Piersicute de iulie-august 2012 (58)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Fleur ai dreptate cu proteinele ,azi am facut supa de galuste,si am mancat carne de pui,ca era de la tara si asta imi place cat-decat,si zau ca am avut mai mult lapte!De acuma o sa ma straduiesc mai mult.
Vad ca multe piersicute se smecheresc in ultima vreme.Sa speram ca e o faza trecatoare ca e tare obositor asa.
Si Emma tot pampers premium care foloseste si mi se pare ca trece putin prin el daca cumva nu schimb destul de repede.Se intampla foarte rar,asa ca aspectul asta nu ma deranjeaza.In schimb nu-mi place ca plasa aia se lipeste de fundic cumva.
Plangeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, salutare.Fleur iti trimit o cafea cu lapte sa-ti revii.Da, mai Ali, si al meu face la fel uneori. Isi face sila singur mai si regurgiteaza.Iar, la piept se stramba intruna.La manuta i-am pus o ratarica rosie cu cruciulita lucrata din material.Este marimea lui si mi-a adus-o mama de la manastire.Roxy sa-ti fie de bine shopingareala. Carmen, nu mai spune de mare si vacante...pana la anul visam.Spune-mi simie, al tau plange rau cand face caca?Al meu urla de se face vinat.Balanta ai fost tare cu gemansasii.Ce lene am....Ali, iar am pierdut link-ul de l a subiectul cu slabitul.Poate il mai scrii odata si promit ca-l salvez.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Pampersul vechi cu punga albastra este muuult mai moale si bun, mie astea premium care nu imi plac, plus ca efectiv put a medicamente si hainele se impregneaza
Acum fol marca de la Dm si imi plac mai mult, nu lasa urme.
Supozitorul nu e bun nonstop, este totusi chimic mai bine il reglezi altfel, un ceai, lapte mai diluat, masaj, apa calda dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Kimmy, premium care-ul aici se cheama swaddlers, e aceeasi Marie, cu plasa aia am avut si noi probleme a fost singura data cand a facut eritem cu punctulete rosii, carnita vie nu alta. In fine a trecut cu Penaten (zinc) intre timp am trecut la Baby Dry e mai bun,mai ales noaptea dar tot mai am tone de swaddlers, le mai alternez.
Pt a evita lipirea de fundulet, solutia gasita de mine a fost sa-l dau la fiecare schimbat cu vaseline (petroleum jelly)si nu mai avem nici o probl. Cred ca o poti da si cu orice crema sau lotiune hidratanta, fetele au zis aici de cea cu galbenele, caut de cand s-a nascut si n-am gasit inca la noi.
Voi schimba pana la urma marca, dar deocamdata sa le termin pe astea ca am luat multe sa fie, inclusiv nr. 3 la care vom trece in curand cu grasunelul nostru.

Rocsy, din pacate nu am cum sa aplic metoda ta, doar sa il las sa planga, ceea ce nu pot. Nu-mi ramane decat sa sper ca e o faza trecatoare.

Iesim sa ne plimbam si sa fac si niste plati cu ocazia asta, si sa duc rochiile de la botez la curatat, ca bineinteles ca le-am patat pe amandoua, pe una e meniul , pe alta, cea de la biserica, pe fond alb, am atins-o de ceva pe acolo pe banci ca e patata si ea...ufff.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Fleur - daca nu iti plac scutecele nu le poti returna/schimba?

Noi folosim Pampers clasici la Clara si Libero la Bianca

Si la mine a supt in dupa amiaza asta la fiecare ora, eu nu am nicio problema cu asta, doar sa nu o deranjeze stomacelul daca mananca asa des.. E limpede ca nici nu a dormit ca lumea, se tot trezea dupa 15 minute, mai regurgita..

Balanta - ai fost tare cu incurcatul baietilor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Foarte frumos mesajul de predare a stafetei, Fleur! Felicitari!

Sa-mi treceti si mie care aveti timp si chef datele pentru mandruta mea pe prima pagina: 39s, 3,490grame, 52cm, apgar 10. Multumesc

Nu am retinut cine intreba de plans la titi. Asa am patit si eu cu cea mare o buna bucata de vreme, dupa ce tragea de cateva ori la san plangea tare de tot, se arcuia, se inrosea toata, eu m-am gandit ca lapticul ii amplifica colicii in momentele alea si de aia facea asa. Au trecut episoadele astea dupa o perioada.

mami de bumbita iubita tare (31.03.2010) si 38+ cu piersicuta dulce foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Neata! Dau eu o cafea "diicioasa" (vorba Ilincai mele) in dimineata asta. Vad ca eu am incheiat ziua de ieri si o deschid pe asta :)) cred ca am prea mult timp la dispozitie, sper sa nu se supere galusca si sa-mi dea prea mult de lucru de acum.

Vroiam sa zic ca si noi amavut probleme cu pampersii aia cu plasa, s-a iritat f f tare si am renuntat la ei. Plus ca miroseau naspa a chimicale. Acum folosim Pufies si sunt f multumita de ei. O sa ii schimb si pt cea mare ca ii mai punem inca la somn. Ma duc sa mai citesc din urma pana beau cafeaua.

mami de bumbita iubita tare (31.03.2010) si 38+ cu piersicuta dulce foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

A adormit in sfarsit. De la 8 a stat treaza, a mancat si apoi s-a pus pe plans.

Noi folosim Happy si sunt multumita de ele.

Mai vroiam sa scriu ceva dar am uitat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza. Bumbitza multumim de cafea. Apropos, voi beti cafea normala sau decofeinizata? Eu beau din cand in cand decofeinizata. Stiam ca ciocolata, cofeina, cola, il agita pe bb si ca sunt interzise. Citisem pe undeva si de alune.

Nu stiu cum e cu piersicile si cu nectarinele. Eu am impresia ca in zilele in care el urla ca din gura de sarpe, mancasem eu cateva

Fleur, a avut efect berea? S-au umplut sanii? Ma gandeam ca atunci cand e bb agitat sa trag o fuga pana la biserica cu el la impartasit. Dupa lingurita aia de vin a dormit lemn toata ziua. L-am trezit eu sa-l schimb si sa-i dau sa manance si a adormit la loc.

Eu fol pampersi d-astia normali verzi si sunt f multumita. Nu a iesit pipi prin ei, iar pe langa doar cand nu l-am pus eu bine. Nici nu s-a iritat. Probabil depinde si de piele... Eu ii dau cu bepanthen.

Ada, al meu plange cand se screme si de obicei nu prea face... deci doar plange si se screme degeaba

Mami de brotac Patrick Andrei
nascut la 38 sapt, pelviana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Neata fetele ,

Sunt rupta de somn , nu am dormit mai deloc , cred ca 3 ore adunate toata noaptea , Fleur sunt alaturi de tine si mie imi vine sa urluuuu de oboseala

Eu am consumat de toate pana acum: ciocolata , cafea , rosii , nectarine , struguri , am baut un pahar de bere si fara alcool , am baut si un pahar cu putin vin si apa minerala , tocanite si lista poate continua dar ieri a fost a doua oara cand am mancat ardei copt , eeeee si sa te tii nene ...a plans , dar ce a plans , inclusiv in brate , nu mai stiam ce sa-i fac .... la prima tura de ardei copti pe care i-am mancat imediat dupa ce am nascut la fel am avut circ din ala mareee . Macar acum m-am linistit , am aflat cauza , imi pare tare rau , ardeii copti sunt preferatii mei rau de tot .

Toata noaptea a dormit pe burta mea , dimineata la 5 dupa un scremut cu urlete a iesit ceva si la 10 s-a repetat povestea , acum s-a linistit si este afara cu tataia
Efectiv nu stiam ce sa-i fac , am facut si lp 60 ml poate , nu am lapte de urla in halul ala , bineinteles ca nu l-a vrut , il puneam in patut cand consideram ca trecusera cele 20 min de somn , cum il puneam cum urla , sotul era deja capiu , a zis ca asta a fost prima lui noapte de nesomn , imi pare rau pt el .

Acum ma duc sa fac o cafea mareeee si tare ca am nevoie

Carmen , ti-am spus eu consum orice , cafea este cu cofeina si beau si cola si pepsi si mananc si dulciuri si nu vreau sa ma feresc de nimic . Am tinut regim (sa-i zic asa ) primele 3 sapt dupa ce am nascut si daca tot plangea de burta ... atunci sa stiu de ce stau treaza si plange , oricum colicii de vre-o 2 sapt s-au ameliorat muuult de tot posibil cred eu sa fi avut efect la noi Eubiotic , dupa el am vazut o imbunatatire . Mie personal pana acum nu mi s-a parut ca ceea ce am mancat eu a fost asa de "tragic " pt el , dar cu ardeii copti m-am convin , posibil sa fi fost ok , daca nu punea otet si ulei la ei , trebuia sa-i mananc simpli . Incerc tura viitoare

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput