Piersicute de iulie-august 2012 (58)

Piersicute de iulie-august 2012 (58) | Autor: iul_aug_2012

Link direct la acest mesaj

SE COC PIERSICUTELE!!!

Bebelusii nostri


Robert de Viairo
Maria de Bumbitza
Aurora de muraturica
Matilda Adela de CamiM
Emma Mihaela de ZIZOU
Mihai de IIuli
Anca Maria de Alina_29
Thea Lucretia de sursula
Vlad Nicolae de cristina1984
Silviu Ionut de maria0408




Capitole : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57



Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

Doamne, cel care ai zis oamenilor: "Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.
Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.


Rugaciune pentru o nastere usoara

O, Preaslavita Maica a lui Dumnezeu! Miluieste-ma pe mine pacatoasa roaba ta, vino intru ajutorul meu in vremea durerilor mele pe care le rabda toate fiicele Evei in timpul nasterii. O, ceea ce esti binecuvantata intre femei, adu-ti aminte cu ce bucurie si dragoste te grabeai sa ajungi la ruda ta Elisabeta cand aceasta a ramas insarcinata si ce minune s-a aratat cu mama si cu pruncul din pantecele ei si, din nesecata milostivire a ta, da-mi si mie, umilei tale roabe, nastere usoara! Da-mi harul ca acest copil ce se afla langa inima mea sa strige cu bucurie asa cum Sfantul prunc Ioan s-a inchinat Dumnezeului si Mantuitorului nostru, Care din iubire pentru noi, pacatosii, nu S-a rusinat, ci a aceptat sa fie prunc. Bucuria negraita de care s-a umplut inima ta feciorelnica la nasterea Fiului si Dumnezeului tau sa-mi aline durerea! Mantuitorul tau nascut de tine, sa ma pazeasca de moartea care curma viata multor mame la nastere si sa se numere rodul pantecelui meu in randul alesilor lui Dumnezeu! Auzi, Preaslavita Imparateasa a Cerurilor, smerita mea rugaciune, intoarce fata ta spre mine si nu ma rusina, nadejdea mea, ci acopera-ma, ajutatoarea crestinilor si tamaduitoarea bolnavilor cu acoperamantul tau in ceasul chinurilor si al durerilor, ca sa ma invrednicesc sa cunosc ca tu esti Maica milostiviri si sa slavesc bunatatea ta, caci tu nu nesocotesti niciodata rugaciunile celor sarmani si ii izbavesti pe toti cei ce te cheama in ceasul necazurilor. Amin.





Suntem un de 2 si 51



PIERSICUTE DE MAI - 1

14.05 - Nectarie - cezariana la 28 s / 1000 g / x cm / APGAR x - de adarev



PIERSICUTE DE IUNIE - 10

03.06 - Laila Josephine - naturala la 29 s / 1130 g / 35.5 cm / APGAR x - de Delia21
18.06 - Irina Anisia - cezariana la 39 s / 3500 g / 50 cm / APGAR 9 - de Dianami
20.06 - Zachary - natural la 40 s / 3700 g / ... cm / APGAR x - de Biribu
21.06 - Patrick Andrei - cezariana la 38 s / 3140 g / 50 cm / APGAR 9 - de Carmen_80
21.06 - Eric Ioan - cezariana la 38 s / 3800 g / 52 cm / APGAR 9 - de Fleurdelise
22.06 - Andreas Madalin - natural la 36 s/2650 g /... cm /APGAR x si Bianca Maria - 2600 gr./ ... cm /APGAR x - de Miruna 1980
26.06 - Maria Natalia - cezariana la 39 s / 3300 g / 52 cm / APGAR 10 - de Rocsy
26.06 - Andrei David - cezariana la 35 s / 2235 g / ... cm / APGAR ... - de andrrreea
28.06 - Denis Leon - cezariana la 38 s / 4300 g / ... cm / APGAR x - de ali24




PIERSICUTE DE IULIE - 30

02.07 - Gabriel - cezariana la ... s / 4360 g / 58 cm / APGAR ... - de alilumi
03.07 - Jefferson Constantine - cezariana la 38 s / 3200 g / 50 cm / APGAR ... - de freedelia
03.07 - Andrei - cezariana la 38 s / 3500 g / ... cm / APGAR ... - de Laura32
03.07 - Victor - ... la ... s / 2850 g / ... cm / APGAR ... - de alinutzac
06.07 - Ecaterina - cezariana la 37 s / 3400 g / ... cm / APGAR 10 - de Danett
08.07 - Petru Claudiu - cezariana la 39 s / 3300 g / 49 cm / APGAR 9 - de anaoi
10.07 - Eric - cezariana la 36 s/ 2510 g /48 cm /APGAR x si Marc - 2700 gr/ 49 cm /APGAR x - de balanta_tm
11.07 - David Andrei - naturala la 38 s / 3300 g / 51 cm / APGAR ... - de nycosia
12.07 - Eric Andrei - cezariana la 38 s / 2900 g / ... cm / APGAR 10 - de Mygirl
13.07 - Stefan - cezariana la ... s / 4550 g / 54 cm / APGAR 9 - de niccostea
15.07 - Miruna - natural la 41 s / 3350 g / ... cm / APGAR 10 - de carmina_s
15.07 - Victor Gabriel - cezariana la 38 s / 3350 g / ... cm / APGAR ... - de Porumbita
17.07 - Riana - natural la ... s / 3000 g / 52 cm / APGAR 10 - de ramonavlas
19.07 - Irina - natural la 39 s / 3600 g / 53 cm / APGAR 9 - de ilenutza
20.07 - Antonia Maria - cezariana la 39 s / 2850 g / 48 cm / APGAR 10 - de roxypuy
20.07 - Maya Elisabeta - cezariana la 39 s / 2800 g / 48 cm / APGAR 8 - de b_1403
21.07 - Sara Ioana - cezariana la 38 s / 3300 g / 54 cm / APGAR 10 - de Pusi
21.07 - Denis Gabriel - natural la 39 s / 2800 g / 49 cm / APGAR 9 - de MITITICA82
23.07 - Ana Ecaterina - ... la 39 s / 1750 g / x cm / APGAR x - de ioana3110
23.07 - Andrei - cezariana la 38 s/ 2600 g /... cm /APGAR x si Maria - 2800 gr/ ... cm /APGAR x - de tamys
23.07 - Ana Grace - cezariana la 39 s / 2880 g / 50 cm / APGAR 10 - de ARUBA
25.07 - Emma Iulia - cezariana la 38 s / 3370 g / 56 cm / APGAR 10 - de Kimmy
26.07 - Tudor - cezariana la 39 s / 3910 g / 52 cm / APGAR 10 - de ned
27.07 - Ilinca Maria - cezariana la 40 s / 3350 g / 50 cm / APGAR 10 - de Gabriela82
27.07 - Oana Maria - ... la 35 s / 2300 g / ... cm / APGAR 9 - de lorenaflore
29.07 - Ana - cezariana la 40 s / 2810 g / 52 cm / APGAR 10 - de Ca_Mila
30.07 - Sara Maria - cezariana la 38 s / 2900 g / ... cm / APGAR 9 - de valy27
30.07 - Clara - cezariana la 39 s / 2890 g / 50 cm / APGAR x - de michelle1981

PIERSICUTE DE AUGUST - 13

01.08 - Leon - naturala la 40 s / 3000 g / 49 cm / APGAR 10 - de Daconst
03.08 - Luca - cezariana la 38 s / 3160 g / ... cm / APGAR 10 - de roxi25
03.08 - Miruna Stefania - cezariana la 38 s / 3300 g / 51 cm / APGAR 9 - de chmihaela
04.08 - Silviu Ionut - cezariana la 38 s / 3150 g / ... cm / APGAR 10 - de maria0408
07.08 - Vlad Nicolae - cezariana la 39 s / 3500 g / 52 cm / APGAR 9 - de cristina1984
08.08 - Thea Lucretia - cezariana la 39 s / 3710 g / ... cm / APGAR 10 - de sursula
09.08 - Anca Maria - naturala la 40 s / 3200 g / ... cm / APGAR x - de Alina_29
10.08 - Mihai - cezariana la 39 s / 4660 g / 53 cm / APGAR 9 - de IIuli
13.08 - Emma Mihaela - naturala la 38 s / 3000 g / 50 cm / APGAR 9 - de ZIZOU
16.08 - Matilda Adela - cezariana la 39 s / 3300 g / 48 cm / APGAR 9 - de CamiM
20.08 - Aurora - naturala la 39 s / 3550 g / 54 cm / APGAR 10 - de muraturica
20.08 - Maria - naturala la 38 s / ... g / ... cm / APGAR x - de Bumbitza
20.08 - Robert - cezariana la 39 s / 3800 g / 54 cm / APGAR 10 - de Viairo



Odiseea lunii iulie
mywish1 DPN 21.07.2012 UM 15.10.2011

Odiseea lunii august

honeys DPN 22.08.2012 UM 16.11.2011



Vor fi mereu in inimile noastre ingerasii Clarissa (n. 3.06, mami Delia21) si Cezar (n. 17.06, mami valy_mary78).



ZILE DE NASTERE

IANUARIE
FEBRUARIE
29.02.19xx - Laura32
MARTIE
05.03.19xx - Fleurdelise
25.03.19xx - kimmy
29.03.19xx - Alina_29
APRILIE
05.04.1981 - michelle1981
19.04.19xx - adarev
MAI
08.05.1982 - Dianami
IUNIE
IULIE
07.07.1984 - cristina1984
AUGUST
14.08.1982 - roxypuy
SEPTEMBRIE
01.09.1986 - andrrreea
OCTOMBRIE
31.10.1982 - ali24
NOIEMBRIE
04.11.1979 - honeys
12.11.19xx - b_1403
DECEMBRIE



User comun : iul_aug_2012
Adresa email comun : iul_aug_2012@yahoo.com


Link-uri utile

www.desprecopii.com/info.asp?id=17" target="_blank">Conceperea unui bebelus sanatos
www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">Valori hCG
Calculator de ovulatie
www.desprecopii.com/info.asp?id=848" target="_blank">Calculul datei nasterii
www.visembryo.com/baby/1.html" target="_blank">Fiecare saptamana de la fertilizare la nastere
Despre fertilitate
www.feminitate.org/" target="_blank">Feminitate
www.betabase.info/" target="_blank">Evidenta valorilor beta in sarcina
www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Odiseea sarcinii pe saptamani
www.desprecopii.com/info.asp?id=6" target="_blank">Nasterea si sanatate post-natala a mamei
www.ehd.org/" target="_blank">Poze, ecografii si explicatii medicale

CUM SE SCHIMBA UN CAPITOL
1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta
3. Dai click dreapta pe Iconul 'Editeaza respuns' si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai 'Subiect nou' buton care e sus in dreapta paginii sau jos in stanga
5. De la cealalta pagina copiezi titlul si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine
6. Cu butonul "reply with quote" (foita cu sageata verde de deasupra mesajului) se ia textul de la mesajul cu listuta din cap de la subiectul vechi si se copiaza in primul mesaj din capitolul nou,se scot tag-urile [ quote ] de la inceput si de la sfarsit ca sa apara textul scris normal nu ca si cand ar fi citat.
7. Dai Creeaza subiect nou
8. Copiezi linkul noului capitol(il gasesti la topicul general)
9. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou.(scrii [ url="" ]titlul capitolului nou[ /url ] fara pauze intre [] am scris asa ca sa se vada formula, iar intre "" se pune link-ul primei pagini de la cap. pe care il schimbam).
10. Te loghezi inapoi cu userul tau.

Cum se pune/actualizeaza semnatura:
1. Click in bara albastra de sus la "Contul meu", apoi "Profil personal"
2. Click pe "Editeaza profilul"
3. Introdu parola de logare; vei avea acces la editarea datelor din profilul tau
4. Jos, la "Optiuni", clik pe semnul +, iti va apare o fereastra unde poti introduce semnatura:
exemplu: ca sa sa scrii ca esti insarcinata in 15 saptamani cu baietel, vei scrie:[g r a v i r e d] 15+ [b a i e t e l] si iti va apare inconul cu graviduta in rosu 15 + carucior albastru
Pentru carucior roz, scrii: [f e t i t a]
Tot ce e intre paranteze patrate se scrie fara spatii!
Mai multe optiuni ai in lista de emoticonuri pe care o gasesti in coloana din stanga a ferestrei de scris.
5.Bifeaza optiunea de a include semnatura la fiecare mesaj (iti apare sub fereastra)
6. Pentru a actualiza semnatura, repeta pasii de mai sus si modifica nr. de saptamani, etc. Atentie, semnatura nu se actualizeaza automat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Bun venit in ultimul capitol al odiseei noastre! Dupa asta vom trece intr-o noua etapa alaturi de comorile noastre.

Felicitari micilor crestini, sa fie sanatosi si sa aiba o viata frumoasa! Va pupam cu drag .

Eu inca ma refac dupa ziua de ieri, a fost destul de obositor, noroc ca mandruta a fost cumintica; am tinut-o cu noi, am alaptat-o cand a vrut, la botez nu a plans ci doar a scancit putin dupa ce au scos-o din apa. Apoi a dormit cateva ore, dar au inceput musafirii sa traga de ea (mai ales copiii) si s-a cam agitat spre sfarsit.
Oricum, important e ca am crestinat-o, restul sunt doar amanunte .

Ma retrag la odihna, m-am incumetat sa port tocuri cam mari (n-am rezistat pe ele decat cateva ore, dupa aceea am luat niste sandale ceva mai comode), ultimele zile au fost f obositoare si nu m-am simtit nici prea bine.

Ne auzim curand, o noapte linistita va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salve, frumoase adormite (ma rog, sper ca dormiti!),
va dau lectura pt. dimineata, celor ce n-au intrat ieri:
reiau textul ce l-am propus pt predarea stafetei la bobocei. Feel free sa propuneti modificari. Daca nu, il voi posta ca atare pe 31 la odiseea lor, ca a noastra SE INCHEIE CU ACEST CAPITOL!
Va vine sa credeti, fetelor, ce drum lung am parcurs impreuna, si cu ce rezultate senzationale? Avem copii unul si unul, fiecare unic si frumos si deosebit si...ce au in comun este "modelul" de mama: devotata, informata, frumoasa si desteapta si...modesta.
Asadar si prin urmare:

"Dupa aproape un an de emotii, clipe magice, fericire si teama, greutati si obstacole pe care le-am depasit impreuna ca niste surori, odiseea noastra, a piersicutelor de miez de vara 2012, a luat sfarsit. Avem in brate comorile noastre, cei mai frumosi copii din lume in ochii fiecarei mame, si le daruim iubirea noastra infinita. Ei ne-au invatat ca exista dragoste fara limite.

Deja, piersicutele noastre cresc si e timpul sa ne mutam la topicul bebelusilor.Cu mult drag si simpatie, a sosit momentul sa va predam stafeta, scumpe viitoare mamici de bobocei de toamna 2012. Fie ca sa aveti cu toatele bebelusi sanatosi, frumosi si cuminti, care sa va implineasca si sa va umple vietile de bucurie! Felicitari mamicilor de bobocei grabiti care au venit pana acum pe lume, sa dea tonul unui sir de nasteri frumoase, de neuitat.

Fiecare prunc e o minune dumnezeiasca, bucurati-va de viata ce o aduceti fiecare in lumea asta frumoasa si nebuna! Ei sunt oaza noastra de fericire, urma existentei noastre pe pamant, martorii nostri in viitorul pe care noi nu-l vom mai vedea.

Sa fiti sanatoase si senine, sa nasteti usor! Noi va pupam si va asteptam la o noua etapa, o noua aventura alaturi de puii vostri, la povestea « Bebelusului »"

Dana, stai linistita ca la Leon e o etapa trecatoare, nu cred ca agitatia are legatura cu LM. Se adapteaza si el mititelul la stimulii externi, cat are, o luna sau nici macar?

Diana, multumim pt capitol si bineinteles asteptam "pe tava" topicul nou de la bebelusi . Te inteleg cu stresul botezului, si eu m-am simtit precum calcata de tren saptamana dinainte, slava Domnului a trecut cu bine. Sa iti revii repede!

Laura, am plecat la 3 si am ajuns acasa la 6 jumate, bb a dormit ca un bebelus in scoica si s-a trezit un pic la sfarsit, dar a ramas calm. Ne-a prins si ploaia bineinteles (sunt mereu echipata cu protectia de plastic pt intemperii, merge si la carut si la scoica). Am luat mancare pt saptamana asta, detergenti si alte chimicale, fiole de raceala pt bebe. Am urcat cu ditamai carutul de cumparaturi si cu scoica, mi-au mai ramas in masina vreo 3 plase, ma duc acum pe intuneric in parcare sa le iau.
Bb a supt ca disperatul cum am ajuns acasa, s-a jucat pana a obosit, iar a supt (eu bausem 1/2 pahar bere intre timp...), l-am schimbat si bagat la pijama si acum doarme in pozitia broscutza cu toate membrele raschirate...Sper ca nu am turmentat copilul ...

Cheers gagici, ma intorc la alune si la a 2 a 1/2 de pahar de bere , ca de-acum doarme mandrul meu 3 ore pe putin, sper...!

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Buna dimineata, fetelor.Va las cafeaua, ptr. ca nu mai pot sa dorm si azi am o zi super grea. Felicitari, bebeilor cresinati. Sa creasca mari si sanatosi.Am vazut si pozele , toate sunt super frumoase. L-am vazut, Dana si pe Leon al tau, e haios rau. Bebe, Nectarel s-a trezit de doua ori azi noapte.i-a dat soacra sa manance ca eu nu mai rezist sa ma trezesc noapttea Se mai ineaca , dar foarte putin cu mucozitatile din nas.Ieri am fost la control la ochi, ca asa este la prematuri si , slava Domnului nu am dezvoltat retinopatie de prematuritate. In schimb , nu inteleg de ce a inceput sa faca niste eschibitii la san. Adica mananca ce mananca si apoi dintr- o data incepe sa traga de tzitzi, sa se agite. Oare nu mai curge asa mult si trebuie el sa traga, ori nu-i mai vine laptele?Mie mi l-a trecut de pe Prenan pe Humana, ca se constipa si urla cand face caca, rau de tot. El, bea cam 100, ii dau 60 lm si 40 lp.Fleur, esti nostalgica si te inteleg. M-ai distrat cu berea ta.Aaaa, emotionant rau mesajul.La mine a fost o Odisee cu surprize, care bine ca s-a terminat cu bine.Acum sunt ocupata si cu Tudor, ca mai are putin si incepe scoala.Ii este de mare ajutor,Are grija de soacra-mea, adica sta cu ochii pe ea sa prepare laptele cand nu sunt eu acasa, sa sterilizeze biberoanele etc.Fetelor, ce v-a recomandat medicul ca AC?Me, cerazzettte. Eu, am mai luat si mi-a fost ok.La capitolul kg, am 53 , .Greutatea mea este 49 dar, vreau sa raman asa si nu tin cura din cauza laptelui. Nectarel are 3600g si 3 saptamani de varsta corectata.Doamne, cat am mai scris. Ma duc sa mai dorm si eu putin.Va pup si o zi buna.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Neata !

Multumim de cafea Ada, chiar ai fost matinala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata

ce fac fetele ? cum ati dormit ? Ada multumim de cafea , foarte buna , sa ne mai dai in cursul zilei ca eu am nevoie
Noi am avut aceleasi treziri ...din 2 in 2 ore , dar am inceput sa ma obisnuiesc
In rest nimic nou , asteptam sa treaca sapt sa ne crestinam si noi , sa facem vaccinul si dupa aceea sa plecam in drumetie

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

neatza mamici! ada, multumim de cafea! cam am nevoie si eu k azi noapte a fost cam agitata micutza a adormit destul de greu, a trebuit sa o tin cu mine in pat k in patutz nu a fost chip sa stea...a papat destul de mult parca tot nu se mai satura pesemne k suntem in vreun puseu de crestere. pana la urma a adormit la tzitzi si a ramas cu mine in pat intre perne. a dormit de la 11 pana la 4, a mai papat pe la 8 si akum astept sa se trezeasca sa papam iar a dormit destul de bine numai k la trezirea de la 4 a adormit destul de greu k o durea burtik. dar i-am dat gripe water, am tinut mana pe burtik ei si gata
aseara am fost la mall baneasa sa ne luam tinute pt botez si victorie am si gasit mi-am luat nu una ci doua rochii k mai avem 2 botezuri in sept inainte de al nostru. sotzulache si-a luat si el sacou, i-am luat si piersicutzei niste lucrushoare de toamna de la h&m si gata, tt familia fericita mai am sa-mi iau pantofi, dar asta la o alta sesiune de shopping.
azi mergem la echo de sold dp masa. sa vdm ce ne zice...oricum trec si pe la ortopeda cu rezultatul k a zis k vrea sa o vada si ea.
am vaz k vbeati de sport - mie mi-a spus dr k dupa 6 sapt pot sa incep cu abdomene usoare facute acasa si apoi dupa 3 luni pot sa incep sa merg la sala, dar sa o iau progresiv cu efortul. eu mai am doar 1 kg de dat jos din sarcina si mi-am propus io sa mai dau inca vreo 8-10 k sa ma fac fotomodela oricum momentan lapticul e pe primul loc si nu-mi sta gandul la diete asa k in prima faza ma voi axa doar pe sport si creme, masaje, proceduri etc.

fleur - super frumos mesajul pt bobocei multumim!

ati vazut ce s-a racorit afara? sper sa apuc sa ies si eu cu micutza inainte sa plecam la dr...dk nu, mai raman cu ea afara cd ne intoarcem.

revin mai incolo. va poop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!
Azi sunt mai fresh.Bebe s-a trezit cam la 2-3 ore pentru papa,dar in rest a dormit tun.I-am facut coctail de picaturi
La mine e problema cu alimentatia,cred ca de aceea ma chinui putin cu lapele...nu prea manc proteine.Adica mai manc cate-un iaurt,cate-un ou,dar carne foarte rar.N-am nimic impotriva,doar ca nu-mi place .Daca ar fi dupa mine,as manca numai nectarine,prajituri si inghetata.Bine,sa nu credeti ca numai asta manc,dar numai asta am in cap,in rest nu ma atrage nimic!
Dana,imi pare rau ca si voi treceti printr-o perioada mai obositoare.Eu nu stiu ce sa mai cred.Are zile bune,zile rele,nici un program,nici o regula.
Ali,ce bine ca ia suzi,a mea tot nu le vrea ,in plus,acuma s-a mai smecherit,se agita orice as face,si daca o pun la san,trage de 2-3 ori,lasa sanul si se uita smechereste la mine.Mi-e draga de mor,dar in sinea mea nu stiu daca sa rad sau sa plang
Acuma doarme pe burtica,singura pozitie pe care adoarme daca o pun asa semi-adormita,altfel adoarme doar la san.

A venit intre timp o vecina la cafea,si am uitat sa dau send

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza si de la noi. Se pare si sper ca intram intr-o rutina. Adormit la 11, trezit la 4 pt papa, adormit iar la 4.30, trezit la 7 cu dureri de burtica si scremete. Pus supozitor, papa, somn inca o ora, trezit agitat ceea ce se gaseste si acum.

Roxy sa le purtati cu placere. Cum a fost pitica la mall?

Noi ieri am iesit in parc si apoi ne-am lipit de o terasa. Patrick a dormit fix pana am ajuns in fata blocului, apoi l-a luat burtica...

Fetelor, cel mai mult imi lipseste marea...nu terase, nu iesiri, nu prieteni...marea! :((((( Imi e greu sa accept ca nu apuc sa o vad anul asta. Anii trecuti ajungeam de 3-4 ori in ro si 1-2 ori in grecia. poate ii trec colicii...

Mami de brotac Patrick Andrei
nascut la 38 sapt, pelviana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Sa traiasca micii crestini si sa aiba o viata frumoasa!


Eu nu prea stiu de cate ori se trezeste noaptea, adica ma uit pe monment la ceas dar pana dimineata uit. Cred ca la 2-3 ore cam asa..

Am pus si eu 2 modele de invitatie pe care le-am avut la botez la Bianca, poate inspira pe cineva.
Le-am imprimat pe hartie sidefata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrrreea spune:

Buna mamici si bebei, felicitari noilor crestini, sa va fie de bine sa cresteti mari si sanatosi! Noi facem botezul si cununia religioasa pe 29 sept. Bebe va avea 3 luni, noi calculasem ca ar avea 2, dar daca el s-a grabit...asta e, o sa-i rupa manile nasicii:D

Am fost si noi astazi la primul vaccin. Am facut si cele optionale, nu sunt convinsa ca e bine, dar asa am crezut, sa nu regret. A plans mititelul destul de putin pentru 2 intepaturi, acum stam cu comprese inghetate si speram sa treaca noaptea fara febra. Avem si noi 4700 gr, un pic mai mult decat dublul greutatii de la nastere. Creste bine, chiar daca regurgiteaza mereu si mai si vomita caeodata. Am incercat si lp antiregurgitare, nu-l recomand, al meu cel ptin il vomita mai rau decat pe celallt.

PENTRU SLABIT am sa va spun un truc citit intr-o revista de-a maica-mii cu tratamente naturiste, care chiar da rezultate, este f simplu si nu are nici o teeaba cu alaptatul, ba chiar cred ca ajuta putin. Se bea dimineata pe stomacul gol o cana cu apa fiarta si racita putin. (cat mai fierbinte, atat cat se suporta). Dupa nu mananci 2 ore. Desi pare banc chiar da rezultate. In rest, nu conteaza ce si cat mananci. Eu am slabit 3kg in 2 sapt (rezonabil, zic eu) si mananc de toate, chiar si grasimi, dulciuri, cartofi prajiti. Fetele care au mai incercat spun ca dupa oprirea "dietei" nu au pus la loc kg slabite.
Asa ca, celor care va incumentati, succes!

Va pup mult, ma duc sa schimb compresele lui bb:)

mami de Andrei-David
cezariana 35 saptamani, 2235 gr, nota 8

Mergi la inceput