Dezastre in bucatarie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Ah, cel mai rau am comis-o de revilion.
Am facut eu o gramada de bunatati...salata boeuf, salata de ciuperci, de ton, doua tavi de tiramisu, oua umplute...toate in dublu exemplar ca mergeam si la cineva sa petrecem si sa ramana si acasa...am umplut frigiderul la maxim. Pe cel mai de sus raft...o sticla cu ardei iuti in otet. Cineva din casa (nici pana in ziua de azi nu am aflat cine) a mancat ardei iuti si cand a pus sticla inapoi nu a pus capacul bine, si sticla cam stramba pe raft...absolut tot ce pregatisem baltea in zeama de ardei iuti cu otet!

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Sotia unui coleg de-al sotului...

Saptamana trecuta, face ardei umpluti si-si anunta, fericita, sotul. Ajunge seara acasa, rupt de foame, se uita pe aragaz, cauta in frigider...nimic.
-"Unde-s ardeii?"
-"A, i-am mancat, ca n-am facut decat 2..."

Aceeasi sotie, acum 2 zile, face ardei umpluti. O cratita mare, sa ajunga. Pune si vreo 5 ardei iuti, printre ei, sa fie mai buni. Vine seara, vine sotul, pune mandra masa. Sotul mananca si tuseste. Sotia, mananca linistita, cu ochii in farfurie...ia o gura de ardei, o gura de apa.

DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Foarte misto
Aia cu ouale la micro i s-a intamplat ex sotului meu, am ras cu lacrimi.
Eu...am pus fasole la fiert, am pus multa apa ca sa fiu sigura ca nu patesc nimic rau, dupa care, relaxata am facut dus, mi-a sunat tel, am vb...si am plecat, uitand total de ele. Am avut un flash dupa vreo 2 ore...am revenit, erau scrum, evident.
M-am mutat si aveam plita electrica, first time...cata mancare am arssss, inchideam cand era gata dar uitam s-o iau si de pe ochi, plecam din bucatarie si reveneam cand tzauia alarma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

o fata pe care n-am avut ocazia sa o cunoastem personal a intrat totusi in legendele urbane cand eram noi in liceu. mama sa era colega cu mama unei prietene si se mai plangea cand si cand. nu lasase fata sa faca nimic in casa in afara de invatat. si acum era studenta, avea apartament inchiriat in alt oras si....nu prea le avea cu gatitul. Dintre cele mai memorabile:

1. i-a trimis mama sa un cap de miel si tot ce trebuie pt bors + reteta, instructiunile adica, sa isi faca si ea bors proaspat de miel. N-am prea inteles de ce, dar n-au taiat botul mielului inainte sa il trimita. Ei bine, nici ea. Dintii erau cam galben verzui (de la iarba) asa ca a luat o periuta si a spalat bine mielul pe dinti. Apoi l-a pus la fiert asa, cu tot cu dinti, etc, colgate eventual. Nu stiu ce a iesit

2. Cateva luni bunicele mai tarziu cere fata o pasare sa isi gateasca ea (de apreciat ambitia). I se trimite o gaina. O suna mama-sa "ok a iesit ceva?" "a iesit dar cam greu cu fiertul, a trebuit sa o intorc mereu ca nu incapea in oala"
O pusese la fiert intreaga si o rasucise cu paleta cand pe o parte cand pe alta.


Just derpin' around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Ina...mi-ai adus aminte o faza cu miel...acum vreo 6 ani, am vb cu o prietena sa facem Pastele la ea, am impartit cheltuielile dar de gatit am facut-o impreuna...asaaaa, am achizitionat un miel, toate bune si frumoase, l-am transat....dar, hai sa facem ciorba din cap...ghinion, capul avea ochi, iar ochii, din orice pozitie stateai, para se uitau adanc in ochii nostri....o sun pe mama, "mama, la capul de miel, pt ciorba, ii scoatem ochii (ce sinistru suna)", ea "da mama", eu "da nu potttttt, ca se uiat la mineeee". Nu i-am scos noi, am chemat un barbat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

am facut o poanta total nesarata acu multi ani unui coleg (de liceu). adusesera parintii gazdei mielul intreg. L-am imbracat in rochie si l-am pus asa, cu dintii "zambind" catre un amarat care dormea tun pe pat, dupa un bairam. Atunci ne-am hahait toti , acu nu as mai face asa ceva evident. Poate murea de inima bietul copil.
Si pe mine ma ingrozeste capul in sine, prepar cu piept, bucati de altceva nush, nu capul.

Just derpin' around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

am facut o poanta total nesarata acu multi ani unui coleg (de liceu). adusesera parintii gazdei mielul intreg. L-am imbracat in rochie si l-am pus asa, cu dintii "zambind" catre un amarat care dormea tun pe pat, dupa un bairam. Atunci ne-am hahait toti , acu nu as mai face asa ceva evident. Poate murea de inima bietul copil.


Scuze, da' nu ma pot abtine...

DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Am acrit o ciorba de miel cu sirop de catina, in loc de zeama de prune. le aveam in sticle asemanatoare in balcon si nu am gustat inainte sa pun in ciorba, ca aveam o criza de stomac de ma durea si daca inghiteam apa chioara. Au incercat baietii sa manance....nu se putea. Am aruncat-o.

Am fiert o oala MARE de biberoane, suzete, tetine, etc, pe vremea cand era Vizigotu mic si sterilizam toate alea, in care oala am pus ulei de porumb in loc de otet (puneam otet ca e apa calcaroasa si sa nu mai ramana pe obiecte). Si acuma vad biberoanele si suzetele alea cum luceau de la ulei.....

Cand am gatit prima oara fasole (abia ce terminasem facultatea si ne mutasem impreuna) nu stiam cat se mai umfla la inmuiat, si-am pus un castron de vrun kil, cred. Am pus noi fasolea in apa dar castronul era cam mic....dimineata am gasit boabele de fasole umflate si pe masa, si pe jos, si castronu cu varf.....

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

tocmai ma mutasem.toate vraiste. pe aragaz, ciorbita de gaina.vine momentul d epus borsul. iau sticla,vad inauntru culoarea, e ok si pun si pun. dau sa gust in arfurie si,cand colo,ce sa vezi:prapadisem bunatate de socata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina
pe aragaz, ciorbita de gaina.vine momentul d epus borsul. iau sticla,vad inauntru culoarea, e ok si pun si pun. dau sa gust in arfurie si,cand colo,ce sa vezi:prapadisem bunatate de socata!


Asta-i noua...

DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput