PINGUINII delibereaza - capitol interimar(2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

M-a depasit cu 3 mm. Are 1,72. La 14 ani!
Trebuie sa-i fac ceva sa se opreasca. Dar ce?




Vivi, adevarul este ca voi (parintii) sunteti cam piperniciti...cu cine o semana fata asta?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Io am reusit sa si despachetez, sa si spal (sac!)
Nu. Nu am si calcat. Astept sa vina marti. Femeia. Ca doar ma doare mana.
De fapt am spus o mare gogonata. EL s-a ocupat de spalaturi si intinsuri. Eu de mancare. Am hotarat sa mancam peste. Si cum pestele impute am cumparat de-a gata. Saramura, prajit, icre, chiftelute. Ciorba am facut-o eu ca doar am aruncat capatana in bors.

La noi scoala incepe pe 17.
Saptamana viitoare trebuie sa merg la cumparaturi de toale pentru liceeanca. Si sa-i fac si uniforma. Nu stiu cum arata, insa am numarul de telefon al croitorului.

Acum o luna am descoperit ca odrasla a inceput sa poarte acelasi numar ca mine. La picior. Ieri am descoperit ca in ultima luna a luat 2 cm in inaltime.
M-a depasit cu 3 mm. Are 1,72. La 14 ani!
Trebuie sa-i fac ceva sa se opreasca. Dar ce?


O sa ma gandesc la asta maine, la Tara.





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Vivi,copiii cresc pana pe la 18 ani.Dupa aia cresterea incetineste...
Are si picioare lungi...copilasul tau?Cumva si par de ala lung si drept asa?
Atunci eu propun sa-ti cumperi si o bazooka....si un sistem gps ca s-o pazesti mai bine.......
Gandeste-te....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana


M-a depasit cu 3 mm. Are 1,72. La 14 ani!
Trebuie sa-i fac ceva sa se opreasca. Dar ce?

O sa ma gandesc la asta maine, la Tara.



... da, da, "la tara", acolo gasesti "solutii" .
Bunica mea a aplicat "solutia": cu matura in cap, de 3 ori ... unei matusi (fata ei) care pe la 14-15 ani se tot ducea in suuuus de nu se mai oprea ...
i-a parut rau apoi toata viata

asa ca lasa fata sa creasca cat o vrea ! ... foarte bun sfatul eumada




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

bibliografie la mesajul vivianei :



era prea frumos ca sa nu-l postez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Io zic sa-i pui un ulcior plin cu apa in cap :) ca la indience. Tu chiar nu vrei sa se faca fata ta fotomodel, nu? (btw, timpuri noi mai exista? o sa va spun odata o poveste cu timpuri noi)

Rall, foarte bine spus. Cred ca si de aceea mi-a semanat mie asa bine cu who's afraid.... aceleasi cupluri disfunctionale, incapacitatea de a parasi o situatie clar bolnavicioasa + atmosfera de teatru. Interesant, oricum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Da-o la un sport de lupta..judo,lupte clasice...pune-o sa traga de fiare...si zau ca nu mai creste in inaltime..eu aveam 1.60 la 14 ani...m-am apucat de tras de fiare....putin am mai crescut....si mi-a parut rau...
Raman la sfatul meu..Gps si bazooka ca s-o pazesti.Eventual un curs de comando,pentru tine.....



Eu la a mea nu ma tem....ca-s eu zuza destul...de felul meu razboinica,ma descurc s-o pazesc...are si Eva sanse de a se face inalta,deja la trei ani are 1.01m....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Pinguinelor, ati simtit careva dintre voi ca va vine sa va dati palme ca ati indraznit sa propuneti copilului si-i faceti petrecere de ziua lui?

Jur ca e ultima data cand fac o cpterecere pt baiatul meu mic! Jur ca nici macar nu-i mai amintesc ca e ziua lui vreodata

de 2 saptamani intr-un circ si scandal si dat cu fundul de pamant si tipete si plansete de simt ca imi curge sange din urechi si toate astea pentru ca ziua lui nu e IN FIECARE ZI si pentru ca nu are si el un nenocrocit de imperial stepper lego ca fratele lui. care nu e al lui frac-su, e al amandutrora, doar sta la frac-su incamera ca n-am mai avut loc de el altundeva. si care nici macar nu e de joaca, e lego de colectie - btw e intre $ 300 si $600 pe Ebay si eu am avut norocul chior de l-am gasit la un garage sale cu $20, ca altfel nu vedeau ei in viata lor asa ceva. si li l-am luat, ca deh, le place lego, au de lucru la construit si cand se plictisesc de el il vindem si castig si eu un ban cinstit Ce naiba a fost in mintea mea sa li-l iau? saptamana viitoare il pun pe ebay si ma infig in magazinul de parfumuri de toti banii!

ca sa nu mai spun ca a si trecut la amenintari, ca el nu vine la peterecrea lui???? si nu o vrea decat daca admit ca e ziua lui si ii cumpar un imperial stepper propriu????

azi dimineata total invinsa am decretat ca diseara cand incepe petrecerea il duc la bunica-sa si ma distrez eu cu frac-su cu toti copiii invitati. doar nu pot sa-l oblig sa vina la petrecerea lui, duh? si am facut-o si lata am declarat sus si tare ca daca mai aud o vorba despre nenotocita de zi de nastere (care vorba de obicei e cu urlete, plansete si miorlaieli) plec in lume!

acum ca m-am descarcat, chiar pot sa plec in lume sa fac ultimele pregatiri. ca tot au invitat juma' de cartier. invatatura de minte pt toti parintii care se dau peste cap sa le faca pe plac copiiilor.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Aqai stii ca unii nu invata nici din experienta lor dar'mite din a altora

te compatimesc

dar pune deoparte lego ul ala ca il cumpar / sunt fani si ai mei. Mai mult cel mare...imi face in fiecare zi liste cu ce lego o sa-i scrie el mosului sa-i aduca
(se uita pe o carticica din aia care prezinta colectii, si isi alege de acolo....se uita si cate o ora pe carticica aia amarata..
O urasc.Pe carticica.)

Buflea la bunareveneala in cotidian iti urez!
Las ca-ti povestesc eu din realitatile noastre cand ti se uraste cu al tau cotidian...cum ar fi de ex...
Intr-o zi frumoasa de iarna. La cumparaturi cu cosul plin. Cei doi copii nazdravani atarnati de cate un colt de fular pe care mi-l infasurasem in jurul gatului cu insarcinarea...de a se tine bine cu mautele de el.
La casa cand sa platesc...constat ca din poseta lipseste portofelul cu acte, carduri, bani...
cineva binevoitor a profitat

ei, cum ti se pare?

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


Melodia...unei veri tarzii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Alinuk, neplacuta experienta :(

cunosc carticelele alea marsave.... anul trecut imi facuse cel mare o lista intreaga. Dupa 2 sapt de negocieri stranse, am capiat asa ca am luat frumos un creion, am mers pe site-ul lego si pe fiecare dintre ele am notat pretul. Am adunat la sfarsit, 750 $. I-am dat "nota" si i-am urat succes. de ce-o fi asa scump lego asta?

insa nu ma plang, fiindca aici avem optiuni, cum ar fi garage sales, kijiji - m-am reprofilat si de acolo le iau seturile, la mana a doua, nu mai las averi in magazin decat .... de zile de nastere.

Btw, cadoul pt micul scandalagiu a fost un set dino lego pe care si l-a ales cu manuta lui aia mica si scumpa.... asta a fost dealul. am pus banii la gramada tot familionul, sa nu mai luam maruntisuri, si i-am dus in magazinul lego, sa-si aleaga care ce-o vrea. da acu, mai trebuie unul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

apropos de zile de nastere (serbez amandoi baietii in aceeasi zi: unul e nascut pe 8, altul pe 10...iar tati pe 7 - aceeasi luna!)

anul asta am descoperit un alt fel de a marca evenimentul, mi-a venit ideea intamplator
('fumasem' toate locurile de joaca)

am invitat la un spectacol prietenii
in pauza am organizat in foaier un mic picnic surpriza pt pici
am www.meseriademama.blogspot.ro/2012/01/party-in-feerie-de-muzica-si-dans.html" target="_blank">povestit la mom repsectiv
(ft avantajos si dpdv financiar... lucru deloc de neglijat / te usuca astia pe la locurile de joaca)


Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


Melodia...unei veri tarzii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput