PINGUINII delibereaza - capitol interimar(2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Viv, calciu trebuie sa fie, de unde nastere ?

Am sunat la Terminix, cum ma asteptam, ma costa $250 ca sa vina sa distruga cuibul ala de acolo. Cica e hornet nest si nu wasp nest, adica mai nasol ca "hornet" astea sunt mai mari si mai agresive ...

Aqai, nu vreau sa facem noi, e prea periculos, nu avem echipament si le mai si imprastiem peste tot. In plus abea m-am reunit cu barbatul dupa concediu, inca imi place de el , nu pot sa-l pedepsesc acum sa se intzepe ... dar astia de la Terminix cica imi dau garantie doar 30 zile, asa ca, daca dupa o luna se reface gashca de viespi si barbata-meu ma enerveaza suficient, il bag la inaintare, adica la intzepare, sub forma de pedeapsa ...

Acum sa imi dati repede idei despre ce pot gati pentru o familie de 4 pers sambata dimineata, in timp ce astept exterminatorul de viespi si baietii mei vor fi la meciul de soccer. Am numai dimieanta la dispozitie ca la 2:00 P.M. vreau sa decolam spre plaja si duminica mergem la picnicul de final de vara.

Astept idei !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Ne apucam din nou sa vorbim despre mancare?
Cam ce materie prima ai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Pai n-am ...dar daca imi dati o retzeta care sa-mi placa, ma duc vineri dupa amiaza la supermarket si iau ingredientele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Lasagne cu carne de pui/curcan/vita (dupa preferinte). Asta poftesc io acu'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

se lasa cu ploaie..

gustos

inteleg ca de acum... ne pregatim pt dieta de la primavara!?
sau mai e o tura inainte de sarbator?

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


Melodia...unei veri tarzii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Uite ca pun si eu o poza cu o lasagna facuta de mine.

Nu arata profesionist, dar era bunaaaaaaa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

gustos


ce face lipsa unei litere...
citat din reteta data de tine:

"Se ung cu unt 4 cocote mici[...]"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Mianna, tu esti medic ?
Cam periculos pt sanatate, hranitul cu covrigi si vitamine. Iaurtul iti place ? Niste legume fierte, alaturi de o carne fiarta, te hranesc si iti dau energie + fructele.



da, sunt medic, dar cand am spus ca-s "la spital" nu inseamna ca lucrez acolo ca medic, ci colaborez cu medicii de acolo.

cam greu cu fiertul legumelor si al altor ingrediente, din moment ce azi, de exemplu, am plecat la 8 dimineata si m-am intors la 11 jumate. seara am evoluat, azi m-am hranit cu strudele. cu mere, deci oarecum am bifat si fructele da' trece si asta. mai am maine de tras tare, si pe urma mai respir si io.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ce a povestit Buflea mi-a amintit ceva despre albine.
Cand am fost in America am vizitat o familie ce sta intr-o zona unde albinele-s ocrotite prin lege (ca la noi ursii) si amenda este foarte mare daca incerci sa le faci felul.

Piscina, masa din curte, gratarul - toate erau dotate cu plase anti-tantari. Noaptea mai scoteau pe sest o solutie impotriva albinelor ce o atarnau in copaci.

Si mi-am mai amintit ceva despre melci.
Tot din America. Gazdele noastre aveau invazie de melci si gradina distrusa. Celcesforaie s-a oferit sa mearga la Home-depot pentru prafuri.
Pe drum, se pare, a uitat ca la melci se zice snails (din mandrie nici pe mine nu m-a intrebat).
Si deodata il vad ca se cocoseaza, isi face cornite din aratatoare si le zice (in engleza): "Chestia aia mica, cu cornite si cu casa in spate"
Vanzatorul, mai hatru, ii zice ca nu intelege dar ca il cheama pe colegul lui...
S-a reprodus a doua oara.

Atunci am aparut si io, am facut un gest cu mana si i-am zis: "Snails, dear"

A fost un ras general.

Oh, doamne mi-a venit in cap o gluma la viespile lui Buflea.
Gluma isi are originea la SC.





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Viv, razi tu razi de viespile mele dar situatia este maro.

V-am spus ca s-a pus barbata-meu cu furtunul pe ciub si l-a distrus pe jumatate ? Ei bine, azi dimineata era la loc, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat ... feleor, in 2 zile au refacut cuibul, care arata ca o minge de fotbal.

Sambata vine terminatorul, dar am emotii ca nu stiu cu ce ajunge acolo la craca aia. O duduie la tel m-a intrebat cat de sus este si i-am spus ca e sus, dar se poate ajunge cu o scara. Cred ca am gresit, nu stiu daca se ajunge cu scara ... in fine, o sa vedem sambata.

Mergi la inceput