PINGUINII delibereaza - capitol interimar(2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

un copil poate sa verse... nu neaparat de la indopat
cel mai probabil e o chestiune emotionala

un copil poate negocia in multe feluri ramanerea lui acolo...unde e un mediu nou si ostil (pana la adaptare marea majoritate a copiilor asa percep primele zile de gradi, scoala)
prin voma, prin diverse minciunele ...ca nu a primit apa, mancare, ca i-a fost foame de a lesina, ca nu ii place de doamna, ca sunt copiii rai...incearca sa-si convinga parintii ca locul lui e acasa, langa buni, mami, etc

toate aceste negocieri tb tratate cu masura, nu ignorate!
tb urmarita perioada adaptarii

picul meu de ex in primele zile imi spunea ca tb sa raman sa dorm cu el...caci a vazut el ca mai sunt si alte mamici care stau cu copiii (gogonata!)

in prima zi ca nu i-a dat apa,
a treia zi...ca vrea cu Teo
acum s-a resemnat..si ma mai intreaba daca ma duc sa il iau
dragii de ei sunt niste pui mici



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

uau Viv
te-a ajuns competitia

deci e tot o forma de negociere... mai elaborata

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Am uitat sa va povestesc ziua de duminica.
Am fost invitata la o aniversare.
Sambata m-am manichiurat, coafat, pedichiurat etc.

Duminica m-am sculat batuta, cu durere de cap si ameteala. Cu senzatia ca am mintea naclaita. Vorba fii-mii - daca iti dau creierul la o parte dau de petrol.
Imi zisei eu: tu-i mama ma-sii! de ce mie? de ce azi? Nu se putea de luni?

Taras-grapis am inceput sa ma imbrac cand m-a pocnit revelatia. Am simtit nevoia sa ma razbun pe mine si sa-mi fac ceva iesit din comun.

Am inceput cu ochii. De la coltul ochiului pana la jumatate gri-argintiu. De la jumatate incolo verde metalizat cu o coada pa masura intinsa pana la spranceana. Strat gros.
Sub ochi gri-argintiu. Mascara cat curpinde ca abia imi puteam tine ochii deschisi. Eye-liner strat pe masura.

Apoi am trecut la buze: cea de sus ciclam ud, glossy, cea de jos portocaliu glossy.
Am asortat un obraz cu o buza si celalalt cu cealalta buza.

A venit randul unghiilor. Am combinat deja existentul rosu cu verdele stralucitor al bluzei astfel: una rosie, una verde.

Mi-am atarnat niste chestii rosii la gat si prin urechi. Rosul ala nu se potrivea deloc cu verdele.

Am vrut sa-mi iau si un pantof verde + unul negru da nu se potriveau la toc.

Si aici din lipsa de imaginatie m-am oprit, nu ianinte de a-mi da cu o tona de parfum

Ha! Credeti ca a avut efectul scontat?
Nici vorba!

Io-te aici efect:
"Esti superba!"
"Niciodata nu te-am vazut atat de frumos aranjata"
"In sfarsit esti si tu fardata ca lumea!"
"Minunata, minunata"

Cred ca aia nu aveau ochii cu ei.

Mie sa-mi spuna asa ceva? Mie, care nu ies nici pana la ghena nefardata? Mie, care atunci cand nu sunt fardata port ochelari, pe intuneric, pe ploaie, pe zloata?


Ideea mea de masochism, de autopersiflare, dorinta mea de a-i oripila pe toti s-a dus ca soarele catre apus.

Dar nu-i nimic mai e si maine o zi!


Edit: nu am sa va povestesc ce a zis fii-mea. E copilul meu si-l iubesc.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

nu ne povesti ce-a zis donsoara, dar pune-o poza, ca daca trebe te persiflam noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Viv, - si eu vreau poza ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Bre, nu m-a dus capu' sa fac poze.




--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

oh nuuuuu
nu ai pozaaaaa??
pai nu ma duce imaginatia la cum ai povestit tu acolo ca te-ai ornat

noi bisam....cu imortalizarea mom!


Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Fetelor, o s-o fac si pe asta ... Sambata ma fac vanzatoare, la naiba .

Astia din echipa asta de fotbal a lui fiu-meu s-au hotarat sa stranga bani ca sa inscrie copiii la nu stiu ce alt turneu de soccer ...si cum fundraising-ul este ceva foarte natural in tara asta, ce credeti ca au hotarat : sambata, cand pe terenul de fotbal al orasului se organizeaza nu stiu cate meciuri, sa organizeze un chiosc cu dulciuri, sucuri si cafele ... pe care sa le cumparam noi parintii, sa le vindem acolo cu mai mult banuiesc si banii care se strang, se duc la fondul echipei. Minunat, gogosi la coltzul terenului de fotbal nu vandusem niciodata ... Asa ca sambata, intre 9:30-10:30 A.M. ma prezint cu shortzul agatat de gat, la taraba ...
Tot ce imi doresc este sa ploua si sa scap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Hi hi...voi cu spanxul vostru...uite ca mi-am luat o treaba modelatoare body si pana deasupra genunchiului.....nu ma intrebati cum se cheama ca nu stiu,eticheta a rupt-o Eva...si acu` sunt echipata.....bey frate..are si deschizatura stiti voi unde ca altfel plangi,dar ce diferenta....fix un numar juma.....nu glumesc......

Pe centimetru.....masurat cu noaptea in cap....nu mai scriu deocamdata la cat economisim pe zi....ca eu am dat-o rau de tot in bara...telefon Evei si sotului ca a fcaut ca trenul,lenjerie modelatoare pentru subsemnata .......ce mai mi-e rusine.

acus scol Cupilu` sa reluam plansul zilnic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Fetelor, o s-o fac si pe asta ... Sambata ma fac vanzatoare, la naiba .

Astia din echipa asta de fotbal a lui fiu-meu s-au hotarat sa stranga bani ca sa inscrie copiii la nu stiu ce alt turneu de soccer ...si cum fundraising-ul este ceva foarte natural in tara asta, ce credeti ca au hotarat : sambata, cand pe terenul de fotbal al orasului se organizeaza nu stiu cate meciuri, sa organizeze un chiosc cu dulciuri, sucuri si cafele ... pe care sa le cumparam noi parintii, sa le vindem acolo cu mai mult banuiesc si banii care se strang, se duc la fondul echipei. Minunat, gogosi la coltzul terenului de fotbal nu vandusem niciodata ... Asa ca sambata, intre 9:30-10:30 A.M. ma prezint cu shortzul agatat de gat, la taraba ...
Tot ce imi doresc este sa ploua si sa scap


Bufleo...poza....

Mergi la inceput