PINGUINII delibereaza - capitol interimar(2)

PINGUINII delibereaza - capitol interimar(2) | Autor: alinuk

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



chiar am in plan sa scriu mai in detaliu despre locul ala,
sper sa reusesc zilele astea

hotelul e la aprx 100m de plaja, in 3 min ajungi
ideea e insa ca nu are plaja lui
iar plaja e a la romanica ... ce sa va zic, nu la nivelul conditiilor din hotel (care e cu circuit inchis...adica nu intra decat cei din resort cu bratarele si eventual musafirii acestora)

eu una m-am amuzat la plaja, nenea care ne dadea afara din apa cu fluierul, berea draft din buza nisipului, mirosul specific de Mare Neagra si sezlongul cu o perna albita de sare care ne-a costat 20lei/bucata

acu nah..nimic nu-i perfect, si apoi nu simti ca ai ajuns pe litoralul romanesc daca toate's la linie




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


vacantele copilariei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Alinuk,

Laur a fost coleg cu mine ... pe vremea cand am lucrat la IBM, fix inainte de a emigra .... si Gabi este prietena mea de o viata, ne stim de 25 de ani, am fost colege de clasa in liceu.
Este mai mult decat prietena mea, pentru ca suntem amandoua singure la parinti, noi ne consideram surori ... si parintii nostri ne-au adoptat pe rand pe amandoua .

De altfel am povestit de multe ori despre ea, fara insa sa dau nume ... era sa cad pe spate acum cand ti-a vazut nickul si a zis ca te cunoaste, via sotia lui Laur .
Chiar ca pamantul este rotund si mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bufleo cum ii vremea pe litoral?
Ca acus aterizez si eu si mi-ar prinde bine review-uri de la fata locului....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Bufleo cum ii vremea pe litoral?
Ca acus aterizez si eu si mi-ar prinde bine review-uri de la fata locului....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Mada,la Constanta,e chiar bine...ziua este cald,apa marii are 24 grade,seara dupa ora 6 mai adie si vantul...absolut bine!
Tu unde vei veni?

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

eforie nord....acolo am gasit ceva pe fuga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

O sa scriu in detaliu, nicio grija.
Dupa cum va spusei am fost la mare vreo 4 zile - am prins furtuna de nisip si cod portocaliu de vant, ne-am cam ciufulit si am venit acasa.

Am stat in vastele apartamente o zi, ca apoi sa plecam o saptamana de vis spre Gura Humorului, Moldovita, Sucevita - am ratat mocanita Hutzulca caci a plouat, a urmat comuna Ceahlau pe malul lacului Izvorul Muntelui aka lacul Bicaz, cheile Bicazului, Lacul Rosu. Apoi Agapia, Piatra Neamt si inapoi acasa.

Pentru ca eram "obositi" ne-am retras vreo 6 zile la Breaza sa ne odihnim. N-am facut nimic. Doar am stat, am mancat si am privit cerul noptii in cautare de stele cazatoare. Spre disperarea fii-mii care s-a cam plictisit.
Ah, ba da, am uitat am facut ceva: o vizita de o zi la vulcanii noroiosi.

Sambata plecam spre Transalpina. Vom haladui prin muntii Apuseni - casacde si pesteri multe. Ne facem baza in Arieseni.
Continuam spre MAramures si om mai vedea.
Plecam cu niste prieteni. Nu am luat cazare.
Hai-hui prin Romania vom fi.

Azi ma duc sa ma coafez si manichiurez. Apusenii au nevoie de mine tip-top.
Trebuie sa ii cumpar fii-mii adidadsi caci i-au ramas mici la Bicaz. La Breaza i-a purtat pe ai mei.
Nashparlia nu vrea sa vina - socializeaza de zor cu niste prieteni.
Asa ca voi face efortul de a-i cumpara fara ea.
Apoi voi trece pe la mama sa-i refac pansamentul-atela - si-a rupt degetul cel mare de la picior.

Maine calc (urasc asta) si fac bagaje (urasc si asta).
De data asta voi face pungulite separate pentru desuuri (a se citi chiloti si ciorapi). Poate, poate, fii-mea nu o sa se mai infrupte cu nesat din ale mele. Sa ma lase fara cand mi-e lumea mai draga.
Ea de la mine poate. Eu nu pot de la ea. As putea de la Celcesforaie - da' mi-e teama de consecinte (dupa ce ca va duc, va fac, va dreg, pana si chilotii mi-i luati!)









--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Viv..la Breaza?
te pomenesti ca suntem colegi de Mitzu-Chitzu
si habar n-avem

in per urmatoare mai bagam si noi o tura de Breaza

am fost inainte de mare vreo doua sapt acolo
(ma rog copiii, noi cam faceam naveta servicii-copii)



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


Melodia...unei veri tarzii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Da, da, Breaza. Si Mitzu Chitzu! Nu pentru fii-mea ci pentru baietelul unor prieteni.

Dar... de data asta am fost la Mitzu Chitzu de Campina. E mai mare si are si tiroliana - singurul aparat pe care l-a putut folosi si fii-mea.
Ii atarnau picioarele si mi-era frica ca o sa izbeasca umbrelutele de la mese, da' a plutit ca o adevarata balerina.
Am fost tare mandra de ea! Parca era Alba-ca-Zapada inconjurata de pitici.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Gata, am bifat marea ... arata cam dezamagitor litoralul romanesc dar pentru mine a fost un succes. Oricand l-as alege in fata altei destinatii exotice, din ratiuni pur emotionale.

Partea proasta este ca m-am tavalit pe la procedurile alea din apa calda in apa rece si in sauna fierbinte, ca am reusit sa capat o cistita zen. Asa ca, sa stiti, sunt zen pana in vezica urinara, zen pe care momentan il tratez cu "uristat" si daca nu ma lasa in pace, o sa bag un atac de antibiotice.

Androix, frapeul de la mimoza este in continuare bun ... dar cum acum sunt multe locuri cu frape, nu mai este iesit din comun. In schimb zona aceea cu cele trei hoteluri, faleza si magazinele aferente este depresanta, iti inspira o lama mai ascutita si niste vene lungi. In primul rand unul din hoteluri este dezafectat, deci complet pustiu si in intuneric. Magazinele de pe faleza sunt absente si vitrinele alea goale sunt deplorabile ... lume putina, becuri lipsa, caini vagabonzi si lume proasta. Totusi, surprinzator, fetele alea care ne-au servit, extrem de amabile ... dupa mine, locul ala nu poate sa-ti placa decat daca stii cum era inainte si te duci acolo sa bei frape, sa stai pe terasa si inchizi ochii la realitatea din jur dar ii deschizi pe cei ai mintii, spre ceea ce ti-ai fi dorit sa gasesti acolo.

De altfel cam asta este parerea generala despre partea aceea de litoral ... un amalgam de nou si vechi care iti ofera per ansamblu mixed feelings. Sunt hoteluri noi, elegante, cu pereti de sticla si cu iarba si flori in jur, invecinati de ruina altui hotel, o cladire parasita si de-a dreptul infricosatoare ... plina de caini si aurolaci, cu iarba pana la brau si mirosul de pipi de nerespirat. Si lumea foarte "simpla" , evit sa spun "proasta" ca n-am vorbit cu ei, dar asa, dupa cum erau imbracati, nu aratau deloc foarte sofisticati. De altfel si magazinele alea din Neptun, de la renumitul complex Mocea, erau un fel de tarabe din Obor- marfa foarte ieftina, din aia de miroase a cauciuc de cum intrii si foarte urata ...

Dar inca o data, mie mi-a placut. Am fost cu cine imi face placere si orice imi aduce aminte de tinerete si de viata mea in Romania o sa-mi placa, indiferent de cat de degradate pot fi acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am uitat sa va spun ca azi m-am reunit si cu piticii mei, dragii de ei, au asa o fazta de tzaranusi, li s-a inegrit pielea de la soare, li s-a deschis parul si amandoi si-au pierdut dintii. Fiu-meu pe cei doi de sus si vorbeste sssssasait si fica-mea pe cei doi de jos.
Indiferent ca vorbesc printre dinti, vorbesc romaneste, fluent, mi-au povestit tot felul de intamplari de la cap la coada in romaneste, mai stalcesc ei cuvinte, dar se observa clar un succes.

Azi am o zi de spalat transpiratia de la mare, de corectat temele de vacanta si o carciuma deseara cu colegii de liceu si Sambata plecam spre Moldova.

Mai intru cand mai pot ... pana atunci va doresc si voua vacanta placuta si mie sa scap de cistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Ce faci in Moldova? esti moldoveanca (de-a mea cumva)?..parca nu, spuneai ca parintii sunt in Buc.Astept,oricum, impresii de calatorie cu mare interes...

Noi am ramas acasa vara asta, ne-am plimbat maxim 50 km de jur imprejur, ca sunt destule de vazut si-asa. Ne orientam curand spre o masina de familie in care sa incapem toti 6... si visez la vacante pe nisipuri aurii candva la anul...cand o mai creste pisoiul mic putin.

Mergi la inceput