PINGUINII delibereaza - capitol interimar(2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Foarte frumos, Alinuk! pare ca v-ati distrat grozav!

Eu raportez ca am supravietuit! Am avut aproape 20 de copii, vreo 5 mamici, prietenii nostri vecini pensionari si un nene care a venit cu reptile: milk snakes, pitoni, broaste, geko, bearded dragons, ceva soparla imensa cu limba albastra, scorpion, tarantula si tot soiul de creaturi.... copiii au fost incantati! au putut sa le plimbe pe cele nepericuloase iara nenea a fost f pregatit sa lucreze cu copii, le-a povestit multe despre soparlele lui si i-a tinut interesati.

cei nepasionati de reptile au topait pe tambulina, s-au jucat cu dinozauri, cu baloane, s-au batut cu pistoale cu apa, au alergat in sus si in jos pe afara si prin casa... intr-un cuvant toti s-au distrat de minune! Bine ca avem curte mare, bine ca n-a plouat, dar altul acasa nu mai facem :)))))))) am slabit vreo 2 kg alergand in toate partile

ma duc sa ma culc, maine am simulare de examen...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Aqai, foarte frumos! Imi pare bine ca s-au distrat atat de tare copiii!
Si un La multi ani pentru pici. Cu intarziere.

Asa am zis si eu in fiecare an. Ca nu mai fac acasa. Nu m-am tinut de cuvant decat cand a implinit 14 ani.

Acum astept sa ajunga odrasla acasa dupa un sleep over prelungit.


Rufus ai dreptate. Suntem cam piperniciti...
Ma asteptam sa ma ajunga, insa nu doresc sa ma depaseasca.

Eumada, bazooka-i deja comandata. Nu de mine. Io-s mai relaxata.
Momentan ii copila. Vrea sa intarzie in stadiul asta.





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Ce frumos!

Noi plecam maine dar mai usurel asa, mergem cu telecabina la babele si vrem sa urcam la cruce.


Androix, zi-mi si mie te rog cat mai e biletul ptr urcat cu telecabina la Babele. 10x

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Revin dupa vacanta si naveta (VAlenii de Munte- Buc, toata vara!) si sunt cam capie. Sambata facem transhumanta oficiala si ma mai adun.

Cu copiii in concedii la mare - Italia si Spania. Si cu putina atentie nici nu dati juma de salariu pe pachete.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Hop si eu !
Aproape am terminat la serviciu ...aproape. Dupa program azi ar trebui sa fim gata.

Noi am reinceput activitatile sportive - cu copiii normal, doar nu credeati ca cu noi doi. Noi doar conducem masina spre si dinspre locatie si stam pe margine la galerie.

Fiu-meu joaca acum in echipa de fotbal a orasului - pentru necunoscatorii de limba engleza, fotbalul european aici se numeste soccer ca sa nu se confunde cu fotbalul american. La echipa a fost selectionat in iunie, cand a dat probe timp de 3 zile ... de la el din scoala sunt 3 baieti, toti cu el in clasa, restul de 10 sunt din alte scoli ale orasului.
Sambata si dumnica au jucat intr-un mic turneu intr-un oras alaturat ... mvaiii, a fost atat de dragut, atat de dragutz, ca un fel de tabara. Ne-am dus acolo cu corturi, cu mancare, cu scaune pliante, 13 familii, s-a facut asa o gashca, am avut noroc de o vreme perfecta ... ce sa va spun a fost minunat. Si am tzipaaaaatttt, Doamne Dumnezeule, va spun, stand asa pe margine, iti vine sa mori acolo ... daca la nivelul asta ne penetreaza asa emotii, cum o fi fetelor sa ai copilul intr-o competitie adevarata ?
Echipa lui fiu-meu - Hammers - au iesit pe locul 2, cu o infrangere, un egal si doua victorii ... eu zic ca e rezonabil tinand cont de faptul ca sunt la inceputul sezonului si au facut un singur antrenament.

Am si poze, o sa va pun un link cand apuc sa le descarc. Sunt frumosi ca au echipament profesionist, tricouri Adidas cu numere si numele pe spate, exact ca jucatorii adevarati ...

Incepand de sambata viitoare va avea cate un meci in fiecare sambata si doua antrenamente in timpul saptamanii. Pentru ca asta e echipa orasului, meciurile vor fi ori acasa ori in alte orase, deci vom pune de cate o tabara din asta ca weekendul trecut cam din 2 in 2 sapt ...
De la mijlocul lui Oct incepe si hockeiul cu cate un meci in fiecare duminica si habar n-am cand antrenamentele ... in plus a mai inceput si scoala care ne incurca grozav in construirea atletului perfect - sper din suflet sa nu aiba prea multe teme in clasa a doua ca mi-e ca va trebui sa iau o decizie majora in a-l taia de la batut mingea sau pucul in favoarea scolii.

Din punct de vedere administrativ, nu am apucat sa desfac valizele decat partial, ca sa caut rufele murdare si am reusit sa spal doua masini. Am facut, in repezeala, o mancare de mazare si niste snitzele si am reusit sa ma spal pe par pentru azi la serviciu. In rest, nu vreti sa stiti cum arata la noi acasa.

Si ca tot vorbiti de zile de nastele - Aqai, sa-ti traiasca juniorul ... si noi avem lego o lada acasa dar parca nu am dat atatia bani pe ele, eu cel putin nu am dat ... sper ca nici barbatul.
Alinuk si tie sa-ti traiasca baietii ... si mie sa-mi traiasca baiatul ca si al meu implineste 8 ani in 3 sapt ...ca veni vorba de cadouri al meu vrea adidasi de soccer Adidas F10 sau F15 - cica sunt ultimele crampoane cu care s-a jucat la europene ...mda, costa vreo $300 si ma mai miram de Aqai. N-o sa-i aiba, sa nu credeti ca m-am tzacanit, adica nu inca ... sper sa nu scriu pe aici ca barbata-meu e tzacanit.
Cat despre petrecere - nici nu ma gandesc sa fac acasa. Daca stiam in avans o descurajam pe Aqai din start ... noi facem la Funplex, un fel de parc de distractii in care au masinute din alea care se bushesc, mini-kart, lazer tag si alte baietzisme. Ma costa $23/copil - sper sa invitam cat mai putini.

Mai revin ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

....cat mai e biletul ptr urcat cu telecabina la Babele. 10x

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!




2 adulti + 2 copii = 100 ron (nu stiu exact pe fiecare categorie cat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Salutare!

Mai primiti rapoarte? Uite ca ies si eu la raport, nu ca as avea ceva interesant de spus, dar, daca ar vorbi omul numai cu rost, probabil peste lume s-ar asterne o liniste, de ne-ar durea capul. Deci, vreti, nu vreti, ascultati 'colea, ca n-am nimic de zis, da' zic .

Ultima oara cand v-am dat de veste, cred ca se facea ca plec in concediu. Ei, fui, venii, se gata, se ispravi. Am suportat cu greu despartirea de concediu, dar m-am consolat ca inca mai am vara si inca mai e vacanta. Ei, uite ca se cam duse si vara deja de ceva timp si vacanta e pe duca si ea. Pot acum sa fac un soi de bilant si sa ma "laud" ca n-am facut mai nimic din tot ce-mi propun mereu cand urmeaza o perioada cand mi se pare ca as putea sa mut muntii ... muntii aia care stau intre mine si lucrurile pe care mi-as dori sa le fac. Dar intrucat respectivii munti nu-mi acopereau si soarele, ca-n povestea chinezului, nici eu nu m-am grabit sa pun mana pe lopata...
Am fost plecata la mare, pe litoralul nostru, aproape trei saptamani. Eu sunt sentimentala, asa cam ca Buflea, ca imi place sa merg in locurile astea in care mi se pare ca si pietrele ma recunosc. Adica am fost la mare si in afara tarii, dar nu se compara cu sentimentul pe care il am cand merg aici. Intr-un an chiar am fost in Italia, apoi imediat la marea noastra. In Italia cand am ajuns, se vedea totul asa frumos din avion, ca intr-o poza din aia super-reusita, insa exact asa o priveam, ca pe o poza. La intoarcere am plecat de la aeroport direct la marea noastra si vreau sa spun ca de fiecare data am aceeasi emotie de copil cand incep sa vad pe geam primele imagini cu marea, semn ca se apropie, semn ca am ajuns.
In concediu am fost tare contemplativa. Destul de putina "actiune", m-am complacut intr-o dulce rutina.

Ei, si cum venira, pe rand, vara, vacanta concediul, tot pe rand plecara, concediul, vara si acum vacanta, ca mai e oleaca pe fundu' borcanului si ma uit cu regret cum se termina. Cand vad ce mimica are fiica-mea cand ii amintesc ca are de lucru pt scoala, imi dau seama ca sunt pe veci personajul negativ in familie.
Am mai citit pe aici cum v-ati distrat, acum gata, sa va fie de bine, reveniti-va, ca io cand aud lume vorbind de concediu, mi se face o poftaaaaa....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

ziua buna, doamnelor

Buflea, ne pare bine ca te-ai intors, Ioana, glimmer, bine ati revenit si voi!

Eu la raport cu noi aventuri :( aseara in parc fii-meu era pe o platforma de vreo 30 cm de inalta, mergea pe ea cu ochii in cer si brusc dracia s-a terminat... a cazut, a pus mainile in fata sa nu se loveasca la cap (yup, acelasi fiu, cu capul lovit acu' vreo 2-3 saptamani, de data asta macar avea casca) si si-a fracturat ambele oase ale antebratului. Asa ca acum am experimentat si sistemul de urgente din Ontario :(

asa ca saptamana asta sta acasa, sa se obisuiasca sa fie functional cu o mana, ca il asteapta 6 saptamani de ghips la prima strigare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Uitai sa spun: La multi ani copiilor! sa fie sanatosi si norocosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Revin, tot eu, si va las niste poze dragute, majoritatea cu marea (aici).

Mergi la inceput