Piersicute de iulie-august 2012 (58)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!Multumesc de cafea.Eu beau cafea normala,ca daca nu,sunt ca o rata beata toata ziua.
Si eu beau cate-un pahar de bere din cand in cand,dar nu am observat sa fi modificat cantitatea de laptic.
Nu pomeniti de scremut,ca Emma cred ca e fruntasa ,se screme de zici ca face bomba atomica...cu orele...apoi face un partz "umed",haha,si gata.
Pentru eritem si eu am incercat s-o dau cu toate alifiile posibile,si doar cu bephantene ii merge bine.Are pielicica perfecta .
De azi si eu incerc sa ma limitez si cu fructele,sa vedem daca e vreo diferenta,ca asa o sa innebunesc.
Iar plange...pana o iau in brate,smecherie mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise


Rocsy, din pacate nu am cum sa aplic metoda ta, doar sa il las sa planga, ceea ce nu pot. Nu-mi ramane decat sa sper ca e o faza trecatoare.


**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!


Aia nu a fost metoda ... a fost disperare, dupa 3 luni in care ma trezeam din ora in ora am cedat si pur si simplu am refuzat sa o mai iau in brate ; da , noroc ca era sotul si soacra acasa ca pe cuvant, cred ca eram in stare sa o las sa planga pana adormea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kimmy


Nu pomeniti de scremut,ca Emma cred ca e fruntasa ,se screme de zici ca face bomba atomica...cu orele...apoi face un partz "umed",haha,si gata.


si la noi la fel ; si concertul maxim incepe pe la 5-6 dim
si dc am si o noapte din aia in care intre supturile lui se scoala si frate su pt apa/pipi etc dimineata imi vine sa pt ca eu in timpul zilei nu dorm

bumbita eu mananc de toate... nu cred in teoria cu avutul efectului mancarii mamei la bb; de ex alaltaieri am fost la restaurant si am cerut un capucino
am simtit ca e cam tare dar pt ca era bun si eram cu ochii dupa ala mare si cu cel mic la san l-am baut; nu am putut sa adorm pana la 2 noaptea, in shimb victor a dormit mai bine ca alte dati, adica cu treziri la 3 ore fata de 1.5-2 cum are de obicei

daconst poate depinde de copil da eu nu am auzit de teoria cu fructele care au samburi; eu mananc multeeee fructe zilnic sa previn constipatia , inclusiv fructe... nu am vazut efecte la bb...

ali si vicgtor regurgiteaza aproape la fiecare masa; parca mai putin totusi de cateva zile

balanta ca sa vina laptele garla doar cu simulare de pompa tr sa "consumi" ff multe stimulente si pompa sa o bagi in speta noaptea, sau dmineata

fleur sper sa se remedieze programul lui Eric; dc te consoleaza pustiul meu cel mare se trezea intre 5 si 17 ori pe noapte si prima noapte dormita cap coada a fost pe la 2 ani si ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Fleur, Laura, imi pare rau de noptile nedormite. Zic si eu daca va consoleaza cu ceva, fetita cea mare s-a luptat mult cu colicii si apoi cu dintii (la 4 luni i-a aparut primul dintzoc)...daca nu era una era cealalta. Cert e ca ne luau si cate 2 ore si ceva s-o adormim (fie seara sau zi) si se trezea apoi de n-spe ori urland. Si vorbesc aici de o perioada de luni de zile, ca eram deja exasperati. Iar pe la 1an si 8 luni sau chiar mai tarziu nu mai tin minte exact, a renuntat la masa de la 2-3 noaptea si am inceput si noi sa dormim ca oamenii.

Porumbita, eu am zis macar prima luna sa tin asa un fel de regim la mancare, cu toate ca mi-e incredibil de greu sa ma abtin de la fructe in special. Dar de data asta chiar am observat ca o durea burtica de la fructele mele crude. Cafea beau cu mult lapte, beau si fara cofeina si mai trag si cate o cola rece din cand in cand.

Mai vroiam sa zic ca noua ne-a recomandat pediatra cate 10 picaturi de espumisan inainte de fiecare masa si daca va fi cazul mai marim doza la 15 picaturi. Intreba cineva la un moment dat.
Si ca la noi functioneaza masajul pe burtica, in sensul acelor de ceasornic, pt eliminarea gazelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Neata
Azi am facut piftie de curcan, preferata copiilor, plus niste cump, sunt franta

Si eu mananc orice, iau galafor 2/zi, plus ceai.

I. Bubulina doarme toata noaptea, se scoala doar la papa si adoarme la loc.Nu aprind lumina nici cand o mai schimb ocazional, daca e musai, altfel nu o schimb deloc, nu vb cu ea, nu o privesc in ochi ca sa stie mesajul
Aseara e a doua noapte de cand s-a nascut cand a stat treaza se la 1 la 2,30 .
Asta pt ca a adormit la 19 , eu cu baietii pe la 20,30 .S-a trezit la 23.30 sa pape , a adormit la loc.
Stiam ca asa o sa se intample, asta e, nu -i robotel i-ar eu am fost obosita, nu i-am facut nici baita.
Dimineata o spal zilnic si o las dupa in fundul gol

Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bumbitza

Fleur, Laura, imi pare rau de noptile nedormite. Zic si eu daca va consoleaza cu ceva, fetita cea mare s-a luptat mult cu colicii si apoi cu dintii (la 4 luni i-a aparut primul dintzoc)...daca nu era una era cealalta. Cert e ca ne luau si cate 2 ore si ceva s-o adormim (fie seara sau zi) si se trezea apoi de n-spe ori urland. Si vorbesc aici de o perioada de luni de zile, ca eram deja exasperati. Iar pe la 1an si 8 luni sau chiar mai tarziu nu mai tin minte exact, a renuntat la masa de la 2-3 noaptea si am inceput si noi sa dormim ca oamenii.


mami de bumbita (31.03.2010) si de piersicuta (20.08.2012)




Vai de mine , eu nu rezist in ritmul asta ... o iau razna , nu este chiar atat de tragic cum povestesti tu , mai avem si noi cate o noapte mai rea , eu tot sper sa ne indreptam spre bine ca noi la sf lunii plecam in concediu .... deci adio colici la 3 luni

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Am facut vaccinul ( o sg intepatura), Doamne ajuta!

Ce va invidiez ca aveti laptic suficient...nu umblati cu biberoane si sterilizatoare, in plus eu alaptez si cu protectii de mamelOn.

Laura, unde plecati in concediu? Ce misto de voi. Eu nu ma risc pana nu-i trec colicii.

Mai nou se pare ca are intoleranta la lactoza

Brb

Mami de brotac Patrick Andrei
nascut la 38 sapt, pelviana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrrreea spune:

Fetelor cand citesc ce scrieti voi d bbeii vostri cvu trez noaptea, cred ca sunt norocosasa. Al meu se trezeste de 2 sau 3 ori noaptea, in functie de ora de culcare, cam la 3-4 ore. Si ziua inca mai doarme destul de mult, dica sta treaz cam o ora-doua la fiecare masa. Si eu tot zombi sunt, ca m-am nascut obosita si intotdeauna mi-a placut sa dorm muuuult. Mai are si el momente cand fce fugurele si nu-l mai ia somnul dupa o masa din noapte si tunci il iau in pat, ii tin cu o mana suzeta (ca altfel o scuipa) si mai si dormitez langa el pana adoarme.

De regurgitat al meu regurgiteaza non stop, de la inceput. Nu cred ca a avut vreo masa dupa care sa nu dea afara deloc. Cateodata varsa la mai mult timp dcupa masa, se trezeste din somn sa vomite si adoarme la loc. Dr zice ca daca ia in greutate asa bn nu-i probl si ca se va termina cu asta dupa diversificare. Cam p la 4 luni incepem diversificarea, nu? Stiu mamici care au incepu de l 3 luni...voi cum credeti?

Anticonceptionale mi-a recomandat dr cerazette.

bb meu doarme numai pe burtica, o fi bine? Altfel, se agita, se sperie si doarme mult mai putin.

Ma duc sa [pun poze si sa ma mai uit la cele noi. Pup

aaa si al meu a ineput sa-si faca sila acum de la vitamina C. Adevarul e ca e foarte nasoala la gust, il cred. Mai incerc o zi doua si daca tot nu-i place, cred ca nu-i mai dau...

mami de Andrei-David
cezariana 35 saptamani, 2235 gr, nota 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

diversificarea la 6 luni; cei pe LP pe la 5, des mai nou si pt ei tot 6 luni se recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

carmen ai facut la doc de familie? e infanrix cum a facut dianami?

Mergi la inceput