fierte. le-am pus pe foc si am plecat sa ma joc cu piticul. dupa ceva timp se auzeau niste zgomote f.f ciudate din bucatarie. fiind seara si singura, mi-a fost frica rau de tot ca a intrat cineva in casa (eu stau la curte). la un moment dat mi-am facut curja si m-am dus in bucatarie, cu inima cat un purice. acolo era spectacol: zburau ouale in tavan la propriu. deci am curatat la tavan pana la 2 noaptea.


dar mi te imaginez...
Si eu stau tot la curte si chiar si acum, dupa cativa ani de cand stau aici, tot mi-e frica sa cobor noaptea la bucatarie. Si cand o fac, ca mai intarzie sotul si deh, trebuie sa-i dau mancare fetitei, e cursa contra cronometru, cu toate becurile aprinse...

DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Pfoai, sunt campioana la asa ceva.

Cel mai recent dezastru: am incercat sa fac o prajitura cu malai dulce , am urmat reteta pas cu pas. Sincer nu stiu ce s-a intamplat. Rezultatul a fost ceva ce miroase bine dar are consistenta nisipului si se sfarama numai cat te uiti la ea.

Printre cele mai memorabile: Am uitat si eu un ou la fiert si am adormit. M-am trezit intr-un fum ingrozitor, puturos, negru. Oul disparuse complet. Ibricul era negru tot.

Aveam sticle cu ulei si sticle cu vin in beci. Aratau cam la fel (ulei primit de la dat niste pamant in arenda, deci depozitat in ce aveam si eu prin casa). Am vrut sa servesc niste musafiri cu un pahar de vin. Evident, am niemrit uleiul. Musafirul saracu a si luat un gat dar a fost sarmanul om de treaba, a zis "ha, ce vin bun, deja am luat-o pe ulei de la primul pahar!"

Printre cele de debut: Aveam vreo 8 ani , eram singura acasa (don't ask why) si am decis ca vreau sa imi gatesc perste si nu mai astept sa revina parintii. Tocmai luasera si lasasera in frigider pt o ora sau cat erau plecati. Am luat un peste si l-am pus cu tot cu solzi si matze in tigaie. Horror.

Just derpin' around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

eee, din astea cu prea sarat, prea dulce, prea fiert, prea prajit, prea crud... am mai avut destule, dar nu mi se mai par asa groaznice.
am mai capatat experienta si acum le pun "din oki" pentru ca am si oale in care gatesc anumite mancaruri, asa ca nu am mai facut explozii.
doar ca uit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Ina, tare de tot replica cu uleiul!! :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Hahaha, m-ati spart cu ouale fierte :))

Eu am scapat o data multa boia iute intr-o mancare de ne-a stat limba in gura.
Dar cea mai tare faza a fost cand am plecat de urgenta in Grecia (poveste lunga) si am uitat niste cartofi curatati, pusi in apa intr-o oala mica, sa-i prajesc seara.
Peste 8 zile cand m-am intors, asa o mireasma plutea prin casa... nu va puteti imagina cum miroseau cartofii aia. Am aruncat oala cu totul si frecat si dat cu spray vreo 2 zile :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

A, si eu ma laud cu oua puse la fiert si uitate.

Am plecat sa ma joc cu Victor in camera lui, si se auzea poc, poc in bucatarie.
El mi-a zis:"Mama, cred ca e Zgripti la bucatarie!" eu stateam linistita, nu mai dadeam prin bucatarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Cel mai memorabil moment : un set de oale profesionale noi , si intr-o cratita din set , un ostropel de pui (de tara ) delicios. Tocam patrunjelul , mirosim si punem un capac -tot din set si pregatim masa. N-am mai reusit sa si mancam , pentru ca nu am putut lua capacul . S-a format un vid , cred.


Razboiul cu cratita a durat mai mult de o ora si l-am pierdut definitiv cand a ramas sotul cu butonul de la capac in mana.

Aveam pregatita si bormasina , dar am renuntat la efortul asta ca nu se putea penetra inoxul.

Dupa vre-o ora , povestindu-i mamei mele patania , imi spune sa las inatacabila cratita sub jet de apa rece ; da' de unde ! Am bagat-o si in congelator , macar sa recuperam tigaia

A doua zi , intrigat rau de tot , sotul a continuat cu tot felul de idei , toate fara succes.
Am aruncat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Da , tare faza cu ouale :)

Eu am uitat ceara de epilat . Rezultatul vi-l puteti imagina

Mergi la inceput