Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *443*

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus


Inapredaaaaaa !!!! la raport te rog !!!



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/





Ia uita-te la ora si minutul postarii, ce sincronizare intre noi, asta e deja telepatie!! Sper sa functioneze si la cuscra si sa ne auda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Ilinco sper sa se auda telepatia pana la Bistrita


Silvi, am uitat sa spun ca am admirat-o si eu pe Crina, ce inalta e !! e o frumusica iar cu parul chiar cred ca nu ai de ce sa te stresezi, nici Ada nu are par de codite




Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

GRADINITA

-Floric, Ian a inceput ieri gradinita pentru ca e la una privata, deschisa...non-stop

-Analize: in cazul nostru, nu s-au cerut; eu i-am facut lui Ian un set complet de analize, inainte de concediu; putin, mi-e ciuda ca nu se cer macar un minim de analize (exudat + paraziti) pentru a evita macar intr-o mica masura bolile...molipicioase; de paraziti mi-e frica; de fapt, de tratamentul de antiparazitare care e unul toxic; in plus, daca ia paraziti de la gradi', il pot deparazita de 1 milon de ori ca, o data intors la gradi' incepe lantul slabiciunilor...

-Imunitate: eu stiu ca cel mai bine e sa...nu-i dai nimic Prin urmare, il las pe el si pe imunitatea lui sa se descurce singuri De fapt, ca sa fie in forma artistica maxima(de rasfat, cum ar zice chibitii) ii dau multe fructe si legume proaspete, il tin mult afara si il rasfat Da, il rasfat cu iubire si si cu vorbe de alint; nu ratez nici o ocazie sa-i spun ca e cel mai grozav copil din lume, ii fac "toate poftele", ica il duc in brate cind o cere etc.

-Prima zi: peste asteptari, as zice. Nu a vrut sa mearga din start. Pe masina i-am mai explicat o data ce inseamna si l-am asigurat a o sa-i placa foarte mult peste citeva zile; raspuns: nu nut (mult) mama, pusin (putin) M-am bucurat si cu "marul mai mic decit nimic", intr-o prima faza. I-am spus exact care sint etapele zilei si ca eu il voi lua primul, imediat ce se trezeste si maninca gustarea. Asa am si facut. Mi-a spus ca i-a placut, ca merge si miine, ca a mincat toata prajitura, ca a facut gimnastica si a colorat si ca "tanti aia" a strigat la el. Era vorba de educatoarea care ii supravegheaza dupa masa. L-am intrebat de ce a strigat la el? Ce i-a spus? Raspuns:
-Ian, stai in pat!
Il si vedeam acasa la somnul de prinz; Ian nu a ratat pina acum nici un somn la prinz dar numai eu stiu de cita imaginatie am avut nevoie pentru aceasta performanta.
Apoi, mi-a spus ca nu s-a saturat (lucru noral, pentru ca la prinz nu a mincat nimic) si sa mergem sa mai manince o prajitura. Si-a carat singur si vesel ghiozdanelul lui cu roti; parea vesel si am stat afara pina a 9.

-Ziua nr. 2. Jale mare. A inceput inca de acasa ca el nu vrea la gradi. Nu a vrut sa se spele. A mincat pasta de dinti si atit. Cred ca era felul lui de a protesta. Pe masina, mi-a repetetat non-stop ca el nu vrea la gradinita. A facut Jambo o ruta ocolitoare dar, o data ajunsi in fata gadinitei...pot sa spun ca s-a dezlantuit. Urla in gura mare. Nu l-am putut desclesta de pe mine. Striga lucruri de genul:
-Tata, nu ma lasa aici!
-Mama, ai grija de mine ca tanti asta vrea sa ma ia!

In fine, cretinoida cum sint, m-am cintat si eu ca o bocitoare, simtindu-ma cea mai rea mama din lume. M-a sunat ulterior directoarea ca sa ma asigure ca totul este ok, ca e linistit, nu mai cauta -ca anul trecut- compania unui adult, sta la masa si pe scaunel ca si ceilalti copii, participa la activitati. M-a asigurat ca sintem pe drumul cel bun. A, ieri a dormit la prinz. Si este in grupa mijlocie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Telepatia ca telepatia dar promptitudinea Inei e de nota 10.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Ina, , hai ca sunteti tari, mari si cei mai descurcareti. Bine ca te-a asigurat directoarea ca sunteti pe drumulc el bun.

Ce mi-e ciuda ca in gradi din Braila Nu se poarta telefoanele intre educatoare si parinte. Indiferent de situatie. Bine, cred ca daca s-ar ajunge la spital te-ar anunta.

Hai, ca trece.

Cum ai facut de ti l-a primit la grupa mijlocie? Si asta e un of al meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Zvon: deschiderea anului scolar sa fie pe 15 septembrie.

Acest zvon circula dar in varianta
15 deschiderea anului scolar
17 intrat direct in clase.
Azi directoarea de la gradi nu stia sigur ce si cum ,cumnata de la sc Ion Creanga(nr 7 Br) nu stia nik sigur dar ambele stiu de acest zvon si mi l-au zis ca si posibilitate.


~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Inapreda, ma bucur ca acomodarea merge bine , sunt convinsa ca pana la sf saptamanii o sa fie lucrurile asezate deja

Cu analizele sunt de acord cu tine, macar un minim ar fi necesar la intrarea in colectivitate

Asteptam relatarile din concediu acum ,sper sa raspunzi la fel de prompt + multe pozeeee



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Pisik, cred ca mai greu e pana accepti situatia. Pana la urma nu s-a intamplat nimic rau,nu? Aveai deja conturat planul B, doar ca nu stiai care-i momentul.

Am fost la gradi. A trebuit sa stau mereu in raza vizuala. Dupa un timp, una din educatoare a zis sa-i spun ca stau pe bancuta la usa, ca sa marim un pic distanta. A acceptat, dar m-a verificat periodic. La inceput au mers intr-o sala goala, unde au stat in cerc si au cantat. Apoi au mers la spalat pe maini, de acolo inapoi in clasa unde si-au luat de pe o masuta o farfurie si o cescuta, si-au scos pachetelele si au mancat. laptele, laptele cu cacao, ceaiul si apa le primesc de la gradi. Parinti cumpara prin rotatie ceva fructe si legume pe care ele le spala, le taie bucatele mici si le aseaza pe o tava care e mereu la indemana copiilor. Isi manca al meu painea cu unt, de zici ca l-am tinut 3 zile flamand. Apoi isi pun farfuriile si cestile la loc pe masuta cu rotite si se aseaza iar in cerc sa faca prezenta. De aici inainte, program de voie. De pe la 10 jumate i-au scos in curte. Ora 11 nu ne-a mai prins la gradi.
Azi am zbierat iar ca o apucata la el, dar imi vine sa-l mananc, l-am scuturat la propriu, nu lovit, dar zguduit zdravan. De vreo 3 zile tot vrea sa-i inchida la bebe usa in nas, il asteapta pana se apropie si atunci da sa inchida usa. Azi a prins momentul cand m-a intrebat soacra-mea nu stiu ce si m-am intors. Am crezut ca i-a rupt degetele. Deja se invinetisera. Asa m-am speriat! Am zbierat si pe soacra-mea, nu m-am mai controlat.
Am pus cu soacra-mea niste suporturi care tin usa deschisa, le-am testat, am concluzionat ca nu are putere sa traga de usa a.i. sa-l mai loveasca pe baby si ne-am vazut de treaba. Dupa nici 5 minute ma uit ce face de e liniste: scosese suporturile si se juca cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

VACANTA

Italia este my neverending love. Sint alt om acolo. Si nu pentru ca sint in concediu. M-am simtit excelent (ne-am simtit, mai corect), in ciuda faptului, ca prin Gilau ni s-a stricat masina. Nu mai mergea decit cu maxim 70 la ora si scotea fum. Ne-am intrs la Cluj la service; s-a dus turbo (habar n-am ce-i ala/aia, stiu doar ca a costat mult inlocuirea lui ). Am lasat masina acolo eu tata si Ian ne-am dus in...Mall la centrul de joaca) si Jambo s-a intors la Bistrita dupa masina lu' tac' su (pe care am reusit sa o busim intr-o parcare in Italia )

Nu prea am ce sa va pove' mare lucru; totul a fost pe gustul si intru placerea mea, in ciuda unor mici...imperfectiuni. Cel mai fain lucru mi s-a parut fericirea lui Ian. Continua. Rinjeam intruna cu Jambo, numai uitindu-ne la el. Motiv pentru care intr-o noapte m-a apucat jalea la gindul ca toate astea se vor sfirsi o data ajunsi acasa. O data cu inceperea gradinitei se termina si 3 ani si 5 luni in care am fost, practic, nedespartiti. Mi-e ciuda intr-un fel ca l-am facut dependent de mine. Mi-e ciuda ca el stie ca pe mine se poate baza, ca eu il linistesc cind plinge; nu stiu ce-o fi fost in sufletelul lui cind mi-a spus "mama, ai grija de mine ca tanti asta vrea sa ma ia". Oricum, ca sa inchid acest subiect, vreau sa va spun ca stiu sigur ca faptul ca l-am mai tinut un an acasa a fost cea mai buna decizie pe care o puteam lua.

Novus, stiu ca intentionati sa mergeti la anul in Italia. Recomand cu / caldura Lignano; sint foarte multe familii cu copii, nisipul este extrem de fin, intrarea in apa foarte lina, au multe parcuri de distractii.

In fiecare an imi spun: la anul mergem altundeva (Franta sau Spania) dar, in fiecare an ma razgindesc

Pe linga plaja, baie, papa bun si prosecco excelent , am vizitat si imprejurimile + cel mai mare shopping center din regiune (la Udine)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

O sa pun si poze, cum prind un moment liber* dar, ca de obicei, pozele mele nu sint mare lucru pentru ca ne pozam ca la tara: scoatem aparatu, ne hlizim si gata poza! Pe bune, nu sintem nici unul pozar pasionat si, de obcei, cind i se pare lu' tata ceva interesant, spune "hai sa facem poze" Si ne tragem in chip si cu aparatul nostru si cu al lui .

*de ieri, am mai putin timp ca si cind era Ian acasa pentru ca -pentru a nu ma mai gindi- m-am facut gospodina: gatesc, spal, calc, aranjez si pun la loc.

Mergi la inceput