PINGUINII delibereaza - capitol interimar(2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Bine v-am gasit dragelor pinguinelor!

Am ajuns acasa de vreo ora.
Obositi si cu sufletele pline de maretia naturii.
Am urcat pieptis pe munte, pesteri, izbucuri, ponoare... cate si mai cate.

Abia astept sa reiau paginile din urma sa vad voi ce ati mai facut.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

cand aud de munte, izbucuri, pesteri si ponoare numai la apuseni ma gandesc.

e corect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mai corect nici ca se putea! Aqai
Arieseni et comp. Doamne ce frumos e!

M-am plimbat si cu bicicleta prin cetatea de la Alba Iulia. Din marinimie i-am dat bicicleta de fata fii-mii. Am luat-o pe cea profund grea si masculina a lui Celcesforaie ca sa cad rapusa sub zidurile cetatii. O nimica toata! Abia de azi imi pot misca fara durere bratul drept.

Am vizitat pestera Coiba Mare. Pinguinelor, am fost numai noi intr-un intuneric si frig total. (Eh, bine, angajasem si un ghid).

La pestera Vartop a trebuit sa semnam o declaratie pe proprie raspundere cum ca nu suntem claustrofobi. O delectare de 40 minute, mers de-a aplecatelea printre stalact. si stalagm. unite. Spre surprinderea mea Celcesforaie a reusit sa se strecoare. Deja ma vedeam cu toporul sculptandu-le sa-mi destzepenesc consortul.

Numai atat spun asta seara: Izbucul Tauz - unde apa este turcoaz, smarald, o oglinda perfecta a stancilor ce o inconjoara.
Aici ne-am simtit efemeri.

Parca ne iubim mai mult acum.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ce frumos!

Noi plecam maine dar mai usurel asa, mergem cu telecabina la babele si vrem sa urcam la cruce. Daca nu e vreme buna ne intoarcem si urcam la urlatoarea.
Poimaine mergem la parc aventura in brasov, iar sambata la nunta la pitesti. Si cu asta incheiem apoteotic vacanta noastra. Incepem antrenamentele de culcare la ora fixa in vederea inceperii scolii si cam atat.

Aquai, si mie imi place sa fac sport dimineata. Ma simt bine tot restul zilei. Si ca veni vorba va las ca ma asteapta Tony!

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

'neata! la mine, anyway :)

vivi, arieseni a fost cred ultimul concediu petrecut in tara (ca vizitele prin tara inainte de plecare nu se bifeaza la concedii)

nu o sa uit toata viata cum am mers in ponoare cu copiii, acum 2 ani buni; piticii aveau 3 si 4 ani jumate. Mi-a urcat dl mai marisor din caldari cu viteza fulgerului ca venea furtuna. a fost asa un moment de comedie: era plina caldarea de lume, au aparut norii si toata lumea s-a evaporat, am ramas numai noi in urma. pe cel mic l-a urcat dl tata in spate, cu cel mare am mers eu: l-am asezat in 4 picoare, pe langa lanturi, l-am decretat gandac si i-am spus sa urce, cu mine in spate sa nu alenece la vale. s-a descurcat glorios! de atunci amandoi au ramas cu "bug skills" ori de cate ori sunt pe munte si urca :)

Edit: androix, grozav parc aventura! nu-l lasa pe tony sa te astepte prea mult :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

frumoase cuvinte, frumoase locuri, frumoase vacante

bravissimo pinguinelor!!!

am bifat film la movieplex anul asta
To Rome with love!

Am ras de am facut febra musculara la abdomen, fara sa-l imprumut pe Tony
multumesc cinefilei din zona care a facut aici recomandarea

un adevarat maraton dinamic de povesti de viata (care mai de care mai spumoasa si mai rupta din realitatea fiecarei zile) plasat in fermecatoarea si romantica Roma

masti si oameni, in spatele lor, zbateri, neimpliniri, sperante, vise...



de mare exceptie jocul lui Woody Allen ...iar ideea cu talentul tenorului... geniala!
inteleg ca in realitate e cel mai bun tenor al Italiei de la mom actual




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


Melodia...unei veri tarzii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ah ! Cinefila, trebuie sa fi fost eu ca si eu am vazut filmul asta si mi-a placut mult . Nu i-am facut si eu un review filmului asta, sau doar am avut in plan ?

N-am citit ce ati scris in urma ...vroiam sa va spun ca sunt inapoi in mizeria mea cotidiana ... am plecat cu sufletul greu din Romania, ca de fiecare data. Eu nu inteleg cum le pot putzi unora tot ce vad in Romania ca mie pana si transpiratia din trenul spre Moldova imi parea ca mirosea a "acasa" ...
Stiu, unii ma invidiaza pe mine ca cica traiesc intr-un loc mai bun si eu va invidiez pe toti ca sunteti impreuna in locul din care ma trag.

Am treaba multa la serviciu, abea mai pot respira - vorba vine, de fapt respir, pe fusul orarului romanesc, pe o nara, si aia infundata. De doua zile ajung acasa la 22:30 si o nimeresc pentru ca ma duce GPS-ul. Dar nu am voie sa fac tantrum pentru ca stiam ca asa va fi.

Sunt atat de anesteziata ca ii inteleg pe aia care se apuca de droguri ca sa capete energie. Diferenta dintre mine si ei este ca energia lor se consuma prin baruri noaptea, a mea, a ramas in Romania, impreuna cu vacanta, cu prietenii, cu colegii mei de liceu si cu tot ce am lasat acolo. Intr-un efort de optimism imi spun ca o sa treaca toate - si treaba la serviciu, si jet lag-ul si dorul meu de acasa ... va rog sa remarcati cuvantul "efort", il fac si sil simt in toate incheieturile.

Valizele sunt inca nedesfacute, mancam din ce a cumparat barbata-meu de la supermarket fara lista facuta de mine (adica numai tampenii) si azi Alex s-a dus la scoala cu un tricou pana la buric de mic ... altul curat nu am mai gasit in sertar. Am doua solutii - ori vine frigul ca sa trec la sertarul de iarna care este intact, ori ma apuc sa caut in basement printre hainele mici pe care vroiam sa le dau la biserica.

Gata, va pupez ... revin cand imi revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Good to have you back!

iote vezi, de aia nu ma duc io acasa ca mi-e frica ca o sa ma simt ca tine :)

asa.... in alta ordine de idei sunt pulbere, de cand a inceput scoala alerg iara in toate partile + cei 10 km de bicileala zilnica. si cateva nopti de somn mai putin m-au adus in seara asta in situatia minunata de a-i fura dl sot ultima bere din frigider, asa ca sunt vraiste. nu e 8.30 si mor de somn in picioare... :D

eu nu fac recomandari frumose ca dna cinefila (da buflea, despre tine era vorba ), da iote ce am vazut aseara. a fost... disturbing

http://www.imdb.com/title/tt1692486/

un fel de who's afraid of virginia wolf, dar mai modern si legat de realitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

eu nu fac recomandari frumose ca dna cinefila (da buflea, despre tine era vorba ), da iote ce am vazut aseara. a fost... disturbing

http://www.imdb.com/title/tt1692486/

un fel de who's afraid of virginia wolf, dar mai modern si legat de realitate


Si mie mi-a placut, mai ales cu vibe-ul lui de piesa de teatru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Io am reusit sa si despachetez, sa si spal (sac!)
Nu. Nu am si calcat. Astept sa vina marti. Femeia. Ca doar ma doare mana.
De fapt am spus o mare gogonata. EL s-a ocupat de spalaturi si intinsuri. Eu de mancare. Am hotarat sa mancam peste. Si cum pestele impute am cumparat de-a gata. Saramura, prajit, icre, chiftelute. Ciorba am facut-o eu ca doar am aruncat capatana in bors.

La noi scoala incepe pe 17.
Saptamana viitoare trebuie sa merg la cumparaturi de toale pentru liceeanca. Si sa-i fac si uniforma. Nu stiu cum arata, insa am numarul de telefon al croitorului.

Acum o luna am descoperit ca odrasla a inceput sa poarte acelasi numar ca mine. La picior. Ieri am descoperit ca in ultima luna a luat 2 cm in inaltime.
M-a depasit cu 3 mm. Are 1,72. La 14 ani!
Trebuie sa-i fac ceva sa se opreasca. Dar ce?

O sa ma gandesc la asta maine, la Tara.





--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput