Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *443*

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Ina, ma bucur ca ti-a priit vacanta.

Cat despre temerea ta si, cumva, invinovatirea cred ca mai sunt cele care au "dependizat"copilul de mama. Si care acum la "despartire" isi fac mai multe probleme decat copilul. Eu asociez acest prag cu cel al intarcarii.
Desi stiam multe povesti despre intarcarea copilului (traume, plansete, etc) eu am fost cea care a suferit psihic la intarcarea lui Rares. Cand intr-o seara s-a intors pe o parte si nu a mai vrut sa suga. Desi am tot incercat...m-am simtit inutila, abandonata, atunci.

Cred ca si cu gradinita si ce face copilul o data ce se inchide usa clasei, e la fel. Totul e in mintea noastra. Eu zic ca ei se simt bine intre copii. Cei drept noi vrem sa monitorizam daca e bine ce face intre copii, sa intervenim imediat in caz de mare urgenta.

Si eu am niste filme in cap dar vreau sa trec peste ele. Ma rog sa fie altfel decat gandesc eu. Si va fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

*de ieri, am mai putin timp ca si cind era Ian acasa pentru ca -pentru a nu ma mai gindi- m-am facut gospodina: gatesc, spal, calc, aranjez si pun la loc.

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis



Vezi treaba ca nu ai sa faci asta in fiecare zi...ca doar nu ai 365 de camere. Sau mai stii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Kea, imi pare rau pt bebe mic caruia i se inchid usile in nas dar sigur e o etapa a Keutului care va trece si te vei bucura privindu-i cum se joaca impreuna


Inapreda, ca de obicei cand citesc postarile tale, ai reusit sa ma transpui in poveste si sa transmiti emotiile si trairile tale



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Ina Eu imi amintesc de un vecin care isi ducea dimineata copilul la gradi in timp ce ala mic plangea si striga " unde ma duci, nu vezi ca-i noapte?". Cam asa mi-l inchipui si pe Ian. Ce o fi fost in sufletelul lui!

Eu sunt singura care nu-i prea emotionata ca-si duce copilul la gradi? Mi s-o trage de la faptul ca-s doi? Sau ca-mi manca urechile asta micu acasa? Ca se vede clar ca se plicti si simte nevoie sa fie intre copii. Sau poate pt ca inca nu l-am lasat singur acolo?

Novus, pe tine ce sentimente te incearca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

buna dragelor,

nu am apucat sa recuperez, dar incerc cat-de-cat sa reintru in normal

pisikule- o ploaie de pupicuri pentru tine
tin pumnii stransi sa ai putere multa sa depasesti cat mai repede acest moment, sa reintre toate pe un fagas, sa nu ai timp de ganduri si alte alea

kea- tare rau imi pare de trantitul usii in nas; eu una asociez asta cu operatiunea gradinita; sunt multe transformari in perioada asta de debut - la noi au durat cam 1 luna pana au reintrat toate in normal, sper ca la voi sa mearga lucrurile mai repede; va pup din tot sufletul

inapreda - sincer iti spun ca eu pozele cu chipuri le prefer, nu cele cu peisaje asa ca de-abia astept sa va vad ca mirosul de vacanta fericita l-am simtit deja

eu am iarasi o perioada tare incarcata si tare mi-e ca e deabia inceputul, greul de-acum urmeaza (ca si criza, de-altfel)

si ca sa vedeti ca tot le-am rezolvat pe toate, preocuparea mea acum e : cum gatesc semintele de mei? (mancare nu dulciuri)
mi s-a pus mie pata sa mancam asa ceva si nu prea stiu care-i abordarea potrivita ca sa am oaresce succesuri

de cafea nu mai zic nimic ca trebuie sa mai si dormim la noapte , daa?

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Inapreda, ma bucur ca acomodarea merge bine , sunt convinsa ca pana la sf saptamanii o sa fie lucrurile asezate deja

Subscriu

Citat:
citat din mesajul lui novus
Cu analizele sunt de acord cu tine, macar un minim ar fi necesar la intrarea in colectivitate

Asa ar fi corect,"normal" cum la fel de normal e :
-daca ii ies "niscavai paraziti" sa stea acasa nu in colectivitate si acolo sa fie aduse analizele care-s ok..poate in cateva luni
-daca copilul e bolnav sa nu fie adus la gradi...cu siropele sau fara.Am inceput sa devin "imuna" la tusea si nasurile curgatoare ce le-am vazut an de an...si cand vorbeam cu educatoarea raspunsul era "ce sa fac daca parintii is incostienti si-i aduc?!"
Imi amintesc de o fetita ce avea 3 ani si jumatate a fost trimisa la gradi cu febra si tuse de i se auzeau plamanii fara se ai stetoscop...dupa a stat in spital ...

Kea te imbratisez cu drag.Te incurajez ..putin....vor creste
...si revin la realitate...si se vor necaji mai mult..si va nascoci si BB ceva si in loc sa te supere unul o vor face altenativ...Dar e minunat cand se coalizeaza in lucrurile bune.
Nu stiu daca tu ai frati dar eu imi amintesc de copilarie mea cand astfel de momente s-au terminat in liceu.
Si lui Bogdi ii place sa o necajeasca ,sa o impinga dar se vede ca a crescut si huna...un nu poate sa-l "doboare " cere ajutor...
In schimb sunt si momente frumoase...azi Bogdi ii citea si-i explica intr-o carticica de gradi.

Ina faine locuri si descrieri

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Kea noi nu am inceput inca gradinareala, Ada pana acum pare incantata, o sa vad in 17 sept daca e asa, o sa imi iau liber in ziua aceea sa ne rasfatam ca fetele dupa prima zi de gradinita, vreau sa mergem la Aqualand, o sa mai vorbesc cu niste mamici sa vedem daca putem strange o gasca de pici din grupa lor si sa-i ducem ,mai ales ca noi ne stim deja

Ce sa zic, am emotii clar si eu prin prisma trairilor Adei care e ff incantata ca merge cu Andi prietenul ei, sper sa nu o abandoneze cand ajung acolo, asta sigur ar afecta-o , pe de alta parte vad ca e tare incantata acum sa se joace cu copii chiar daca nu-i cunoaste asa ca ma bazez pe capacitatea ei de socializare, sper sa ma mosteneasca macar putin

Pe de o parte abia astept, pe de alta parte, e asa bine acum , sunt linistita ca e cu mama care o ingrijeste si se ocupa de ea cum nu se poate mai bine plus ca o iubeste ca pe ochii din cap

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Ah, novus, daca cunoaste macar un copil bine, n-ai de ce sa-ti faci grij!
Dodo, stiu, am o sora si daca tin bine minte, pana prin liceu tot am avut ceva de impartit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Salutare!

Eu cu adaptarea la gradinita n-am stresuri, la noi a mers bine de la inceput, de-asta nici nu stiu ce sfaturi as putea da. Andrei va fi si el in grupa mijlocie.

Grijile mele legate de gradinita vin din alta directie: de vreo luna si jumatate Andrei a devenit foarte posesiv si egoist - totul e "al meu", nu vrea sa dea nimic niciunui copil etc. Simtul asta excesiv al proprietatii il impinge mai nou si la agresivitate. A venit un baietel la noi (cu care pana acum se impaca perfect) si l-a tras de par, l-a imbrancit, incat nici nu mai stiam ce sa-i fac. Degeaba ii explicam ca nu-i ia nimeni pentru totdeauna jucariile, ca nu-i frumos sa se miorlaie sau sa fie agresiv pentru a obtine ceva, ca mari progrese nu facem. Am ajuns intr-un punct in care nu prea stiu cum sa mai abordez problema. Am vorbit si cu educatoarea lui, care m-a asigurat ca, dupa o saptamana-doua de gradinita lucrurile vor reveni la normal, dar tot sunt trista ca a ajuns sa se comporte asa si am ajuns la concluzia ca nici noi nu reusim sa gasim cele mai bune modalitati de a-l face sa inteleaga unde greseste.

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

gata am rezultatele

-inaltimea hunei 93cm
-"tonaj"13,5kg



~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput